Yıllardır ateistim fakat?

Fakat hiçkimse bilmiyor, ailemden ve arkadaşlarımın tepkisinden korktuğumdan dolayı bunu kimseye açamadım, sadece internette sanalda tanıştığım insanlar ile muhabbet edebiliyorum. Dünyadan nefret etmeye başladım, artık herkes bana aptal geliyor, ama bir şey yapamıyorum. Yazları oruç tutuyorum, her hafta cumaya gidiyorum, arada zorla namaz kılıyorum, ama bunları yapmak istemiyorum. Ailene konuyu aç demeyin böyle bir şey mümkün değil, sizce ne yapmalıyım :( Bıktım artık insanların cehaletinden, ağzımda mühür var gibi, yanımda arkadaşlarım ateistlere küfrediyor cahilce hepsine verecek cevabım var ama konuşmaya cesaret edemiyorum mecburen onlara katılarak rol yapıyorum :(

1|0
12|18

En İyi Kız Görüşü

• Üniversiteye kadar ailenden uzaklaşma olanağın yok ama çevreni değiştirme olanağın her zaman var. Senin inançsızlığını bir problem haline getirmeyecek, seni sen olduğun için sevecek yeni arkadaşlar edin. Kendini daha iyi hissedersin. Üniversitede de ayrı bir şehire gidersen, kendi düzenini kurarsın zaten.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Bu daha başlangıç arkadaşım, bugün ailenden çekiniyorsun yarın iş yerindekilerden, hocalarından çekineceksin. Düşünmek ve mantık ülkemizdeki insanlarda çok nadir bulunduğu için işin zor. Ben de aynı durumdaydım ama artık biliyorum ki bir gün bu cahil sürüsünü terkedip onların vaadettiği cenneti ben burada yaşayacağım. Ne kadar çabalarsan çabala bu insanlar seni anlamamak için inat edecekler. Söylediğin her şey bir kulaklarından girip ötekinden çıkacak. Kendini üzme yapabiliyorsan git bu ülkeden rahat et.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• adam aileden korkuyor allahtan korkmuyor.. işte bunlar ergenlikten. :))

2|4
    0|0
  • İslamin uydurulmuş olduğunu dusunuyosunda hristiyanlığın museviligin uydurma olduğunun neden dusunmuyosun çünkü sende islamin hak din olduğunu kabbulleniyosun en mantıklı olan bu gibi geliyor neyse bunu bir kenara bırakalım Allah in varlığına inanmıyorsan evrende bu nizam i kim yönetiyor tesadüf diyeceksin eminim ama değil dusunki bir oda var ve masanın üzerinde kalem ve kâğıt var o kalem o kagita bir A harfini hiç bir destek olmadan tek başına yazabilirmi buna inanabilirmisin diyelim ki yazdi tesaduf diyebilirmisin mutlaka o kalemi tutup yazan biri olmalikii o A harfi oraya yazilsin evren dünya ve canlılar işte biz o A harfiyiz Allah bizi yaratmayı dilemesse hiç bir tesadüf bizi var edemez düşün bunları lutfen

0|0
    0|0
    • Hepsi uydurma, islam hristiyanlık musevilik hepsi. Hristiyanlığı gerçek kabul etseydim hristiyan olurdum, söylediğin şeyler çok saçma. Ateistler bütün dinleri reddeder. Ayrıca, evren kuranda yazıldığı gibi çalışmıyor, yani bir yaratıcı olsa dahi bu allah değil.

• Belkide bunu Allah istiyor senin onune engel koyuyor ama sen korsun anlamiyorsun.
    Oku oku ac kur, anin aciklamasini ac incili oku ona göre karar ver.
    Sizin şer gördüğünüzde hayir.
    Hayir gördüğünüzde ser vardir.

0|1
    0|0
  • Bana göre de sen ağır aptalsın yaa onu napcaz.

0|3
    0|0
  • Aileden ayrıldığı zamanda özgürce yaşayabilirsin bence, herkesin yolu kendine.

0|0
    0|0
  • Bunlara kafa yoracağına asıl kendi cehaletine dönüp de baksaydın, biraz fazla araştırıp gerçeği görseydin şimdi böyle üzülmezdin.

0|1
    0|0
  • Cesaret etme de ateistin anlamını kavrayamamışsın hem ateistsin nedeni ne mesela neden inanmamayı tercih ediyorsun

0|0
    0|0
    • İslam gerçek din değil ve buna ikna oldum çünkü, artık allahın var olmadığını ve islamın uydurma olduğunu biliyorum, ama sorun şu ki etrafımdaki insanlar ateist görse kesecek tipler. Hayatımda daha yüksek sesle "ben inanmıyorum" bile diyemedim. Arada televizyonda cübbeli ahmet ya da başka "alimler" konuşmaya başlayınca onların söylediklerinin saçmalığını anlatıyorum aileme, doğrusunu söylüyorum. Onda bile tepki veriyorlar "sen nereden bileceksin, günaha giriyorsun" diyorlar.

• Bir çok hadis gibi uydurmaya benziyor, kuzeye yaklaşan müslümanlar bu sorunla karşılaşınca hadis türetmişler.

• @agnostikharunn zaten ateistler dini araştırınca ortaya çıkıyor. Ben her kuranı okuduğumda insan yazması olduğuna inanıyorum. Bana ateistlerin olayı nedir deseler direkt kuran derim. Açın okuyun ve ayetlerini inceleyin. Kendiliğinden ateist olursunuz

Bu arada kuranı okumasaydım hala müslümandım :)

• ailen neyse de arkadaşlarına söyle bence seni sevdiklerinden saygılı olurlar

0|0
    0|0
  • Kendine bir iyilik yap ve yeniden sorgula islamı :(

0|0
    0|0
  • Çok kafanı takma çervreni değiştir ama gene bir düşün bu kadar uysurma şey olmaz

0|0
    0|0
  • Aaaaa bise sorabilir mıyım size bayim?

0|0
    0|0
    • Tabi

• Cok yazik size gerçekten herşey var gözünüzün önünde ve siz bunun farkında değilsiniz

• Bir akıllı sizsiniz zaten. Müslümandım diyorum, araştırdıkça derinlemesine farkettim ki islam diğer dinler gibi sahte. Sen müslüman doğmuş ve üzerine hiç düşünmemiş birisi olarak bize neyin farkında olduğumuzu anlatamazsın.

Erkekler Ne Diyor 17

• İyi de sen çok cahil ve saygısızsın. Senin inandığına inanmıyor diye insanlara salak demek nasıl bir cahilliktir? Kimsenin de bilmesine gerek yok, eğer inandığın şeyin doğruluğuna kalpten inanıyorsan, başkalarına ispatlamaya çalışmazsın. Fakat sen, halen içinde "acaba Tanrı var mı?" Şüphesini barındırdığın için, herkesin senin gibi düşünmesini ve vicdanının rahatlamasını istiyorsun. Daha çok yolun var, biraz daha düşün sen dinlerin üzerine.

1|1
    0|0
  • çevreni değiştirmeye çalış annen babanlada zamanla açıklarsın

0|0
    0|0
  • Ateist değilsin, düşüncelerine dile getirmekten çekinen münafık bir korkaksın.

2|1
    0|0
  • Dünyadaki tek ateist sen değilsin. İnsanları inandıkları için aptal görme. Herkesten öğreneceğin birşey çıkabilir. Eğer fikirlerine insanların saygı duymasını istiyorsan önce sen başkalarına aynı saygıyı göstermelisin. (İnançsızliğını kendine saygısızlık olarak görenler hariç)

Bununla birlikte toplumumuzda maalesef bir yobazlık gerçeği de var. Bu yüzden her doğru da her yerde söylenmez. Eğer karşındaki kişiden sana ve sevdiklerine zarar geleceğini düşünüyorsan fikirlerini açıklama mecburiyetinde değilsin.

Sana yaklaşımı seni yadırgamak sana zarar vermek olanlardan uzak dur. Ama senden birşey öğrenmek veya fikirlerini anlatma niyetiyle yaklaşanlara kendini anlatabilirsin.

Bu iki tip insan arasındaki farkı görmen zor olmayacaktır.

0|0
    0|0
  • Ateist olunca ne oluyo.. Başın goğe mi eriyo. Bunda menfaatin ne. Allah bana iňanin bana kulluk edin. Bana itaat edin size cenneti vereyim diyo. gecici bir dünya için ebedi ahiretinizi harcamayin diyo. Ha sen bunlâri yapsaňda geciyo ömür yapmasandâ iňanmâsan da. Ordan haber böyle.. Yok inanmiyosanda buna bekle öl gor derim

0|0
    0|0
    • Allah'ın varlığına inanmıyorum.

• İnsan ozgurdur ister bu dünyadâ isinir ister öbür dunyada ateşte isinir

• ateistler sizin iddia ettiğinizin olmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

Eğer bir ateiste tanrının varolmadığını kanıtla derseniz size gülecektir. Çünkü olmayan şeyin olmadığını kanıtlamak için delil yoktur

• Aileyle bunun ne alakası var?
    Senin kendi düşündüğün gibi yaşa. TAbiki de bu ülkedeki baskı ortamı, görüşlerini dile getirmene izin vermiyor. Şurada bile bir sürü canım, saçma sapan yorumlar yapmışlar. O konuda seni anlıyorum. Ancak, yine de yapman gereken, arzu ettiğin, inandığın ya da inanmadığın yönde yaşaman.

0|0
    0|0
    • Kendi düşündüğüm gibi yaşayamıyorum işte sıkıntı burada. Cuma'yı bile ekemiyorum.

• Ekemiyorum, ekebilsem ekerim. Cumaya gitmeyeceğim desem zorlarlar, neden gitmiyorsun derler. Ondan sonra ne diyeceğim? Müslüman birisinin cuma'ya gitmemek için bir sebebi olamaz, onlar da beni müslüman biliyorlar. Cuma'ya gitmemek için diretirsem mutlaka bir şeyler anlarlar, zaten arada ileri geri konuşuyorum din adamları hakkında.

• Bu bir şekilde çözmen gereken bir durum. Hayatın boyunca mış gibi yapamassın.

• Kimsenin baskısı altında kalma zorla din yaşanmaz asıl günah o olur herkese de söyleyebilirsin böyle ayrım yapanlarla zaten işin olmaz

0|0
    0|0
  • Korkmamalisin kendini ifade etmekten.

0|0
    0|0
  • bir an önce şehir değiştirmeye bakabilirsin ev arkadaşı olursun birileriyle işe girersin yaşayıp gidersin tavsiyem bu sana

0|0
    0|0
    • Zaten gidişat o ama okuduğum üniversite yaşadığım şehirde, ve ayrı eve çıkacak kadar maddi durumum yok.

• part time iş bul önce baktın başarılısın devam edebiliyosun bir de ev arkadaşı bulursan tamamdır tabi onlar da sen gibi ateist olmasa bile en azından solcu olmaları gerekir benim düşüncem bu

• Derneğe katıl istanbuldaysan faydasını görürsün

0|0
    0|0
  • Seni görüşlerin için terkedecek insanların kölesi olma. Seni sen olduğun için kabul edecek arkadaşlar edin. Aileni değiştiremezsin ama çevreni degistirebilirsin

0|0
    0|0
  • ergenlik zor zanaat

0|0
    0|0
  • allahtan korkma aileden arkadaştan kork, herkes sana aptal geliyor çünkü sen onların akıllı olduğunu anlamayacak kadar gerizekalısın. son olarakta sende zaten cesaret olsa kendine vurdurmazsın

0|0
    0|0
  • Adam ateist oruç tutup cumayz gidiyor ben müslüman oruç tutmuyorum cumaya gitmiyorum. Asıl ateist benim ya

0|0
    0|0
  • Bak eğer az düşünen biriysen ataist olman imkansız. Ha dersinki ben deistim anlarım ama ataist dersen artık ataistim diyene senin de dediğin gibi ben salak diyorum. Dünyanın bir yaratıcı tarafından yataılmasını kimse inkar etmiyor sen gibiler azınlıkta. Düşün bir ışık bile 0dan sonsuza kadar bir dalga boyuna sahip enerji taşır. Belli frekans aralığını insan görür (öyle bir dengedeki akıl almıyor) ve gördüğü frekansları dahi farklı renkler olarak görür. Ses desen hakeza koku desen hakeza. Saymakla bitmez. Son zamanlardada ben bitkiler konusunda tefekkür ediyorum. Öyle bir dengeki akıl alcak gibi değil. Düşün bir ceviz beyne benziyor bir lahana beyne benziyor. Araştırıyorlarki bunlar beyne faydalı. Bir yaprak kalkan gibi bir deri gibi gözüküyor bir bakıyorsunki antioksidanla dolu miktoplara karşı en etkili şey yeşillikler. Ya hangini sayayım Bizleri yaratan demişki yaf akılsızsın aklın çalışmıyor bak görüntüsünü dahi aynı yaptım o kadar akıl et baride hastalığın için kullan diyor. Senin durum daha vakimki hiçbir şey düşünememişsin ya bilgi kıtlığından ya da tembelliğinden (araştırmıyorsun). En azından din denilen kavramı araştır ve kutsal kitapları oku. Gidip darvinin okuyorsunuzda bir kuranı incili tevratı okumuyorsunuz. Ayrıca Darvin dahi maymundan gelmiştir demez kitabında. her ırk aynı evrime sahiptir (süre olarak) der. Maymun zamanla oldu insan tamamen uydurmadır. İnsanda dahil her canlı bulunduğu ortama elbette adapte olur azda olsa değişikliğe uğrar ama bu durum maymunun insan olmasını asla açıklamaz. Biz ülke oalrak okuma özürlüyüz onu biliyorum sadece.

0|0
    0|0
  • Benimde icinde bulundugum durumdur ailemden bazi kisiler biliyor annem abim vs ama yargilamiyorlar allah varsa bana ispat edin diyorum aydinlanayim bende inanayim diyorum tamam diyolar bakiyolar bakiyolar bisey bulamiyolar. Benim buldugum tek mantikli aciklama birdus dunyasinda olduhumuz yani icinde bulundugumuz evren vs hepsi dus fizik kurallari vs sadece bu dunyada gecerli onun disinda inanmak icin bir neden bulamiyorum tabiki bu sadece bir varsayim

0|0
    0|0
  • Aynı ben

0|0
    0|0
Yükleniyor...