Eskiden sağlam müslümanlardan olan ama şimdi ateis, agnostik, deist olanlar var mı aranızda?

evet eskiden müslümandım ama artık inanmıyorum daha doğrusu agnostiğim yani dinlere inancım kalmadı... var mı aranızda böyle keskin geçişler yaşamış olan sizler neden bu yolu seçtiniz?

0|0
8|22

En İyi Erkek Görüşü

• Ateist agnostik sitelerde , din karşıt yazıları
    Dini sitelerde , dini yazılar görürsün.
    Bir insan araştırdığı zaman sadece belli bir kesimi araştırmamalı
    Her 2 kesimi düşünmeli. Bir taraftan soru alıp diğer kesime, diğer kesimden soru alıp diğer kesime aktarmalı. Verilen cevapları düşünmeli
    1 günde sürse, 10 günde sürse, 100 günde sürse düşünmeli
    Ama ne yazıkki türkiyedeki ateistler belli bir bilgi birikime sahipler ve bununla övünerek hareket ediyorlar. Umarım sende bu Mal kısımdan değilsindir. Koyun olmak için illa bir kaç bilgi öğrenmek zorunda değilsindir
    Eğer sen kısa bilgilerle geçiştirip yaşayayacağın onlarca senede 30 günde 50 günlük araştırma sonrası ateist olmuşsan, inançsızlık yapıyorsan, koyundan bir farkın yoktur

Ama ben kesinlikle eminim, Ateistliği akılcı , dinciliği ise saçmalıktır diyen ateist kesimlerin algısına kapılmış, ateistliği seçince, birden akılcı, zeki olacağını sanan,
    Apt-al sürüsünden ibaret koyunlarsınız. O yüzden gelecekte çok çabuk birbirinize gireceksiniz. Bundan eminim. Çünkü mantık tektir. Tek olan mantığı kavrayamamış ateist ergen sayıları, birbirlerine girip durucaklar.

Asıl sorun şu, bir çok ateist gördüm. Biri derki : Arap ülkeleri neden gelişmiyor?
    Biri derki , müslüman neden akıllı değil
    Biri derki , müslüman neden sorgulamıyor

İnsanın hatasını dine yükleyen bir apt-al kesimle karşı karşıyayız.
    Daha çocukken bana evrenin kendiliğinden meydana geldiğini söylediklerinde gülmüştüm. Yıllarımı araştırmakla geçirdim Ve hala gülüyorum

Ama anlayabiliyorum

Çünkü bu psikolojik bir hastalık ve bulaşıcı
    Bulaşıcı çünkü insanlar akıllı, zeki olmak isterler. Ateistliğin böyle bir şey oluşturduğu algısı insanları kendisine çekiyor. Çekici kılıyor. Ateist olunca zeki olucakları sanıyorlar.(Ap-tal koyun sürüsü işte :D)

0|0
    0|0
    • Psikolojik bir hastalık çünkü basit bir bardağı gördüğünde kesin sahibi vardır diyen mantıkları, evreni gördüğü zaman tam tersini diyor. Niyemi? Onlara doğrulu kanıtlanmamış, dogruluk payı %50 bile olmayan hala tartışılan bilgilere inanıyor olmaları.

En İyi Kız Görüşü

• ben nerdeyse ateist olacaktım sonra araştırmalar yaparken müslüman oldum

0|0
    0|0
    • hahahahah :D

• araştırırken dini siteleri değil ateist agnostik siteler, geziceksin hem araştırıp hemde tekrar müslüman olmayı nasıl başardın acaba buna güldüm araştırıpta geri döneneler bir tek birzamanlardan özenip soruşturmadan ateist olan ergenler tekrardan bir araştırsalar neye inanıp inanmadıklarını bilseler bir...

• ben tekrar müslüman oldum demedim düzgünce okumamışsın.
      Müslüman bir ailede büyüdüm ama inanç meselesini düşünecek, sorgulayacak duruma gelince oturup düşündüm her şeyi en baştan. Tanrı nın varlığına inanmamaya kadar hepsini ele aldım ve sonra dedimki ben müslüman olmalıyım gerçekten burda devam etmeliyim. Aradaki fark bu. Her insan doğduğu ailesinin dinini direk kabul edecek diye bir şey yok din dna ile geçmiyor. Bu sebeple hrıstyan, ahudi veya müslüman bir ailedede büyüsen belli seviyeye gelince oturup sorgularsın çünkü akıl bunun için vardır.

Erkekler Ne Diyor 21

• Bende geçiş yapmak üzereyim sanırım.
    Zaten şöyle düşünüyorum; bir kişi bağlı bulunduğu din hakkında çok fazla bilgi edindiğinde, bazı açıklar keşfediyor. Keşfettiği bu açıklar onu daha çok sorgulamaya sürüklüyor, daha çok sorguladıkça, daha çok yanlışları açığa çıkarabiliyorsun. Bu durumdada inanç git gide körelmeye başlıyor.
    Bilinmezliğe inanmak banada mantıklı gelmiyor değil. Yaratıcı var mı yokmu? ya da öldükten sonra bir yaşam var mı yokmu? Bilemezsin...

1|0
    0|0
    • aynen ya özellikle sorgulamaktan krokaardım çünkü zor zamanlarımda yardım dileyebeileceğim bir tanrının yokluğu beni korkuturdu amaan boşveeer derdim ama merakıma yenik düşüp araştırdım ama sonunda kesin bir düşünceye varamadım ama dünyada örnekleri var mesela belli bir inanca sahip ülkeler hep kandırılıyor ama kilselerin tek tek kapatıldığı ülkeler ise yükselmeye devam ediyor mantıkla yaşıyorlar mantıkla yönetiliyorlar dikkat ettiysen mültecilerin hepsi avrupaya kaçmaya çalışıyor iran ya da diğer arap ülkelerine değil

• Bu sizin için neden bir çelişki ki... allah akil mantik vermiş. müslüman olmayanlar arastirip bulabilirler mesela.

• @guzellikxx ama şöyle bir durum var : Her din, o dine mensup kişilerin cennete, mensup olmayanların ise cehenneme gideceğini bildiriyor. Bu durumda her dine göre herkes cennete, ve yine her dine göre herkes cehenneme gidecekler.
      Hangisinin doğru olan ya da gerçek olan din olduğuna kim karar verecek, ya da verdi?

• İslâm dinini araştırdıkça yaşamanın bir manası olduğunu daha da çok idrak ettim. İslâm, cahiliye Araplar döneminde bir ışık gibi doğdu. Soruyu soran şahıs, kadına en geniş yetkiyi İslâm verdi. Bu kadar nankör olmamalısın. Cinsel bir arzu yerine kullanılan kadına değeri yine İslâm verdi. Kadına öyle bir makam verdi ki, "cenneti annelerin ayakları altına koydu.." Zina, içki, küfür, zulüm, kibir, kumar vs tüm kötülükleri yasakladı. Bu din mi kötü? Adaletli olun, birbirinize şefkatli olun diyen din mi kötü? Vallahi kötü birisi varsa o da sizlersiniz. Dini İslâm'a hakaret ediyorsunuz. Unutmayın, bundan evvel nice insanlar gelip geçti. Ve bir gün biz de gideceğiz. Hakikat yerini bulduğu zaman, her şey gün yüzüne çıktığında işte o gün geri dönüş olmayacak... Bekle ve gör yıllar çabuk geçiyor. Ölüm ansızın geliyor. Bugün siz İslâm hakkında bunları sarf ediyorsunuz. Yarın bundan çok pişman olacaksınız... Şimdi istediğiniz kadar beni dalgaya alabilirdiniz.

#ElhamdulillahMüslümanım

0|1
    0|0
    • arap dünyasına ışık gibi doğdudan sonrasını okuyamadım :D bir arap dünyasına bak bir arasıra haber izle felan o ışık dolu araplar ne pislik adamlarmış ulan ne kadar cahil sürüsü var bu memlekette be ne arapsevici insanlar var be

• Bende o yola gidiyorum sanırım. Ama birde şu var kuranda dünyada 1 tane bile müslüman kalmayana kadar kıyamet kopmayacak diye yazıyordu sanırım tam bilgim yok yalan yanlışta söylemek istemem yazamadım sanırım da anladın işte birde Allah bize özgür irade ve akıl verdi dimi belkide bunu kullanarak neyin doğru neyin yalan olduğunu anlayalım diye verdi dünya insanlarının yapacaklarını bildiği için böyle birşey yapmış ollabilir daha aklımda bir çok şey var ama işte korku sadece..

1|0
    0|0
    • ne bu? bizle eğleniyormu? şöyle bir laf vardı "eğer tanrı olsaydım küçük bir kız çocuğunun tecavüze uğramasını engellerdim " kısa ve öz bu şekilde anlatabilirim hayvanlara öteki dünya yok dimi? ama onların dğnyasındada tahmin edemiyceğiniz kadar hile ve vahşet var... hadi biz kötüyüz insanız falan onlarda neden var bu kötü iyi olayı?

• Bana niye soruyorsun ben miyim sebebi :D

• Seçmedim ama inancımı yitirdim. Olgunlaştıkça daha çok sorguladım, ailemin büyüklerimin öğrettiklerini hemen kabul etmek yerine mantığa uyarlamaya çalıştım. Mantığımın almadığı hiç bir şeyi kabul etmiyorum artık. Peki sen nasıl yaptın bu geçişi ne etkili oldu?

1|0
    0|0
    • bende aynılarını yaptım dünaynın haline baktım bahsettikleri tanrı büyük herşeye gücü yetiyor ama her dine aynı şeyi söylemiş sizler cennete gideceksiniz demiş şimdi tüm dinler sadece kendileri cennete gidecek sanıyor... ayrıca düşünüyorum sonsuz güçte tanrının canı mı sıkılmışki senaryo yazıp yarattıklarını buraya attı... ayrıca inanamyan iyi iinsanları sevmiyorda inanan kötü insanları seviyor... bana mantıklı gelmiyor tehdit yoluyla kendini sevdirmeye çalışan bir yaratıcı...

• Tanrıya inanıyorum ama dinlerin saçmalıklarını gördükçe baya bir sogudum kimlikte soguk müslüman ibaresi olsa tam benlik olur

1|0
    0|0
  • Tam tersi var

#Türkerkeğii

0|0
    0|0
  • neden kalmadı peki

0|0
    0|0
    • uzuuuun hikaye anlatsam uzar gider soruyu cevaplayın sadece

• Elhamdülillah müslümanım ama o kadr da müslüman değilim tam

• Agnostik bikinmezlildir yanliz yartaci icin olabilrde olmayabilirde nin yanimi
    dinlere inananmamak degil

0|0
    0|0
  • Senin gibiler çoğaldı sebep yobazların iyice azması, Yaşar Nuri videoları izlemeni tavsiye ederim, nacizane

0|1
    0|0
    • sebeplerden bir tanesi sadece bu ama işin içine giriğp araştırsan... anladın sen onu...

• Burdayım

0|0
    0|0
  • Mantikli nedenlerin olmali en azindan 1 tane soylesene 😉

0|0
    0|0
    • ben sonsuz gücü olan bir tanrının kullarını tehdit ederk kendini sevdirmeye çalıştığını düşünmüyorum

• hahah yav he he siz nasıl görmek istiyorsanız öyle görüyorsunuz resmen :D

• Tamam ben oyle goruyorum diyelim mantik cercevesinde o zman seninde oyle gormen lazim farkli degilsin benden ya da diger insanlardan 😉

• Rabbim hidayet versin sanada banada bütün insanlığıda

0|1
    0|0
  • AKP sayesinde dinden soğudum. Neyim bilmiyorum.

1|0
    0|0
    • Akp yi bahane etme

• arkadaşım boşver bu trollerden çok var memlekette saçmsapan konuşurlar lafta anlatılmaz çünkü anlamazlar

• @FushiaDelisi korkma korkma izle, üç maymunu izleyerek ateşten kurulamazsın. Allah sana o beyni kullan diye vermiş. koyunluk yap diye değil.
      @soran haklısın valla benimkisi de işsizlik işte.

• Bu dünya rahatlıgı için arayışlardasınız ama yanlış yoldasınız

0|0
    0|0
  • Saglam olsa imkansiz

0|0
    0|0
  • ateist doğdum allah kısmet ederse ateist ölcem

0|0
    0|0
  • Herhalde ben olacağım. İnançlarım can cekiyor Şu an

0|0
    0|0
  • işte o benim

0|0
    0|0
  • Birşeyleri sorgulamadan inanmak dogamda yok şahsen bu yüzden zamannda din konusunda bayağı can cekistim sonra Allahın varlığına ya da yokluğuna mantıkla varilamiyacagini anladım tam o siralar kendime göre bir muczeye şahit oldum ve ve Allaha inanmayi sectim. Hala bazı kurallara uymakta sikinti yaşıyorumama onlarn da ustesinden gelmeye uuğraşıyorum

0|0
    0|0
    • hadi ya neymiş mucize bizede anlat

• ve görmediğime bilmediğime inanmam

• Insan beyninin belli bir kapasitesi var insan gözü de sadece belli frekans araligindaki ışığı algilayabiliyor sadece bu da senn gorduklerin ve bildiklerinin cok sınırlı şeyler olduğunu gösterir

• Subliminal mesaj vermeye çalışan arafta kalmış bir ablamız

0|0
    0|0
    • mesaj falan vermiyorum müslüman olanlar müslüman kalsın umrumda mı? benim dememlemi dinden çıkacaklar? ben sadece Şu an bahsettiğim kişileri soruya davet ettim sizin gibi malları değil

• sağlam değilde inancım en azından sabitti şimdi gevşekleştim sanırım

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• bende de olmustu birara. Olay aslında şu dinler fazla abartılıyor, özellikle türkiyede ve bu zamanlarda. Yani alttarafı din, çok aabartmamak lazım. Tamam allah var, inanıyorum, çünkü inanınca zor zamanlarımda yardım isteyebileceğim bir gücün olması güzel. Ama neden müslümanlık ya da hristiyanlık ya da diğer dinler. Hepsinden ortak şeyleri alsak daha mantıklı değil mi? Neden dinin kuralları var anlamıyorum. Dine sadece inanılması lazım, kurallar, yapılmaısı gerekenler v. s çok saçma geliyor

0|0
    0|0
  • Agnostizm ile deizm arasında gidip geliyorum. Hala sorguluyorum. Ama dinlere oldum olası inanmadım.

0|0
    0|0
  • Evet ateistim fhggh

0|0
    0|0
  • hükümet sağolsun çoğu adamı dinden cıkardı :)

0|1
    0|0
    • bir laf vardı "ülkeyi richard dawkins'in eline versek bu kadar iyi iş çıkartamazdı" :)

• Babammmm

0|0
    0|0
  • Deizme ilgiliyimdir. Ama herhangi birine ait hissetmiyorum

0|0
    0|0
  • Bende inanmıyorum artık.

0|0
    0|0
Yükleniyor...