Çocuk evinde çalışıyorsun. Genel olarak içine kapanık bir çocuk geliyor ve hep bir yerlerinde morluk ve yaralar var. Çocuğa şiddet uygulandığını düşünüyorsun. Polise haber verirsen çocuk ailesinden ayrılıp korumaya alınacak, haber vermezsen şiddet görmeye devam edecek belki de.. Ne yaparsın?

Güncellemeler:
Çocuk aramıza katılalı yeni bir ay oldu. Gözlem ve velisiyle her olayında 'bugün burasıda söyle olmuş' sorup temas kurmaya çalıştık. İki veliside çalışıyor ve bırakıp alırken aceleye geldi hep...

0|0
13|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bunun için yapılması gereken, çocuğun psikolojisi bozmadan ona güven vererek yaklaşılmalıdır görüşündeyim. Aksi takdirde sürekli baban mı annen mi dövdü gibi soruların çocuğu daha fazla psikolojik baskıya sokacağını düşünüyorum.

Çocuğun sorunu tam anlamıyla anlaşıldığında, polise haber verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde böyle gelmiş böyle gider diyerek kaderine terk edilmemeli.

2|0
    0|0
    • Bence de. Zaten fayda vermeye de bilir oyle sorular. Cocuk korkutulduysa kimseye bisi soyleyemeyebilir yine de ve bu sefer annesine ya da babasina icgudusel olarak guvendigi icin anlatirsa anne baba sikayetci olabilir siz iftira atiyosunuz çocuğun kafasini nelerle dolduruyorsunuz gibi

En İyi Kız Görüşü

• Çocugu bir süre bol bol gözlemleyebilirsin. Onunla beraber oyun oluşturarak arkadaşları arasında ki konuşmalarını hal ve hareketleri gözlemle resim yaptırabilirsin ki bir çok çocuk resim yaparken kendini ele verir internetten bu konu ile ilgili resim analizlerine bakarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Bir süre sonra kafanda netleşir ne yapacağına emin olursun.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• acaba o şiddeti kendisine uyguluyor olamazmı
    böyle bir durumda var sanırım..
    iyice araştırmak gerekiyor bu durumu dogrusu budur

1|0
    0|0
    • Pek sanmıyorum ama böyle bir ihtimal var ve delil yok

• yani sonuçta sizin göreviniz bu sanırım
      iyice araştırmadan karar vermeyin derim

• Çocuk kendine zarar veriyorsa da aileye suc dusuyor. Aile sonucta bunu farketmeli ve bununla ilgili bisi yapmalı

• ALLAH a dua ederim hangisi hayırlı ise onu yapayım bana yol göster YARABBİM diye ne içime doğuyosa onu yaparım

2|0
    0|0
  • Ailesi ile görüşürüm.

1|0
    0|0
  • vay arkadaş ne zor işiniz var. ailesini çağırıp konuşurum, gelmiyorlarsa ben giderim, onlara olasılıkları anlatırım, polise bildirmek zorunda olunduğu filan

1|0
    0|0
  • Öncelikle üstlerine bildir. Üstlerin baktın ilgilenmiyor. Ailesi ile birebir konuş. Şiddet gördüğüne dair Şüphelerin de devam ediyorsa polise hemen bildir.

1|0
    0|0
  • Çocukla daha samimi olup durumunu daha iyi anlamaya çalışırdım. Ondan sonra ne yapacağıma karar verirdim doğru olanı yapmak için. Bana kalsa ona şiddet uygulayanla konuşup tavrına göre ya hastanelik ederdim ya da uyarırdım güzel bir şekilde.

2|0
    0|0
  • babasını çekerim köşeye. konuşurum. akıllı olmazsa polise haber vereceğimi söylerim

1|0
    0|0
  • Polise giderdim sanirim ya da doktora

1|0
    0|0
  • Polise haber veririm.

1|0
    0|0
  • Allah belasını versin onların

1|0
    0|0
  • Ver polise

1|0
    0|0
  • zor ikilem açıkcası annesiyle konusurdum en mantıklısı

1|0
    0|0
  • Polise haber vermek mantıklı bence

1|0
    0|0
  • Korumaya alınmasını sağlarım

1|0
    0|0
  • çocukla konuşurum ailesini isteyip istemediğini anlarım.

1|0
    0|0
  • Hicbise

0|0
    0|0
  • bu soru cok sacma

0|0
    0|0
  • o veliler, o çocuğu sevmiyor,

0|0
    0|0
  • Uslu olsun arkadaşları ile kavga edip ağaca vs çıkmasın..

0|0
    0|0
  • ailesini tehdit ederim

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Güzel soru çok kararsız kaldım. Ama simdi hersey gorundugu gibi de olmayabilir. bir sorun var ama ne. bir de polise haber verir de ispatlayamazsan sen kotu duruma dusersin belki işinden de olursun vb vb. Cocukla yakinlasmayi deneyip agzindan laf almaya çalışsak?

1|0
    0|0
    • Aynen o ince çizgiye inmişsin mesele oydu ama sosyal bir kurumla ortak karar alınıp hallediliyor

• Orası oyle tabi ama dedigim gibi bazen kanitlanamayinca hani hic bisi yokken aileyi suclayip cocugu sosyal servise teslim etmeye calisiyormus gibi gorunebilir insan :) Hassas konular

• Guncellemeyi yeni okudum. Assagida yorumlarinizi da okudum. Umarim en kisa zamanda cozume kavusur ve umarim em azindan aile degildir ne diyeyim. Anne babasinin olmasi cok daha kotu gibi geliyor bana.

• Şiddet ile korku ile büyümesinden ise yaşıtları ile devletin imkanlarında büyümesini tercih ederim eğer dediğin gibi bir şiddet var ise ruhsal açıdan çocuğun durumu iyi değildir zaten çocuk ile konuşup aile hakkında bilgi almaya çalış çocuk mutsuz ise gerekli resmi kurumlara bilgi ver bence...

1|0
    0|0
  • onun psikoloji en önemlisi su an icin sadece onun psikolojisini düsün göz yummak asla Dogru degil gerekeni yap

1|0
    0|0
  • evine gidip yaşadığı ortamı görmeyi denerim, belki ailesinden konuşabileceğim birileri vardır

1|0
    0|0
  • Polise haber veririm öyle ailede yaşamaması en iyisi olur

1|0
    0|0
  • haber verirdim tabi ki

1|0
    0|0
  • vücut taki morlukların nedeni trombosit olabilir

1|0
    0|0
  • Ailesiyle konuşurum ya da daha yetkili biri varsa ondan rica ederim. Eğer normal insanlar değillerse olay tabiki büyür.

0|0
    0|0
  • Haber veririm en azından darbe yemez hem çokta sevmiyordur onu dovuyorlarsa

0|0
    0|0
  • cocuga bakıcısı mı yapıyor acaba bunu?

1|0
    0|0
  • Şiddet gördüğünden emin olup sosyal hizmetlere bildiririm
    Bide anneyi babayı seviyor mu agzini ararim

1|0
    0|0
  • Polise haber ver

1|0
    0|0
Yükleniyor...