Üşenmeden okuyup fikirlerinizi belirtir misiniz, benim için önemli?

Merhaba, ben aleviyim. Ama aleviliğin bana getirdiği kısıtlamalardan çok rahatsızım. Üzerinde düşündüğüm en ciddi şey ise evlilik. Bana ailem, akrabalarım her zaman bir türkle evlenilmemesini söylüyor. Yoksa akrabalarım, şuanki çevrem beni dışlarmış ve ailem beni asla affetmezmiş. Hatta babannem değil evlenmek, bir türk erkek arkadaşımla buluşmama bile karşı neredeyse. (erkek arkadaş dediğim sevgili anlamında değil). Alevilerin birçoğunu saçma bulduğum birçok geleneği var. Bana hep türkle evlenirsen bu gelenekleri göremeyeceksin diyorlar. Alevi olduğum için hayatımda abdest almak nedir. namaz kılmak nedir bilmem. Hayatımda hiç camiye de gitmedim. Aleviler dışında kimseyle evlenemezsin denmesi bana ters. Ben kendimi bildim bileli özgür olmaya adadım. Bu insanlar hiç mi düşünmüyor ya bir türke aşık olursam diye? Okul zamanlarımda arkadaşlarıma söylemedim alevi olduğumu. Neden bilmiyorum. Bana hep türklerle bir arada olmanın bile bir sınırı olacağını söylediler. Ben de Allah'a inanıyorum ve bir türkle evlenmem kötü bir şey olamaz. Sonuçta müslümanım. Ben gelenek ve kurallara bağlı kalmak istemiyorum. Ne olun fikirlerinizi belirtin. Benim için çok önemli.

0|1
6|7

En İyi Kız Görüşü

• Alevisin ve Müslümansın zaten ailen korkusunda haklı çünkü yıllarca sunniler onlara kendi dinlerini anlatıp onların yaptıklarının ibadetlerinin yanlışlardan ibaret olduğunu söylediler o yüzden sunnilerden yani Türklerden uzak duruyorlar ve senin ibadetlerini yapamayacağını düşünüyorlar çok uzun yıllar cem evleri kurmak için uğraştılar mezheplerini yaşamak icin mücadele ettiler karşı çıkmak yerine biraz da onları anla ve zaten sen evlendikten sonra kimse durup karşında boşan diyemeyecek

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Birincisi TÜRK ne demek yahu !!!
    Senin ailen ermeni mi? Hakaret olarak alma sende iyi oku. Alevilik hakkında ailen maalesef hiçbir şey bilmiyor. Aslen alevi değil ALEVÜ dür yani Ali taraftarı.
    Abdest almamak namaz kılmamak...
    Ailene sorar mısın hangi kitapta yazıyormuş abdest almak yoktur diye?
    Bunlar senden öncekilerin çarptırmasından başka birşey değildir. Aç google amcana yaz oku Hz. Ali dediğin zat alemlere rahmet olsun diye yaratılanın damadıdır. Peygamber efendimizin (s. a. v) kızı ile evlenmiştir ve ölümünden önce cennetle müjdelenen 10 kişiden birisidir. Şimdi o abdest almıyordu bizde almıyoruz diyen bir ailenin hangi lafına inanacaksın Allah aşkına?
    İnsan belirli bir yaşa kadar ailesinden birşeyler öğrenir.. Ama bak sen bile bazı durumlardan rahatsız olmuşsun belliki. Aç oku yok öyle o bizim namazımızı kıldı o bizim orucumuzu tuttu lafları.. Doğru yolu kendin bul kiminle evlenmek istersen de onunla evlen hayat senin ailenin ya da bir başkasının değil

1|0
    0|0
  • ya aleviler de müslüman müslüman olanlar zaten evlenebilir bunda bir sıkıntı yok. Sıkıntı bu dar kalıplı düşüncede olanlar aleviliği farklı bir mezhep gibi göstermek öyle olmasını çabalamak aleviler de normal abdest almalı namaz kılmalı oruç tutmalı ama günümüzde öyle değil bu olay eğer bir türkle dediğin gibi evlenirsen bunları göreceksin ve uzaklaşacaksın Allah yardımcın olsun ne yapmayı düşünüyosun

1|0
    0|0
    • Hiçbir fikrim yok. Belki de bu yüzden hiç evlenmeyeceğim. Umarım karşıma seveceğim bir alevi çıkar. Ne diyeyim...

• çevren ailen ne diyo pek bir önemi yok ama baban ne diyor annen gibi mi düşünüyor izah edemez misin onlara durumu. Yani müslümansınız sonuçta ne gibi bir engel olabilir. ya hadi bir alevi olmayan bir insana denk geldin ailene yalan söylersin alevi diye yani başka yolla sen mutsuz olabilirsin

• Kardeşim alevilik bidattir inanç ve ibadet şekillerinin islam ile yakından uzaktan alakası yoktur takdir sizindir

1|0
    0|0
  • Okumadim cunki aleviyim moralimi bozma

1|0
    0|0
  • benim alevi sevgilim vardı bu yüzden ayrıldım
    Türküm diye kabul etmediler

1|0
    0|0
  • yahudiler gibi dini yozlaştırmışlar alevilere bak sen allah namaz kıl diyor kılmam ben aliyi severim o kurtarcak beni mantığı mı var acaba?

1|0
    0|0
  • Kafiler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Sacma İslamî benimse böyle aileden Hayır gelmez.

1|0
    0|0
  • Benim babam Arap annem Türk babamın arkadasları hep alevi ve ermeni bence şu anki nesiln yaptığı kötü birsey yok gemişte olan olmuş alevileri çok severim sunilerin alevilere yaptığı şeyler tarih boyunca o kdar cok ve o kadar acımasızki müslüman diyesim gelmiyor sen canını sıkma canım ve cahil ne kadar coksa bu memlekette vicdanlı ve güzel insanlar hep var

1|0
    0|0
  • Sacmalik bunlar ne farkedrr ki insan insandr

1|0
    0|0
  • Alevilik dışındaki mezhepler sanki başka dinmiş gibi yaklaşıyor sizinkiler. Kaldı ki millet htistiyanlarla evleniyor. Sen yine bir müslümanla evlenmekten bahsediyordun sanırım Türk derken. Sizinkilerde çok cahilmiş be.

1|0
    0|0
  • Ben seni anlıyorum canım işşallah o dar kalıpların dan kurtulurlar bizim komşu vardı kız tunceli alevisiydi cocuk kardenizliydi aileler istemedi neler neler oldu kız kaçtı şimdi çok mutlu barıştılar kızın ailesi damatlarını nerdeyse kızından çok seviyorlar bunun gibi birçok örnek var İşallah sende sevdigin birisiyle evlenirsin

1|0
    0|0
Yükleniyor...