Kadınlar artık ''sadece'' kendi soyadlarını kullanabilecek. Ne düşünüyorsunuz?

Eşinizin soyadını almak mı istersiniz yoksa kendi soyadınızı mı kullanmak istersiniz?

• Eşimin soyadını kullanmak isterim.
    35% (16)33% (5)34% (21)Oy Ver
  • Kendi soyadımı kullanmak isterim.
    30% (14)40% (6)33% (20)Oy Ver
  • Her ikisini de kullanmak isterim.
    35% (16)13% (2)30% (18)Oy Ver
  • Tamamen kendimin belirleyeceği bir soyadı kullanımını da düşünebilirim.
    0% (0)14% (2)3% (2)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|1
12|10

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında soyadı kanunu başlı başına gereksizdi. Soyadı diye bir şey zaten yoktur. Avrupalı domuzlara uymak için çıkarılan bazı kanunlardan biriydi.. Örneğin medeni olmayan medeni kanunlarımız gibi bu da ithal edildi maalesef. Hülasa bu soyadı meselesi tartışmaya gerek olmayan bir konu.

Kadın kendi soyadını kullanınca ne olacakmış, abartılacak bir şey değil bence.

1|0
    0|0
    • Sakin sakin :) şişşşt

• Ben de bir şey demedim zaten.

• Öldürülmesi gereken ölüler vardır...
      Bu ülkede hain ile kahraman, hep tersinden okunmalıdır...

En İyi Kız Görüşü

• Her ikisini de kullanabilirim bununla ilgili net bir şey yok aklımda. Öyle düşündüğüm veya üzerinde durduğum bir konu olmadı. Fakat bunun tercihe bırakılması çok güzel olmuş. Neden eşinin soyadını almak zorunda kalır bir insan, hiç anlayamadığım bir konuydu. Neden alır demiyorum bakın, neden mecbur bırakılır..

Gel gör ki eşitlik veya kadın hakları böyle savunulmuyor. Burada soyadımızı seçiyoruz arkamızı dönüyoruz yine bir tecavüz vakası boy gösteriyor. Demek istediğim, buna gelene kadar çözülecek o kadar çok mesele var ki.

Şu sitede moderasyon yaparken korkunç görüşlere ve sorulara denk geliyorum. Bugün kendini bilmezsin teki, ''kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmeyeceksin. Nikahı bastık mı bizimsiniz'' şeklinde çirkin ötesi cümleler kurmuştu.

Yani zihniyet bu.. bu zihniyete bu uygulama ne fayda sağlayacak ki? Türkiye için fazla modern. :)

2|0
    0|0
    • edit: kendini bilmezin teki. :))

• @Wishdropper aynen anlamadım :( bir çay içmeye beklerim editörüm çay ısmarlarken mesajlarda kuruyemişte ikram ederim :D O ara anlatırsınız :D
      @xlaubs2 günün bencesi olmuş bence' n şahaneydi :)

• @_Delikanli_ ben hangi bence günün bencesi olmuş takip edemiyorum, sürekli değiştiğinden beri. Keşke günün benceleri sabit kalsalar eskisi gibi. Teşekkür ederim :)

Erkekler Ne Diyor 9

• Feministlerin gereksiz bir zaferi. Kendi çaplarında tatmin oluyorlar..

Kadınlara bir iyilik yapmak istiyorlarsa öncelikle içlerindeki eziklik duygusundan onları kurtarıp biraz 'gerçekçi' özgüven aşılasınlar.

Ya baskıdan dolayı aşırı sinik hale geliyorlar ya da affedersiniz özgürlüğün ve şımarıklığın bokunu çıkarıyorlar..

Soyadı konuları lüzumsuz.

1|0
    0|0
    • İlk kez bir düşünceni doğru buldum. Ama hepsini değil :) Soyadı konusuna kadar beyinlerde yapılması gereken değişiklikler var. Yine de adım adımdır.

• Valla istediğinizi yapın umrumda değil :D

1|0
    0|0
  • erkeğin soyadını kullanmaları saçmalık zaten

1|0
    0|0
  • Annem 78den beri kendi soy ismini kullaniyor.

1|0
    0|0
  • 9 pembeli kendi soyadını kullacakmış..

ama gerçekler eşinin soyadı :)

1|0
    0|0
    • gerçek değil dün itibariyle bu kural tamamen değişti

• Ben evliyim zaten de sen bu kafayla nasıl hayattasın anlamak güç. :)

• Evlisin ve soyadını değiştireceksin öyle mi? Eminim eşini de ikna etmişsindir şimdi sen. :D

Neyse zaten kadınların beyni sadece manken olmaya yettiği için böyle değişikliklere hiç şaşırmıyorum.

• Bu olay kadın ve erkeği iyice ayrıştırır, ne güzeldi kadının erkeğin soyadını alması. Şöylede birşey var eşinin soyadını almak isteyen çok kadın var.

0|0
    0|0
  • Otellerde fuhuş ve aldatma patlıcak desene.. kimliğinde evli yazıyo ama soy adı farklı... Artık kim kimi götürür belli olmaz... İyi bişey değil bence.. aile kavramını yok etmek için kurgulanmış numaralardan biri sadece

0|0
    0|0
  • Kabul etmiyorum

0|0
    0|0
  • Yani şimdi biraz erkeklik yapım gereği biraz da toplumumuzun yapısı gereği ben kendi soyadımı kesinlikle değiştirmeyi düşünmüyorum. Ancak dilerse eşim hem benim soyadımı hem de kendi soyadını kullanmaya devam edebilir :)

Benim soyadımı almasını şu yüzden isterim. Bana olan aidiyetini içimde iyice hissetmiş olurum. Yani aidiyet duygusu tabiki sadece soyad ile ölçülmez ama buna ben son derece önem veriyorum ve bu konuda da gelecekteki eşimin tutumu benim için son derece önemli bir hadise :)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Doğru olandır, bazı yerlerde de okudum buna karşı çıkan erkek kesim oldukça çok. Aslında bu bir kişilik hakkıdır.
    Örneğin erkeğin karısının ailesinin evine yerleşmesi toplumda "içgüveysi" denilen rahatsız bir durumdur. Nedeni bunun erkek açısından toplumda kişilik zedelenmesi olarak görülür. Çoğu erkek böyle bir durumu istemez. Peki kadının evleniyorum diye tüm haklarını erkeğe devretmesi ne kadar doğru? Bir kaç kişi feministlerin boş işleri demiş, peki neden illede ben kadından üstünüm çabaları hep, bunun adı nedir?
    Kaldı ki bizim toplumumuzda "kadının adı" bile yok iken soyadı olmuş olmamış ne kadar önemli bilemiyorum :)
    Bence isteyen istediği soyadını kullansın, hatta bazı insanların soyadları çok traji komik (hangi kafayla verildilerse artık) onlara bile değiştirmede kolaylık sağlanılabilsin…

1|0
    0|0
    • Bu açıdan düşünebilmek ülke standartlarımız için bir lüks. Erkek çocuklarına nasıl bir yüz verildiyse hep benim olayı var. İnsan haklarına saygılı erkekleri tenzih ederim.

• İkisi de birden. 😏

1|0
    0|0
  • Kendi soyadımı kullancam ndfhug

1|0
    0|0
  • Eşimin soyadını kullanmak isterim.

1|0
    0|0
  • Kocamın soyadına bağlı. Benim soyaddan daha kaliteli ise onunkini alabilirim ama çok zor ihtimal :D

1|0
    0|0
  • Degistirmicem kendi soyadimin cok guzel bir anlami ve hikayesi var zaten.

1|0
    0|0
  • Her ikisini de kullanmak isterim.

1|0
    0|0
  • En mantıklısı her ikisini de kullanmak

1|0
    0|0
  • kendi soyadım iyidir

1|0
    0|0
  • her ikisini de kullanırım yani ama kocamda kullanıcak yoksa gebertirim onu :)

1|0
    0|0
  • Her iki soyadını da kullanmak isterim

0|0
    0|0
Yükleniyor...