Aile içerisinde şiddete uğramış çocuklar, gelecekte sağlıklı bireyler yetiştirebilir mi?

Aile içerisinde şiddete uğramış çocuklar, gelecekte sağlıklı bireyler yetiştirebilir mi ?
Aile içi şiddeti yaşayan biri ileride ne kadar çocuklarına faydalı olabilir? Neden?

Güncellemeler:
Güncel.

1|1
21|9

En İyi Kız Görüşü

• İki turlu etki yaratabilecegini dusunuyorum. :)
    Bazi cocuklar bundan ders cikarip kendi cocuklarina daha iyi davranabilirken bazi cocuklar bunun dogru bir davranis oldugunu dusunup kendi cocuklarina siddet uygulayabilir.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• 2 görüş bildirmek isterim ; İnsanlar ailesinden gördüğü birçok olumsuzluğu çocuklarına yaşatmak istemezler , örnek olarak annesiz babasız büyüyen bir çocuk ileride annesiz ve babasız büyümesini istemez o yüzen aşırı bir bağlılık vardır...
    Bir diğer görüşüm ise , aile içi şiddet gören bir çocuğun ne yazık ki gençlikten tutun belirli bir yaşa kadar ciddi psikolojik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olablir bu yüzdende ailesine ve çocuklarına bazı açılar tarafından faydalı olmayabiir :)

Çok güzel bir soru tebirk ederim

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• kişilik çocukluk döneminde oluşmaya başlar ve çocukluk döneminde yaşanan şiddet gibi büyük travmalar kişiliği olumsuz yönde etkiler. özellikle çocuğun anne ve baba modelleri, çocuk için iyi örnekler değilse; gelişim süreçleri büyük oranda zarar görmüş olur. bu konuyla ilgili herhangi bir tedavi görmez, çocukluğunda yaşadığı bu travma düzeltilmez ise o çocuk anne veya baba olduğunda çocuğuna aynı şekilde şiddet göstermez belki, fakat küçüklüğünde yaşadığı bu travma kendisini elbet temelinde şiddetin yattığı herhangi bir psikolojik hastalık, rahatsızlık veya bozukluk olarak gösterecektir.

0|1
    0|0
  • Hayır illaki yaşadığı o travmalar aklıma gelecektir kendisine yapılan davranışları çocuklarına yapmamak için çocuk sahibi olmaktan korkabilir, korktuğu başına gelip kendiside şiddete başvurabilir, kırıcam korkusundan çocuğu şımarık yetiştirebilir. Bu insanların sevgiye ve psikolojik desteğe ihtiyacı var. İlk önce kendilerine bakıp sonra çocuk düşünmeleri daha iyi olur BENCE

0|1
    0|0
  • Hatalarını görür ve travmaları ile yüzleşir ise ailesinin yaptığı hataları kendi çocuklarına yapmamaya çalışır ama bunu yapmaz yaşadıklarını olduğu gibi bırakırsa bilinçli veya bilinçsiz ailesinin ona uyguladıklarını oda kendi çocuklarına uygular En basiti ailede şiddeti gereken tepkiyi öğretilen biri kendi çocuğuna şiddet uygulamaya sonuna kadar karşı çıkar ama bunun aksi yönünde biri normal karşılar eşi de uygular kendisi de

0|1
    0|0
  • Bugun boyle bir yazi okumuştum.
    Aile içinde şiddete maruz kalan cocuklar kendini guvende hissedemezler mesela. Kendine guveni olmaz ve guveni hissebilmek icin baskalarindan kabul gormeye calisir.
    Birilerinden kabul gorme kaygisiyla cekingen ve sorumluluk alamaz hale gelir.
    Yapmak istediklerini degil yaparsa kabul gorcegini dusundugu seyleri yapar 😐
    Sonra bu da onun kendisinden uzaklasmasina ve kararsizliginin artmasina yol açar.
    Giderek baskalarina bagimli hale gelir. Cok onemsiz kararlar icin bile baskalarinin onerilerine ihtiyac duyar.. dikkatle okumustum bugun ve cok etkilenmistim resmen toplumdan dislanmis oluyor yani ne aci

0|1
    0|0
  • Zor ama imkansız degil.. Yetisebilir.. Sonuçta ne kadar iyi, güzel bir ailede yetişirsen yetiş her birey mükemmel degil zaten..

0|1
    0|0
  • yetişebilirler, kendi yaşadıklarını kendilerine ornek alıp ben cocuguma asla bunu yapmıcagım diyebilirler her kotu ornek iyi ornek olarak ta kullanılabilir

0|1
    0|0
  • evet kendı gordugu siddeti cocuguna uygulamaz

0|1
    0|0
  • Her insan kendini yetiştirir bana kalırsa ben de şiddet ortamında oldum ama şu an yaşım 20 ve şiddet yanlısı değilim.

0|1
    0|0
  • bazıları kendisi yaşadığı için ders çıkarıp şiddet uygulamayabilir bazıları ise kendisi yaşadığı için yani ne gördüyse onu uygular

0|1
    0|0
  • Sanmıyorum bende bir kız olarak çok dayak yedım :D

0|1
    0|0
  • Bunlari bildiği için kendi karisina cocuklarina göstermez bence😊

0|1
    0|0
  • Sanmıyorum :(
    Ruh hali hiç iyi olmaz bemce ve bu da ömrü hayatına yansır

0|1
    0|0
    • Yani düzgün bir aile kuramaz mı? Bu şiddet kendi hayatınada yansır mı?

• Duyguları yıpranmış bir bakımda doğru teşekkür ederim :)

• Rica ederim,, zor bir durum ama sevgiyle çözülebilecek bir durum

• Mümkün değil.

0|0
    0|0
  • Yetiştirir.. ayni hataları kendisi yapmamaya özen göstericektir.

0|1
    0|0
  • yetiştirebileceğini sanmıyorum bir yerde bilinç altındakiler ortaya çıkacaktır

0|1
    0|0
  • Daha iyi yetiştirebilir bence o ortamda bulunduğu için kendisi.

0|1
    0|0
  • Sanmam.

0|0
    0|0
  • Çooook zor.

0|0
    0|0
  • Ama ne tür bir şiddet?

0|0
    0|0
  • Sanmıyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Aile içi şiddete karşıyım gerekmediği takdirde. Bende çocukken annemden terlik yemişliğim var ama bendeki çocuk sevgisini kelimelerle anlatamam tüm çevrem bilir bu yönümü. Nerde bebek resmi videosu varsada benimle paylaşırlar. Yolda gördüğüm çocuğu bile annesinden izin alıp severim. Dahasını saymıyorum. İleride Allah nasip eder ve çocuğum olursa iyi bir baba olacağımı düşünüyorum. Birey aşırı derecede aile içi şiddete maruz kalmadıysa ilerde anne ya da baba olduğunda bunun etkisinin olacağını sanmıyorum ben. En azından kendimden yola çıkarak böyle düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Bandura'nın öğrenme kuramından gidelim. İnsan beyni boş levhadır (tabula rasa) Değilse bile bu seferlik öyle kabul edin. Kültür dediğimiz şeyi düşünelim mesela, insandan insana değişiklik gösterir, sebebi ise insan yaşadığı çevreden ne öğrenirse onu doğru kabul eder ve uygular. Şiddet gören şiddet uygular denmesinin sebebi de budur. Şiddet gören kişi ise ilk başta bakıcısı olan kişiye daha sonra hayatında kim varsa onlara karşı güvensiz bir kişilik geliştirir, sorunları da şiddetle ya da olmaması gereken şekilde çözmeye çalışır. Neyse uzatmaya gerek yok zaten yazacak havamda değilmişim; anlıycağınız çevresel faktörleri eşit kabul edersek sorunuzun cevabı şiddet gören kişi çok da düzgün bireyler yetiştiremez. Kayserideki anneyi hatırlayınız. Hakkında hiçbir şey bilmememe rağmen adım gibi eminim ki en az 463127297 kere dayak yemiştir.

Cayırt

0|1
    0|0
    • Bir kaç tane görüşde, ben şiddet gördüm çocuklarıma yapmam deniyor sen ne dersin?

• Teşekkür ederim güzel ayrıntılı görüş için :)

• Rica eder iyakşamlar dileriz.
      Cemil Şiddetçilik

• Çok zor eğer kendini geliştirme fırsatı bulamadıysa oda ne gördüyse onu uygular

#Türkerkeğii

0|1
    0|0
  • İnsan ile alakali ben yaşadım tam olarak değil belki tahmin ettiğin gibi ama yaşadım aile içi şiddet olayını ve Şu an da düşüncem ben bunları cocuklarima yasatmicam asla diye yani ders almak bir nevi

0|1
    0|0
  • ben yetiştirceğimi düşünüyorum

0|1
    0|0
  • Yetiştirir.

0|0
    0|0
  • Yetistiremezler

0|0
    0|0
  • yetiştirebilir