Din olgusu kafamı allak bullak etti?

Çok fazla dinine bağlı bir insan değildim, namaz kılmazdım mesela. Fakat dualarımı hiç eksik etmezdim inançlıydım. Son 1 yıldır o kadar uzaklaştım ki dinden, çelişkilerin olduğunu farkettim ve her şey bana ters gelmeye başladı. İnandırıcı değildi mucizeler vs masal mı okuyorum belli değil dedim. İnsanlar din olmadan da yaşayabilir bir insan sevaba gireyim cennette kendime yer ayırtayim düşüncesiyle iyilik yapıyorsa bu insan nasıl iyi olabilir ki tamamen vicdanla alakalı bir şey. Fakat tüm bunları düşünürken birden tövbe etme ihtiyacı duyuyorum. İşte bu korkunun ruhumuza işlemesinin sebebi islam mıdır? Hep böyle korkutarak mı din tuzağına düşürülüyoruz? Nerde hoşgörü? Ya ben anlamıyorum. Biliyorum bunları paylaşmam gereken yer burası değil ama bilinçli insanların yönlendirmesine ihtiyacım var sanırım. Kafam çok karışık. Tanrı var ve illaki onun buyrukları olmalı diyorum bir yandan...

0|0
3|7

En İyi Erkek Görüşü

• İnanç her zaman yanında kuşkuyu ve şüpheyi de beraberinde taşır yanında, aynı zamanda yaşadığımız bu zamanlarda insanı dinden uzaklaştıracak birçok şey mevcut, bilinç üstü ve bilinç altı birçok yöntemlerle din ve Allah kavramlarından uzaklaştırılmaya çalışılıyoruz. Bizim yapacağımız en güzel şey dinimizi kaynağından öğrenmek ve insanların dini nasıl yaşadıklarını çok fazla kafaya takmamaktır.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• selam aleyküm kardeşim benim. islam en güzel şeydir tek yol valahi islamdır. hani bir insan iyilik yapıyorsa bu cennete gitsin diye degildir bir insan sırf onun için yapıyorsa zten o sevap hanesine yazılırmı sence rabbim bu kadar merhamet adalet sahibiyken bizi bizdne iyi tanıyorken bunu bilir ve görür ne niyetle yapıldıgını yani sen yaptıgın bir robotun tüm özelligini bilirsin çünkü sen yapmışsındır. tüm bunları düşünürken tövbe etme geregi duyuyorsan ne mutluki sana kardeşim rabbim sana kendini bir şekilde hatırlatıyo tövbeye sevk ediyo şeytanların bol şu vakit seni yanlız koymuyolar sen onlara sana böyle vesvese fısıldadıgı zaman dön ve onun o gün bekledigi edebedi cehennemi hatırlat. sen bildiginden şaşma hem kimse bence sahih bir insan dinine korkutugu için degil Allahı yaratıcısını sevidigi için iman eder. şöyle düşün sen bir sınıfa bile girsen oranın belirli bir kuralları vardır degilmi bunun gibi

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Şeytan seni ele geçirmiş artık. Senin bir meleğe ihtiyacın var bende de melek sabrı yok. Ancak, şunu bilki: İslam dini hoş görü dinidir. Zira, osmanlı hiç bir etnik grubu zorla müslüman yapmadı hoş görüyle benimsediler. Eğer zorla yapsaydı hepsi isyan ederdi. Sen şeytanın yolunda gidiyorsan git ama dinimizi kötüleme benim gibi okumuşlar senin beyin yıkamana kanmaz!

0|0
    0|0
  • Öncelikle tanrı yok Allah var cekilkideysen eğer oku eğer yanis birşeyler veya kötü birşeyler yap diyorsa okuma ama dini bilgisi olandan yardim alman lazim sohbetler felan katilan katilamiyorsan eğer internette vidolari izle oku seni çelişkiye düşüren sorularina cevap ara

0|0
    0|0
  • mucize derken neyi kastediyorsun
    musanın asasının yılana dönüşmesi denizi ikiye yarmasımı?

0|0
    0|0
  • o zman bak yusuf ziya paşa terkib-i bendinde ne demiş

idraki meali bu küçük akla gerekmez
    zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez

0|0
    0|0
  • Uzun uzun bu konulari konusmak isterdim ama yazmaya uşeniyorum

0|0
    0|0
  • Dusunmenin yararlari birZ daha dusu tanriyi bulamicaksin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• aynı şeyleri herkes düşünüyor emin ol. kesin bir karar vermek zorunda değilsin. benim bir yanım inançsızdır bir yanım da duamı ederim allahı düşünürüm.

1|0
    0|0
  • Haklısın insan din olmadanda yaşayabilir fakat dünyaya şöyle bir baksana kim mutlu? Herkesin derin yarası, acısı var. Kimse dört dörtlük değildir. Bu insanlar neden böyle peki? İnanıyorsun Allah a çok şükür. Bence en baştan başlamalısın. Bu düşünceleri sil kafandan şeytan düşündürüyor sana bunları. O boş kalplere gelmez zaten. Örneğin çelişkiler nedir mesela senin için

0|0
    0|0
    • Evet huzursuzluk var biliyorum fakat bunları hep dine bağlıyoruz, psikolojik olamaz mı herhangi bir dine mensup olmayınca kendini boş yaşıyormuş hissini empoze etmeye çalışanlar olduğu için böyle hissediyor olamazlar mı?

• Sanmıyorum öyle olacağını yani farklı açıdan bakarsak insan zaten psikolojisi bozulmaya müsait bir varlık herşeyden etkileniyor din bizi yola koyuyor yani aklımızın sınırlarını çiziyor bence bizim için bu daha mantıklı. Maneviyatı eksik olanlar mutsuz insanlar oluyor genelde herkes üzülür ama dine inancı olan bunu daha farklı algılar en azından hayatını karartmaz

• Yeterince bilgim yok ama sana Nouman Ali Khan ın sohbetlerini araştırmanı ve dinlemeni öneririm büyük ölçüde rahatlatır seni inşallah. Buna bak bir istersen http://youtu.be/GBjOYToKl-g

Yükleniyor...