Yurt dışında doğup büyüyüp, mesleklerini aldıktan sonra, yalnız Türkiye'ye kesin dönüş yapan genc var mı?

Merhaba arkadaslar, ben 1,5 ay öncesi mesleğimi elime aldıktan sonra, yalnız (ailem hala yurt dışında) Türkiye'ye kesin dönüş yaptım. Şimdilik memlekete ve insanlarına alışmaya çalışıyorum ama gerçekten çok zorlanıyorum. Hayal ettiğim gibi değilmiş buralar. Hiç bir ülkede kendimi bu kadar yabancı hissetmedim, kendi Vatanımda hissettiğim kadar. Buradaki insanlara nasıl davranacağımı gerçekten bilmiyorum - gülümsersin; asılıyor derler, gülümsemessin; suratsız havalı derler- vAllah ben buradaki halkı gerçekten anlamıyorum. Allah hepimize akıl fikir ihsan eylesin! Herşeye rağman kesinlikle geri dönmek istemiyorum, eğer dönersem ailem bir daha Türkiye'ye gelmeme izin vermez.

Benim sorumm özellikle yurt dışından Tr'ye kesin dönüş yapan genclere;
memlekete ve insanlarına alışmak ne kadar zamanınızı aldı? Yeni bir çevre nasıl edindiniz? Deneyimlerinizi paylaşırsanız minnettar kalırım.

Bu arada yazım hatalarım varsa kusuruma bakmayın, Türkçem pek iyi değil.

0|0
4|9

En İyi Erkek Görüşü

• Ya ben donus yapmadim ama cevremde yapanlar oldu
    Yabanci ulkede dogup buyuduysen alismak zaman alacak illa ki
    Sabir etmen lazim sonra illa ki alisacaksin
    Yalniz dikkat et Turkiyenin neresindesin bilmiyorum ama yurtdisina gore Turkiyedekiler birazdaha vurdum duymazlar ve cok uyaniklar dikkat et derim
    Kimseye kolay kolay guvenme
    Illa ki cok iyi insnlar var ama senin alisman zaman alir
    Onun icin ordakiler icin kendini degistirceksin diye halin yok ama tavrini degistirebiilirsin o da nasil
    Uyanik olup fazla takmamak gibi...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• şunu söylemem gerek türklere ne kadar cana yakın bir topluluk deseler de öyle değil ben türkiye de yaşamaktayım yunanistanlıyım inşallah buralardan kurtulurum yunanistana hiç gitmedim doğmadan taşınmışız ama cidden etrafımdaki insanlar kendini beğenmişin teki ego tavan tanımadığın kişiye selam bile vermyceksin

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• İlk 6 ayın sancılı geçer sabır gösterebilirsen alışırsın. Ama ailenin orda olması her zaman içinde bir eksiklik olarak kalacak bunalıp gittiğinde ise yine vatanım diyeceksin. Kısacası nerde mutluysan orda yaşa.

1|0
    0|0
    • Aynen dediğiniz gibi, eğer geri gidersem vatanım diyeceğim, bundan 110% eminim. Her şeyin hayırlısı

• Senin için hayırlısı olsun, zaman geçtikçe alışırsın.

• bu duruma kendi kişisel fikrimi söylemek gerekirse, yaşadığın yerle burası arasında kültürel farklılıklar olacaktır insanların yapı ve davranış şekilleriyle size farklı gelebilir, toplumumuz kişisel yaklaşım yaşayış açısından çok geride, oldukça rahat özgür davranma eylemlerini burada uygulamakta zorlanabilirsiniz.. fakat bu fikir ve düşüncenin değişmesini beklemeyin çünkü çok zor. .. hayat senin tabi ki bir amaç hedef koyduysan bunu sürdürebilirsin ama aradaki farklılıklar her zaman gözüne çarpacaktır, kendine sormam gereken şey huzurlu olmandır çünkü huzurlu olduğun yer mutlu olduğun yerdir bu dünyanın neresinde olursa olsun asla değişmez... kendi fikrime göre ben tukiyeden çok yurt dışı yaşamını ve hayatını daha çok tercih ederim. . dilerim surdureceğin bu hayatta hayal kırıklığı yaşamasınız ve her şey olumlu olur. ... teşekkürler

0|0
    0|0
  • Ee bosami diyrz bu ulkede yaamak bir sanat diye

0|0
    0|0
  • seninle aynı şartlarda olmasakta, yurtdışında hatırı sayılır bir süre kaldıktan sonra türkiye ye geri döndüm. ben nereye geldim diye şaşırdım. yaklaşık 4 yıldır türkiye deyim. sanırım ilk fırsatta bende geri döneceğim. alışmak gerçekten zor türkiye şartlarında. he ülkenin güzelliğine vs. laf yok ama hayat çok zor bu sınırlar içerisinde.

0|0
    0|0
    • Biraz daha detaya girirseniz sevinirim. Mesela nelere alışamadınız? Yanlış anlamıyorsam Türkiye'de doğmuş ve büyümüşsünüz, siz bile zorluk çekiyorsanız, benim hiç şansım yok demektir. Yarın geri dönüş uçak biletimi alayım bari :D zorlamaya gerek yok :)

• ümitsizliğe kapılmayın. belki siz daha şanslısınızdır.22 yaşımda 7 yıl kadar dışarı çıktım. döndüğümde etrafımda sadece yakın akraba ve ailen kalmıştı. yaşam standartı dışarıda çok daha iyiydi. ülke güvenli idi. hayat ucuz ve insanların değerli olduğu bir yer idi. yeşile ve doğaya saygı duyulup korunan bir yerdi. ülke için terörün olmadığı bir yerdi. bu böylece gidebilir. türkiye de, hele benim gibi istanbul'da sokakta yürümeye, metro ya otobüse binmeye korkar oldu insanlar. çalışmaktan ailenize vakit ayıramazsanız. ayırsanız dışarıda korkararak dolaşırsınız. ev hapsinde olan bir aileye sahip olursunuz özetle. yazdıklarım beni bağlar. umarım kimse yanlış anlayıp yorumlamaz bu durumu.

• Buraya alışmak daha zor..

Tecavüz sebebiyle gülmeyi unutan kadınlar,
    1300 Tl maaşla geçimini nasıl sağlayacağını düşünen somurtkan insanlar,
    Mutsuz çiftçiler, iskanlar hayvacılar, bombalar bir yana trafik teröründen korkan çocuklar, büyükler, kendi vatanında el muamelesi görenler, tatil beldelerine hasret tatilciler vs. vs..

0|0
    0|0
  • Yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye ye dönen tanıdıklarımın hepsi pişman oldular, ya geri döndüler ya da dönmeyi planlıyorlar

0|0
    0|0
  • vatanına dönsene kardeş niye geldin buralara

0|0
    0|0
  • yurtdisindan türkiyeye gitmek çok saçma

0|0
    0|0
    • Neden? Bence tam tersi

• Avrupa daha rahat da ondan. Ve Türkiyenin durumu ortada terrör var her an savaşda çilabilir

Kızlar Ne Diyor 3

• Pes etmeee zamanla alışırsın inşallah
    Benim de hayalim bu

1|0
    0|0
    • Her şeyin hayırlısı. Allah inşAllah size de nasip eder :)

• Bence kimseye güvenip Türkiye'ye gelmeyin, kimse yüzünüze bakmaz, akrabalariniz bile :(

• Akraba zaten akreptir ona şüphemiz yok :/

• Ben dönüş yapmayı çok istiyorum ama bu anlattıklarının benim de başıma gelmesinden çok korkuyorum. Hangi ülkedeydin daha önce? Ve mesleğin ne? :)

0|0
    0|0
    • Bence denemelisiniz, yapmadım diye pişmanolursunuz sonra. Mesleğim hemşirelik, İskandinavya'dan geliyorum

• YÖK'de tanıdığınız varsa emin olun, çok az sürer - bir kac ay belki :) yoksa, çok uzun sürüyor, evet :(

• Tanıdığım yok ki ohoo. 3 sene bekliycez demek. Olsun beklerim ucunda Türkiye varsa :)

• Çok var

0|0
    0|0
Yükleniyor...