Babam alevi annem hanefi çevrem de yoğunlukla alevilerden oluşuyor ama ben hanefiliği seçtim bunu nasıl açıklarım?

Açıkçası alevilik bana çok saçma geliyor. O kadar sevilen Hz. Ali bile 5 vakit namazındayken alevilerin çoğu namaz kılmaz oruç tutsa su hariç her şeyi içerler. Alevilik çok garip bir şey. Alevi değil sünniyim ama babama ve arkadaşlarımın bundan haberi yok nasıl açıklayacağımı bilmiyorum. Bunun yanında alevilerin kürtçülerle komünistlerle haşır neşir olması alevi mahallerinde komünistlerin kürtçülerin cirit atması çok gıcığıma gidiyor Alevi kökenli biri olarak ben bile alevilerden nefret etmeye başladım Türk milliyetçisi biriyim ve dindar sayılabilecek biriyim.

Babam sosyalist biridir. alevi arkadaşlarım da sol görüşlüdür genellikle alevilik hakkındaki düşündüklerimi nasıl onları kırmadan kaybetmeden söylerim?

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Bence gizle

0|0
    0|0
    • 1ay

Biz Türkmen Alevilerde şu şekilde durum: Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır. Aslını İnkar Eden Haramzadedir

En İyi Erkek Görüşü

• Ne kırılacak neye istiyorsan ona inan ya 😆 Kafan karışacak ama Edip Yüksel Youtube videolarına bak gerçeği arıyorsan.

0|0
    0|0
    • 1ay

Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

Kızlar Ne Diyor 2

• Git muslumanlik ogret 😊
    Kurtlerle neden konusuyorlarsa cok ayip ediyorlar.

0|0
    0|0
    • Kürtlerle konuşulmaz. bunlar güneydoğuda açık açık isyana kalkışır batıda komünistlerle sosyalistlerle polise saldırır. kemalistlerde buna alet oluyor.

• Aleviden girdin, kurtten kemalistten ciktin.
      Birazda osmanli araplar ve maorilerden bahsetmek istemisin?

• Dinlersen olur :D

• Aciklamak zorunda misin. Tepkisiz kal bence cevrene karsi. Oyle muhabbetlere girme

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...