Neden Nevruzu kutlamayan tek Türk ülkesi Türkiye?

çıkışı Hunlara dayalı gösterilse de Nevruz binlerce yıldır tüm Türkler tarafından kutlanan bir bayram olmuş. Öyle ki Türklere en yakın bayramdır diyebiliriz. dini bir olayı yok sadece baharın gelişi kutlanıyor. ama Türklükle övünen bu Türkiye dışındaki diğer Türk ülkeleri ciddi bir şekilde kutlamaya devam etmişler hala da ediyorlar. peki bu ülke neden sadece arap bayramlarını kutluyor tarihinden kopup..

Güncellemeler:
bu arada ilk cümle yanlış anlaşılabilir. Hunlar da sonucta Türklerin ataları olan Hun Türkleri.

0|0
4|7

En İyi Erkek Görüşü

• Nevruz Türkün bayramıdır, bu geleneği Osmanlı yok etmiştir.

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim.

• rica ederim. gerçek bu tabi Osmanlı sağolsun Türkler Türk olmaktan çıktı aslında. Baksana kimse Türklerin tarihini bilmiyor. En fazla Osmanlıya kadar biliyorlar. çok acınası durumdayız.

• Okuyan yok ki, biat kültürüne tabi herkes, söylenilenleri biliyorlar sadece, araştırmak sorgulamak yok. Sorsan emir verilse akşam namazını rusyada kılıyorlar :)

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• Şu arap yalakası osmanlı yüzünden özümüzden o kadar koptuk ki birçok insan nevruzu kürt bayramı sanıyor..
    Her zaman derim, osmanlı dönemi bir utanç dönemidir.. Müslümanlaşalım derken araplaştığımız bir ASİMİLASYON dönemidir..
    Yeryüzünde hiç bir devlet yoktur ki kendi halkını kendi milliyetinden uzaklaştırıp başka bir millete benzetmeye çalışsın.. Osmanlıdan başka yoktur böyle bir örnek..

1|0
    0|0
    • haklısın. cidden bu kadar tuaf bir millet de yoktur. kürtler sahip çıkmış bayrama diye kendi bayramından kültüründen ve resmen tarihinden vazgeçen bunla da yetinen acınası insanlar bu ülkedekiler. hepsinin nedeni de bilgisizlik. amerika kalkar ya ırkçılık milliyetçilik kötüdür der bunlar aşırı duyarlılaşır ve tarihsel kimliğinden bile kopar,, digeri Türk olmak müslüman olmaktır saçmalığını uydurur bunlar yine ona kanar.. çok yazık yani cidden. bir de övünecek bir şey duydular mı anında Türklükle övünürler. Oysa gel asıl Türk tarihini Türk kimliğini Sovyetlerden kalma Türk ülkelerinde gör bir de.

• Arap bayrami degil cehalet abidesi kizim musluman aleminin bayrami o demey calisipta diyemedigin bayramlar

0|0
    0|0
    • Türklerle ilgisi olmayan bayramlar bilgisiz insan. Türkler müslüman degldir özde!

• zerdüşt olmadığımızdan kutlamıyor olabilirmiyiz? arap bayramları diyerek müslümanlara hakaret etmen ne derece doğru ayrıca, kaç tane türk ülkesine gittin ya da kaç tane tanıdığın bu ülkelerden insan varda kutlandığını iddia ediyorsun ayrıca o ülkelerde?

0|0
    0|0
    • çoğuna gittim çoğunda da tanıdığım bir sürü insan var. kültürlerini de biliyorum. hakaret size her şey zaten gerçekler hakaret şu bu hakaret. zerdüştmüş. biz türklerin ataları müslüman filan değildi zaten. araplardan bulaşmış bir dinle gerçek kökümüzden de hayli koptuk maalesef. ve evet kutladığınz tüm o dini bayramlar arap bayramıdır. siz de araplaştınz zaten bu yüzden batı arap olarak görmek de haklı sizi.

• Osmanlı padişahlarına soracan onu bize değil.

0|0
    0|0
    • haklısın ama Türklükle övünenler boşa övünmesin o zaman bu kadar tarihinden kopuksa.

• öff amaan bırak övünsünler,
      bana zararı yok,
      eğlensin gariplerim kendilerince.

• nevruz gereksiz birşey çünkü

0|0
    0|0
    • neden? atalarımızın bayramı. adet ananeleri sanat eseri gibi. inanılmaz bir kültür. ve Türkiye dışında yaşayan tüm Türkler Sovyetlerden geçmiş tüm Türkler hala kutluyor.

• gereksiz dedim yaşadığım ülkede de kutlanıyor nevruzu başka amaçlara taşıyan insanlar olduğu sürece gereksiz

• Kutlanır veya kutlanmaz, fazla da meraklı değilim.
    Ama osmanlıya karşı bir nefret var içinizde.
    Koskoca bir imparatorluk, İstanbul gibi bir şehri bize kazandıran bir imparatorluk.
    Fransa'ya bir mektupla korku salan imparatolruk.
    Ne bu kızgınlık?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Çünkü son 30 yılda toplumda Nevruz Türklerin bayramı olmaktan çıkıp Kürtlerin bayramı simgesi bağımsızlık doğuşu olarak kutlanmaya başladı yani bayram Türklerin tekelinden çıktı

0|0
    0|0
    • bu sadece Türkiyede böyle olabilir. bu bayram Türk bayramı tüm tarih boyunca ve diger Türk ülkeleri hala kutluyor

• Sadece Türkiye için söyledim zaten

• Nevruzu genelde Kürtler kutluyor ya öyle coşkulu, bizim Türk milleti de pek sevmez onları. Sırf ondan bence. Yoksa başka bir nedeni yoktur herhalde.

0|0
    0|0
    • bizden öğrendi kürtler nevruzu. onların bayramı degl ki.

• Öyle olsa bile şu an bizden daha çok sahip çıkıyorlar. Kime sorsan ilk bilmeden etmeden Kürt bayramı der.

• burda kutlayanida duymadim? belki kendi aralarinda kutluyorlar ama asla duymadim ilkkez duyuyorum ve turkiyede yasaniyorum.. demekki gereksiz bir sey ki baska ulkelerde kutlanmasi gerekiyor olarak sayilmiyor😊 kafayi yorma boyle seylere

0|0
    0|0
    • ooo yazılandan bişey anlamadın mı kardeş. ben de onu diyorum ya Türklükle övünen bir Türkiye kutlamıyor Türk bayramı olan bu bayramı. saçma olan bu asıl.

• ben turkiyede yasamiyorum canim, ben "bilinen" bayramlari bile kutlayamiyorum bana bayramdan falan bahsetmeeee😠 zaten kutlamaya imkanimiz yok

• almancısın herhalde

Yükleniyor...