Namaz kılarken birinin düştüğünü görseniz namaza devam eder misiniz?

Bence cemaatin yaptığı güzel olmamş.. belki adama yardım etselerdi adam ölmeyecekti.. siz ne düşünüyorsunuz.. namaza devam mı etselerdi yoksa yardım mı etselerdi?

0|0
8|8

En İyi Kız Görüşü

• Tövbe estafrullah kazası kılınamıyor mu? Allahım sen akıl fikir ver bunlara..

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Eğer selam verip namazı bozarsan caizdir. Çünkü o an kişi yardıma muhtaç

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• İslam’a göre insan canı değerlidir. Canı korumak dinimizin zorunlu kıldığı şeylerden birisidir. Bunun için gerektiğinde haram olan bir şey dahi yapılabilir (Şatıbî, Muvâfakât, Daru İbn Affân, 1417/1997, I, 31-33). Tehlikelere karşı korunmak gerekli olduğu gibi, canı tehlikeye atmak da yasaktır. Kur’an-ı Kerim’de; “Kendi kendinizi tehlikeye atmayın” (Bakara, 2/195), “İhtiyatlı olun (tedbirinizi alın)” (Nisâ, 4/102) buyrulmaktadır. Buna göre insan hangi durumda olursa olsun tehlikelerden kendini korumak zorundadır. Aksi halde dinen sorumlu olur. Bu itibarla camide veya evde cemaatle ya da tek başına farz veya nafile namaz kılarken depreme yakalanan, bulunduğu yerde yangın çıkan, değeri olan bir malı çalınan veya malı kaybolan kimse, bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığı için namazını bozup kendini güvenceye almaya çalışmalı ve gerekli müdahaleleri yapmalıdır. Daha sonra bozduğu namazını yeniden kılar (Hey’et, el-Fetava’l-Hindiyye, Daru’l-Fikr, 1411/1991, I, 109; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Râik, Daru’l-Marife, Beyrut, ts. , I, 276). Böyle bir durumda, tedbir alma imkânı var iken buna başvurmayıp kendini tehlikeye atan kimse günahkâr olur. Can Yüce Allah’ın verdiği bir emanet olup onu korumak dinimizin bir emridir. (Mâide 5/32; İsrâ 17/33)

0|1
    0|0
  • Evet etmeye calisirim

0|1
    0|0
  • nereden bilsinler kiiii :(
    Allah rahmet eylesin

0|1
    0|0
  • Saolundaki adam namazdan çıkmış zaten. Nasil devam ediyo o öyle 😒

0|1
    0|0
    • bilemiyorum tamam namaz önemli ama sonuçta namazın kazası kılanabilir

• Namazdan öyle kafamıza göre çıkmak olmaz. Bunun da bazi şartlari var. Belki cemaat bu durumda çıkmanın caiz olduğunu bilmiyor olabilir. Kimseye suizan beslemeyelim.

• Yazık adama

0|1
    0|0
  • selam verip yardım etselermiş canım alla alla insan canı bu

0|1
    0|0
  • Ama adam arkada. Gormemislerdir. Tabiki ona yardim etmek gerekli.

0|1
    0|0
    • yanındakiler yardım etmiyor ki sonradan gelen cemaattekiler dışardakiler yardım ediyor ama

• Videoyu izlemedim. Foto olarak baktim arkada tek görünüyordu. Yani görüp de yardım etmeyecek kadar salak varsa. Cennette ancak bok yerler.

• işte ben de onu diyorum kimse yardım etmiyor.. dışardan gelip gören halk yardım ediyor.. ve adam da ölüyor.. zaten camiden tabutla çıkarıyorlar

Erkekler Ne Diyor 7

• Sanki bozacağın namaz insan hayatından daha önemli.

0|1
    0|0
  • Aslinda arkandaydi gormesi mumkun degilki oysaki oyle durumlarda namaz bozmak caizdir

0|1
    0|0
    • videoyu izlediyseniz ön safa geliyor yanındakiler maalesef bir şey yapmıyor

• yaa işte yardım etseydi belki adam ölmeyecekti.. zaten tabutta çıkarılıyor adam.. tabi ki takdiri ilahi ama belki yardım etselerdi adam yaşaaycaktı

• Aynen. Oyle durumlarda namaz bozabilirsin.

• Allahın taktiri

0|1
    0|0
  • ordakiler doktor mu ne bilsin yahu

0|1
    0|0
  • Dayanamazdım sanırım ben.

0|1
    0|0
  • Devam ederim

0|1
    0|0
  • Kalp krizi geçirdiklerini bilselerdi yardım ederlerdi herhalde.

0|1
    0|0
Yükleniyor...