Allah var mı gerçekten?

Kendim muslamanim fakat ateist arkadaşlarımın söyledikleri kafamı gerçekten çok kurcaladi. Allahın olup olmadığını nerden bilebiliriz? Hıristiyanlara ve diğer dinden insanlara yanlış yoldalar derken ya yanlış yolda olan muslumanlarsa, ya da herkes aslında yalanlara inanıyorsa diye şeyler söylediler ve cevap veremedim. Cevap verebilecek var mı?

0|1
13|46

En İyi Erkek Görüşü

• Ateist arkadaşların Allah'ın olmadığını hangi görüşe dayandırıyorlar öncelikle bundan yola çıkarak tezlerini çürütebiliriz...
    Öncelikle hristiyanlık yahudilik dinleri de Allaha inanır onun tek ilah olduğunu kabul eder. Bizim dinimize göre de hristiyan da olsa Yahudi de olsa cezasını çektikten sonra allahın varlığına inandığı için cennete gidebilir.
    Ateist yani allahın varlığını reddeden bu görüşün tek dayanağı evrimdir. Yani türlerin değişimi..(burda tür değişiminden bahsediyoruz adaptasyon falan değil)
    Allahı gözlemlenebilir olmadığı için inkar eden bilim adamları, bir tane bile türlerin evrimine gözlemlenebilir bir örnek verememektedir. Yani allahın gözlemlenebilir olmadığını bunun için Allaha inanmayan bilim adamları, inandıkları evrim teorisine gözleölenebilir bir örnek veremiyorlar. Verebilirim diyen varsa gelsin tartışalım.
    Üstelik dünyanın beş bin yıllık bir geçmişi var yani öncesinde güneş sistemi de yoktu dünya da insanlar da. Bu bilim adamlarınca da kabul edilen bir gerçek. Tüm canlılar bir bakteriden türemediğine göre allah fünyayı yaratmış ve ilk insanı yaratmıştır..

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• peynirin içindeki sütü görebiliyor musun?
    Her şeyin kendiliğinden olması mümkün mü? İnsanın kendisi bile koskaca karmaşık bir sistem. Evrenin bile bir düzeni var. Bunlar bir tesadüf mü?

encrypted-tbn0.gstatic.com/images

0|0
    0|0
    • Bence de değil. Ama yine de müslüman olmayanların cehenneme gideceği bana tuhaf geliyor. Hristiyan ülkede dogmuslarin suçu ne ki?

• Bunları inandiramazsin yorma kendini

• Kuran indikten sonra yeryüzündeki bütün dinler fes olmuştur tek din islamiyettir tek gerçek kitap kurani kerimdir

Erkekler Ne Diyor 45

• Ben ateistim... Sana inan ya da inanma diyemem. Vicdanın, hislerin nereye götürüyorsa seni oraya git. Ama sadece kendine dürüst ol. Allahın varlığı üzerine en küçük bir kanıt yoktur. Ve biz ateistlere hep "allahın yokluğunu kanıtla" denir. İlginç nokta şudur: Birşeyin varlığı kanıtlanmamışken yokluğunu kanıtlamak gereksizdir. Zaten yokluk kanıtlanması gereken birşey değildir. Biz ateistler, yokluğu kanıtlamakla uğraşmayız zaten. Varlığın kanıtlarını ikna edici bulmadığımız için ateistiz. İddia edilenler mantığa uymadığı için...

Dediğim gibi... İnan ya da inanma, senin tercihin. Ama kendine karşı dürüst ol. "İnanırsam ne kaybederim" gibi iki yüzlüce sebeplere sırtını dayama.

0|1
    0|0
    • peki dua edınce ya da namaz kılınca neden rahatlar ınsan neden dualar kabul olur...

• Okuduğunu anlayamıyorsun

• Allahım sen bana sabır ver...

• Her kez sevdiği insanın ağzından çıkana değil sevdiğini göstermesini kanıtlamasını bekler Her kez Leyla ile Mecnuna, Aslı ile Kereme, Ferhat ile şirine gıpta eder çünki Aşkları için büyük fedakarlık vermişlerdir Allah'a inanmak da budur Eğer Allahu Teala (c. c) Kendini gösterseydi her kez kayıtsız şartsız ona teslim olurdu buda insanların meleklerden farksız yapardı önemli olan sevenle sevmeyenin ayrılması için Allahın bize göstermiş olduğu izleri takip edip onu bulmak Tabiata bakar sorgularsan hiç birinin tesadüfen olmayacağını hepsinin bir amacının olduğunu ve hepsinin ahenk içinde bir sisteme bağlı olduğunu görürsün. Çoğu kez duymuşsundur basit bir örnektir ama güzel bir örnektir basit bir kalem bile kendi kendine olmaz iken bir yaratıcısı varken milyonlarca sistemin varlığın nesnenin tesadüfen olması saçmadır bir başlangıca ihtiyaç vardır hiç bir şey yoktan var olmaz

1|1
    0|0
  • Yalansa senin kaybın ne olur? Doğruysa onların kayıpları ne olur? Birtane delil göstersinler, big bang mı?(entropi çürütüyor) Evrimmi? ( adaptasyon çürütüyor) bunların hangisi delil? Ateizim bir inançtır tıpkı teizim gibi kesinlikle bir kanıt yok sadece inanç var. Ya varlığa, ya yokluğa inanç.

0|0
    0|0
  • Herşeyin kendi kendine varolduğuna inanıyorlar yani öyle mi :) inanmaya devam etsinler. ben bu durumu şöyle değerlendiriyorum. hiç islam kuran kitap o bu demicem. diyelimki ölümden sonra hayat yok cennet cehennem yok hepimiz yok olup gidiyoruz ama ben ölümden sonra hayat varmış gibi yaşıyorum namaz kılıyorum ibadet ediyorum insanlara iyi davranıyorum kimsenin hakkını yemiyorum ama sen ölümden sonra hayat yok diyorsun her türlü şeyi yapıyor insanlara kötü davranıyor bütün ömrünü böyle sürdürüyorsun en önemlisi de Allahı islamı reddediyorsun. ya öldükten sonra hayat varsa bu yaptıklarının hesabını nasıl vereceksin bunu düşün. inançsız olarak ölen birinin yeri daimi cehennemdir. ben böyle düşünüp yaşıyorum ayrıca Allahın varlığını kanıtlayacak çooook şey varda bu insanlara anlatmaya değmez. anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır diye bir söz var bu tarz insanlar sabit fikirli oluyor o yüzden onlar için üzülmekten başka yapabileceğim birşey yok.

1|0
    0|0
  • Gotu boklu sınıfta bile sinif baskani seviyolar koskoca kainat Allahsiz nasil olsun nasl drvam etsin azcik zeka

2|1
    0|0
  • Allah var tabi benim belamı kim veriyor ya

3|0
    0|0
  • Spbucta kaniti olmagan seylere inanuyorsun. Bu kadar cabuk bocalamaman lazim.

1|0
    0|0
  • Buyurun sorularınızın cevabı burda sonuna kadar izleyin. https://www.youtube.com/watch?v=y3KOIahC2Nk

1|1
    0|0
  • Canım Allahın varlığı ve birliği ile alakalı bir çok video var youtube da. Birkaç tanesini izlersen kafanda bazı fikirler oluşmaya başlar.

Ya herkes yalanlara inanıyorsa diyen birine şunu söyleyebilirsin. Müslümanlık bana iyi bir insan olmamı emrediyor ve bende iyi bir insan olmaya çalışıyorum. Eğer inandığım şeyler yalansa çok çok iyi bir insan olarak yaşayıp ölmüş olacağım. Hırsızlık yapmıyorum, adam öldürmüyorum. Bunda yanlış olan nedir? Eğer ki inandığım şeyler doğruysa bu işin sonunda birde ödül var. O zaman şimdi sen düşün inandığın yolun sonunda ne olup olmayacağını ;)

0|0
    0|0
  • Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, son derecede muntazam şu dünya hâ­kimsiz olur?

Onuncu Söz Risale-i Nur'dan.. Selam ve dua ile :)

0|0
    0|0
  • Oku oku Oku genç bayan.
    “Göklerin ve yerin hâkimiyeti Allah’ındır ve Allah her şeye kadirdir.

Muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde düşünen insanlar için elbette birçok dersler vardır.”

Bir İğne Ustasız Olmaz!
    Bir köy muhtarsız olmaz.
    Bir iğne ustasız olmaz; sahipsiz olamaz.
    Bir harf kâtipsiz olamaz
    Bir hâne ustasız olmaz.

Ustasız olmak, hiçbir akıl kabul edemez; gayet mâhir bir san'atkâr ister
    şu kâinat nihayetsiz hakîm, alîm, kadîr bir Sâni ister..

Ustalık göstergesi...

sahife-i arzda pek garip, hakîmâne bir icad görünüyor. Bu görünen icadın gösterdiği kuvvet ve faaliyeti görmek istersen, şu gelen fıkralara dikkat et.
    1. O icad fiili, pek azîm ve geniş bir sehavet-i mutlakadan geliyor.
    2. Bir suhulet-i mutlaka ile bir kuvvet-i mutlakadan çıkıyor.
    3. Mutlak bir intizamla, sür'at-i mutlakada meydana geliyor.
    4. Mevzun ve mizanlı olarak bir vüs'at-i mutlakada bulunuyor.
    5. Güzel bir eser-i san'at olmakla beraber, mutlak bir ucuzlukta görünüyor.
    6. Taallûk ettiği şeyler pek karışık olmakla beraber, büyük bir imtiyaz-ı mutlak ve adem-i iltibasla yapılıyor.
    7. Mahall-i taallûku gayr-ı mütenahi olmakla beraber, eserlerinde çirkinlik görünmez, ahsen şekilde husule gelir.
    8. Efrad ve envâ arasında, bu'd-u mutlak ile beraber, tevafuk-u mutlak var.

Ve intizamla beraber harika bir suhulet, hiçbirşeyden âciz olmayan muhit bir ilim sahibine mahsustur.

0|0
    0|0
  • Ateist bir doktor vardı ateistim ama şu omurilik ameliyatina girdiğim zaman hayretler içinde kalıyorum ve kendimi sorguluyorum o için allahın varlığı ağır basiyor diyordu sence neden iki gözün neden 2 kulagin var vücudundaki hersey nasıl olurda bu kadar sistematik çalışır bu sadece örnek allahın varlığını inkar etme kafan karismasin

0|1
    0|0
  • Bunu bize degil kalbine sor.
    Kanitlar bitmez de mesela En basit örnek.
    Dut yaprağına bak. aynı yapraktan koyun yer süt yapar, arı yer bal yapar, geyik yer misk yapar, tırtıl yer ipek yapar. tadı rengi kokusu ve maddesi bir olan bir şeyden bu kadar farklı güzellikleri yapmak ancak Allah'a mahsustur.
    Bu konularda bilgin yoksa sana tavsiyem inançsız arkadaslarından uzak durup mesafe koyman. aklını bulandırmaktan baska bişey yapmazlar.

0|0
    0|0
  • bak bu hata çok yapılıyor her seferinde söylemek zorunda kalıyorum tanrı diye bir varlık yok tanrı diye bir kavram var. senin bilincinin yansıması bu tanrı dinler de bu yansımanın ortak paydada buluşturulmuş hali yani şu doğru mu bu yanlış mı diye çelişkiye girmek çok saçma sana uyan hangisiyse o doğru gelir.

0|0
    0|0
  • Kiminle vakit geçirirsen bir süre onunla aynı kişilikte olursun..

Yanlış insanlarla vakit geçiriyorsun benden demesi..

0|0
    0|0
  • Yanlis yoldalar cunku dinleri insanlar tarafindan carpitilmis bizulmus. En son hak dini islamdir. Bundan ote yok son hak din baska peygamber de gelecek. Ateistlere gelince turkiye ateist dernegi acildi baskanlari yardimcilari var temsilcileri var illerde ufacik dernegin bu kadar yoneticisi varsa bu dunyanin evrenin nasil bir yoneticisi (allah) olmasin ki? Temsilcileri peygamberleri olmasin ki

0|0
    0|0
  • Eğer bu bilim adamları hiçbişey kullanmadan bir şeyi yoktan var etsinler bende ateist olucam onlara göre bunca şey kendiliğinden oluşabiliyo Allah yok diyen bir bilim bir şeyi yoktan var etsin de görelim karşımda 1000 tane de bilim adamı olsa en ufak bir tozu bile yoktan var edemezler

0|0
    0|0
  • Allah var diyenlerin çoğu allahsizlik yapıyor

0|0
    0|0
  • boşver abla dalgana bak

0|0
    0|0
  • Bilimsel arastirmalara bakarak Tanri var mı yok mu bile biliriz. kendim eski bir agnostigim Şu an hristiyanim. ve 1,6yil ateistlerle tartisdim ve hep ateizm bana sacma ve anlamsiz geldi. boyle ks soruyordan Tanrinin varligini kanitlamak ve ya yoklugunu kanitlayamayiz. bu daha cok arastirmalara, derinliklere girince gore bilecegimiz bir sey

0|0
    0|0
  • Varsa da şu yaşanılanlara bakarsak pek umursayan bir tip olduğu söylenemez.

0|1
    0|0
  • Bunu izlersen sorularına cevap bulacağına eminim https://m.youtube.com/watch?v=Sn1ZVIsg0K8

0|0
    0|0
  • Ateist birinin sorduğu saçma sapan sorular beynini karıştırmasın

0|0
    0|0
  • platonun bir lafı vardı çok iyi bir laftı ama tam hatırlayamadım ya

0|0
    0|0
  • Allah yoksa seni kim yarattı?

0|0
    0|0
  • sen o arkadaşı bana yönlendirsene bir baksın bakalım sadece sindirim sistemine ya da kaslarının dizilişine sadece..

0|0
    0|0
  • yolun sonunu gidip gören var mı ki ben bir müslüman olarak öldükten sonra bir süpriz ile karşılaşmayacağım ama onlar süprizzzzz tövbe haşa yok olsa bile benim keybedecek bir şeyim yok ama milyonda bir ihtimal bile o riski göze almaya değmez

0|0
    0|0
  • Ya varsa?
    Sen inandığından vazgeçme...

0|0
    0|0
  • Bunu sorgulamak bile Allahı inkar etmektir.

0|0
    0|0
    • Bunu sorgulamak Allah'ı inkar etmek değildir. İslam dini sorgulama dinidir ve sorguladıkça daha çok sevap kazanırsınız hatta. İnsanların dediğiyle yetinirseniz geri kalırsınız her şeyden. Kız araştırıyor ne güzel, bu inkar ettiği anlamına gelmiyor.

• Sen onlara aldirma onlar seni yoldan cikarma pesinde koskoca evren nasil var oldu

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    15

Kızlar Ne Diyor 12

• bir de şöyle düşün;
    eğer arkadaşların haklıysa, yani haşa Allah yoksa; sen öldükten sonra hiç birşey kaybetmiyeceksin; Ama arkadaşların haksızsa, yani Allah varsa, arkadaslarini ebediyen azap bekliyor

0|0
    0|0
    • Fakat aklimdaki bu şüphe ile asla tam olarak inanamam. En iyisi doğruyu arastirmak, ve doğrusu ne ise ona inanmak.

• inan bir zamanlar benim de senin gibi aklımda soru işaretleri vardı. Okuyarak ve Araştırarak bütün soru işaretlerim kayboldu. Bilimsel Gerçekler ve Kuran Mucizelerini araştır ve oku, inan aklındaki bütün soru işaretler gider :)

• Allah Tealanin varlığına dair delilleri düşündüğümüzde bunları üç kısımda bulabiliriz:

1. Fitri deliller.

2. Hissi (görülen/hissedilen) deliller. Internette arayip bula bilirsin..

3. Şerri deliller.
    Abla dinde zorlama yoktur senin kalbin hansini diyorsa onu sec

0|0
    0|0
  • Bunu sorman bir günah. Profil resmin ayrı bir günah.
    Hayirlisi!

0|0
    0|0
  • tabiat ana var - Allahin bir diger ismi Hic tir

0|1
    0|0
  • öbür dünyada görürsün var mı yok mu tövbe ya.. aç oku Kuran-ı Kerimi..

0|0
    0|0
  • Ya doğruysa

0|0
    0|0
  • Kuran oku. Allah Islamdan ayirmasin...

0|0
    0|0
  • Profil fotosundaki sensen ateist ol gitsin.

0|0
    0|0
    • Sana ne profil fotoğrafımdan? Sen mi sokacaksin beni cennete? Senin mi elinde?

• Henüz karar vermek için erken ben sadece aklıma takilanlari soruyorum.

• Aynen karar vermek zorunda değilsin. araştırdığını düşündüğünü söyleyebilirsin.

• Aklın kurcalandiysa müslümanım demeyeceksin.

0|0
    0|0
  • Kendimce bir yaratıcının olduğuna inanıyorum. Fakat ben Deistim. Din, sadece aracıdır ve bugün hangi din tam anlamıyla doğru ki? Sizlere göre İslam dini tamamen doğruysa Hristiyan'lara göre de o din tamamen doğru. Büyüdükçe Kuran'daki birçok şeyin akıl ve bilimden uzak olduğunu gördüm. İslam ülkelerinin hepsi kültürden uzakta, çoğu yobaz. (Herkes için söylemiyorum.) Hiçbir dine bağlı olmadan sadece bir kişiyi göz önünde bulundurursanız aklınız karışmaz. Benim fikrim böyle...

0|0
    0|0
  • Soruya bak ya

0|0
    0|0
  • eğer senin imanın kuvvetli olsaydı onların bu dediklerine kafayı takmazdın

0|0
    0|0
    • Ne alakası var? Haklılar mi merak ediyorum, cevap istedim ama kimsenin cevabı tatmin edici değil.

• Bu senin görüşün, ama dayandirdigin bir şey yok. Ben gerçekleri bilmek istiyorum her ne kadar daha önce bildiklerime ne kadar zıt olursa olsun.

• sen bilirsin..

Yükleniyor...