Tesettür sizce ne demektir?

Sizin lügatınızda tesettür ne demektir? Hayatınızdaki yeri nedir ve tesettür ''aslında'' nasıl olmalıdır?

Tesettür sizce ne demektir?
Siz ne düşünüyorsunuz peki?

1|0
10|9

En İyi Erkek Görüşü

• Tesettür; setretmek, gizlemek, örtmek demektir..

"Allah Azze ve Celle kadına tesettürü kendisine güvenilmediğinden değil, mücevher gibi kıymetli olduğundan dolayı emretti." Dr. İhsan Şenocak

Tesettür, "bana bakma!" demektir, "bana bakmadan geçme!" demek değil!

#Vesselam

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Tesettür kavramı günümüzde
    Malesef farklı bir şekilde lanse ediliyor
    Baş örtmek tesettür değildir
    Hele ki son zamanlardaki islami carpitmaya yönelik hiç bir hareket günümüz tesetturunu farklı kilmaz
    Kadın ve erkeğin
    Dikkat çekici olmamasi esas alınır tesetturde dışarda gördüğümüz pek çok bayan kapalilik adı altında makyaj dar giyim
    Ayakkabı seçimi bile yanlış üstü yanlış seklinin en iyi örnekleridir
    Problemin kökenine bakacak olursak en büyük sorun bilgisizlik ve yeni nesil deformasyonudur
    Lütfen daha duyarlı olalım zamanında hakkıyla tesetturde olan (başı kapalı olanı demiyorum) pek çok hanim ablalar türkiyenin en iyi universitelerinde bagnaz damgası yedi
    Yetmedi hersey düzeldi denildi
    Şimdi de müslüman i müslüman gorunumluye kırdırma devri başladı dinde
    Zorlama yoktur
    Arkadaslar
    Aile baskısı vs muhabbetinden dolayı kapananlar kapanmayin bir iki gün baskı olur daha sonra insanlar bunu kabul eder
    Ya da tesetturun hakkını verelim arkadaşlar
    Erkekler için de rica ediyorum
    Vücut hattını belli eden erkeklik organını nal gibi ortaya çıkaran kıyafetler seçmeyin
    Modaya uymayin stiliniz modaya bağlı değil
    Coco Chanel bile diyor
    Moda geçer stil kalır diye
    Herkes kendine yakışanı giysin

0|1
    0|0
    • "Coco" cümlesine kadar olan kısma katılıyorum evet.

• Belki de ben fazlaca vatancıyım :)) sorun yok, tepkime anlayışınız için teşekkür ederim.

Çoğu şeyden vazgeçmişliğim ya da kullanmamışlığım vardır; kendime yakışan yeter bana bilen bilir.

• Anlıyorum şahsiniza yönelik
      Tek yorumum dogru olani yapiyorsunuz

• Tesettür bana göre, sadece baş kapatmak değildir. O kapalı başın Hakkını vermektir benim için Tesettür. Başı kapalı diye Müslüman olarak ortalıkta gezen okadar çok şahsiyet tanıyorum ki ben, ne sen sor ne ben söyliyim. Tesettür demek, tek bir Vücut hattın dahi belli olmaması demek, dışın nasılsa içinin de öyle olması demek. Göz boyamak için kapanıp, ama ona buna vermek demek değildir tesettür !

0|1
    0|0
  • Tesettür deyince neden sadece kasın geliyor aklına

Erkeğe de tesettür sınırları vardır.
    İlk madde için ne diyorsun?
    Ömrü hayatında pantolon giymedin mi?

0|1
    0|0
    • İlk cümlede kasın değil kadın olacak.

• O zaman önce kendimize bakmak lazım.
      Aslında sen olaya baştan yanlış giriş yaptın.
      Yukarda yazdıkların hep kadın için.
      Erkeğin tesettürü nerede
      Ondan neden bahsetmiyor

Tesettürde pantolon, etek, eşofman, gömlek vs vs gibi kıyafet yasaklar yoktur.

Kadın ya da erkeği de yoktur bu işin.

• Keşke karşılıklı saygı devam etseydi. Büyük ihtimal benim tesettür karşıtı olduğumu; veyahut tesettürü taşlayanlardan olduğumu düşündünüz ki bana karşı atak yapmanız ondan.

Ben bildiğim kadarıyla yapıyorum, demek istemiştim. Anlamamınız sorun değil, ben saygı duyuyorum ve karşı tepkiyi filizlendirmiyorum. Tek derdim insanların bu hassas konudaki fikirlerini görmekti.

İyi günler...

• Örtünmektir tam olarak vücut hatlarının belli olmamasıdır vucüdunu örttüğün kadar gözlerini de örtmendir farklı bir sorumluluktur hele ki şu devirde..

0|2
    0|0
  • Topuklu ayakkabi niye yok ya

0|1
    0|0
  • Bunların hepsi var ama yinede tesettürlü napıcaz.. bizim ülkemizde tam manasıyla kapanan çok az bayan kaldı..

0|1
    0|0
  • e dogruu

0|1
    0|0
  • Dikkat çekici olmamaktır. Ne çirkin giyinmelisin ne güzel giyinmelisin mesela. Çünkü çirkin olan da güzel olanda dikkat çekicidir. Softluktur. Nötrlüktür. Kısaca haram olan insanların karşısında sade ve normal bir insan olman lazım.

1|1
    0|0
  • Vücut hatların belli olmayacak şekilde yüzünü ortaya çıkarmayacak o yüzden , makyaj yok renkli dikkat çekiyor çünkü tesettür güzelliği ortmektir en başında zaten adı üstünde tesettür sorumluluk isteyen birşey bence

0|1
    0|0
  • tesettur cesarettir, tesettur ozgurluktur, tesettur bagliliktir ama tesettur asla kisitlanmak degildir. önemli olan kisinin kalbidir, niyetidir. olmasi gereken tesettur o sekildedir fakat oyle olmayi Şu an su durumda bulundugumuz sartlar el vermemektedir. oyle olanlar toplum tarafindan hos gorulmekten cok, otekilestirilmektedir. birinin ibadetini sorgulamak kimseye dusmez. bu yüzden, herkesin sevabi da kendine gunahi da. kimseye laf yapmanin luzmu yok

0|0
    0|0
    • Güzel tespitler, tebrikler. Katılıyorum görüşlerinize...

Erkekler Ne Diyor 8

• Olmasına gerek yok diyenlerdenim değişim içerde başlamalı

0|1
    0|0
  • Herşey bro

0|1
    0|0
  • şu zamanın ki, tesettürlü bozmaları, gösterişin peşindedir. ''modern'' türbanlı adı altında, giydiği şeyleri görmek insanın aklına ilk başta gösterişçiliği getirmekte. tesettüre giren her kadınında dindar olması ve dinin gerekliliğini yerine getiriyor mu onu bile bilmiyoruz. her kpanan dindar mı onuda kesin bilmiyoruz. sadece sözde kapalılar diyelim...

0|1
    0|0
    • Hakkıyla taşıyanlar da var ama :)

• o kadar yazdım hakılıyı çıkarttıysan diyecek birşeyim yok.

• Devamında yazdıklarınıza katılıyorum, sadece kendi fikrimi ekledim ki sizin de fikrinizi duymak için :) Yanlış anlamayın lütfen

• İnsanın iki taraflı nefsi vardır, iyi ve kötü nefs. Tesettür, insanın kötü nefsinin üstünü örtebilmesidir.

0|1
    0|0
  • Aklın yolu birdir.

0|1
    0|0
  • Trsettur kendini karşı cinsin şehvetini tetiklemekten korumaktır kadınada erkegede farzdır

0|1
    0|0
    • Çok güzel, katılıyorum düşüncenize.

• Artık hiç bisey

0|1
    0|0
  • bence açılmak demektir tesettür..
    bana öyle dedi müftü asdasd

0|0
    0|0
Yükleniyor...