Müslüman bir erkek yabancı bir kadınla evlenebilir ama müslüman kadın neden yabancı bir adamla evlenemez?

Müslümanlıkta müslüman bir erkek yabancı bir kadınla evlenebilir ama müslüman kadın neden yabancı bir adamla evlenemez?

Sadece merak ettiğim için soruyorum aşağılamak gibi bir amacım yok ben de müslümanım zaten.

Güncellemeler:
Müslüman erkek gayri müslim kadınla evlenebilirken, müslüman kadın niçin gayri müslim bir adamla evlenemez? olucaktı kusur bakmayın.

0|0
9|14

En İyi Erkek Görüşü

• Öyle oldugu sanılıyor ancak öyle bir şey yok. O dediğiniz ayet "müslüman hegemonyası altında kalmış müslğman olmayan kadınlarla evlenebilirisiz" ile ilgili. Şu anki zamanda öyle bir durum olmadıgı için geçerli değil. Şu ayete bak istersen, sonra sen düşün erkek gerçekten müslüman olmayanla evlenebiliyor mu, ya da erkek ile kadın ayrımı var mı..

(İman etmedikçe, müşrik [dinsiz, putperest] kadınlarla evlenmeyin. İmanlı bir cariye, beğendiğiniz, imrendiğiniz müşrik bir kadından elbette daha üstündür. Kadınlarınızı da, iman edinceye kadar müşrik erkeklerle evlendirmeyin! Mümin bir köle, müşrik bir erkekten elbette daha üstündür.) [Bekara 221]

1|0
    0|0
    • Teşekkür ederim.

• Rica ederim. Dini, alim dedikleri aslında islamı mahveden, erkek hegomonyasını savunanlardan değil kendin araştırarak öğrenmeni tavsiye ederim. Al Kur'an tercümesini kendin oku. Kafana takılan yerleri araştır, farklı kişilerin yorumlarına bak ve kendi fikrini çıkar. Emin ol yanlış bilinen çok şey göreceksin. Asıl islamın ne oldugunu göreceksin. Şu an ortadoguda yaşanan sahte islamı değil.

• İslam çok kötülenip hor görülüyor insanlar bu konuda yanlış bilgilendiriliyor bunun ucu bize de dokunuyor tabii sorgulama ihtiyacı duyuyosun bir nebze.

En İyi Kız Görüşü

• Buyuk ihtimal erkegin kadin ustune otorite kuracagindan dolayi. Erkek kadina lafini gecirtir mantigi ile dusunulmus bence. Ama bunun zaman ile değişen din kurallarindan biri oldugunu dusunursek belki o zaman icin o ortamda kadinlarin kendi haklarini koruyamadigi bir zaman oldugundan kadinlarin kendi dinini ozgurce yasamalari, baska bir dinin kocasi tarafından siddetle empoze edilmemesi icin koyulmus olabilir. Bu donemde kadinlarda boyle bir durum olmadigindan belki suanda gecerli olan bir sey degildir. Ama emin degilim cunku o kismi tam olarak hatırlamıyorum. Zaten kuranin çevirisinde bir cok hata var. Gunah ve namaz kelimesi bile dogru cevrilmedigi icin bu nasil cevrilmis bilemem.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Erkekte sadece hristiyan ve yahudi ile evlenebilir. Ateistler vs olmaz. Onun sebebi de çocuklarını ve karisini dine çekebilmek

0|0
    0|0
  • Bizim müslüman bacılarımız gardaşlarımız müslüman erkeklere layık. Elin gavuru Benim bacımın değerini bilmez Gemi. Erkekler içinde yapılması doğru bir evlilik olarak görmez. 3-3.5 milyar Müslümanı geride bırakıp neden bir Ejnebi :D

1|0
    0|0
  • Çünkü Allah böyle emretti

0|0
    0|0
  • www.alirizademircan.net/...enebilir-mi-5-275h.html
    oku burayı. açıklıyor galiba

0|0
    0|0
    • Yani erkek de gayri müslim kadınla evlenemiyor soruyu da yanlış sormuşum zaten.

• Evlenebiliyor galiba ama müslüman olmadan evlenmemesi öğütleniyor. Dinimizde neseb babadan devam ettiği için evlemez diye birşey yok ama yinede evlenmeyin deniliyor. Başka yerlerden de araştırdığımda bu sonuca varıyorum..

• Cunku islamda kadinla erkek esit degil. kuranin bakara suresinin 282ayetine gore mahkemede 2kadin bir erkegin sahitligine yetiyor bundan sonrasini siz dusunun artik

0|1
    0|0
    • Evet geçenlerde okudum Bakara'nın mealini. Şahitlik için bir erkek gerekirken şahit kadın olacaksa iki kişi gerekiyor. Neden acaba?

• Kardesim ben farkindaysan musluman degilim😊Senin bana boyle bir soru sorman. birinin islami ogrenmek icin gidib papaza sormasina benzer. eger bu sorunun cevabini ariyorsan bilgili bir muslumandan sorucaksin ama ayete tarafsiz bir sekilde bakicaksin. ben soyledim ve ya baskasi soyledi diye degil. tarafsiz bakarsan gercegide gorursun

• Evet böyle bir durum söz konusudur. Ama erkek yabancı bir kadinla evlendiği zaman çocuğunu da İslam dinine bağlamak zorundadir.

0|0
    0|0
  • Esasen öyle değil. Her ikisi için de sıkıntı.

0|0
    0|0
  • Eğer erkeğin evlendiği kadın Müslüman olursa evlenebilir

0|0
    0|0
  • Bildiğim kadarı ile kadın müslüman olursa evlenin diyor. Aynı şekilde erkek için de öyle.

0|0
    0|0
  • Kızların beyinleri farklı çalıştıgı için

1|0
    0|0
    • Gerçekten en objektif ve yararlı bilgi tebrikler ütü masası kazandınız.😂Yorumun için teşekkür ederim arkadaşım.

• Musluman. Muslumanla evlenir. eger yabanci adam muslumanligi secersse sorun yok

0|0
    0|0
  • Çünkü kadının dini kocasının dinidir

0|0
    0|0
  • Islam neden kadinlari eziyor ya valla sinirim bozulmaya basladi muslumanim ama

0|1
    0|0
    • Mantıklı bir açıklaması olmalı ben dinimden vazgeçemem okadar apaçık deliller varken.

• Apacik delil derken kastiniz nedir? merak ettim acikcasi

• @Amor45 Benim bilgim ancak bana yetiyor bu konuda ama etrafına şöyle bir bak başka ne gibi bir açıklaması olabilir. Hak din denilen dinlere bir bak sence hangisi en mantıklısı? Ataistliğe gelince ilk bakışta mantıklı geliyor ama yüzeysel bakarsan. Tanrı yok diyebilmek için en ufak kum tanesini kaldırıp altına bakman gerekir. Dünyayı köşe bucak gezmen gerekir. Buna hangi insanın ömrü yetebilir? Ataistlik bu yüzden başta elenir benim gözümde.

Kızlar Ne Diyor 8

• cunku ayette yasaklanmıstır. ve kadın kocasının dını uzeredır. bu yuzden

0|0
    0|0
  • Bilmem ole miymis

0|0
    0|0
  • Bu konuda bir fikrim yok...

0|0
    0|0
  • Ataerkil bir din çünkü islam

0|1
    0|0
  • Çünkü kuranı yazanlar cinsiyetçi

0|0
    0|0
  • Topluma yerleşmiş düşünce bana kalırsa...

0|1
    0|0
  • Ikiside evlenemez aslinda

0|0
    0|0
  • ya ben müslümanım ama gerçekten kadınları çok eziyorlar islamda sadece bu değil. ya arada düşünüyorum acaba islam uydurmamı diye ama hayır diyorum... off bilmiyorum ya sanırım araştırmaya korkuyorum :/

0|0
    0|0
    • Hepsinin bir hikmeti olduğuna inanıyorum. Sen sorgulamaktan çekinme ama adam akıllı sorgulayıp öyle vazgeç dininden.

• edeceğim sende et :)

• Tamam kardeşim yolun açık olsun.😊

Yükleniyor...