Bir toplumun ilerlemesinde kadın mı erkek mi daha etkilidir?

Gene bir beyin fırtınası sorusu 😉
"Bir adam yetiştirirsen bir kişiyi yetiştirmiş olursun, bir kadın yetiştirirsen bir aile yetiştirmiş olursun." demiş bir Afrika atasözü.
Sizce bu doğru mudur?
Bir toplumun ilerlemesinde / gelişmesinde kadın mı, erkek mi daha etkili rol oynar / oynamalıdır?
Detaylı, nedenleriyle beraber açıklarsanız sevinirim...

0|2
15|28

En İyi Erkek Görüşü

• "İlim taleb etmek her kadın ve erkek müslümana farzdır" Bu hadiste önceliğin kadınana verilmesi çok önemli. Bence iyi kültürlü bir kadın yetiştirirsen, sana iyi, kültürlü bir toplum yetiştirir, iyi kültürlü bir toplum yıkılmaz bir devlet oluşturur. Sorunumuzda bu kadına yapılanın af görmediği bir adaletimiz olsa, kocadan ölesiye korkan kadının gücü çocuklarına yettiği için onlara zulm edip pısırık, korkak çocuklar yetiştirmese, öz güveni olan bir toplumumuz olurdu. Toplumumuzda adalet yoksa, öz güven yoksa, insanların kendinden olmayana sevgisi yoksa, zanaatkârlık kültürü yoksa, bu toplumun analarına bu öellikleri veremedeğimizdendir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Böyle kadınlı erkekli ayrı ayrı düşündükçe hiçbiri etkili değil.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 27

• Evet şöyle bir bakıyoruz bir tane kadın lider var mı ülkesini bir noktadan alıp başka noktaya getiren yok. Demek ki neymiş bu işlere kadın erkek gözüyle bakarsak kadınlar zararlı çıkarmış

1|0
    0|0
    • Zaten öyle bir bakış açısıyla yazmamistim.

Bazı olaylar vardır sadece kadın-erkek perspektifi ile değerlendirilemezler...

O konuda haklısın...

• Bir toplumda kadını cahil bırakırsanız, o toplumu cahil kılarsınız... Çünkü kadın/anne, çocuğun ilk mürebbiyesir. Terbiye edici cahil olmamalı ki, ondan türeyen mahsul de cahil olmasın...

1|0
    0|0
  • Her ikisi de toplumu ilerlemesinde önemli rol oynar. Kadın ve erkeğin toplumdaki konumu aynı olmalıdır, maalesef bizim ülkemizde kadın ve erkek arasında bazen eşitsizlik ve adaletsizlikler olabiliyor. Bu durumda ne ilerleyebiliyoruz, ne topluma ayak uydurabiliyoruz.

1|0
    0|0
  • Erkek eğitilir, bir kişi eğitilir. Kadın eğitilir bir aile eğitilir.

1|0
    0|0
  • her ikisi

1|0
    0|0
  • Her iki cinsiyet de önemli

1|0
    0|0
  • kafasını hangisi kullanabiliyor ise o

1|0
    0|0
  • kadın etkilidir tabi boşuna kadın haklarını savunup durmuyoruz.

1|0
    0|0
  • ikisi de etkilidir.

cinsiyet ayırt etmez bu durum.

1|0
    0|0
  • şu dünyada herşey erkekler için var sanki, kadın ne yazıkkı bir obje görevi görüyor gibi ne zamanki bu sapkın düşünce degişir işte ozaman anlarız

1|0
    0|0
  • Bu kadın erkek etkisi değil.
    Gâvurun Türkiye’yi nasıl gördüğü hususundaki aymazlık içinde yaşadığımız toplumun bütün kesimlerine yayıldığı için Türkiye’nin işleri görünürde yürüyor. Yürüyen işlerin görünürde değil de, gerçekten Türkiye’nin işleri haline gelebilmesi için, başka bir takım çıkış noktaları aranıyor; ama aldıkları talimatlarla imtiyazlarına imtiyaz katmış olanlar, o noktaları da hemen küllemeye çalışıyorlar. Üzerine ölü toprağı serpilmiş bir ülkede yaşıyoruz.

0|0
    0|0
  • Devlet :D

1|0
    0|0
    • Devlet? 😄😄😄

• Güzel yorum. Teşekkür ederim 😊😊😊

• Rica ederim ben de böyle bir yorum beklemiyordum kendimden :D

• İkisi de aynı etkidedir.

1|0
    0|0
    • Ama hangi toplumlarda? Mesela bir Avrupa toplumunda öyle olabilir ama bizim gibi toplumlarda kadınların eğitilmesi daha çok ihtiyacı yok mudur?

• Tamam tavsiye için teşekkür ederim 😊😊😊

• Esen kal...

• Bence kadınlar.

1|0
    0|0
  • kadın ılerı gorusluyse o toplum kalkınır

1|0
    0|0
  • Kadın tabiki.

1|0
    0|0
  • both

1|0
    0|0
  • tavukmu yumurtadan çıkar yumurtamı tavukdan gibi olmuş
    bak arkadaşım bence önemli olan iyi bir birey yetiştirmek kadın erkek diye birşey yok ancak malesef topluma yön verenler genelde erkeklerdir.

0|0
    0|0
    • Aslında dediğin doğru ama yine de bu konuda insanların fikirlerinin ne yönde olduğunu merak ettiğim için bu soruyu sormuştum. Ama dediğin doğru aslında. İkisi de etkilidir. Ama hangisi daha çok işte.. Mesela bizim gibi kadına değer vermeyen toplumlarda kadın bence...

• katılmıyorum bu söze kadına değer toplum ile değil insan ile alakalı eğer bir birey kadına değer vermiyorsa bu onun kişiliğinden ileri gelir ancak kadın ve erkek birbirini tamamlar bence aynı fikirde olmamız en azından sevindirici

• "Kadın" kategorisinin ayrıntısına inersek toplumu yetiştiren annelerdir...
    Ama anne olmayan kadınların topluma etkisi ne kadar olur bu tartışılır.

0|0
    0|0
    • Niye belki toplumu yönlendirecek bir kadın olacak o? Bir lider gibi? İlle de anne olması mi lazım? 😉😉😉

• Aynı rolü bir erkek de üstlenebilir dediğim gibi bu uzun bir tartışma konusudur ama bir bireyi yetiştirmekte annenin rolününü baba bile alamaz bu yüzden topluma yön veren kişilerin annelerden olduğu tartışmasız bir gerçektir. ;)

• Tamamdır yorum için teşekkür ediyorum 😊😊😊

• erkek

0|0
    0|0
  • erkek

0|0
    0|0
  • Kadin mi napmiş kadinlar yan gelip yatmaktan başka.. tarihe bakin

0|0
    0|0
  • erkek.

0|0
    0|0
    • ataerkil genlerle yetişmiş bir ırk, liderliği hep kanında taşımıştı. kadın manipule etmeye calısmıtır erkek kaybetme korkusuna girmistır. halbuki bu güç içinde var. yeterki hayata pozitif baksın.

• Erkek

0|0
    0|0
    • Diyorsun 😊😊😊
      Ama bence cinsiyetle meslek yeteneklerinin - mesela öğretmenlik yeteneğinin pek alakası yok.
      Tamam çoğu kadın öğretmen iyi olabilir ama bence erkeklerden de bu meslekte başarılı olanları vardır.
      Ve bence - mesela öğretmenlik için - erkekler daha başarılı... başarılı kadın öğretmenler de gördüm ama erkekler daha titiz genelde...
      Satış departmanı için de kadınların iletişim yeteneklerinin daha iyi olmasına bağlıyorum...
      Vs. vs. 😊😊😊

• Kadınların yetenek ve yaratılışlarındaki bazı özellikler farklı kılıyor, haklısın

• Erkek

0|0
    0|0
  • Dünyayı erkekler yönetir, erkekleri de kızlar ;)

0|0
    0|0
    • Ahahahahaha 😂😂😂😂
      Güzel tespit
      Ama dünyayı da kadınlar yönetse bence... hep erkekler üzerine oturmuş yönetimin 😔😔😔

• Neden olmasın. Ben şahsen isterim bayanlarında yönetime geçmesini.

• kadın daha etkili

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Ikiside

1|0
    0|0
  • Bence de dogru bir soz kadin daha cok sorumluluk sahibi

1|0
    0|0
  • Aile toplumun temelidir aileyi ayakta tutan ise kadındır. Bu nedenle toplumun gelişmesinde ise kadın önemlidir.

1|0
    0|0
  • Kadınlar tabi ki. Anneler yetiştiriyor evlatları

1|0
    0|0
  • İkisinin de eşit olduğu bir toplum ise aynı etkidedir. Kadının ezildiği bir toplum ise bu sorunun aşılması için kadın daha etkili olur.

1|0
    0|0
  • Kadın

1|0
    0|0
  • Kadın. Erkeğin kadından korkmasinin nedeni de bu. Kadın ogrenirse çocuğuna da öğretir

1|0
    0|0
  • kadın

1|0
    0|0
    • Evet. Katılıyorum. Çünkü kadına toplumumuzda daha az değer veriliyor ve bu da eşitliği yakalamak için kadına daha fazla egitim sunmak ve de değer vermek gerektiği anlamına geliyor...

• kadın daha önemli erkeği de kadın yetiştiriyor kadını da

1|0
    0|0
  • Kadın önemli bir faktör bence...

1|0
    0|0
  • Cehaletin tek korkusu kadınlar. Kadın öğrenirse çocuklarna da öğretir.

0|1
    0|0
  • Kadın bence

1|0
    0|0
  • Kadın önemlidir. Anneler evlatlarına vicdanlı olmayı öğretse dünya bambaşka olurdu

1|0
    0|0
  • Erkek

0|0
    0|0
Yükleniyor...