Ben Müslüman mıyım?

ALLAH'A inancım sonsuz. Peygamberlerin hepsine inanıyorum. Melekler, Şeytanlar, Cinler inanıyorum. Nazar, Dua, Oruç inanıyorum Kader, Nasip, Kısmet inanıyorum Cennet, Cehennem inanıyorum Sadece mezheplere ve dinlere inanmak istemiyorum bende mantık şu ! Hepimiz aynı ALLAH'A inanıyoruz neden ! Mezheplere ve dinlere ayrılıyoruz? Zaten inanmanın şartları hemen hemen bunlar değil midir? Oruç gibi şeyler dışında. Peki ben Müslüman mıyım?

0|1
16|41

En İyi Erkek Görüşü

• Senin bu inandıklarının hepsi islamın şartı zaten sen müslümanda olmuş oluyorsun aymı zamanda

1|1
    0|0
    • aaaa? :o namaz kılmasam? Yeter mi?

• Anladım din konusu hiç bir zaman dogmatik olamayacak gibi :D @SilentsLord

• namaz kılanda kılmayanda cennete ve cehenneme gidecek ama kafir değilsen kıldığın her namaz senin derecen ve hesap anında ki seni koruyan kalkan bu kalkan yaptığın hata ve yanlışlarla zayıflayabilirt ya da kırılabilir veyahut kalkan kalır cennete girersin ya da cehenneme ama allah bir dir dersen cennete eryada geç gireceksin ama allah la dalga geçen ya da kafir olanlar ya da baba oğul diyenler asla asla asla

Erkekler Ne Diyor 40

• Mezheplere inanmayabilirsin. Ama dinlere inanmamak sıkıntı yaratabilir.

Yahudilikte. Hristiyanlıkta HZ ALLAH 'ın yollamış olduğu dinlerdir. Sen bunların HZ ALLAH Tarafından indirilmediğine inanırsan o zaman müslüman sayılmazsın. Bunu bu işlerden iyi anlayan birine danış derim.

6|5
    0|0
  • Hepimizin gerçek musluman olup olmadigini anca yüce Allah (c. c.) bilir.

Mezheb ayrılığı Peygamber Efendimiz (s. a. v.) zamaninda yoktu. Kur'an-ı Kerim'de de yoktur zaten.

Ama gel gelelim neden çıktığına. Misalen bir örnek vereyim

Hanefi mezhebinde bir yerin kanaraa abdest bozulur. Şafiî lerde ise kadına degersen bozulur. Bu neden mi olmuş? Bir gün Hz. Muhammed (s. a. v) efendimiz abdest almış, ve parmağı kanamış ve o arada da hanımına değmiş. Sonra abdesti bozulduğu için abdestini tazelemis.

Hanefiler eli kanadığından der, Şafiîler kadına değdiğinden der.

İnşallah anlamışsınızdır.

1|1
    0|0
    • Çok güzel yazmışsın ama bence hanifi daha iyi gibi ama namaz bence saati ve zamanı olmamalı her zaman dua ve şükür edilmeli.

• Hak mezheplerin hic birine yanlış diyemeyiz. Tabiî sürekli şükür ve dua etmeliyiz.

Esenlikler...

• Günümüze Göre Değerlendirirsek Müslümansın İşte. Bu Zamanda Senden Çook Var. İnanıyorum ama Namaz Kılmıyorum. Namaz Kılmıyorum Ama Benim Kalbim Temiz Falan Filan.

Fakat İslamiyete Göre Bakarsak İnancın Tam Manasıyla Sağlam Değil. İslamın Şartlarından Bir Tanesi İse "Namaz Kılmaktır." Namaz Yoksa Sıkıntı Büyüktür.
    Akıl baliğ olmuş yani ergenliğe girmiş akıllı her müslümana günde beş vakit namaz kılmak çok önemli bir farzdır. Namaz dinin direğidir. Namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Kılmayanın imanla ölmesi çok zordur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Namaz kılan kıyamette kurtulur, kılmayan perişan olur.) [Taberani]

1|0
    0|0
    • yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa bu çok doğru Günümüze Göre Değerlendirirsek Müslümansın İşte. Bu Zamanda Senden Çook Var. İnanıyorum ama Namaz Kılmıyorum. Namaz Kılmıyorum Ama Benim Kalbim Temiz Falan Filan.

• Güzel Kardeşim Yanlış Anlama Beni.. Kılacağın Altı Üstü 5 Vakit Namaz. Onada Eriniyorsunuz. Zahmetsiz Rahmet Olurmu? Saçmalamayın Allah Aşkına..

• evet sen müslümansın kuran okuduusan içinde mezhep olmadığını söyler zaten mezheplerin hepsi kuranın içindeki islamın tümüdür örneğin hamefiler en ufak kan olsa abdest tutmaz derdiş eti kanı dahi olsa şafiler buna ise kan avuç dolusu oluncaya kadar abdest tutar namaz kılarsın der aslında olan şudur kuran da kolaylık vardır en kolay şekilde ibadetini yaparsın yani ilk önce olması gereken şekilde yaparsın ama hastalandıkca eksik davranabilrisin örneğin yolculuktasındır otobüste ve kıblen senin yolunun üstünde değil abdestinde var oturarak vakit namazını kılabilirsin ya da savaş var duramayacaksın yaya sın yürüyerek namaz kılabilirsin ama sakinlik ve güven olurşuğunda en doğru şekilde namazını kılabilirsin ben hanefi mezhebindenim ama ek olarak şafi mezhebinden de ders aldım yani ikisinide biliyorum yani sen namazını kıl ne olursan ol namazlarını kıl diyorum kardeşim

1|1
    0|0
  • Dibi yosun tutan denizIerIe iIgiIenme, sen dağIarı seyret. Yenik düşüyorsan özIemIerine aIdırma, kaIbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset. IşıkIar sönmüşse ve karanIıksa onada aIdırma, ay ışığını seyret. SABRET! Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz oIsun. Sabret ki her şey gönIünce oIsun. :( :(

0|1
    0|0
  • inandıkların yeterli gerisini olunce gorun.

1|0
    0|0
  • sen müslümanmısın... dinde özellikle islam dininde 4 hak mezhepden birine inanman gerekiyor.. yoksa iman etmiş sayılmazsın.. diye duydum--İnan inan.. valla inan bence..

1|1
    0|0
  • imanın şartı değil mezhep ama dine inanmalısın çünkü Allah diyorki " allah katında tek din islamdır" şimdi dinler neden var aslında tek din islam ama diğerleri korunamadı zamanla insanların istekleriyle çıkarlarıyla değiştirdiler ama allah bunun için de "onu biz indirdik biz koruyacağız" . bir de mezhepler var ama yorum farkıdır ama 4 ünün de dediği doğrudur. Bunu da şöyle açıklayayım bir sahabe efendimizin eli kanadığında abdest aldığını görmüş biri kanadığında abdest almadan namaz kıldığını görmüş bunlar da zamanla başka yerlere gidip islmaı anlatırken gördüğünce söylemiş biri kan olursa bozulur biri kan olursa bozulmaz demiş. ikisin de birbirinden haberi yok ama ikisin de yaptığı dedikleri doğru yani

0|0
    0|0
  • islam ıste en guzel olanı bulmussun

1|0
    0|0
    • Ama namaz kılmak yerine her zaman şükür etmemiz gerekiyor saat namaz gerekmiyor.

• ben onlara inanarım.

• tamam ne mutlu sana o halde guzel

• Sen müslümansın, ama bunu bir fabrikagibi düşün. patron bir kişi ama onun isini yapanlar hep dallara ayrılmıştır. bununda nedeni. Rabbim isteklerini bir meshepten istememiş. sen müslümansın namaz kıl hacca git zekat ver demiş. sen hristiyansın ve bana şu şu görevleri yap drmiş. eger ki sadece müslümana bütün isteklerini emirlerini yaptırmak isteseydi, bu müslümana agır olmaz mıydı. yakın zamanda namaza başladım ve bunun en büyük sebebi gözümün önünde can çekişerek ölem babam oldu... detay istersen yazabilirim sonra,

0|0
    0|0
  • Müslümansın merak etme zaten Allah 1 din yarattı o dinin adida İslam tevrat zebur incil kur'an bunlarin hepsi İslam in kitabi yani İslamdan baaka semavi din yok zaten mezgeplere gelecek olursak bir mezhepe bagli olmaman seni dinden cikarmaz sadece mezhepleri olusturan kisiler Kur an i yorumlayan ve belli bir mantik cercevesinde bunu sistemlestiren kisiler yani sadece bir yoruma bagli kalirsan daha duzgun yasamis olursun cunku Kur an da hersey tam manasiyla acik degil yorum istiyor ve bu ufak gibi gorunen fark kendisine bagli cok farkli durumlar yaratiyor neyse sonuc olarak muslumansin merak etme bende Hanefi yim mesela ama istiridye falan yiyorum yani dinden cikmista olmuyorum

0|1
    0|0
  • İnanç bir hediyedir. Namaz'ı eksik şekilde beyan etmişsin inancını. Ama namaz dinin direğidir. Duymuşsunuzdur. Fakat şu düşünceye de kapılmayın. Namaz olmazsa dinsizim ya da cehenneme gideceğim. Öyle şeyler de yanlıştır. Namaz müminin borcudur. Dileyen öder dileyene günü gelince ödetilir.:)

0|0
    0|0
  • yahudisin

1|1
    0|0
  • neden inanmıyorsun

0|0
    0|0
  • Dinlere inanmadığın için haliyle islamın şartlarını farzlarını yerine getiremiyeceğinden dolayı sıkıntı olur seninki deizm akımı sende deistsin bu durumda

0|0
    0|0
  • Oruçta ayrı değil nereden çıkardın onu hem kuranda mezhepler yazıyor inanamayan zaten kuranı inkar etmiş kafir olmuş olur.

Dört Ana Mezhep Vardır

Hanefi mezhebi
    Şafii mezhebi
    Maliki mezhebi
    Hanbelî mezhebi

Alevilik mezhep değildir bu arada.

0|0
    0|0
    • mezheptir caferilik alevilik şia?

• Değildir araştır Aksini iddaa ediyorsan ıspatla kaynağını göster nerden duydun nerede yazıyorsa bizde göster !

• Mezhep hadi neysede sen Allaha peygamberime inanıyorum diyorsan dinine de inanman gerekiyor dinin müslüman kitabı Kuran kitapda da açıkca belirtilmiş diğer dinler yani konu kilit bence

0|0
    0|0
  • Hacca gitmediysen müslüman değilsin acaffs

0|0
    0|0
  • Haklisinda. Tehlikeye atma. Sen islamin 5 sartini imanin 6 sartini yerine getir. Gerisi sanane ya da banane?

0|0
    0|0
  • Sen hangi dine inandigini bilmiyor musun?

0|0
    0|0
    • hayır.

• Bu dediklerine islamiyette hristiyanlikta musevilikte giriyor ne bileyim bunu sen sececeksin hangi dinden olacagina. Eksik ya da fazla olabilir diger dinlerin kurallarini bilmiyorm tam.

• peki namaz'a inanmazsma

• Mutlak monarşi ile yönetiliyorsun bence.

haşırt.

0|0
    0|0
  • Oruç her mezhepde var. Zaten islamiyette
    Hanifi
    Şafi
    Maliki
    Hanbeli dişında mezhep yok
    Bunlar arasında keskin ayrılikta yok. Burada gaye ile vasıtayı karıştırmamak gerek

0|0
    0|0
    • caferlik alevilik şia?

• Ya saçma sapan konuşma bas git arkadaşım şia Alevilik caferilik de mezheptir.

• 4 hak mezhebe inanman gerekir. Diğer dinler de İslamiyetten önce doğru idi. Fakat şimdi bozuldu. O yüzden şimdi tek din İslam dır

0|0
    0|0
  • dinlere inanmıyorsun namaz oruç dua nası inanıyon

0|0
    0|0
  • O dediklerine hristo yahudi de inaniyo. Önemli olan soň gerçek din islama imandir

0|0
    0|0
  • sıhizm :D

0|0
    0|0
  • hristiyanlık

0|0
    0|0
  • Kerbela'yı araştır kafana takılan olursa sana anlatırım

0|0
    0|0
  • Ne zamandan beridir muslumansin desem bana ne cevap verirsin?

0|0
    0|0
  • Neye insnıyorsan dinino

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 16

• Müslüman

1|0
    0|0
    • neye göre dedin? Namaz demedim ama

• Saat zaman gerekmez şükür etmek için.

• Peygamber efendimiz böyle söylemiyor ama ona inanıyorsan namaza da inanman lazım. Bence zor geldiği için böyle düşünüyorsun..

• Kirdin kirdin videosundaki annenin çocuğuna dediği yemin ediyorum gerz... Bu çocuk repliği gibisin. Herşeye inaniyon ne olabilirsin acabaaa bir düşünelim

1|0
    0|0
  • Müslüman

1|0
    0|0
    • İspatla :D kız

• Hahahah :)

• 🤔🤔🤔🤔

• İmanın şartlarına uyuyorsan İslam dinine mensupsundur ama mezheplere ve dinlere nasıl inanmıyorsun onu anlamadım. Aklındaki soru işaretlerinden bahsedersen sana elimden geldiğince açıklamaya çalışırım.

1|1
    0|0
    • Tatlım yazmak istiyorum sana?

• deist oluyosun bu durumda aynı seyi ben de sorguluyodum eskiden ama ogrendim nedenini su an sacma geliyo deistlik agnostigim ben

1|0
    0|0
    • Ben teizm daha yakınım canım benim :)

• neye daha yakınsın anlamadım bu arada din ve mezhep ayrılıklarının nedenini sormustum ben anneme anlatmıstı ama su an tam hatırlamıyorum o yuzden deistlik sacma geliyo ya tam musluman ol ya ateist ol ya da agnostik bunlar mantıklı

• bana göre en mantıksızı agnozstizm

• Dinlere inanmıyorsun ama Müslüman mıyım diye soruyorsun. Sence de çok çelişkili değil mi?
    Mezheblere gelince onların da gayet mantıklı açıklamaları var.

0|0
    0|0
  • Yarı deistlik var sanki

1|0
    0|0
    • Ya herkes aynısını söyler ama dezim dünyaya müdahale etmez Tanrı.

• yok diyor ama ben peygambere inanrım teizm olabilir mi?

• Deizm olabilir aynen

• Bunu düşünüyorsan hayır.

0|0
    0|0
  • jediistsin hayırlı olsun.

1|0
    0|0
  • Evet müslümansın

1|1
    0|0
  • Müslümansın

1|0
    0|0
  • bence pagansın

0|1
    0|0
  • Müslümansın evet.

0|1
    0|0
  • deistlikle müslümanlık arasında bişeysin

0|0
    0|0
  • Müslümansın ama cahilsin dini öğren sadece inanmak yetmiyor ezberden yaşa ki ölürken imanını kurtarmak nasip olsun

0|0
    0|0
    • Niye öyle dedin?

• @blackwhite11 şu sebeple öyle dedim namaz oruca inanmak mesela illa bir tarif üzerine kılıp tutarsın bu tarif mezheplere giriyor biz genelde hanefîyiz mesela bilmeden belki mezhebimizi öyle öğrenip kiliyoruz

• Peki hiçbir vakit namaz öğrendim mi

Yükleniyor...