Ev kızı olmak kötü bir şey mi?

Bugün bir arkadaş grubunda bunun konusu geçti. Okumadım ve çalışmıyorum. Uzaylı görmüş gibi baktılar ve komik buldular. Ev kızı olmak kötü bir şey mi?

0|1
24|38

En İyi Erkek Görüşü

• Evet kötü bir şey. Toplumdaki durumunu boşver gel birlikte hayata bakalım;

Günümüzde asgari ücret 1300 lira. Açlık sınırı ise 1500 lira. Yani asgari ücret 200 TL daha az açlık sınırından. İlla sevdiğim biriyle evlenmek istiyorum dersen asgari ücreti de kabullenmen gerekebilir. Ki bu da ya senin çalışmanı doğurur ya da gerçekten düşük standartlarda yaşamı. Ufak bir hesap yapalım;

Eli ayağı düzgün bir ev: 750 - 1000 TL arası.
    Elektrik (Standart elektrikli alet dersek) 50-100 TL arası.
    Su (Çok gelmez genelde bahçe vs yoksa) 20-50 TL arası.

Şimdi hiç yemeyip içmeden giden bu miktara bak. Minimum değerde eşinin maaşının 820 TL bunlara harcanacak. Çocuklarının da olduğunu düşünürsen onunda masrafı ayrı tabi.

Toplum okumayan kızı aslında bu yüzden yadırgar. Çünkü hayat kalitesi düşüşe geçer. Tek kaliteli hayat sürme yolları ya 3000TL+ bir maaşlı eş ya da kendilerinin de çalışması.

Gelelim çalışma durumlarına. Lise mezunlarına iş imkanı düşüşe geçmeye başladı. Bunun sebebi işsiz üniversite mezunlarının artışı. Genelden farklı olarak ekstrem bir yeteneğin yoksa öngörülen işler tezgahtarlık, kasiyerlik vs. oluyor. Bunlarda da iş yükü ağır ve maaş azdır.

Evde ailenle olmak çocuk bakmak istemen değil kötü olan. Hayat standartları. Alınganlık yerine birde bu noktadan bakmanızı öneririm.

1|0
    0|0
    • Olan bitenin farkındayım. Çalışmayı reddetmiyorum. Şartlar ne gerektirirse bunu yapacağım. Bakın güzel bir noktaya değindiniz. Üniversite mezunu işsiz.. onlardan biri olsaydım hakaret içeren yorumlara maruz kalmayacaktım. Evlenince mesleğini bırakan pek çok kadın var. Onlara saygı duyuluyor iken ev hanımı olmak isteyen birine neden böyle sert çıkışıyorlar anlayamıyorum.

• Evet ben bunu reddetmiyorum zaten. Şöyle de bir gerçek var. Biraz ders çalışıp girip özelde okuyabilirim. Fakat bunu yapıyor olmam beni Şu an ki benden farklı biri yapmayacak. Bazı şeylerin insanın içinde olması gerekiyor. Herkes hırslı çalışkan olmak zorunda değil. İnsanlar bunu kabullenmekte zorlanıyor.

• Eig için teşekkür ederim :)

En İyi Kız Görüşü

• yok be ne kötüsü ben okudum da ne oldu işsizim.. ev kızı sayılırm bende. kimisinin komik bulması çekememezliktendir..

1|0
    0|0
    • Takdir ettim sizi. Diploma sahibi olduğu için kendinden tek farkı okumamış olan birine hakaret etmekten ileri gidemeyen bir zihniyete sahip değilsiniz. :) umarım istediğiniz şartlarda işe kavuşursunuz :)

• teşekkür ediyorum. inşallah.

Erkekler Ne Diyor 37

• Kötü değil ancak üniversite okumayana cahil gözü ile bakılıyor bu devirde. Aslında bariz bir yanılgıdır ancak kimse kabul etmez :)

2|0
    0|0
  • Elbetteki kötü bir şey değil ama günümüz hayat şartları zor. insanlar artık eşlerinin de çalışmasını istiyor. Yani, ne bileyim, şu halinle bile babanın eline bakıyorsun. Baban sana harçlık verecek ve sen gidip en zaruri şeylerini işte bunlar iç çamaşırı, kıyafet, makyaj malzemeleri filan alacaksın... İnsana dokunur bu... En azından çalışman rahat harcama yapman anlamına gelir. Neyse, amacım kesinlikle aşağılamak ya da kırmak değil, sadece gerçekleri ortaya dökmek. Lütfen bana kızma...

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim yorumunuz için. Bazen bu durum beni de rahatsız ediyor fakat diplomalı ev kızı olacağıma diplomasız olmayı tercih ettim. Sanırım tembel biriyim :(

• Gücenmedim kesinlikle. Saygısızlık yapmadan görüş belirttiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

• Rica ederim efendim.

• Değil

1|0
    0|0
  • yani bu senin secimin tabi neden uzayli olasin ki ama yinede bir hayat icin dayanagin olsun

1|0
    0|0
  • gayet normal ama bulundugun ortamdakiler demek ki hayatlarında görmemişler artık nerede bulunduysan

1|0
    0|0
  • ailenin ekonomisi çalışmana gerek bıraktırmıyorsa bir başkasının ağız kokusunu çekmemek en mantıklı olanı..

1|0
    0|0
  • nhayir iyi

1|0
    0|0
  • yoo değil tabii, yeterki evde boş boş oturma. hayata bir katmadeğerin olsun. gerisi hikaye. çalışıyorum diyenlerin çoğu da iş yerinde oturyor. kim sorarsa çalışıyor

1|0
    0|0
  • Ne alaka kız milleti ögretmen olur müdür mühendis ister mühendis olur kaymakam ister bos ver cıkarcı arkadasların ;)

1|0
    0|0
  • Takma kafana güzelim. ev kızı olmak iyidir

1|0
    0|0
  • Birşeylerle uğraş kafayı yersin 😉

1|0
    0|0
    • Dans ediyorum ve fotoğraf merakım var. Kafayı yiyecek pek zamanım olmuyor :)

• Bir erkeğe muhtaç olmak kadının kendi seçimidir.

• Kesinlikle elin sümüklü oğluna gitmezsin...
      Emin oldum 😉👍

• en iyisi öyle bir kız bulucam çalışmayan ben bakarım sıkıntı yok

1|0
    0|0
  • Hayır. Evlenebilirim bile seversem...

1|0
    0|0
  • Kötü birşey değil ama artık erkeklerin tercihi değil. Geçti o erkek çalışır kadın evde oturur devirleri. Kadın da çalışacak hayat zor. Ve çalışan kadın evlilikte daha gerçekçi oluyor. Erkeğin maaşını beğenmeyen, isteyipte isteyen. O yüzden bana göre değil.

0|0
    0|0
    • Hayat zor haklısın. Eş seçimimde maddiyat 2. sırada yer alacak. İhtiyaç durumunda elbette destek olacağım. Evde olmayı tercih ediyorum diye erkeğin maaşını beğenmeyen istedikçe isteyen kadınlarla bir tutulmam hoş değil.

• ortalık malı olmaktan iyidir, sıkma canını bozma çizgini.

1|0
    0|0
  • Bence kötü değil nerden çıktı ki ☺☺

1|0
    0|0
  • Oması gereken bişey. onlar işgüzar takılan entel tipler çoğuda mutlu değil onların. sen keyfine bak

1|0
    0|0
  • Yoo bu bir tercih meselesi... Ne güzel istediğin kadar buralarda takılıyorsun işte :)

1|0
    0|0
  • Hayır tabiki'de kötü değil bazı insaların algı problem var dünya güzeli :)

1|0
    0|0
  • Yok süper bir şey bence

1|0
    0|0
  • Ev kizi bulursam evlenirim kisa ve net

1|0
    0|0
  • Hayır.

1|0
    0|0
  • yani onların sana öyle bakmasının sebebi güzelliğin olmalı

1|0
    0|0
  • Bir iste calismak daha iyi diyelim garipsenecek durum degil ama

1|0
    0|0
  • degil

0|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|0
  • ev kadını deyince normal duruyor da bildiğin işsiz güçsüz birisin sen

0|0
    0|0
  • Niye kötü bir şey olsun. Arkadaşların galiba sorunlu. :/

0|0
    0|0
    • Çok yakın bir arkadaş grubu değildi. Arkadaşlarımın arkadaşları vs.

• Hayırlısı inşallah bulursunuz :)

• Amin inşallah. Sizde istediklerinize kacuşursunuz.

• çok da iyi bir şey değil yani ne kadar okumadığına da bağlı tabi

0|0
    0|0
  • Yoo gayet guzel

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 23

• Kısaca bir baltaya sap olamamışsın ve hayatta bir amacın yok. Amacı olmayan insanlar sadece ölmeyi beklerler ve bu kötü birşeydir

3|1
    0|0
  • bence değil bende ev kızıyım ne yani liseyi bitirdim üni okumadım okuyan arkadaşlarım var hakkımda ne düşünürlerle düşünsünler bende böyleyim

1|0
    0|0
  • Yo değil

1|0
    0|0
  • Normal birsey ya bu insanlari anlamiyorum. Kendini gelistir mesela her konuda onlardan farkli olmaya bilgili olmaya calıs. Ev hanimi veya ev kizi olmak kotu degil. Bir zahmet kocan baksin yani 😄

1|0
    0|0
    • Dünyadan bir haber yaşayan boş bir insan olarak algılanıyor ev hanımı olmak bazıları trafından. Hepsi öğretmen doktor çocuğu zaten :)

• Aslında kafamda bu var. Biraz gaza ihtiyacım vardı burada onu buldum :))

• Tabiki ne mezunuzun ve acık veya kapalı mısın? Açıksan secretcv diye bir site var ve cok iyi is teklifleri icin ariyorlar ben kapali oldugum icin gidemiyorum sirketler falan ariyor. Mesela bugun avivasa finansal danismanlik icin aradilar egitim vereceklermis falan cok iyi. Ama ben giremem

• Hayir , bende ev kiziyim. Otur evinde is güçlerini yap ohh ne rahat kötü bisey degil. Sürekli gününü gün eden zibidelerd en olmamak daha iyidir..

2|0
    0|0
    • Evet ben bundan keyif alıyorum. Arkadaşlarımla zaman geçiriyorum bazen. İleride çocuğumla geçecek zamanım. Garipsenecek pek bir sey yok :)

• Ama farklı anlaşılıyor bence öyle söylemen

• @hanimhanimcik alakasi yok ben gününü gün edenleri kastettim bu okuyan insanlar. ne alakası var?

• Yioo niye kotu olsun. Master yapmis aşırı zengin kadinlarda evde calismiyolar kocalari calsiiyor, yalılarda yatiyolar, en pahali yerlerde alisveris yapiolar vs onlara bisey denmiyorda zengin diye.. diger normal insanlara niye deniyor bende anlamiyorum. Ama evdeyim diye de hayattan kopma kendini biseye ver hobi mobi edin gelistir yani..

0|0
    0|0
  • Ben de ev hanimiyim. Bana da yazlikta gulmustu mal karilar. Pek takmadim ama. yine de saygısızlık. ister calisirim ister calismam ne yani gidip kasiyer mi oliyim. Aciktan okuyom hele okul bitsin canim isterse çalışırım.

1|0
    0|0
    • Düşüncelerini dile getirmekte özgür insanlar fakat yaptıkları hoş değil. Bu tip kimseler hayatları boyunca ezilmiş kişilikler malesef. Dışa vurumu bu şekilde oluyor. Onları da anlamak lazım. Ciddiye almayın çok. Garipsiyorum ben yalnızca sonra da üzülüyorum hallerine :)

• Ben biraz da yaşımdan ufak duruyorum. O an evvhanimiyim lafi biraz komik oldu sanırım. Ama sonra okuduğumu soyleyince mal gibi kaldilar tabi. Basi seylere gec kalmak insanin elinde olmayabilir. Bunu anlamiyolar. Dusuncesizlik iste milletimiz kaba.

• İnsanliklarini yitirmisler desek dha dogru olur.

• Yoo neden öyle olsun ama okusan iyi olurdu ekonomik özgürlüğün elinde olurdu yinede tercih senin kimse karışamaz

1|0
    0|0
  • kötü değil ama gereksiz bişey eve hapsolmamalıyız çalışıp sosyal bir hayat yaşamalıyız diye düşünüyorum

1|0
    0|0
  • Degill

1|0
    0|0
  • kime göre neye göre kötü

1|0
    0|0
  • değil bence herkes okuyacak diye bişey yok okumak istemeyen insanda var

1|0
    0|0
    • Kızlar bunu anlamakta erkekler kadar başarılı değil. Burası gerçekten farklı bir ortam. Gerçeklikten çok uzak :)

• Hayır.

1|0
    0|0
  • Kötü değil..
    Kendini geliştirmek adına bir şeyler yap.
    Konuşan konuşsun onları duyma bile sadece kendin için bir şeyler yap, harekete geç.

1|0
    0|0
  • Kötü bir şey değil ama zor.

1|0
    0|0
  • Değil tabiki toplumdaki herkes okumuş olacak diye bir kaide yok

1|0
    0|0
  • Evet. Kafanın içindeki şeyi boşuna muhafaza ediyorsun yani.

2|0
    0|0
    • Tek farkımız senin bunu reddediyor olman tatlım :) durumum var ve hayatımın en güzel yıllarını yaşayarak geçiriyorum. Böyle çıkışlar yapan kişilerin benden daha kötü durumda olduğunu düşünüyorum :) esekliğin baki kaldığı herşeyi yaşayın. Çirkefliğinizle mutluluklar diliyorum :)

• Bence biraz garip
    niye okumadın ki?
    o_o

0|0
    0|0
    • Başarılı bir öğrenci olmadım. Hayalimde bir meslek olmadı bende üzerine düşmedim. Liseden sonra devam etmedim.

• Topluma yararlı olmaktan kastınız nedir? Siz topluma nasıl yararlı olacaksınız çok merak ettim? Eğitim yalnızca okula gidip akşama kadar defter karalamaktan ibaret değil. Ev kızı olmakta günümüzde bakkaldan bakkala giden kız olarak algilanmamali.

• Hayatınızı bilmiyorum dediğim gibi. Sosyal faaliyetler bence önemlidir ve buralarda etkili bir şekilde hareket etmek için bir eğitim gerekli. Ve tüm gün defter kağıt karamak öğretim düzeyiyle alakalı. Eğitim için okul şart değil tabi ki dediğim gibi.

• Çalışmayı geçtim ama okumamak nedir? Eğer maddiyatla ilgili bir durumsa bir şey söyleyemem ama kendiniz bu yolu seçtiyseniz bence bir gün pişman olacaksınız...

1|0
    0|0
    • Diploma alıp evde oturmanın almadan oturmaktan farkını mantık ve saygı çerçevesinde izah ederseniz sorunuza aynı samimiyetimle cevap vereceğim :)

• degıl neden olsun.

1|0
    0|0
  • Şu beyin varya şu akıl, olduktan sonra emin ol o komik bunlardan bile daha iyidir. İnsanları küçümsemektense onlar gibi olup ev kızı olurnr daha iyi herşey okumak değil.

1|0
    0|0
    • Böyle düşündüğünüz için sizide çekemezler onlar :)) çok saldırganlar:)

• Engelleme butonu yerinde olmuş. Cok ihtiyac duyacagim sanirim burada :)) yas ile alakasi yok bu durumun. Kesinlikle bir kuyruk acilari olmali

• aynen

• insanlar okuyorda ne oluyor sanki amele gibi takılıyorlar

1|0
    0|0
    • inanki bende senin gibiyim hiç okuma isteği yok bende hep tembeldim ortaokulu bile hiç çalışmadan geçtim liseyi açıtkan okuyorum zar zor. mesleklere ilgi duymuyorum. herkes okucak diye birşey yok önemli olan kendini geliştirmen gündemi takip et haberleri falan film izle kitap oku internetten birşeyler araştır bu çok daha önemli

• Öyle demeyin ben saygı duyuyorum onlara. Okumuş olmak için okuyanlardan bahsetmiyorum. Adı mühendis ama 35 inde koca bekleyen tanıdıklarım var :)

• En azından çalışsaydın iyiydi. Hiç canın sıkılmıyor mu

1|0
    0|0
    • Annemin pastanesi var. Sıkıldığım zamanlarda orada vakit geçiriyorum. Dans ediyorum. Çok monoton bir hayatım yok aslında.

Yükleniyor...