Çocuk Yetiştirirken Sıkça Yapılan Hatalara Bir Örnek Verir misiniz?

Çocuk Yetiştirirken Sıkça Yapılan Hatalara Bir Örnek Verir misiniz?

#Referans: http://curejoy.com

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54 @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @ismiyook @Kızılcıkk @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı

2|2
18|13

En İyi Kız Görüşü

• Anne ve baba arasındaki tutarsızlık, birinin kızdığını diğerinin onaylaması. Çocuk dengesiz tavırlar sergileyebiliyor böyle durumlarda.

1|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 17

• Kendi hallerine bırakmamaları hiç bir ebeveyin çocuğunu anlamaya çalışmıyor tam tersi eski kafa hepsi şunu yaparsam döverim diye tehtid edildikten sonra o çocuktan sağlıklı birey olmasını beklemek resmen saçmalıktır hatalı çocuk yaramaz çocuk yoktur hatalı anne ve baba vardır her zaman

0|1
    0|0
  • Bugün eve gelirken bir baba oğlunu okuldan almış gidiyorlardı. Çocuk bir şey sordu herhalde. Oğluna sert bir şekilde " ben nerden biliyim oğlum ya" gibi bir şey dedi. Bu hareket çocuğu olumsuz yönde etkiler. Çocuğun soru sorma isteğini azaltır. Halbuki cevabı bilmese bile yine de ılımlı ve yapıcı davranabilirdi. Mesela "bilmiyorum ama eve gidince araştırırız ya da annene sorarız" gibi.
    Bide ailelerimiz bazen korumacılığı çok abartıyor. Elbette koruyacağız çocukları fakat aşırısı özgüvensiz çocuklar yetişmesine neden oluyor. Bu yüzden ailemi suçluyorum arada.

0|1
    0|0
  • Çocuğu başkalarıyla kıyaslamak
    Sözlü yahut fiziksel şiddet uygulamak
    Çocuğa verilen sözleri yerine getirmemek
    Her istediğini koşulsuz şartsız yerine getirmek
    Başkalarından üstün olduğunu aşılayıp durmak
    Yarış atı gibi çalıştırmak
    Topraktan ve yeşilden uzak tutup, taş binalara hapsetmek
    Çocuğu tablet, telefon, notebook vs.. teknolojinin kucağına bırakmak
    Yaptığı hatalara göz yummak, uyarıp ikaz etmemek
    Ödül ve ceza ikilisini çocuğun hayatına yerleştirmemek
    Mahremiyet eğitiminden uzak tutmak
    Yeteneğine göre eğitim almasına fırsat vermemek
    Başkalarının yanında eleştirmek

Aklıma gelenler bunlar.

0|1
    0|0
  • cocuga yapması için fırsat vermiyorsun
    tutarsız davranıyosun
    ve kıyaslıyosun.

0|1
    0|0
  • Korkagm özgüvenim yok sır kupuyum hakkımı savunamiyorum hadi bakalım

0|1
    0|0
  • Yani demokratik anne baba modelinde olmamız gerekiyor. Bunu da kimse yapmıyor, yapılamıyor.
    Çocuğun özerkliğini kazanması gerektiğini ve onların birey olduğu kavramını algılayabilirsek bir ihtimal diyorum.

0|1
    0|0
  • çok beğendim emeğinize sağlık. Ben örneklerle açıklamak istiyorum. Misal çocuk kafasını kapıya çarptı ve ağlıyor onun sakinleşmesi için kapıdan öcünü almasını istemek ileride o çocuğun kinci olmasına ve herşeyden intikam almak istemesine sebep olabilir.

0|1
    0|0
  • Sürekli emir vermek şunu yapma bunu yapma ben kendimden biliyorum bir ara baktım kızımı baya bir sıkıyorum dedim dur o daha çok küçük şimdi onu yapma demiyorum yaparsan böyle yapmassan şöyle olur gibi nedenleriyle anlatıyorum

0|1
    0|0
  • Çok yüz vermeleri şımartmaları..

0|1
    0|0
  • Cocuk agladiginda susmasi icin ne dersen yapariz demeleri ve yapmalari

0|1
    0|0
  • Düşük not alındıysa çocuğa bağırma
    Başkalarıyla kıyaslama
    Başkalarının içinde rencide etme
    Döverek terbiye etmeye çalışmak
    Çocuğu şımartmak
    Çocukla ilgilenmek yerine telefona bakmak
    Çocuğa ceza vererek özgürlüğünü kısıtlamak...
    Ve daha yapılan birsürü hata var maalesef

0|1
    0|0
  • Tutarsızlık. Kendi ailemde de gördüğüm bir şey

0|1
    0|0
  • babayla korkutma

0|1
    0|0
  • Bir çocuk hayatı kendi yaşayarak öğrenmeli, özgür bırakılmalı.

0|1
    0|0
  • Demek ki neymiş aileler her ne kadar çocukları suçlasalarda onun öyle biri olmasının sebebi de aileler :)

0|0
    0|0
  • Büyük küçük farkini ogretememeleri

0|1
    0|0
  • Çocukla arkadaş gibi olmak. Çocuğun arkadasa değil anne babaya ihtiyacı var.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Örnek olmayı unutuyor ebeveynler."Oğlum yeter artık, bırak şu tableti" derken çocuğun sana elinden düşürmediğin telefonu sorarsa;cevap veremezsin.

Cahil yasaklamalar da yanlış;yasak tatlıdır, ilk o çocuklar kötü alışkanlıklar ediniyor malesef ilerideki yaşamlarında.

Birlik, tek nefes aldıkları tavırlar da ebeveynlerin çok olumlu bir tutumu;bilakis karşıt durumlar da olumsuzluklara yol açıyor...

Birey olarak da görüp öyle davranmamak çocuklara apayrı bir olay. Varsın kendini önemli hissetsin; Doğan Cüceloğlu'nun bilhassa önerdiği davranışlardan bu da :)

Tebrikler;güzel konu...

0|1
    0|0
  • Çocuğunu terbiye etmeye çalışmadan önce kendisini terbiye etmeli insan. Nasıl olsa ahlakı ve güzel davranışı aileden öğreniyor ve onlara çekiyor.

0|1
    0|0
  • yaptığı hatalarda tepki göstermek gerektıgınde gostermemek şımartmak, anne baba diye bizim hakkımızı ödeyemez diye çocuğun fikirlerini kararlarını süreklı kendı açısından dusunmek ona fırsat vermemek ve onu emir kulu itaatkar olarak görmek, çocuklar arasında abi abla kardeş olaylarında hemen müdahalede bulunmak, çocukları sureklı bırılerıyle kıyaslamak, ne kadar artısı olsada bir eksıgı oludugunda hatası oldugunda ona hemen suç atar gıbı yuklenmek aşşağılamak.

0|1
    0|0
  • çocuklara paranın önemini göstererek yani büyüterek
    aslında onlara merhametten yoksun olmayı öğretiyorlar

.

0|1
    0|0
  • Aşırı şımarık ve pısırık yetiştirmek çocuğu korkak yapar

0|1
    0|0
  • Kesinlikle. Gün geçtikçe ebeveynler daha bilinçli olmaya başlıyor.

0|1
    0|0
  • Birhata yapıp korktuğunda anne babasına gerçeği söylemediğinde ebeveynler hemen, "Yalan söyleme!" derler. Çok büyük bir şeymiş gibi gözükmese de bu çok kötü birşey aslında. Asıl denmesi gereken söz, "Doğruyu söyle" olmalı. 👍

0|1
    0|0
  • Çok güzel tespitler

0|1
    0|0
  • Çocuğu dövmek tokat atmak tekme atmak

1|1
    0|0
  • Okudum çocuk gelişimi sayfasında

0|0
    0|0
  • Bunların hepsini yaşadım ama problem yok. Kişiden kişiye değiştiğini dusunuyorum fakat çoğunlukla çocukları etkileyen faktorler bunlar

0|1
    0|0
  • sürekli bağırıp çağırmak

0|1
    0|0
Yükleniyor...