#Soğan Neden Göz Yaşartır?

Soğan Doğrandığında, Onu Oluşturan Hücreler Parçalanır.

Soğan hücreleri, İki Bölümden Oluşur.

Bunlardan Biri Allinazlar Olarak Adlandırılan Enzimleri İhtiva Eder.

Ötekiyse, Sülfid Bileşiklerinden Oluşan Aminoasitleri İçerir.

Allinazlar, Sülfidleri Parçalayarak Sülfenik Aside Dönüştürür. Sülfenik Asitse, Kararsız Bir Yapıya Sahiptir ve Kısa Sürede Uçucu Bir Kükürt Bileşiğine Dönüşür. Bu Gaz, Havada Hızla Yayılır. Bu Gazı, “Soğan Kokusu” Olarak Algılarız.

Yine Bu Madde, Gaslimüze Ulaştığında Onu Yakan Bir Aside Dönüşür. Yani, Gaslimüzü Yakan Bu Gazın Kendisi Değil, Onun Gözyaşımızla Tepkimeye Girmesi Sonucu Ortaya Çıkan Sülfürik Asittir. Gaslimüzü Nemli Tutan Bu Gözyaşı Sıvısında Oluşan Küçük Miktardaki Sülfürik Asit, Çok Duyarlı Olan Göz Sinirlerini Uyarır.

Gözümüzün Bu Kadar Duyarlı Olması, Onun Göze Kaçan Yabancı Maddeleri Uzaklaştırmasına Yardımcı Olur. Sülfürik Asit de Gözü Tahriş Eden, Zararlı Bir Madde Olduğundan, Gözümüzdeki Sinirlerin Aldığı Uyarıların Tetiklemesiyle, Gözyaşı Bezleri Daha Fazla Gözyaşı Salgılayarak Yabancı Maddeleri Uzaklaştırmaya Çalışır. Kısaca, Bir Bakıma Gaslimüzü Yıkayarak Temizler. Gaslimüze, Toz Ya da Başka Bir Yabancı Madde Kaçtığında da Benzer Tepkiler Ortaya Çıkar.

Soğan Doğrarken Gözümüzün Yanmasını Önlemek İçin Bazı Basit Önlemler Alabilirsiniz. Yapılacak Şey, Tahriş Edici Gazın Gaslimüze Ulaşmasını Olabildiğince Önlemek.

Bunun İçin Soğan Doğrarken Ondan Olabildiğince Uzak Durmak Alınacak En Basit Önlem.

Soğanı Doğrarken Pencereleri Açarak Gazın Dağılmasını Sağlamak Yahut Olanaklıysa Açık Havada Doğramak Alınabilecek En Sıradan Önlemler.

Ayrıca, Soğanı Buzdolabına Koyarak Soğutmak da İşe Yarayabilir. Çünkü Soğuk, Kimyasal Tepkimeleri Yavaşlatır ve Daha Az Oranda Gaz Havaya Salınır.

Pek Kullanışlı Olmasa da Çok Daha Etkili Yöntemler de Var.

Örneğin: Soğanı Doğrarken Gözü Kimyasallardan Koruyan Bir Gözlük Ya da Bir Yüzücü Gözlüğü Takabilirsiniz

Ayrıca, Soğanı Suyun İçinde Doğramak da Çok Etkili Bir Yöntem.

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54 @UntilTheGrave

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @ismiyook @Kızılcıkk @minik_şirine @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı

1|1
5|3

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Gazın dağılarak göz yaşı gelmesini kısmı olarak engellendiğini bilmiyorum geri soğan doğrayan biri de değilim belkl askerde :)

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Hmm hadi ya demekki ki zararlı

0|1
    0|0
  • Soğanı suyun içinde yıkayınca gözlerin yaşarmıyor. Biyoloji öğretmenim nedenini anlatmıştı.

0|1
    0|0
  • Daha bir duygulandım şimdi soğan doğrarken gözümün neden yaşardığını öğrenimce:))
    Suyun içine koyuyorum genelde..

0|1
    0|0
  • Sevmiyorum soğanı bu yüzden 😄

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Bunu biliyordum

0|1
    0|0
  • neden gözyaşımın yaptığım yemekte olmasına engel olayım :p

0|1