İslam'ın kadına bakış açışı kadını kısıtlamıyor mu?

Şu hadislere bir bakın. Neye göre bunlar gerçek değil? Gerçekten öğrenmek istiyorum.
Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.
Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720
Kocanın vücudu irin ile kaplı dahi olsa ve karısı onu yalayarak temizlese yine de kocasının hakkını ödemiş olmaz.
İbni Hacer El Heytemi 2/121 Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 239
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Şurası muhakkak ki kadın, şeytan suretinde gelir, şeytan suretinde gider. Biriniz bir kadında hoşuna giden bir husus görürse, hemen hanımına gelsin; zira bu, nefsinde uyananı giderir."
Kaynak: Müslim, Nikah 9, (1403); Ebu Davud, Nikah 44, (2151); Tirmizi, Nikah 9, (1158)
Ayet yazmıyacağım buna bile kızanlar olacak. Bunlara mantıklı bir açıklama var mı acaba?

0|1
19|21

En İyi Erkek Görüşü

• Çok basit, akıl vicdan mantık arayın duyduğunuz her sözde, saçma ise saçma deyip geçin, günah mı acaba diye şüpheye düşmeyin, buradaki saçmalıklara bakıp İslamın kadınları kısıtladığını düşünmeyin. Kısıtlama yapanlar erkek egemen ve bencil insan müsveddeleri.

0|0
    0|0
    • Ehli sünnet değil misiniz peki? Ben zaten bunları bir peygamberin söyleyeceğine inanmam. Ama peygamber yolundan gitmek için hadisleri kabul etmek lazım. Müslim ve Buhari'nin hadisleri de en sağlam kaynak.

• Ben müslüman falan değilim ever doğrudur bu yazanlar İslamın ilk devrinde bile vardı
      Günümüzdeki zorda kalan türkiyede ki müslümanlar ise hadis güvenilir değil diyerek geçiştirmek işinde
      Şimdi türkiyede yeni bir islam akımı çıktı hadisler yalan :))

• Sizin inancınız doğru olduğunu söylüyor fakat insanların yalan söyleme kapasitesi yerden göğe kadardır. Kuran'a Kuran'ın gerçek ya da gerçeğe en yakın anlamlarına matematik fizik kimya sosyoloji psikoloji vb ilimlere ve vicdanıma mantığıma dayanarak karar vermeye çalışıyorum ben, bence islama en yakın duruş da bu dur. Allah'ın yarattığına asla ters düşmez (ilimler, ilimlerdeki gerçeklikler vb.) eğer gerçekten iyi niyetli isiniz Uydurulan din Kurandaki din diye aratın internetten pdf dosyası olması lazım, kalbinizi temiz tutup sindire sindire okuyun, saçmalık görürseniz okuduklarınızı unutun yok eğer gerçekten böyle mi derseniz zaten araştırmaya devam edersiniz.

En İyi Kız Görüşü

• Kardeşim hadisleri anlamadan sorgulamayın Allah aşkına sizin yüzünüzden milletin aklına vesvese düşüyo adam akıllı anla sonra sor

1|1
    0|0
    • Peki sen anladıysan doğrusunu soruyorum ben de. Araştırma yaptım ve bu tarz söylemlere uydurma hadis deniyor ama neye göre gerçek hadis değil ve neye göre yorumlayacağız. Gayet net açık cümleler hangi kelime yanlış çevrilmiş mesala?

• Yani kadının erkek irinli olsa bile yalamasıyla hakkını ödeyememesine karşılık bir hadis söylenmemiş öyle mi?
      Kadın şeytandır derken nefsi erkeği de katan bir yorum yok o hadiste cümlenin anlamı olarak zaten direk kadın şeytandır diyor. O söylediklerin ayrı cümleler buna dahil değil İranlılar farklı şekilde namaz kılıyor. Ama İslamı kabul eden Allah ve Hz Muhammed'i kabul etmek zorunda. Namaz İslam'da her kesimin ortak noktada buluştuğu şehadet gibi bir kavram değil. Buna alevilede örnek. Başka hadislerde var tek bunlar da değil.

• Ben açıklamamı yaptım bence siz inanmak istemediğiniz için saptırıyosunuz

Erkekler Ne Diyor 20

• Hz. Muhammedin her gün başka bir karısının koynuna girmesi kadınlığa bir hakarettir. Bunu İslam kültürünün kurucusu yapıyorsa. Diğerleri neler yapar?

2|1
    0|0
    • nereden biliyn anarşist gördün mü?( yanlış anlama sorumda bir ! işareti yok sadece nereden biliyon diye soruyom )

• @AyaZz-90 Ne kadar ahlaklı birisin. Madem peygamberi örnek alıyorsun o zaman bu konularda sabırlı olmayı ve hakaret etmemeyi gerekirse susmayı önce ilim sahibi olmayı bil. İğrenç küfürler etme duymak zorunda değiliz.

• Evet bende zaten bu doğrultuda Hz Muhammedi eleştirdim. Kimsenin ahlaktan bahsetmesine bence gerek yok tarih ve serüvenler ortada mantık yürütmek bizim elimizde. Ortada bahsettiğim gibi büyük bir ahlaksızlık var bu kimine doğru geliyor ki doğru gelenlerin çoğunun yaşamasına bile gerek yoktur. Neyse uzun lafın kısası soruna gerekli cevabı verdiğimi düşünüyorum kadını kısıtlıyor mu?

• yazan kişi ataerkil toplumda yetişmiş bir erkek sonuçta. bu soruna karşı 3 türlü savunma gerçekleştiriyorlar genelde
    1-kuranda öyle bir şey yok
    gayet var bir sürü ayet sıralarım buraya
    2-o dönemin şartlarına göre kadınlar güçsüzdü erkeğe bağımlıydı gibisinden saçmalıklar
    bu dönemde hiçbir kadın hiçbir erkeğe bağımlı değil eğer bütün zamanları kapsayan, evrensel bir kitap olduğunu söylüyorlarsa "o dönemde" diye hiçbir ifadeye başlamamaları lazım başlıyorlarsa demek ki o kitap geçerli değildir.
    3-bir öğrenmişler "cennet annelerin ayakları altındadır" diye
    öbür dünya kandırmacasından ibaret. kadına resmen "sen dünyada damızlık görevi gör erkeğini tatmin et biz senin öbür dünyada gönlünü alırız" demektir bu. ayrıca kadınlardan değil annelerden bahsediyor bütün kadınların anne olma gibi bir zorunluluğu yok yani yeterince kapsayıcı değil.

1|0
    0|0
  • Kadını kısıtladığı gibi saygı da göstermiyor ve hatta ötekileştiriyor. Arap toplumunda her daim olan şeyler bunlar İslamiyetten sonra da devam etmiş. Daha doğrusu İslam dini bunu düzeltmek için herhangi bir şey yapmamış Arapların toplum kanununu olduğu gibi devam ettirmiş

0|0
    0|0
  • Ben şahsen bunlara cevap veremem ancak mantıklı davranmak gerekirse pek kabul edilecek şeyler değil.
    Koca var, koca var yani. İyi var kötü var. Ne hakkı.

0|0
    0|0
  • biraz değil aşırı derecede kısıtlaması söz konusu, uzun uzun yazmak isterim fakat çoğu kişi laf ebeliği yapacağı için gerek duymuyorum. anladın işte.

0|0
    0|0
  • Hadisler kesin olmasada ayet olarak kadınlarla ilgili çok ayet var. Genel olarak bakıldığında 2. sınıfa atma olayı görülebiliyor.

0|0
    0|0
  • bu hadisler uydurma böyle saçma sapan şeyleri okuyup inanmayın cennet annelerin ayaklarının altındadır

0|0
    0|0
    • Uydurma olduğunun kanıtı ne peki? Birçok ortadoğu ülkesi ve hatta Türkiye'de kadınların çektiği sıkıntılarda bu zihniyetin payı yok mu? Kadına şeytan gözüyle bakan insan sayısı azımsanmayacak kadar. İşimize gelmeyen hadisi red mi edelim? Araplar öyle yapmyor mesala. O zaman bizim çok övündüğümüz İslam anlayışıda onlara göre hak değil.

• araplar azmış bir toplumdu aile içi fıtış seks yapıyorlardı. onların kültürü başka bizim kültürümüz başka uydurma olduklarına dair kanıt aramaya gerek yok okudugun zaman anlarsın. bak her kadının kucagında bir şeytan vardı demişti bana bir arkadaş bunu diyen de kızdı. kadınlar tehlikelidir ama aşağılık olarak görmemek lazım

• Anneme sordum sahih olmadığını söyledi.

0|0
    0|0
    • Ben de sahih olmadığını biliyorum ama buna kanıt var mı? Bunu bulamadım yukarda gerçek olmadığının söylendiğini yazdım.

• bunlar sanki değiştirilmiş gibi. ve saçma geldi. İslamda kadın çok yücedir. baş tacıdır. bakma sen şimdikiler dindar ayaklarına yatıyor ama bir b*k bildikleri yok. hery azarın yazdığınıda okumayın

0|0
    0|0
  • Beyniniz almiyosa inanmayin mk,

0|0
    0|0
  • Neyini açıklayalım? Yanlış bir durum mu var burada? Gayet olağan hadisler.

0|0
    0|0
    • Al işte ne doğru beyfendi? Kadın erkeğin vücudu irin kaplı olacak ve yalasa da kocasının hakkını ödeyemeyecek bu ne iğrenç bir ifade. Neye göre bir benzetme yapılmış hadi sanat diyelim ona da. Bunu nasıl savunursun? Kadın nasıl şeytan olur şeytan suretiyle gelir? Aksine bu zihniyet yahudi mitolojisine uygun hani düşman olduğunuz. O kadar pislik yapan erkek varken neden kadın şeytan? Şuna kadının gücünden, zekasından korkma deyin de olsun bitsin.

• Erkeklerde gözlerini yere indirsin madem kadına şeytan diyeceklerine. Bu geçerli değil.

• Köpek balıklarıyla dolu bir havuza kan damlatıp, onların sakin olmalarını beklemek söz konusu olabilir mi? Sen kan damlatmayacaksın ki köpek balıkları ısırmasın. Cinsellik içgüdüseldir zira.

• Bunlarin sahih hadis olduklarini sanmiyorum

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Hadislerin çoğuna itibar etmeyin.. uydurma hadisler dolu

0|0
    0|0
  • Hadis güvenilir deell ;)) islam kadına deeer verir
    Tipik tatlı su müslüman kızı

0|0
    0|0
    • Ben mi tatlı su müslümanıyım? iİnsanlara neye göre etiket kouyorsunuz? Her dinden, ideolojiden 'ben şuyum' diyen hakkıylaa savunduğu değerleri bilmeyebilir. Ki ben neyi savunduğumu da biliyorum.

• Okudum ve anladım. İnsanların aşağılanmaması için o insanla aynı görüşe sahip olmaya gerek yok. Bunu dinsiz olan kültürlü çoğu insanda savunur. Kimseye inanç metodundan yola çıkar şöyle müslüman böyle ateist, şu tarz hristiyan denilmez o zaman müslümanlar inançsız birine 'moda ateisti' dediğinde ateistler ya da diğer inançsızlar kızmayacak.

• Sürekli kendinden olmayanlar ile uğraşan islam dinidir
      Kendinden olmayana her türlü hakareti eden müslümanlardir

• Hadislerin çoğu sahih değil, Kuran ı Kerim dışındakilere inanmamalı

0|0
    0|0
  • Nerden baktığına bağlı

0|0
    0|0
  • yok bacim tam tersi islamdan once kadinlar insandan sayilmiyordu kiz cocuklari diri diri olduruluyordu islam kadina cok deger verir hadisleri aciklamalari ile degerlendirmek gerekir bu sekilde yanilabilirsin saliha hanim olmaniz dilegi ile

0|0
    0|0
  • namazı bozan kadındır kelimesine takıldın galiba ordaki sıralamaları yanlış algılıyorsunuz ve yanlış yorumluyorsunuz ardaki sıralamalar tamamen namazı bozan unsurlar kadın eğer namaz kılanın önünde kılan kişinin namazını bozar çünkü malumunuz biz erkek milleti biraz konuda günümüz için biraz sıkıntı yaşıyoruz ordaki sanırım söylediğin şey kadın hayvan mı bunlar arasında kulanılıyor demi?

0|0
    0|0
    • Evet islami kaideler içinde mantıklı yorum yaptın ama diğer hadisleri de yorumlar mısın? Tek takıldığım konu namaz hadisi değil ki ayrıca şafi mezhebi hariç diğer mezheplerde kadın abdesti bozmadığından namaz da bozulmaz ve evet neden kadın hayvanlarla bir tutulmuş? Ona da ben cevap vereyim. Bir hadis var çünkü kadının aklı ve imanı eksiktir diye sanırım ona istinaden.

• inan ki okuduğun hadislerin çoğu amacından saptırılarak bilgi olarak günümüz tamamen sanal alemde dolanan bizim gibi insanlara ve kitab halinde çoğaltılıyor size şunu söyleyeyim şundanda eminim ki klasik olcak ama bunlar Şu an düzenli olarak yapılan ve dinim olan islamı karamsarlaştırmaya ve yıpratmak için yapılan bir takım entirikalar dır
      sadece afganistandaki el kaide örgütüne bakın temeline sözde islam için mücadele veriyorlar ama hayır yok öyl bişi ya batılı devletlerrin silahları bu adamları elinde ne işi var ha bunu söylememin sebebi bütün bunlar kaç yıldır ayakta kalan bu dini artık yıpratma çabaları peki neden bundan 10 veya 15 yıl önce bu gibi söylemler ortada yoktu sizce niye?

• kurandakidin. com bakmanı tavsiye ederim.

0|0
    0|0
    • Genel anlamda bunları okudum ama yine de tavsiye üzerine tekrar inceleyeceğim. Keşke sen özetleyiverseydin. Herkes de görürdü ben de nifak sokmak gibi bir davranışla suçlanmazdım.

• Yok önargılı olmam merak etme.

• benim için sorun değil zaten aradığını bulmana yardımcı olur umarım. kafan karışcak dicem de senin zaten karışmış ki böyle başlık açmışsın. bilmemenin mutluluğu senin için şu an geçerli değil.

Kızlar Ne Diyor 18

• Din kısıtlamıyor gerizek allı hayvan ö küz aptal ve çoğu tanımdakiş bazı erkekler kendilerini bir halt sanıtp elleri zikinde gezdikleri için bu kadar kadın ondan zarar görüyor erkekler kendilerini bir halt sanıyorlar adam olanlar hariç hepsiinn kökü kesile

0|0
    0|0
    • Ama bu hadislere göre iğrenç aterkil bir kültür yapısı oluşturanlarda var. Yukarda evet doğru diyenler gücünü dinden hadisten alıyor.

• valla bana üstünlük sğlama çalışan erkekleri naşla yavrum annenin yanına diyorum bu kadar serttim ata erkin veya dinden üstün sağlamaları bana gelmez

• Cogu sahtedir erkeklerin isine geldigi gibi yazilmis tercume edilmis. Kadin Seytansa neden Cennet annelerin ayaklarinin altinda? Cok celiskili durumlar!

0|0
    0|0
  • Ben en çok şeye takıldım şu irinli olan ayete. Yani ben dinime tüm kalbimle inanıyorum ama bu konularda bilgim olmadığı için açıklama getiremiyorum.

0|0
    0|0
    • O zaman bence biraz araştırma yapmalısın. Konuyla ilgili youtubede felsefeciler, ilahıyatçılar tartışıyor.

• Kısıtlıyor

0|0
    0|0
  • Evet kıstlıyor

0|0
    0|0
  • cennet annelerin ayaklarının altındadır!!!

0|1
    0|0
  • Kuran da boyle seyler yazdigi sanmiyorum, cunku o Allah in sozu , ya bu hadislerde kullanilan uslup bilemedim

0|1
    0|0
  • hadis yok kur'an yeter

0|0
    0|0
    • Kuran'da da peygamberin yolundan gidilmesi gerektiği ayette yazılı , peygamberi inkar etmek doğru değildir yalnız.

• peygamberin yolu kur'an dan ayrı değil

• Bir sey diyemiyorum artik...

0|0
    0|0
  • Hadislerin gerrceklkgi kesin degil sacmalik bunlar

0|0
    0|0
  • Her duyduğum hadis doğru değildir. Hatta çoğu doğru değil.

0|0
    0|0
  • Tabikide hayır

0|0
    0|0
  • Islam uydurmadan ibaret kadini ikinci sinif goren bir din bosver

0|0
    0|0
  • 1. yazdıgın hanefı meshebı ıle ılgılı olmayabılır tam bılemedım 2. ncisi o devirde kadınlar calısmıyordu ezılıyordu ya erkek ona bakıyordu sahıp cıkıyordu o yuzden olabılır. 3. ncu erkekler zaten her halttan etkılenıyo aldatmaya meyıllenırsen karına gel dıyo yanı o hıs gıtsın ne var bunda?

0|0
    0|0
  • Ya neden hep islamı elestiriyorsunuz inanan insanı elestiriyorsnz. neden hristyanlğa ya da yahudiliğe kötü elestrnz inkarınız yok... herkesin inancı kendine peygamber efendimize ( sav) ve Yüce kitabımıza bulunduğunuz ithamlar benim zoruma gidiyor ben inançlı biriyim.. kötü ithamda bulunanlar cok mu iyi Arapca biliyrsnz Kuranı kerim okumayı biliyr msnz ince detaylı arastırma yapıpda mı kötü ithamlarda bulunuyorsnz yoksa sağdan soldan duyduklarnzla internttn okudklarnzla mı saygısızca yorum yapıyrsnz?

0|0
    0|0
    • Richard dawkins ençok hristiyanlığı eleştiren ateistlerden birisi. Herkes kendi toplumunu daha fazla eleştirir. Kitaplarını okuyabilirsin. Bana gelince Kuran'ı arapça ve türkçe okudum. Hatim de ettim. Sağdan soldan duyduklarımla hareket etmiyorum.

• İslam kadını yücelten bir dindir anlayana...

• Bütün ayetler doğru

0|0
    0|0
  • Kadın derken hangi anlamda kadın olduğuna dikkat edilmelidir. Sen ben gibi kadınlardan bahsedilmiyor. Kadın yüzyıllardır baştan cıkarıcı bir cazibe unsuru olarak kullanılıyor ve sunuluyor cünkü kadın seytanın bir insanı tuzağa düşürmedeki en temel unsuru. Kadın zaafların en büyüğü. Sadece anlam olarak bakmalısın genelleme yapılamaz. Yapılcak olsa cocukları da anne ve babaları da eşleri de bu sekilde yansıtılacak ayetler hadisler bulunur ve işin içinden çıkılamaz.

0|0
    0|0
    • Namazı bozan şey kadındır diyor. Nasıl çeşit bir kadın düşünebilirim. Ben birkaç hadis paylaştım. Başka hadislerde var sıradan kadınlardan bahsediyor, araştırabilirsin.

• Kadını sakliyor çünkü değerli olan şeyler ortalıkta olmaz saklanır bu ayetlerden de bazisini anlamadım belki yanlıştır ama genel olarak erkek bir adım

0|0
    0|0
    • Erkek değersiz mi? İslam adalet dini değil mi? Bu hadislere göre kadına değer verilmiyor.

• Veriliyorsa çok derin mevzular anlatsamda anlamazsin

• Boş laf yapıyorsun, ne bu kibir anlatda öğrenemeyen müslümanlar öğrensin madem.

Yükleniyor...