Sizce arzunun kaynağı nedir ve arzudan nasıl kurtulabiliriz?

Arzunun başlangıcı nedir sizce? Çekici bir şey görürüz ve onu isteriz, bir araba ya da bir tekne ve ona sahip olmak isteriz; zengin biri konumuna gelmek, belki ünlü ve ya tanınmış olmak isteriz, güç arzusu bir çok insanın istediği şey. Arzularımızdan nasıl kurtulabiliriz? Sannyasin (amaçsız yaşamak) isteyenimiz de vardır tabi ki, peki sannyasin olmak mı doğru?
*Şimdi çoğumuz ben bunların hiç birini arzulamıyorum diyebilir, bunlar sadece örnek olarak değerlendirilmelidir.

1|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• Sannyasin, yaşamın 3. ya da 4. (olması lazım) aşamasına ulaşmak amacıyla dünyayı inkar etmek olarak söyleyebiliriz. Mekanik olarak algılamayalım. Dünyadan el etek nevarsa çekmiş kişidir. İlahi bir hayat sürer bu kişiler.

Arzu, istek demek diyebiliriz. Bir şeyi istemek, o şey için içimizde olan dürtü diyebiliriz. Kişilik yapılarına göre farkılılıklar gösterir. Kişi, isteğine ulaşmayı ihtiyaç duyduğunu gösterir. Akıl-bilgi, başarı, cinsellik, acınma duygusu, popohlanma, popülerlik, maddi değerler elde etme, gibi arzular mevcuttur.
    Bir de Arzu ettiğimiz şeyden daha çok arzu etmeye aşık olanlarımızda mevcuttur. Bu da bir nevi var olma savaşının farklı bir dürtüsüdür. Kendi varlığımızı kendimizce inandığımız güçler ve durumlar üzerinden yürütmeye mecburiyet hissetmekten kaynaklanır (1). Bir de Benlik ve Arzu ilişkisi vardır. Narsizmden gelme birşeydir. Narsistik kişiler, başkaları tarafından sevilmeye ve hayranlık duyulmaya ihtiyaç duyarlar. Ve bu onların arzusudur. Bu insanlar her ne kadar kendilerini yüksek görse bile muazzam bir takdir alma ihtiyacı gösterir ve bu da arzu etmeye olan aşklarını, istek aşklarını arttırır.
    (1) numaralı cümle tamamen dünyevi bazlı bir cümledir. Arzu da dünyevidir. Kendi varlığımızı eğer inandığımız gçler ve duurmlar üzerinden değil de sadece kendimiz olduğumuz için yaşarsak Sannyasin/i liğe yaklaşmış oluruz. Sannyas ta bir zorunluluk yoktur. Arzu duyduğumuz unsuların hepsinin temelinde kendi kendimize çıkardığımız bir "ihtiyaç zorunluluğu" vardır.
    Bence, Sannyasin olmak bir yerde doğrudur, insanın arzularına kapılıp kendini kaybetmesinden daha iyidir. Ama durgunluk bana göre birşey değildir. durgunluk benim için bir nevi dinlenme ve gözlem sürecidir. Biraz da olsa arzu olması lazım.

1|0
    0|0
    • Sannyasin olmak banada güzel görünüyor, hani ölümü düşününce de gayet mantıklı geliyor. Mandıra filozofu diye bir film vardı ya da onun gibi :) O zaman arzunun fazlasına hırs diye bilir miyiz? Fazla arzu bizleri hırslaştırıp yozlaştırıyor sanki, güç arzusu özellikle bana en kötü arzulardanmış gibi geliyor. Gücü iyilik için kullanacağımızı söylüyoruz ki, bu tamamen saçmalıktır. :) Doğru ve iyi bir şey için, hiçbir zaman yanlış bir araç kullanılamaz. Araç kötüyse sonuçta kötü olacaktır bana göre.
      O halde diyebiliriz ki, arzunun acı meyvelerinden kurtulmak istiyoruz aslında, arzunun kendisinden değil.
      Yorumun için teşekkür ederim ayrıca, mantıklı geldi bana :)

• Sıkıcı gelebilir genelde, yine de bende severim.

• Evet ara ara güzel oluyor.

Erkekler Ne Diyor 7

• Ve harika bir soru daha...
    Ben kapıyım'dan bir alıntıyla başlamak istiyorum, "Benim için sannyas ciddi bir şey değil. Hayatın kendisi ciddi değil ve ciddi olan her zaman ölüdür. Hayat sadece hiçbir amacı olmadan taşan bir enerjidir ve benim için sannyas hayatı amaçsızca sürdürmektir. Hayatı bir iş gibi değil bir oyun gibi yaşa. Hastalıklı olan, sözüm ona ciddi zihin gerçekten de oyunu işe çevirir. Sannyasinler bunun tam zıddını yapmalıdırlar―işi oyuna dönüştürmek. Eğer bütün hayatı bir rüya, bir rüya davranışı olarak görürsen, sen bir sannyasinsindir. Hayatı bir rüya, bir rüya oyunu olarak kabul eden vazgeçmiştir." Bu kitabı mutlaka okumalısın :)

be gelelim arzulara.. Arzu olmalı aslında inaanlar istemeli birşeyleri, meseşa beğenmeliyim ben seni istemeliyim arzulamalıyım seni, seninle olmayı ama işin içine madde girince bu arzu olmaktan çıkıyor.. Yerini güce hırsa be tekel olmaya bırakıyor... Daha fazla araba, daha fazla para, daha fazla makam, daha gazla güç hırs, hırs, hırs, aslında insanın kazandığım dediği ama kaybetmeye başladığı noktadır bence burası.. Çünkü giç bir adam o güce geldiğinde kullanmamıştr iyiliğe, milyarlarca olan parasından hiç vermemiştir fakire, iyilik 10 yaşına kadardır bence... Çünkü insan yaşan söylemeyi öğrendiğinde kaybeder saflığını.. Konumuza dönecek olursak arzulamak şarttır, herşeyde olduğu gibi fazlası zarardır.

1|0
    0|0
    • Kitabı ekledim listeme, mutlaka okurum. Her şeyin fazlası zarar evet. Aşşağıda açıklama yaptım diye tekrar yorum yazmıyorum, sizin gibi düşünen bir arkadaş daha vardı. :) Teşekkürler.

• Evet okudum onun yorumunuda son zamanlarda sorularında denk geliyorum başarılı be bilgili bir arkadaş :)

• Bence de :)

• Arzunun baslanginci yetinmemekdir bence, cunku malesef doymak bilmeyen bir nefsimiz vardir, ve buda bizi mutsuzluga iter, hep biseylerin fazlasini isteriz, fakat bunu isterken elimizde var olani degerini unuturuz
    Halbuki amac doymaksa restoranta yemek yiyende doyuyor, evde makarna yiyende ve doyduktan sonra o yedigin seyin damaktaki tadi gececektir

insan iliskikerinde de, en buyuk ayrilma sebebi yetinememektir, karsimizdakin bize sunduklariyla yetinmemek.. bize sevgisini, zamanini, emegini veriyordur ama bizim nefsimiz hep bir fazlasini istiyordur, madi olarakda bu boyledir

Telefondan yaziyorum yazim hatalarim varsa kusura bakmayın lutfen

1|0
    0|0
    • Teşekkürler, güzel yorumlamışsın :) Bende telefon kullanırım, hiç sorun değil o kadar hata oluyor :)

• senin yorumlarımların ve yorumlarındaki uslubunun yanında, benim yorumum sönük kalır
      Rica ederim

• Estağfirullah, olması gerektiği gibi. Sizler gibi insanlardan görüş almak, farklı düşüncelerinizi görmek, kendimize değişik fikirler edinmek asıl beğenilmesi gereken.

• Nefistir. Nefsine hakim olacaksın.

1|0
    0|0
  • Bahsettigin arzularin temel ihtiyaclar icin olmasi normaldir. Fakat digerleri tamemen ego tatmini ve iktidar istegidir...

1|0
    0|0
  • Hirs, nefis

1|0
    0|0
  • Arzu = nefis

1|0
    0|0
  • :D manyakmısın sen o zaman yaşamanın ne anlamı kalır?

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Görsel şöleni zihnimde bir istek formu gibi önünde seriyor onu doldurup aşırı istek müşteri olarak kendimi sıraya diziliyorum. Bekliyorum, istiyorum, onu almak için çalışıyorum, beni dinç, ayakta tutuyor. Aslında yukarıdaki örnekler güzel örnekler - hedef tutmak, bir plan yapmak ve onun için yaşamak güzel bir başlangıç, ama büyük istek arzu yorgana göre uzamalı.

1|0
    0|0
  • Kaynağı yok

0|0
    0|0
Yükleniyor...