Namaz kılarken kağıda bakmak?

Namaz kılarken bilmediğim dua var bunu bir yere asıp okusam sayılır mı?

Güncellemeler:
Teşekkür ederim arkadaşlar yardımlarınız için :)

0|0
23|32

En İyi Erkek Görüşü

• Biz yaparız kabul etmek Allah'a mahsus kağıttan okumanda sakınca yok bence... Orda önemli olan dünyadan vazgeçip vaktini ayırman... Dindeki her ibadet vazgeçmeye dayalıdır.. Namaz vakitten, oruç dünyalıklardan, hac parandan ve vaktinden, zekat parandan vazgeçmeni gerektirir mesela... Ve birine verebileceğin en büyük hediye o kişi için bişeylerden vazgeçebilme kararlılığıdır vazgeçmen gerekmese bile...

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Selam aleykum kardeşim. Uzulerek söylüyorum ama caiz değil çünkü namaz kılarken saga sola bakmak bilirsin belki şeytanın vesvesinden kaynaklanıyo namazı bozan unsurlardan yani ezberlemen gerekiyo

2|1
    0|0
    • ya saga sola mi bakacak niye yanlis bilgi veriyorsun ki onunde duracak ordan okyacak o zaman bilmiyo diye kilmasin boyle sacmalik mi olur

• allah yardımcın olur kardeşim benim sen gayret et elbet ezberlersin :) selametle

• Teşekkür ederim inşallah ezberleyebilirim

Erkekler Ne Diyor 31

• şu var okuya bilirsin bazı olmaz demiş okuma demiş bu yanlış ilk önce niyetler ve ameller önemli ALLAH senin niyetini biliyor çok zor degil namaz sureleri, bunu hemen ezberleye bilirsin ama muhakak fatiha okuman gerek ve arkasından bildiklerini okumalısın. niyet halis oldugu sürece bakıp okuyabilirsin

1|0
    0|0
  • Namaz sırasında âyeti Mushaf'a bakarak okumak namazı bozar.
    namazın farzları var
    1) Hadesten temizlenme 2) Necasetten temizlenme, 3) Avret yerini örtmek, 4) Kıbleye yönelmek, 5) Vakit, 6) Niyet. Bunlara, "Namazın şartları" denir.
    Diğer altısı da namaza başladıktan sonra bulunması gereken farzlar olup şunlardır: 1) İftitah tekbiri, 2) Kıyam, 3) Kıraat, 4) Rükû, 5) Sücûd, 6) Son oturuşta "et-Tehiyyâtü"yü okuyacak kadar bir süre oturmak. Bunlara da "Namazın rükünleri" denir.

fatiha ve kısa bir sure okumak kıraat oluyor

dua okumasan da olur.
    ettahiyyatüyü bilmiyorsan oturuşta iki dakika beklesen de olur

1|0
    0|0
  • kağıda bakarak namaz kılınmaz. bilmiyorsan okumak zorunda değilsin. öğrenene kadar bildiklerini oku hatta okumasan bile olur.

1|0
    0|0
  • Namaza ilk başladınız ve ezberinizde dua yoksa en kısa zamanda ezberlemeniz gerekir. Ezberleyinceye kadar bakarak kılarsın. İnşallah Allah kabul eder. Ama namazda bir kağıda veya duvara asılı kağıda bakarak okumak namazı bozar. Namaz sahih olmaz. Meraklısın herhalde, istek de var sende en kısa zamanda ezberin olur. Önce Fatihayı ezberle, Onu ku, sonra dört sure ve tahiyyatta okunacak duaları ezberle. Allah kabul etsin. Bize de dua et de abuk subuk işleri bırakalım, kendimize gelelim.

1|0
    0|0
    • tamam ederim... Kunut dualarını bilmiyorum sadece

• ister karşına koy ister sağına ister soluna ister tavana yapıştır... yüreğinde ibadet etmeye odaklı olsun yeterki..

1|0
    0|0
  • Olmaaz.
    Ama bilemeyiz Allah bilir.
    2 3 gün boyunca öğrenmek için yapsan sonra onsuz yapsan çok iyi olur
    Allah kabul etsin

1|0
    0|0
  • Bipdigin surelerden oku cunku namaz kilarken secdeye bakmalisin ilaveten senin yaptigin ogrenme sayilir uygun olmayabilir

1|0
    0|0
  • Hangi kısım için konuşuyorsun. Eğer hiç bir şey bilmiyor isen , daha sonra öğrenmek koşulu ile sadece fatiha okuyabilirsin. 😉

1|0
    0|0
  • Sayılmaz kardeşim. Hafızandan okuman lazım. Ama ezberleyene kadar bir şekilde idare etmen gerekir

2|0
    0|0
  • Olmaz öyle saçmalama kıraat ezberden yapılmalı

1|0
    0|0
  • Bunu Bizler Bilemeyiz Ama bir an once ogrenmeye ezberleye çalış yinede devam et sen bizler bilemeyiz bunu

1|0
    0|0
  • olur mu ya öyle şey :D

1|0
    0|0
  • vala ben 2 hafta öyle yaptım Şu an bakamdan kılıyorum 6 ay oldu sende azmet yaparsın

1|0
    0|0
  • Önemli olan niyettir.

1|0
    0|0
  • Ezberle.

1|1
    0|0
  • Evet buyuk yaz secdeye yakin koy. Karsiya felan degil secdete bakacaksin namazda cunku.

1|0
    0|0
  • olur mesele bildiğinle amel etmektir öğrenme süresince bunu yapman doğal mesele niyettir

1|0
    0|0
  • Sayılmaz. kopya çekmeye girer bu yaptığın direk günah😂

1|0
    0|0
  • duaları ezberlemen lazım kafaya koyarsan 1 günde ezberlersin

1|0
    0|0
  • bildiğin surelerle namazını kıl zamanla ezberleyince okursun zaten

1|0
    0|0
  • Olmaz ya olur mu oyle

1|0
    0|0
  • Sayilir

1|0
    0|0
  • namazı neler bozar... onları oku... buradaki yorumlar sağlıklı olmaz... kırıcıda olabilir...

1|0
    0|0
  • Olmaz ama sureleri Türkçe okuyabilirsin. meallerini ezberle, Arapça ezberlemek zor gelebilir

1|0
    0|0
  • bildiğin dualari oku yinede kardeşim ezberleyene kadar

1|0
    0|0
  • İçindeki niyet önemli aklı Namazda olanın kulağı Ezanda olurmuş

1|0
    0|0
  • önüne koy sağ ya da sola bakma namaz kılarken 1 dua bile bilmen yeterlidir önemli olan niyettir ha namazını bitir sonra dua ezberlemeye çalış sonra zaten namaz kılarken okumaya başlarsın

0|0
    0|0
  • al Kuranı kerimi oku anla gerisini kendi mantığınla hareket et başkalarına göre hareket etme Allah sana kitap vermiş beyinde vermiş niye kullanmayasınki

1|0
    0|0
  • Hayir asla olmaz. Peygamber efendimiz (s. a. v) bunu ümmetine yasaklamistir (Allahın izniyle).
    Avucuna yazan sahabeler vardi. Resulullah s. a. v hepsini uyardi.
    Namaz kilarken hicbiryere bakarak hicbirsey okunamaz dua bile olsa...
    . Hicbir cisime şekile inceler gibi ayrintili bakilamaz. Secde edecegin yere bakmalisin sadece. Öyle yapmak yerine biraz zamanini ayirip namaz surelerini saglam sekilde ezberleyebilirsin. Dikkat et Olur diyenlere , nolcak ya kil gitsin diyenlere, bisey olmaz diyenlere, önemli olan niyettir diyenlere sakin inanma ve aldirma...
    Önemli olan niyettir ama namazi emreden Allah seklini de EMRETMİŞTİR !!!
    Hem niyet güzel olacak hem de şekil (kılış şeklin). İkisi birbirinden ayrilamaz.
    Bunlarin disinda seyler söyleyenlerden hemen kanit iste kardesim. Ispatlasinlar bakalim ispatlayabiliyorlar mi. Benim kanitimi merak edecek olursan o kadar rahat ve relaxim ki sana hangi hadisi serifi söyliim. Hangisine bakarsan bak. Namazda tadil-i erkan yaz googleye hersey cikar. Namazla ilgili ilmihal fikih kitaplarina bak. İmkanin yok mu? O halde googleye bak bir tik kadar yakin sana. Ama lütfen hicbir bilgisi olmadan senin kafani bulandiranlara inanma. Kanit iste.
    Allah kabul etsin namazlarini

1|0
    0|0
    • Amin kunut duaları için sormuştum sadece

• vitir namazı kılınmasa sorun olur mu öğrenene kadar

• Sorun olur. Vitir şarttir. En azindan bildigin bir duayi okuman gerekiyor. Ve nasilsa oluyormus deyip kasten ögrenme islemini uzatmaman gerekiyor. (Sadece bilmeyenler icin izin var. Cok cok kisa bir süre icin.) En kisa zamanda ögrenmeye bak

• Başka yere bakarsan bozulur yani kıbleden başka yere bildiklerini oku bilmediklerini yavaş yavaş ezberle daha sağlıklı olur bakmasan hiçbir yere

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 22

• Ezberlemek iki gününü alır, gayret et biraz :))

1|1
    0|0
  • Allah bilir

Bende çocukken öyle kiliuodum sonra ezberledm şükür

1|0
    0|0
  • Bende namazi o sekil ögrendim. nasil kolayina geliyorsa öyle yap :) baslarda illaki siralamasini sasiriyor insan. bu cok dogal:)

1|0
    0|0
    • Pardon yalnis okumusum. sen bir yere asmaktan bahsetmissin. ben seccadenin yanina koyup ögrendim. sonucta saga sola degil yine önüme bakmis oluyorum:)

• Ezberlemen lazım

1|0
    0|0
  • Asma, saccadenin üstüne koy

1|0
    0|0
  • Bence din hocasina falan sor

1|1
    0|0
  • Asla olmaz. Ezbere oku.

1|2
    0|0
  • olur tabi ki sen yeter ki kil ya :)

1|0
    0|0
  • Olur neden olmasın

1|0
    0|0
  • Ezberle oyle kil bence

1|1
    0|0
  • Onemli olan niyet as oku kardesim

1|0
    0|0
  • Ezberleyene kadar bakarak okusan birsey olmaz ama en kisa zamanda ezberlemeye calis

1|0
    0|0
  • Yanacaksın

1|0
    0|0
  • Namazın bozulur bence ezberle öyle oku

1|1
    0|0
  • Baslarda oyle yaparsan sonrada ezberden okursan bisicik olmaz

1|0
    0|0
  • Allah bilir belki senin kıldığın namaz surelerin tamamını en iyi şekilde bilen insana göre daha makbul olabilir. Allah bilir biz bilemeyiz, ameller niyetlere göredir. Acaba diye düşünmeden Allah'ın huzuruna çıktığının bilincinde olman ne güzel :)

1|0
    0|0
  • Sayılır tabii ki zamanla ezberlersin zaten kağıttan bakman daha iyi yanlış okumazsın

1|0
    0|0
  • Asma secdeye önüne koy zaten namaz kılarken oraya baktığın için sorun olmaz

1|0
    0|0
  • öğrenenene kadar sorun olmaz bence.

1|0
    0|0
  • Sayilirmi sjsjsdi bizemi soruyon 😄 ezberleyecen

1|0
    0|0
  • Tek kıl gerisi zaten olur lütfen yazıyı oku