Dinsel zeka, zeka çeşitleri arasında sınıflandırılmalı mı?

zeka çeşitleri arasında peygamberlerin, evliyaların ve din alimlerinin zekalarını sınıflandıracak bir bölüm yoktur. bu bir eksiklik midir? dinsel zeka kavramı modern psikolojide olmalı mı?

• dinsel zeka modern psikolojide tanımlanmalıdır
    33% (4)25% (3)29% (7)Oy Ver
  • tanımlanırsa karmaşa çıkar psikoloji psikoloji olalı böyle zulum görmemiştir
    67% (8)75% (9)71% (17)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
saçma soru oldu silme tuşu da yok. zaten bir dine inanıp başka dinlere inanmamak aynı anda hem embesil hem de einstein olma cinliğini gerektirir

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• Dinsel zekadan kastın ne merak ettim hani sanatsal olsa adam yaratıcı eser ortaya koyuyo matematik mantıksal adı üstünde dinsel napıyo?

0|1
    0|0
    • dini bazıları hemen kapıyor bazıları kesinlikle anlamıyor. dinsel zeka geriliğinden mi diye teori kurdum.

• Tamam da diyelim manevi kapı acıyo ama somut olarak ortaya ne koyuyo bu zeka tiplerinin varlık amacı eğitimde tek tip olmayı engellemek bireysel farklılıkları ortaya koymak ve her biri ayrı bir ürün meydana getiriyo somut olarak dinsel ne vaad ediyor zeka olarak

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 4

• Dinsel zeka ne yahu? Zeka gerektiren bir şey değil ki din. Katı, değişmez kurallar bütünü.

0|1
    0|0
    • ben de kararsız kaldım. cübbeli ahmet hoca gibi alimler ilkokula bile gitmemiş ancak bütün dini kitapları ezbere biliyor. bu gibi kabiliyetlerin eğitim sisteminden dışlanmaması da gerekli. ayrıca futbol zekası da tanımlanabilir. ülkemizde tek kelime ingilizce bilmeyen ancak dünyada mevcut tüm futbol takımlarının yedekleri ile beraber kadrosunu ezbere sayacak çok futbol dehası da var.

• İyi de o merak, ezber yeteneği ve hafızayla alakalı bir durum. Futbol zekası, dinsel zeka, yemek sekası, spor zekası diye teker teker hepsini kategorize etmeyi gerektirecek özel bir durum yok ortada. Ayrıca cübbeli ahmet hoca her yerden dışlanmalı kanımca. Dini din olmaktan uzaklaştırıp, saçmasapan fetvalar veriyor.

• kesinlikle hayır.

0|0
    0|0
  • tanımlanırsa karmaşa çıkar psikoloji psikoloji olalı böyle zulum görmemiştir

0|0
    0|0
  • Bnce hayir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Dinsel zeka yoktur. Din felsefesi vardır. Tamam din alimleri var, ilimdir evet ama bu kişinin zekasının dinsel olduğunu göstermez. Sözel ve soyutsal algılama ve muhakemesi gelişmiş diyebiliriz. Yorumlayabilme de yine buna dayanır. Bir de adam küçük yaştan din ile ilgileniyordur.

0|0
    0|0
  • Zekanın gerçeğe yansıtılabilir şekilde olup bir somutluk kazanması lazım dinsel zekayı somuta çeviremezsin ki?

0|0
    0|0
  • Dinler felsefe içerisinde yer alır kardeşim ve dogmatik gözüyle bakılır yani dogmatik olan bir şeyi nasıl akılla bagdaatirirsin

0|0
    0|0
    • felsefe o kadar ayağa düştü mü ya felsefeciler ateistti önceden heralde imana geldiler

• ama inanmıyorlar dimi dalgalarını geçiyorlar onlarla

• insanların cogunlugu aklını kullanmaz

• Yok artık lebron james :D

Alim insanların zeka türü zaten. İçsel zekadır :) Kaldı ki sen politik zeka, bilimse zeka duydun mu ki? Dinsel zeka türü arıyorsun..

0|0
    0|0
  • din nevrozdur haliyle sınıflandırılamaz.

0|0
    0|0
    • ateistler dinsel zeka da idiot , agnostikler de embesil anlamıyorlar anlamaları da imkansız

• Din zekaya değil akla dayanır. Bu söz konusu olamaz. Din sadece psikolojinin konusu olabilir. Aksi taktirde din deney ve gözlemlerle ortaya konulamaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...