Nikah, dini ve resmi diye ikiye ayrılmaz bunu bilmiyor musunuz?

fıkıh kitabı açmamış insanlar neyine güvenip fetva veriyor? ayıp değil mi kendi dininiz hakkında yalan uyduruyosunuz

Güncellemeler:
arkadaşlar nikah dini değil sosyal bir olaydır. eskiden devlet olmadığı için hocaya gider evlilik akdimizi şahitler huzurunda yapardık. evlilik gizlenemez bir kurumdur. gizlice dini nikah yapmak ahlaksızlıktan başka bir şey değildir. dini suistimal etmektir. fıkıh kitaplarında geçen nikahta da resmi nikahta yapılan şeyler anlatılır yani evlenecek çiftin şahitler huzurunda evlilik akdi yani sözü vermesi. olay bunlar ibarettir. hoca sonrasında size dua eder aranızda sevginin daimi olması için.
ama dua farz değildir. nikah demek evlilik demektir. insanlara ilan etmektir. gizli köşelerde dini nikah yapmak doğru değildir. kısacası resmi nikah yapmak yeterlidir ama dini nikah yeterli değildir tek başına. çünkü dini kullanma amacıyla gizli yapılıyor genelde. ve metres hayatıyla bir farkı olmuyor.

0|1
10|12

En İyi Erkek Görüşü

• Cahil ve dogmatik insanlara söz anlatamazsın, ne desen boş, yine bildiğini okur.
    Mevlana'nın dediği gibi; "Cahil insanın yanında, kitap gibi sessiz ol."mak, en iyisi. :)

3|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evet biliyoruz nikah artik bir arada oldugunu duyurmak icin yapilan bir seydir bu yuzden vardir.

2|0
    0|0
    • bunu akıl edemiyolar işte kızıyorum artık. en basit meselede bile nedir bu cahillik. bıktım yani bu milletten.

• din bile bu kadar ağır değil yani bu insanların kafasındaki din daha zor. çünkü herkes bir fetva veriyor.

• Sacma sapan insan dolu etraf canim

Erkekler Ne Diyor 11

• Dediğin gibi nikah akittir. Eskiden imam nikahı veya dini nikah ile iş hallediliyorken, Cumhuriyet sonrasında kadını daha çok korumak ve hak sahibi olmasını sağlamak için, erkeğin 3 kere boşol demesiyle hiçbir hak iddia edemeden bir kenara atılmaması için ortaya çıkmış birşeydir resmi nikah. Ama yüzyıllardan beridir dine uygun olarak, çiftin birbirinin helali olması için bir din adamı ve şahitler huzurunda sözlü olarak beyanı esas kabul edilmiştir. Resmi nikahta bu beraberliğin devlet tarafından kayıt altına alınıp, aile kurumunun ve en çokta kadının devletin koyduğu kurallar ve yasalar ile koruma altına alınmasını sağlamıştır. Bence ikiside gereklidir.

1|0
    0|0
  • Kafandan hüküm verme fıkıh dediğin kitap baştan aşağı yanlışlık ile dolu sen bırak fıkıhı falan diyanet şans oyunlarından elde edilen kazancın helal olduğunu söylüyordu bir dönem senin fıkıh dediğin ilim de kitapta diyanetin elinden çıkmadır, kuranı kerim ne diyorsa onu baz alacaksın diyanetin dediği ni değil sümne haşa sen Allahın kitabının önüne diyanetin yazdığı kitabı mı koyuyorsun.

0|0
    0|0
    • Müslüman isen imam nikahı kıymak zorundasın hem neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz ki imam nikahı kıymaktan Allahın huzurunda nikah kıymak neden zorunuza gidiyor...

• Resmi nikah sadece kanuni olarak garanti altına almak için konmuş bir yasal gerekliliktir.
      Allah katında bir hükmü yoktur..

• tabiki de.

1|0
    0|0
  • 3 şahit yeterli

1|0
    0|0
    • 2 şahit. eğer kadın şahit olursa şahit sayısı değişiyor. ona girmiyorum. konu feminizme gidebilir.

• iyi de resmi nikah eşinin haklarını koruyor. evlendiğin kişiyi seviyorsan onun haklarını korumaya alması seni rahatsız etmemeli. kadın göğsünü gere gere ben evliyim diyemeyecekse sevgili hayatından ne farkı kaldı bu işin.

• Oncelikle resmi nikaha bir sözüm yok resmi nikah haklar verebilir Medeni kanun ne ya onun eşime verdiği hak ne sen hiç izlemiştir musun tv adam eşini devlet korumasindayken öldürüyor hanı medini kanunun verdiği hak
      Kanun kâğıt üzerindedir
      Kâğıt üzerinde sen yıllarca varsın peki o kâğıt üzerinde yazılmayanlar
      İnsanlar eşlerine karşı ahlaki görevleri , sorumlulukları yerine getirmezse olmaz o iş kanunun çok daha ötesi var

• Ateistim, ben bile biliyorum.

0|1
    0|0
    • zaten ateistler dini daha iyi biliyor. ben bilmemelerine değil fetva vermelerine kızıyorum.

• Zaten ateistler kurani defalarca okurlarmis sirf anlamak cozmek icin ya da inkar etmek icin ama Rabbim o kadar yüce ki onun varlığına inanmayanlara bile kuranı açıp okutuyor elhamdülillah

• @Irresistibleee Eline sağlık

• Tamamen uydurma yazmışsın.
    Nasıl ki bir sözün ile müslüman oluyor san aynı şekilde bir söz ile de evleniyorsun
    Resmi nikahın allah katında hiç bir bağlayıcılığı yoktur
    Din i nikah da öyle gizli saklı yapılmaz mezheplere göre gereklilikleri vardır

0|0
    0|0
  • Artık nikahi takan mi kaldı arkadaş?

0|0
    0|0
    • konumuz o değil. dini nikah yapmayan insan zina yapıyor demek artık hadsizliktr. cahilliğin son noktasıdır.

• Kimsenin dinini sorgulama hakkın yok.
      Saygıya davet ediyorum.

• dini sorgulamıyorum. ya sabır.

• Sakin ol sampiyon

0|0
    0|0
    • herkes bir tarafından fetva verince sakin olamıyorum. dindar olsunlar tamam ama yobazlık ve cahillik herşeye haram demek olur gibi değil. insan kendi dinine iftira atar mı ya.

• sokayım nıkaha

0|0
    0|0
  • iyide zaten dini nikahta şahitlerle yapılıyor :D

0|0
    0|0
  • Sen hangi fıkıh kitabına baktın bir söyle hele.

0|0
    0|0
    • Arapça türkçe bütün kaynaklarda ayni sey yaziyor zaten. bher hangi birini açıp okuyabilirsin. Siz bilgiye düşmansınız kardeşim size iyilik yaramaz. Yaşayın hurafenizle. Reel hayatta benim gibi bilenlere rezil olursunuz ama bizden fazla yok rahat ol.

• Sen şimdi beni rezil mi ettiğini düşünüyorsun. Yazık çok yazık insanın bilmediği halde biliyormuş gibi davranması kendini rezil etmekten başka birşey değil. Bana kitap ismi ver kardeşim kaynak ver kaynak.

• Hangi kitaba bakmak istersen ona bak. Evinde fikih kitabi yok galiba

Kızlar Ne Diyor 9

• Resmi nikah bazen dini nikah yerine bile gecebiliyous diye duydum ama sadece duydum trt de bir hoca vardi o soyluyordu cunku resmi nikahda bir ilan mis mesela resmi nikah dustugunde dini nikahda sallatida olurmus cunku o da bir ilanmis bosaniyosun herkes biliyor bosanmissin sen kendi icinde benim sade dinim nikahim var diyemezmissin

1|0
    0|0
  • Biliyodum bunu

1|0
    0|0
  • sen bu fetvanı nerden verıyorsun bakim?

0|1
    0|0
    • Her hangi bir fıkıh kitabı okursan anlarsın. Şahsi bir fikir değil bu. Bilmediğim konuda ahkam kesmeyi sevmem sizler gibi.

• bılmedıgın konuda ahkam kesıyorsun ama. senın fıkıh kitabı dedıgın dıyanet mı? :) mılletın aklına fitne sokma. senın yaptıgın katıksız küfür. sonucundan mesulsun. Allah keser hesabını. yobazın ıkı cesıdı var. sende bır tur yobazsın :)

• Bunun gibiler Allahın indirdiği kitabın değilde şans oyunlarından elde edilen kazanca helal diyen diyanetin kitabına bakarak yolunu çizer 😊

• Nasıl yani? Resmi nikah mi yapmayalim ya da napalim ben anlamadim acikcasi

0|0
    0|0
    • Guncellemelerimde çok açık anlattım.

• Guncellemeleri ya farketmedim ya da yoktu. Her neyse simdi anladim demek istediginizi. Nikah zaten o iliskiden dogacak cocugun kimin olduğunun herkes tarafından bilinmesi ve birlikteligin ilani icin vardir tabiki.

• Sende fetva veriyosun ozaman buyetikiyi nerden buluyosun hangi fıkıh kitabında yazıyo söylediğin

0|0
    0|0
    • arkadaşım araştir da gel. aksini bulursan kaynağını bana yolla.

• Hahhaha ben birşey idea etmedim sen söylüyorsan kaynak söyleyecek te sensin..

• ömer nasuhii bilmen diyanet fıkıh kitabı nikah bölümü. okumayı biliyosan oku arkadaşım. al sana diyanet onaylı remi kaynak.

• E doğrusu ne peki?

0|0
    0|0
  • kolaylık için ikisini bir yapılması lazım,,
    insanlar ikisiylede muhattaptır

0|0
    0|0
    • bak yine fetva veriyor. karşında gerek türkçe gerek arapça kaynağından konuyu bilen kişi var. nikah akittir ve şahit gereklidir. dualar yalnızca olayın sosudur. farz değildir. bir daha sakın bilmediğin konuda fetva verme.

• benim bilgim var işte sana anlatıyorum kendin oku o linki ben zaten biliyorum. misal gizli yapılan dini nikah geçersizdir. çünkü evlilik herkesin bilmesi gereken bişeydir. o yüzden şahit gerekli zaten. biraz aklımızı çalıştırsak evilik kurumunu anlıycaz ama nikah düğün diye ayrı ayrı düşündüğünüz için aNlamıyosunuz.

• tamam biliyorsan sorun yok !!
      ben daha evlenmeyeceğime göre evleneceğim zaman ilgilendiren bir konu

• Resmi nikah olmadan doğan çocukların reel hayattaki yaşayacakları kimlik problemi sorun olur. Onun dışında ister dini nikah yap ister resmi istersen de evlenmeden beraber yaşa. Kimsenin hayatı kimseyi ilgilendirmez özgür bir ülkeysek eğer. Tek sorun çocuk.

0|0
    0|0
  • Biliyorum

1|0
    0|0
Yükleniyor...