Kapat

Diyanet İşleri'nin "Dinsiz ile evlenilmez" fetvası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diyanet İşleri başkanlığı yeni bir fetva yayınlamış, detaylarını merak eden Google dan bulabilir

Dinsiz ile evlenilmez yani ateist, deist veya agnostik olanlarla ciddi ilişkilerde bulunulmamalı diyor

Bence doğru bir fetva çünkü dinsizlerle evlenilmeyeceği hem kutsal kitabımız Kuranı Kerim'de hemde Sahih hadislerde geçmektedir

Güncellemeler:
yasince35ee neden engelledin? madem cahil olan benim neden benim vereceğim cevaptan bu kadar korktun izmirli?

1|0
7|23

En İyi Erkek Görüşü

• tabikide onlarla evlenilmez ona ek birşeyde söyliyimmi her müslümanlada evlenilmez örnek sen namazını kılıyor bütün ibadetlerini yapıyorsun. sarhoşla içki içinle zina yapanla kumar oynayan ylna söyleyen bu insanlarlada evlenilmez seni kötüye ceker bunlar..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Olaya açıklık getirmek istedim umarım sıkılmadan okursun.
    " Kendisinin Hristiyan veya Yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemk caizdir; yapılan nikah geçerlidir. Ancak kimliğinde Hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.
    Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan, örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.
    Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
    "Ey iman edenler! Allah 'a ortak koşan kadınlarla, onlar iman etmedikçe evlenmeyin..."
    Bir Müslüman erkeğin Yahudi veya Hristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda ulema icma etmişlerdir. Ayet-i kerimede şöyle buyuruluyor:
    "... Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden yine hür ve iffetli kadınları, mehirlerini verip nikahlayınız, onlar size helaldir. "
    Ehl-i kitap olan bir kadınla evliliğinin mubah olmasındaki hikmet; bu kadının Müslümanla evlenmesi sebebiyle Allah'a, peygamberlere, ahiret gününe, iman etme ihtimalidir.
    Müslüman Bir Kadının Müslüman Olmayanla Evlenmesi
    Müslüman bir kadının bir kâfirle evlenmesi icma ile haramdır.
    "Müşrik erkeklerle, iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın."
    Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerinde tahrik ederler".
    Olması gereken budur.

0|0
    0|0
    • Bana açıklık getirelecek bir şey yok ben Ayet ve hadis okuyan insanım bu sorumu genel düşünceleri merak ettiğin için sordum

• Estağfirullah, size değil zaten görüşlerini bildirenlere açıklık getirmek istedim. Zira saçma yorumlarda bulunanlar olmuş.

Sonuç olarak dediğinize katılıyorum.

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder
Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 22

• Hadi Canım siz kafayı yemiş , insanı dinden soğutursunuz bir yazar cok yerinde yazmıştı kitabında,
    "Ben islamı kabul edip müsliman oldum. Ancak Müslimanları görseydim olmazdım ""Türk toplumu olarak senelerdir bilincli bir şekilde koşulsuz ve anlamadan itaat mantığı ile yetiştiriliyoruz. Bu öyle bir veba ki ananelerde , geleneklerde , devletin resmi dininde , ve milli eğitimde konuçlanmış durumda."
    Kuranda böyle bir ayet yok ve hadisler uydurmadır.
    Diyanet işleri ve onun pis atıkları!
    Ona bakarsanız 13 yaşındaki çocuk ile evlenmeyi uygun görüyorlar.
    Daha 13 yaşında gençliğinin çocukluğunun baharında o !
    Neden bir bilgiyi sorgulayarak araştırarak kendi imkanlarınız ile öğrenmiyorsunuz?
    Televizyon karşısında evlenme programı izleyip ıvız zıvırları seyredip beyninizi şişirmek hoşunuza mı gidiyor?
    Biraz sayfa çevirin yahuuu !!!

0|0
    0|0
  • Allah da diyor zaten zina yapan zina yapanla evlensin siz birbirinize layıksınız diye, sanki mahallenin namus bekçisi. Başka bir yerde de kafirlerle dost olmayın diyor evlenmesi de yasak elbette. Ama gelin görün ki herkesin bildiğinin aksine islam kolaylık, hoşgörü değil saçmalıklar dinidir. Madem cehennem diye bir şey uyduruyorsun bırak insanlar istediği gibi yaşasın günahını işlesin sonra atarsın cehenneme. Belli ki kendisini dinlemeyecek kadar güçlü biyolojik ihtiyaçlarımız var, Allah inancını bile yıkabilecek kadar güçlü. Kendisinden korkmamız için bizi cehennemle tehdit eden aciz bir Tanrı Allah. Korkmayın o sizden korksun.

Cayırt

0|0
    0|0
    • inşallah sen yarını göremezsinde o evin eteş olurda yakar seni. sizler nerden geldinizya

• @kertmeyenkele1453
      Bırak şu salağı. Daha kendi içinde çelişiyor yazdıkları.

"Madem cehennem diye bir şey uyduruyorsun bırak insanlar istediği gibi yaşasın günahını işlesin sonra atarsın cehenneme"

demiş. Mal zaten öyle. İnsanlar istediği gibi günah işleyebiliyor. Sonra günah işleyeni cehenneme atıyor. Yok istediği gibi yaşasın derken günah olmasın demek istiyorsan o zaman da cehennem lüzumsuz olur. Bu kadar canımsın işte.

"Belli ki kendisini dinlemeyecek kadar güçlü biyolojik ihtiyaçlarımız var, Allah inancını bile yıkabilecek kadar güçlü."

demiş mal. O fıtratı yaratan da O zaten. Sana inkar edebilme kuvvetini veren de O. Mutlak hakim O. Mutlak hakim neden korksun? Müslümanlığa kendi aptal inancını karıştırıp sonra Müslümanlıkta kusur buluyor salak.

• Ömer hayyam tarzı olmuş. Süper yorum

• Diyanet işleri kapatılmalı.

1|2
    0|0
  • Diyanet. Adı üzerinde: ''Diyanet'' O kurum, İslam dini ve fetvaları üzerine kurulmuş bir kurum. Dine inanmayanlarla izdivacın mümkün olmadığını söylemesi kadar olağan bir durum yok. Hem din kurumu olup, hem dinsizliği övmesi beklenemez zaten. Her şey olması gerektiği gibi...

0|0
    0|0
  • Bencede doğru bir fetva çünkü onların ne nikahı olur nede günah korkusu. Cimada bile boy abdesti almaz haram gezerler

0|0
    0|0
  • diyanet dedi deyince insanların aklına baba kız gelcek ama bunun için diyanete gerek yok Allahı inkar edenle dini nikah olmaz ve zinadır

0|0
    0|0
  • hristiyan yahudi de sorun olmuyor çünkü onlar da tek Allaha inanıyorlar ama dinsizler ateistler falan inanmadıkları için onlarla evlenilmez fetvadan çok dinen bir kuraldır zaten kabul etmemek adamı dinden çıkarabilir

0|0
    0|0
  • Müslüman olana doğrusu bu.

0|0
    0|0
  • müslüman bir kızın inanmayan biri ile evlenmesi haramdır, diyanet demiyor bunu Allah diyor kitabında,

0|0
    0|0
  • Doğru.

0|0
    0|0
  • Dinsiz mi inançsız mı?

0|0
    0|0
  • Bunda yanlış olan ne veya olağanüstü bir durum mu?

0|0
    0|0
  • diyanetin fetvası değil ki bu kuranda allah ın emri onun için sorun değil ama allah korkusu olmayan istediğini yapmakda özgür

0|0
    0|0
    • Allah ın emrettiğini diyanet fetva olarak halka söyler. Diyanet zaten kafasına göre fetva veremez. Diyanet fetvası değildir ne demek ne içip görüş yazıyorsunuz :) 35 yazıyor şaşırmak lazım aslında

• Şaşırmamak lazım diyecektim

• allah seni bildiği gibi yapsın cahil

• Diyanet ne derse desin... Dinler Aşk'a engel olamaz 😉

0|0
    0|0
    • sen yinemi burdasın orda tayibe yüklendin burda dine satasıyorsun hesabını kapatırım senin ip dende canını yakarım

• @kertmeyenkele1453

Haram işlerle uğraşma, yoksa beraber Cehennemde halay çekeriz 😎

• ama zina eden biri ise
    ya zina edenle ya da müşrikle evlenir
    bu ayrı bir husus

0|0
    0|0
  • Tabi ki biz muslumanlari bağlayan bir fetva dir bu ama baska kimseyi bağlamaz.

0|0
    0|0
  • doğru...

0|0
    0|0
  • Tebrik ederim, dinsizle evlenilmez.

0|0
    0|0
  • Dinine bagli olan birisi sagen evlenmez dinsiz biriyle cok sacma bence

0|0
    0|0
  • Müslüman olanı bağlar. gayet normal.:)

0|0
    0|0
  • Fetvada sıkıntı gormesdim dogruyu soylemişler. Suda var erkek dinsiz hrstıyanla evleneblir snra ösluman yapablir ama kadın evlenemez

0|0
    0|0
  • Dinsiz ile evlenilmez ifadesi doğru fakat eksik.

Müslüman kadın, gayrimüslimle evlenemez.
    Müslüman erkek, kitapsız kafirle evlenemez.
    Evlenmeye niyet ettikleri an kafir olurlar.
    Anne babaları buna rıza gösterirse onlar da kafir olurlar.

0|0
    0|0
Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 6

• evet evlenılmez ayetle sabit.

0|0
    0|0
  • İnsanlar neden şaşırıyor

0|0
    0|0
  • Tamam

0|0
    0|0
  • Katılıyorum

0|0
    0|0
  • Dindar olan erkekten korkun asıl. Kadını 2. Sınıf görür ve her zaman döver.

0|0
    0|0
    • Onu dindar yapmaz yobaz insan yapar.

• Üslubunuzda sıkıntı yok, İslamın yapısında sıkıntı var öyle mi?
      Dediklerimden bir sey anlamamışsın, genelleme yapma diyorum hala devam ediyorsunuz. Siz, saygı göstermek zorundasınız, şu an benimde size gösterdiğim gibi. Siz dindar ile sapığı, yobazı karıştırmışsınız. Dediğiniz gibi bumu çevrenizden bilin, dinimizden değil. Ama suç bende, cahilin yanında kitap gibi sessiz olmalısın :) @ByToro @yaralı-müzesi

• @Sansarci34 isteyen istediğini düşünebilir. Ben tavsiye etmiyorum. Gerisi size kalmış.

• Cok guxel. Katiliyorum

0|1
    0|0
Yükleniyor...