Hümanizm akımının en önemli isimlerinden Thomas More'u biliyor musunuz?

Bu abiimiz Utopia isimli bir kitapla zamanına damga vurmuş bir ingiliz beyefendisidir. 15. yüzyıl sonları ve 16. yüzyıl başlarında yaşamıştır.

Kendisi o kadar hümanisttir ki, İncil'i ingilizce okudular diye kimi protestan rahipleri diri diri yaktırmıştır.

Zamanında 8. Henry 'Papa puttur, tanrının sesi falan değildir, bundan böyle her ingiliz vatandaşı tanrının başlarına getirdiği hükümdar olan ingiliz kralına biat edecek, Roma'daki ingilizleri din üzerinden sömüren puştu adamdan saymayacaktır' diye yasa çıkarınca 'Bu dediğiniz dinden çıkmaktır, Papa tanrının bu cihandaki sembolüdür' diye karşı çıkmış, sonuçlarını bilmesine rağmen inancından zerre kadar sapmamış, bu uğurda kellesini güle oynaya vermiş bir adamdır.

Ortaçağ yobazı da olsa, dirayetli, inancına sadık, sağlam bir adammış onu söylemek lazım.

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• bilmiyordum, teşekkürler.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ogrenmis olduk tam bir yobazmis

0|0
    0|0
    • Kendisi ölümünden sonra aziz ilan edilmiştir Vatikan tarafından, tam bir azizmiş hakkaten.

Ama kitabı güzel, bu kadar büyük bir fikir adamının din ile bu kadar zehirlenmesi de enteresan.

Kendini zerre kadar sorgulamadan toplumu sorgulamış

• Evde vardi kitabi babam okuyordu hic merak etmemistim yarin bir goz aticam

Kızlar Ne Diyor 1

• Bilmiyoruz 😁 adam gece gece hortladi. soruya bak ajssi 👻

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Biliyordum felsefe derslerinden ama bu kadarını değil.

0|0
    0|0
Yükleniyor...