Bir yaşlının huzurevinde kalmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Bir yaşlının huzurevinde kalması toplumda onaylanmayan bir durumdur ve insanlar bu yaşlılara üzülür, acıma duygusu besler. Yaşlılarımızdan kimisi zorunluluktan kalıyor kimisi tercihen kalmak istiyor. Aile üyelerinin bakmaması, kalacak yerlerinin olmaması, kişisel bakımını yerine getirememesi gibi birçok sebepten ötürü günümüzde huzurevleri tercih ediliyor.

Bir gün yaşlandığınızda tercihleriniz arasında huzurevi olacak mı sizce?

1|2
9|10

En İyi Erkek Görüşü

• Herkes, ailesi/sevdikleri ile birlikte yaşamalı.
    Lâkin bazı insanlar bir aile kuramiyorlar...
    Ya da sevdiklerinden oluşan bir çember inşa edemiyorlar, yaşlanmadann önce.

Hemen bir senaryo yazalım ve diyelim ki;
    Adam evli ve 3 çocuğu var. Düzenli bir aile hayatı da... Fakat bir süre sonra başka birisi ile konuşup yuvasını yıkıyor ve küçük yavruları yüz üstü bırakıp çekip gidiyor. Aile perişan, eş/anne yıkık, çocuklar darmadağınik... Zaman, enkazı toparliyor ve çocuklar büyüyor. Baba da yaşlanıyor ve bakıma muhtaç hâle düşüyor. İkinci karısı da bunu terketmis ve kimsesi de yok. Şimdi soralım;

Bu adam nereye gitmeli, Kim bakmalı buna?
    Cevap; "huzurevi"...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Elbette Allah korusun oncelikle Allah kimseyi muhtac etmesin.

Bence kotu gozle bakilmasinin sebebi adinin kotuye cikmasindan ve bircok kez dayak vb, kotu muamele gibi konularla gundeme gelmesi.

Açıkçası dedigim gibi ben kendim icin de ailem icin de kimse icin oyle bisi istemem Allah korusun. Ama objektif açıdan dusunecek olursak su da var, ornegin bir aile, çalışmaları gerekiyor ve bir de yasli var ama kendi ihtiyaclarini yerine getiremiyor, bakima ihtiyaci var. Bilmiyorum boyle bir durumda mantik acisindan belki mantikli olabilir ama gonul el verir mi.. Boyle bir durumda isini birakan bircok insan var ve ben de etrafimda taniyorum açıkçası.

Tekrar Allah kimseyi o duruma düşürmesin ve kimseye muhtaç etmesin. Anneannemin de her zamanki duasıdır.

0|0
    0|0
    • Dediğiniz gibi bir mecrubiyet durumunda yapacak bir şey olmuyor maalesef. Bazı huzurevlerinin imkanları çok iyi. Akranları da olduğu için yaşlılar iyi vakit geçirebiliyorlar. Her yaşlımızın duası gibi Allah kimseye muhtaç etmesin. Çok zor bir durum.

• Evet, öyle.

• EIG icin tesekkurler

Erkekler Ne Diyor 9

• Evet, çalışan aileler için en iyi çözüm olduğunu düşünüyorum.

3|1
    0|0
  • onun için hep en fazla 70 yaşına kadar yaşayayım diyorum.. sonuçta insanalr rezil oluyor benle birlikte... huzur evi olabilir

1|0
    0|0
  • Hayır ne kendim için ne bir başkası için orayı tercih etmem

1|0
    0|0
  • Yapılan arkeolojik araştırmalara göre neandertaller bile sakat kalan kabile üyelerini doğada kendi başına bırakmazmış, homo erectustan sonrasına geçmeyecektik dünyayı bok* götürüyor.

Cayırt

1|0
    0|0
  • bazen yaşlı bakımı için en uygun yer olabilir. ön yargı ile yaklaşmamak gerekir. birey için en iyi yer ailesinin yanı olsa da bazen mümkün olamayabiliyor

1|0
    0|0
    • Evet, bazı durumlarda gerçekten en iyi yer olabiliyor. Önyargısız bakmak gerek haklısınız. Öyle ki kimi yaşlılar bizzat kendisi ücret ödeyip kalmak istiyor ve orda olmaktan mutluluk duyan birçok yaşlı biliyorum.

• kaldığım yere çok yakın bir kurum var. geniş alana sahip içinde parkı olan bir yer. ufaklığı götürdüğüm zamanlarda iletişime geçtiğim yaşlılar oluyor. aile bireyleri ilgisiz olan, yüzü gülse dahi içi acıyan amca-teyzeler var :) insanın sebepsiz içi acıyor.

• Bazı huzurevleri o kadar güzel tasarlanmış ki yaşlıların sıkılmamaları eğlenebilmeleri için herşey mevcut ama işte dediğiniz gibi bazı durumlarda dışları gibi gülemiyor içleri. Buruk bir hüzün işte. Onlar da orada çare arıyorlar. :)

• Üzülüyorum orda ki insanlara

0|0
    0|0
  • herkez hakettiği değeri görür bence evlat yetiştiremezsen kalırsın huzurevinde yetiştirirsen kalmazsın =)

1|0
    0|0
    • Yetiştirme de önemli tabiki ama iyi yetiştirsen de bazen hiç ummadığın şeylerle karşılaşabiliyorsun. :)

• Uygun Diil

0|0
    0|0
  • Kesinlikle karşıyım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ben şahsen kalmak istemem. Ve öyle bir durum olsa ne annemi ne babamı oraya bırakırım. Onlar bize o kadar bakıp büyütmüş bizlerin de onlara bakmasi en doğrusu. Sonuçta onlar senden razi olmadığı sürece mutlu olamazsın.

1|0
    0|0
    • Evet, çok haklısın. Onların bize bakarken gösterdikleri özveriyi bizde onlara göstermeliyiz.

• gerekli

1|0
    0|0
  • ben hayatta annem. babamı huzur evine yollama annem Şu an yatalak ve ben seve seve bakarım bakıyorum da :)

1|0
    0|0
    • Çok geçmiş olsun diyor ve seni tebrik ediyorum. :)

• tsk ederim yorumun bana huzur verdi :)

• Rica ederim. :)

• Sevdiğim hiçbi insanı oraya bırakmayı düşünmem. Fakat ileride olur da kendime bakamaz hale gelirsem, neden olmasın?

1|0
    0|0
  • Kişi kendi isteğiyle kalıyorsa mantıklı geliyor bunu yapacak akrabalarım var. Yaşlanınca durumuma göre ben de tercih edebilirim

0|0
    0|0
  • Üzülüyorum görünce

0|0
    0|0
  • yalnız yaşlanacağım için olacak

0|0
    0|0
  • eğer evden daha rahatsam yaşlandığımda yaşamayı düşündüğüm bir yer

0|0
    0|0
Yükleniyor...