Doğu ve Güneydoğu Anadolu neden bu kadar tuhaf?

Berdel,Öç alma karşılığı evlenme ,ölen kardeşin karısıyla ya da kocasıyla evlenme, kız kardeşlerini kendi aralarında değiştirip evlenme.(kepir, hakkari yöresi), kuma,çocuk gelinler, başörtüsü kaçırma yoluyla evlenme (erkek kızın başörtüsünü alırsa kızın namusu gidiyor.) Tuhaf evlilikler, kan davaları, aşiretler, vs doğu ve g. doğu neden böyle? Mezapotamya ve ortadoğu hem çok gizemli, hem acı dolu hem de iğrenç bir kültür karmasının olduğu yer. Neden peki?

Güncellemeler:
2015 araştırmalarına göre bu evlilikler hala var. Googledan bakabilirsiniz

0|0
2|8

En İyi Erkek Görüşü

• İğrenç biryer olduğu için.

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Tuhaf işte

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• maalesef eğitim götüremedik oralara. her dediğine katılmıyorum ama

1|0
    0|0
  • eskiden vardı.. şimdi ki dizilerde böyle manipüle edildiği için sen hala öyle zannediyorsun..

0|0
    0|0
    • Hayır kırsal kesimlerde hala var. Dizi izlemiyorum, o tarz şeyleri izlemekten sıkılırım. Ben bunları Türkiye'de yapılan evlilik çeşitleri ile ilgili yapılan araştırmadan öğrendim.

• Dinler yok olsa bu iğrençlikler ortadan kalkar

• @narlasinger yani kısmen haklısın

• kürdistan özgürlük hareketinin hakimiyetinin olduğu yerlerde bu tarz feodal dönemden kalma düşünceler ortadan kalktı ama gerici/mandacı düşüncenin hakim olduğu alanlarda var olabilir birşey diyemem

0|0
    0|0
  • ben 15 yıldır dogudayım hiç böyle bişi görmedim?

0|1
    0|0
    • Ben batıda aile dostumuz olan kürtlerde gördüm sen nasıl görmedin? Benim şahit olduğum berdel ve yakın akraba evliliğiydi.

• Öyle bir yazmışsın ki hani başörtüsü gitti namus gitti diyenler gibi.14-15 yaşındaki kızın duyguları oturmadığı için cinsellik yaşamasına ben de karşıyım. Şöyle ki adet gören kız artık kadındır ve cinsellik yaşayabilir. Çocuk değildir. Ama 14-15 yaşındaki kızı evlendirme hem de sevmediği biriyle ya da yaşı büyük biriyle çok daha kötü. Namus, ahlak sadece bekaret değil. Bence dar bakıyorsun.

• kardeşim ben gördüklerimi diyorum senin dediklerini ben dgouda görmedim şuanda dogudayım gelirsin görürsün ben batıda aile dostumuz olanlarda gördüm diyosun gördügün yere bak nerde gördügüne bak ve ben ankarada bir kız gördüm bu kız erkeklerle yatan biriydi ben bunu ailesine söyledim ailesinin bana dedigi kelime bu biz geniş aileyiz bizde normal dedi burası dogu degil dedi aradaki hesabı sen düşün

• Böyle bir düşüncen var madem bu sorunun burada çözülemeyeceği bariz ortada demi git arkadaşlarınla paylaş bu konuyu sor... ama burada bu soruyu sorman ötekileştirmektir ve şu an yaşadığımız problemlerin olayların ana kaynağı budur...

0|0
    0|0
    • Burda herkes istediği soruyu sorabilir. Burda her soru soranın sorusu çözümleniyor mu? Ben sosyolojik olarak neden böyle diye soruyorum. Haydi çözelim demiyorum. Kimseyi de ötekileştirmiyorum. Aksine doğu kültürüne merakım varken bu yapılanlar yüzünden insan soğuyor.

• Berdel vs tamam da kız kardeş ne ya bu kadar da alçak olup bilmeden konuşmadan iğrenç olmayın

0|0
    0|0
    • Bilmeden konuşmak değil. Aşağıda yazdım yapılan araştırma sonucu bu evlilikler var.

• Bu kadar iğrenç olaylara haklı olarak eig cevap seçtim. Ayrıca kan davası varsa kız istemesede gelin veriliyor. Lise mezunu başkasını seven bir kadın, ilkokul mezunu sevmediği mutlu olmadığı bir adamla yaşadıklarını anlatırken ben utandım. Bu kadar kızmana gerek yok. Gerçeklerle yüzleşip düzeltmek gerekir.

• Kim dememiş yok var ama senin kadar tüm kürdler böyledir eig ile destekleyip doğuyu karalayan düşüncene hayran kaldım şerefsizlik yapanlar var zorla verilen var 100 evlenen kızdan 5 i senin dediğin durumdur. Gerçekler bunlar fakat senin %100 yapıyor gibi algı yaratman böyle bir dusuncene kizdim

• Cahiliye adetleri devam ediyor işte. Yoksa kim yediği kaba pisler

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• 2011 senesinde oryantalizm kötü biri diyen ceren kenara kalk kız soğan doğra demiştim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...