Dini nikah sizce gerekli midir?

Resmi nikah kıyıldıktan sonra dini nikah gerekli midir sizce?

• Dini nikahı şarttır kesinlikle yaparım.
    56% (37)71% (60)64% (97)Oy Ver
  • Dini nikahı şart değildir ama gelenek/adet olarak yapabilirim.
    23% (15)16% (14)19% (29)Oy Ver
  • Dini nikaha gerek yoktur kesinlikle yapmam.
    21% (14)13% (11)17% (25)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
cevaplar çok üzücü gerçekten :/

3|4
25|43

En İyi Erkek Görüşü

• Nikahin amacı zaten şahitler huzurunda insanlara evlendigini duyurmak ve kadının hakkını korumak için yapılan akittir. Belediye nikahida bu görevi yaptığı için dini nikaha gerek yoktur.

1|1
    0|0
    • Musluman biriicin sarttir belediyelerin kiydigi kanunsalhaklar icindir arastirip yazin

• @catlove muslumanlar icin soyledim ben git arastir resmi nikah kanunsal haklar icin dini nikah olmadannzina olur

• @scorpion026 ezbere konuşma biraz araştır cahil cahil yorum yapiyosun

En İyi Kız Görüşü

• Ya müslümanım tabii de ama bazı şeyler kafamı karıştırıyor. B dedim.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 42

• Nikahın bazı şartları vardır. Bu şartlara uyulduğu takdirde resmi nikah geçerlidir.

Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ dikkate alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir.

2|0
    0|0
  • Sartmidir bilmiyorum ama yaparim

1|0
    0|0
  • Kimse iki gramlık aklı ile hiçbir dini bilgisi olmadan kendini müctehid sanıp fetva da vermesin halt da yemesin. Müslümanım diyen bir kimse, dinin nikahı emrettiğini bilir, inanır ve tatbik eder.

Dünyada yaşıyorsun, dünyevi hukukun alt dalları olan miras hukuku, medeni hukuk vb için resmi nikah yapman gerektigini biliyorsun; ama ahirete inanıyorum dedigin hâlde, şer'i hukukun gereği olan dini nikahı gereksiz görüyorsun...

Bu ne yaman bir çelişki, bu nasıl dümûra uğramış bir zihnin mahsûlü?
    Biraz akıl, biraz akıl... Lütfen...

0|1
    0|0
  • asla yapmam. gereksiz

1|0
    0|0
  • dini nikah dinimizin emri oldu için müslümanlar olarak sarttır fakat atayist biri veya baska inançtan olan biri için sart olmaya bilir bana göre 2 nikah gerek 1. dini 2. resmi

0|0
    0|0
  • Dini nikahı şart değildir ama gelenek/adet olarak yapabilirim.

1|0
    0|0
  • :D gün geçmiyorki neler rahatsız etmesin

1|0
    0|0
  • Gereksiz.

1|0
    0|0
  • bu kişiye bağlı

1|0
    0|0
  • evet gerekli şart

2|0
    0|0
    • arapça nick almışsın ama daha nikahın şartlarını bilmiyosun. resmi nikahta dini nikahta yapılan şeylerin aynısı yapılıyor. şahitler ve akit yani evlilik sözü. bu kadar cahil olmayın ayıp ya. git bir fıkıh kitabı aç bu dediğimi araştır. yalansa gel burda bana söyle

• @catlove bu mu cahillik.. dini nikah istemek.. ne zararı var dini nikahın... dini nikahın amacını biliyorum hatta bu soruyu bir imama da sormuştum evli olduğunu bildirmek için yapılan bir işlem demişti dini nikahta ben de biliyorum resmi nikahla aynı.. eskiden resmi nikah olmadığı için dini nikah yapılıyordu.. merak etme bunu biliyorum.. hemen ferman verip cahil diyorsun..

• İşim gücüm yok imama para mı bayılayım.

1|0
    0|0
  • gereksiz

1|0
    0|0
  • Tabi ki gerekli hatta gelinin evlenilip evlenilmeyecek kalitede olup olmadığını imam veya diyanete bağlı bir hoca test edip damada öyle teslim etmeli.

0|0
    0|0
  • İnanıyorsan şarttır inanmıyorum diyorsan hiç gerek yok

1|0
    0|0
  • Dini olan insan için gerekli tabiî ki.

0|0
    0|0
  • Milletin gönlü olsun

0|0
    0|0
  • çokta önemsemediğim konu

1|0
    0|0
  • Müslüman olduğum için tabikide dini nikah olacak. Bunda ilginç bir şey yok.

0|0
    0|0
  • Dini nikah gelenek ve adet degildir resmi nikah kanun onunde dini nikah ise Allah katinda gereklidir dini nikah yoksa zinadir
    Secdigin eig sacmalik daha neyin ne oldugunu bilmiyorsunux

0|0
    0|0
  • İkisi de aynı şey.

Dini nlkah aslında bir gelenek ama insanlar aralarında fark olmadığını anlayamadıkları icin onlara anlam. yüklüyorlar

0|0
    0|0
  • A dedim

0|0
    0|0
  • İnançtan inanca değişir. Benim için olmazsa olmaz sonuçta zina sayılır her ilişkim ve kızın namusu hem Türk hem de islam kurallarına göre gider. Ancak, resmi nikah kesinlikle kıyılmalı kadının güvenliği için.

0|0
    0|0
  • Müslümanım diyorsan dini nikah şarttır. Dini nikah yapmadan eşin ile birlikte olursan zina yapmış olursun. Çocuğun olursa Veledi zina olur.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle gereklidir. Çünkü istediğin kadar resmi nikahın olsun. Eğer dini nikah olmazsa, zina olur.

0|0
    0|0
  • Müslüman olan biri için şarttır dini nikah...

0|0
    0|0
  • Müslümansan tabii.

0|0
    0|0
  • Ben ateist olup ne olur ne olmaz diye, işimi sağlama alayım diye namazını bile bırakmamış adamım ne demek dini nikah gerekli mi tabi gerekli.

Cayırt

0|0
    0|0
  • resmi nikah yanında mutlaka şaman nikahıda olmalı...

0|0
    0|0
  • herhangi bir dine inaniyorsaniz evet..

0|0
    0|0
  • Gerekli

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    12

Kızlar Ne Diyor 24

• İmam nikahıyla resmi nikahın kıyılış şekilleri arasında öyle aman aman fark yok ki. İmam nikahı zaten böyle evlendirme memurlarının olmadığı dönemde uygulanmış bir şey. Teknik olarak senin evlendiğini iki üç şahit huzurunda göstermen gerek. İmam nikahında da yabancı şahit bulabilirsin, gerçek nikahta da. İmam nikahını imam kıyacak diye bir şey zaten kesinlikle yok. İki defa evet razıyım demek isteyen double yapmış olur, istemeyen resmi ile yetinir. Çok gerekli olsaydı zaten imam nikahı da resmi sayılırdı diye düşünüyorum.

2|0
    0|0
    • bir sürü kişi soruya cevap vermiş. bir kere de bilmiyorum diyebilseler nedir bu ya. yorumuna katılıyorum arkadaşım.

• Kesinlikle şarttır diyenler olmuş birde. Tamamen kişisel bir şey. Allah resmi nikahla evlendiklerini görmüyor mu sanki. @catlove

• Kesinlikle yapmam

1|0
    0|0
  • Allah katında helalimdir diyebilmek için imza geçmiyor. .

Kanunlar önünde imzanin hükmü var. Hristiyanlar bile klisede nikah kıyıyor sen kalkmış imam nikahı gereklimi diyorsun. .

Zina olmaması için Allah katında evli olmanız lazım önce. .

A dedim.

0|0
    0|0
  • nikahın ne demek olduğunu bilmeyen insanlar evleniyor işte. dini nikah diye bişey yoktur dinimizde. evlilik şahitler huzurunda yapılan bir akittir. dualar olayın sosu farziyeti yok.

1|0
    0|0
  • Bence gereksiz /=

1|0
    0|0
  • Dini nikahıda yapardım

1|0
    0|0
  • tabi isteyen imam nikahı yaptırır ama dinimizde asıl nikah imam nikahı olarak görüldüğü için yaptırırım herhalde kişinin özgür kararı :)

1|0
    0|0
  • Gerek yok. 👎🏻

1|0
    0|0
  • dinsizsen gerekli değil.

0|0
    0|0
  • Gerek yoktur.

1|0
    0|0
  • Dini nikah yoksa zina sayılır

0|0
    0|0
  • Dini nikah şart.

0|0
    0|0
  • Müslüman için gerekli

0|0
    0|0
  • Bence şart.

0|0
    0|0
  • Benim dinime göre şart.

0|0
    0|0
  • A şıkkı

0|0
    0|0
  • A dedim.

0|0
    0|0
  • A dedim

0|0
    0|0
  • A diyorum

0|0
    0|0
  • tabikide

0|0
    0|0
  • Şarttır.

0|0
    0|0
  • Resmi nikah tam olarak dinin şartlarını yerine getirmiyor dini olan için şart

0|0
    0|0
    • önce fıkıh kitabı oku. neye göre fetva veriyosun. nikah ne demek daha onu bilmiyosun

• sana ahkam kesen yok. soruda ve bencemde gerektiği kadar nikahın ne olduğunu cahil halkımıza anlattım. eğer bilgili bir insansan bana itiraz etmez tebrik ederdin. adamlar sadece resmı nıkah yapan zına yapıyor dıyecek kadar hurafeye bogulmus sen gelmıs benımle ugrasıyosun.

• @catlove hala bu konuda bilgimi mi sanıyorsunuz teşekkür ederim fikirleriniz için hayırlı akşamlar😊

• Şarttır

0|0
    0|0
  • Bence şart.

0|0
    0|0
Yükleniyor...