Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde "ahlâk" ne alaka?

Ben deistim. ben ateistim ya da zeusa inanıyorum. ben ahlâksız mıyım? Din kültürü deniyor ama islamdan söz ediliyor. arap kültürü yazmak daha doğru olmaz mı?

0|0
5|1

En İyi Erkek Görüşü

• diğer dinler hakkında da bilgi veriyolar di oderste

0|0
    0|0
    • Dostum anlatmak istedigim sey din ile ahlak farklidir. ben dinsiz isem ahlaksiz mi oluyorum simdi? Surada en edepli cevabi vermissin cok tesekkur ederim sana

Kızlar Ne Diyor 5

• Tek tanrıya inanıyorsun o da zeus mantıklı ama din ve ahlak kavramının birlikte olması mantıksız öyle mi bu deizmin mantıksızlığından olabilir

0|0
    0|0
  • Ahlak anlayışı ne sana göre önce onu söyle?

0|0
    0|0
    • ahlak bana gore toplumsal kurallardir. dine dayandirilmamalidir. toplumda her telden insan var

• Beyin yakan sorular

0|0
    0|0
  • Ordan ahlaksız olma şeklinde bir anlam çıkartan sensin öncelikle bu senin düşüncen. Biz müslümanlar bunu o amaçla kullanmıyoruz. Ahlak hem toplumsal anlamda hemde İslam'daki ahlak anlayışı. İslam sadece ibadeti yap gerisine karışma demez bunun toplumsal anlamdada yapılması gerekenler kısmı var. Bunlar bütün yoksa senin düşündüğün şekilde ayrı bir anlamı aslında yok bütünün parçası.
    Ayrıca Araplar İslamiyet öncesinde çok farklı ve kötü uygulamalar yapıyorlardı. Onların kültürü İslam'a tersti. Zaten düzgün olan bir toplumada durduk yere peygamber gelmez bunu farklı inançtanda olsan mantıken düşününce algılayabilirsin.
    İslam arapların yaptıklarına karşı çıktı. Onlara doğrusunu anlatmaya çalıştı. İslam arap uygulamalarını reddetti. İçlerinden sadece Allah'a inanan az bir kesim vardı oda çok azdı zaten kültür oluşturacak bir sayıları yoktu ve zarar görmemek için gizleniyorlardı. Bu sebeple İslam arap kültürünü değildir. Arapların kültürlerini düzeltmiştir. Daha sonra İlsamiyet'i kabul edince kendilerini ona göre ayarlamaya başladılar, hatalarını bıraktılar. Kız çocuklarını canlı olarak gömerlerdi bu onların kültürüydü İslam böyle bir kültürü asla kabul etmedi. Bu şekilde bir sürü örnek var. Özetlersek onlar İslam'ın anlayışını kabul etti ve böylece yeni bir durum oluştu yoksa İslam arap kültürü değildir.

0|0
    0|0
    • Ben musluman degilim ve o derste musluman ahlaki dayatilmakta. Topluk ahlaki degil

• o derste ''yalan söylemeyin, dedikodu yapmayın, iftira atmayın, hayvanlara iyi davranın, zor durumda kalanlara yardım edin, yetimleri gözetin, hatta soğuk günlerde hayvanlar için dışarı yemek-su koyun, çalışın, dil öğrenin, başarılı olun, ailenize iyi davranın gibi pek çok bilgi veriliyor. Bu İslam'ın dışında normal medeniyetlerde kabul edilen görüşlerdir.
      Eğer tam tersini istiyorsanız oda size kalmış haklısınız diyecek bir sözüm yok.

• cahilliginle goz doldurdun hatta agliyorum

0|0
    0|0
    • gizle kendini aferin aglamaya devam et. ben ahlakimi bir dinlere dayandirmiyorum mesela. ahlak ile din farkli seyler. bunu anladigin zaman kendi haline aglayacaksin.

• bir dine inanmaman gayet normal saygi duyuyorum ama din kulturu ve ahlak biligisi dersine arap kulturu demen kusura bakma ama cahilce

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...