"NAMUS" insana ait bir kavramdır. Neden duyunca aklımıza "KADIN" gelir?

Üstelik çevremizde bir sürü namussuz adam varken……

2|0
11|21

En İyi Erkek Görüşü

• İşte mükemmel harika bir soru. Bunun üstüne felsefe yapılır.
    Namus kelimesinin anlamına bakarsak, aklımıza kadın gelmesi aklımızı ve insanımızı basitliğini gösterir. Namus kelimesi; kötülük ve çirkinliklerden kaçınma ve kendini koruma ve insanî şeref ve saygınlığın korunması olarak görülür genel olarak eski yunan zamanlarından itibaren böyledir. Topluma bakıyorsun, eline kitabı alanı büyük adam görüyorlar. Hem cahil hem de dindar olan toplumda namus tek bir açıdan değerlendiriliyor o da cinsellik. Tdk bile böyle bir anlam yüklemiş. Ve yine toplum yapısına bakarsan sanki Erkekler her daim şeref ve saygınlığını koruyan ama kadınlar koruyamayan cinsiyet olarak görülmüş, göstertilmiş. Mesela doğuda "namus gülü" diye bir şey vardır. Çok kötü bir bir şeydir.
    İslama bakacak olursak, Kuran'da namus kelimesi geçmez. Kadın-erkek ilişkileri bağlamında; sağlam ve sağlıklı bir aile yapısının korunması için gerekli olan cinsel ahlak ilkelerine tam olarak uyulmasını, kişinin şeref, onur ve saygınlığına gölge düşürecek tutum ve davranışlardan uzak durulmasını emir ve tavsiye eden ayetler vardır. Ama bu ayetlerin tefsir ve meallerinde namus kelimesi bol bol geçer. Ama bir cinsiyetten söz etmez. (sonralarda söz etmeye başlanmıştır). Cahiliye döneminde kadın "ganimet" olarak görülürdü. bir mal olarak görülürdü Araplarda. O dönemlerden kalma ilerleye ilerleye namus kelimei sadece kadınlara özgü olduğu zihinlere ve kitaplara yerleşmiştir.
    Medeni toplum ahlakında namus sadece kadınlara özgü değildir, Kadına ve Erkeğe eş şekilde özgüdür. İnsani şeref ve saygınlıklar derken insanın akllına neler gelebilir? İşte bu gelenler, o toplumun kalitesini ve karakterli olduğunu gösterir.
    Bu ülkede her bakımdan namussuz erkek, namussuz kadından çoktur. Sebebi cehalettir.

2|0
    0|0
    • Detaylı yorumlamışsın. Bravo!
      Bunların çoğunu biliyorum, birde diğer arkadaşların görüşleri nedir diye görmek istedim. Bir makalede gördüm bu soruyu, izahatıda aynen senin görüşüne benzerdi. Birileri bu yorumdan doğru düşünmeyi öğrendiyse ne mutlu. Cahillik eğitilir nede olsa ama cehalet zor. Düşünemeyen insanlarda var zaten şurada göründüğü gibi.

• Teşekkürler. Beyinleri var kullanmaktan acizler işte. Çalışan sadece ilkel kısım. Öteye gidemiyorlar, ötesinş kaldıramıyorlar.
      Böyle soru görünce sevindim bende :)

Erkekler Ne Diyor 20

• Benim gözümde ve Allah katında erkeğin namusu ile kadının namusu eşittir. Namus erkekte olmasaydı Hz. Yusuf'un sakındığı şeyin adı neydi o zaman? Kur'an-ı Kerim'de erkeğin iffetinin ayrıca göz kapaklarında olduğu belirtilmektedir. Evlilik öncesi flört kadına da haram, erkeğe de haramdır. Burada cinsiyet belirtilmemiştir. Günümüzde erkekler için ''Milli'' sıfatı geçer. Fakat bu erkeklerin namusunun önemsiz olduğu anlamına gelmez. O kelime erkeklerin kendi arkadaşları arasında uydurduğu bir kelimedir. Yoksa hiçbir anne-baba evladına aferin ''Milli'' oldun demez ! Namus vücudun her zerre karesindedir. Bu durum erkek için de geçerlidir kadın için de. Sadece vücudun her zerre karesinde değil, aynı zamanda da akıldadır. Aklı karşı cinste olan bir insan evladı da bu kategoride yer alır.

1|0
    0|0
    • Yorumuna katılıyorum bir yerde hariç, bazı babalar erkek evlatlarını kendi elleriyle namussuzluğa itiyor ve sonradan da takdir ediyor, artı çevresine anlatıyor. Tabi namussusuzluk tek bir kavram içine alınamaz da, oraya değindiğin için söylüyorum. Daha bundan 2/3 ay önce 13 yaşındaki oğluna, bir hayat kadını ayarlayan bir baba vardı bilmem haberlerde gördünüz mü? Istersen haberi netten de okuyabilirsin. Yani sadece "hiç bir anne-baba evladına aferim milli oldun demez" kısmına katılmıyorum. Gerisi doğru.

• Lakin biz onlara baba demiyoruz.

• Bakış açıları.
    Kadın ruha erkek ise bedene daha düşkün.
    Bir de erkeğin egemen, koruyucu olması.
    Yapısal olarak kadının başka erkekler bedensel birleşimi erkeğin aldatmasından daha ağır etkiler yapar. Mesela çok seven kadın erkeği affedebilir başka kızla yatmasını ama erkekte ise etkisi çok ağır olur. Paylaşamama duygusu erkekte daha fazla. Hani tam doğru değil ama genel anlamda kadın erkiğinin başkasını sevmesini başkası ile yatmasından daha ağır bulur. Erkek ise tam tersi başkasını sevsin ama yatmasın gibi. Tam doğru demiyorum ama yapısal olarak erkek bedene daha düşkün. Bu yüzden kadın toplum içinde namusun ta kendisi konumuna geliyor.
    Yolda erkek arkadaşına bakan bir kızı gören bayan ile kız arkadaşına bakan bir erkeği gören bayın yaşadığı etki aynı değil.
    Erkek yan gözle bakılsa sevdiğinde gözü kararır ama kadın eylemsiz kalır.
    Etkiler farklı olduğundan namus kadına daha çok yüklenmiş. Erkeğin namusu kadını ve kadının namusu ise kendidir gibi duruma sokuyor.
    Elbet namus erkeğe de biçilir ama dediğim gibi kadın daha baskın.

0|0
    0|0
  • İnsanoğlu tuhaf işte..
    Mesela evlilik masrafları deyince de akla hep erkek gelir..
    İkisi aynı şey değil ama "benzer bir dayatma" olduğu için örnek vermek istedim sadece..

1|0
    0|0
  • Namus daha ziyade mental bir kavramdır. Kadın ile ilişkilendirmeden önce, neden sadece iki bacak arası geliyor, bunu tartışmak lazım.

1|0
    0|0
  • Namus kelimesinin dini bir terim olmadığını da öğretelim şu topluma o zaman bir tık daha gelişebiliriz...

1|0
    0|0
  • namus kadına daha çok yakışıyor çünkü.

1|0
    0|0
  • Önyargılar

1|0
    0|0
  • öyle öğretildiği için,
    Kuranda mümin kadın ve erkeklere söyleyin namuslarını iffetlerini korusun denir, sadece kadına özgü bir olgu olması, toplumun kadına büyük bir yük yüklemesi baskılayıcı tavırları ile oluşmuştur, ve doğru değildir...

1|0
    0|0
  • 2 cins içinde aynıdır

1|0
    0|0
  • Demek ki kadınlar çok nomıssızlık yapıyo

0|0
    0|0
  • kızları kızların savunduğu ortamlarda aklıma gelen resim..
    http://i.hizliresim.com/nMkylN.jpg

0|0
    0|0
    • Bunu görmüştüm, ama şöyle birşey var arada bazı mesajlar yok gibi :) Sanki kızdırmış kızdırmış son yazdığını sadece koymuş aradakilri silmiş gibi. Dikkatli düşününce anlaşılıyor zaten. Yinede komik caps.

• Türkler Araplılıktan bir kurtulsun merak etme o zaman özgürlüğüne kavuşacak kadınlar. İşte Atatürk bile 600 yıllık köhne bir imparatorluğun pisliğini ancak bu kadar temizleyebildi.

1|0
    0|0
  • Namus : Erkeğin kadına bakarkenki ahlakıdır.

1|0
    0|0
  • iki yüzlü toplumun iki yüzlü kuralları.

1|0
    0|0
  • erkekler yapınca hovarda derler kardeşim ama bilmezlerki onlrda erkeğin or..*sbusu olduklarını

1|0
    0|0
  • Haklısın

0|0
    0|0
  • Namus denilince aklıma kadın gelmez ama namussuz denilince orası ayrı

0|0
    0|0
  • Kadının namusu erkeğin şerefi olur

0|0
    0|0
  • Namusu kadın taşır çünkü.

0|0
    0|0
  • Hay bu lafı söyleyenin ya durmadan karşımıza çıkıyor, erkek namussuzluk yapınca sanki hoş karşılıyoruz da durmadan böyle feminist yaklaşımlarla uğraşıyoruz, Kadın geliyor aklımıza çünkü bizim için kadın kutsal, anamızdan doğuyoruz, cenneti annemizin yani kadınların ayağına seriyoruz, eşlerimizden önce kendi canımızı ortaya koyuyoruz, bu lanet dünyada sırf eşlerimizin isteklerini yerine getirmek için çabalıyoruz,

0|0
    0|0
    • Biliyorsun ki feminizm sadece kadına has bir konu değildir. Şu an sende feministlik yapmışsın farkında mısın? :)

• Işte ona"profenizm" diyorlar (yani kadınlara özel bir durum değil) Uğraştığını düşündüğün için sende bu kapsama giriyorsun."Feminist yaklaşımlarla uğraşıyoruz"deyip son cümlende bu duruma isyan ettiğin için öyle dedim, yoksa seni yanlış anlamadım.

• Yanlış anlamadıysanız sorun yok. Beni anlamanız benim için yeterli

Kızlar Ne Diyor 11

• ülke din çoğu kişiyi bunu düşünmeye itiyo

2|0
    0|0
  • Oriental Dünyasında Dünyaya geldiyse direk o kavramı içinde bulunuyorsun. Tabii ki bir pozitif iyon olunca negatif iyon da ortaya çıkmış oluyor. İkisi pozitif olunca bu Yalan Dünya durur bence fazla mükemmel olur:D

1|0
    0|0
  • Cinsiyetçi ve ahlak bekçisi çok bu ülkede

2|0
    0|0
  • Böyle yargılamamak için, Kadın - Erkek eşitliğine inanmamız lazım. :)

1|0
    0|0
  • Güzel bir soru. Çünkü onlar namusu bacak arasında ararlar. Oysaki namus kavramı çok farklıdır.

1|0
    0|0
  • Toplum algısı bu yönde.

1|0
    0|0
  • Çünkü kadın ezilen taraf nefret ediyorum şu erkek kaşarlarından

0|0
    0|0
  • Çünkü kadınlar birçok erkekten daha namusludur. Bu yüzden namus kelimesini duyunca aklıma ilk erkekler değilde kadınlar gelir

0|0
    0|0
  • Ekleyeyim "kadın" ve "bekaret"

0|0
    0|0
  • Kadınlar daha çok namuslu olmalı

0|0
    0|0
  • Çünkü çok b*ktan bir ülkeyiz ben de nefret ediyorum bu durumlardan.

0|0
    0|0
Yükleniyor...