Turkiye'de ekonomik kriz olduguna inaniyor musunuz?

Asgari ucretin daha yeni 1300 tl olan bir ulkede, genelinin elinde ortalama 600-700 tl lik cep telefonlari, son model araclar, peynir ekmek gibi satilan daireler vb vb ama sorulsa ulkede kriz var.. Siz gercekten inaniyor musunuz kriz olduguna?

Güncellemeler:
...

0|0
9|17

En İyi Kız Görüşü

• Ekonomik krizin en önemli belirtisi satışların durmasıdır. Satışlar durmadığına göre kriz mriz yok.

0|2
    0|0
    • "Kriz" lafi bahane mi o halde?

• Esnaf için bahane. Kriz dönemlerinde toplu işten çıkarmalar olurdu, şehir merkezlerinde dükkanlar boş dururdu, alışveriş merkezini geçtim pazarlar bile boş olurdu, kiralar düşük olsa da evler tutulmazdı, esnaf siftah yapmadan dükkan kapatırdı. Şu an yaşadığım şehirde kiralık ev bulmak mesele, merkezde kiralık dükkan arasan o da yok emlakçıya bile vermeden anında kiralıyorlar.

• teşekkürler

En İyi Erkek Görüşü

• Ben hiç bir zaman inanmadım.

1300 tl maaşı var ama her aile bireyin de note 5 , İPhone 6s.

Nasıl bir işse

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Ekonomik krizin anlamını bildiğinize emin misiniz? Çünkü bahsettiğiniz faktörler krizi saptamak için alakasız.

0|2
    0|0
    • Benim tezim yanlissa senin tezini ogrenebilir miyim?

• O kadar guzel yazmissin ki ama yazinin sonunda sicmissin. Hakaret eden bir insanlada sohbet bir yere kadar olur. Yinede tesekkurler dusunceni paylastin..

• Büyük bir batağa ve krize doğru sureklendigimizi inkar edemeyiz zaten 2001 krizi cozumlenmemisti gecistirilmisti her an daha büyük bir patlak verebilir asıl batak yazdan sonra belli olacak turizm bitmiş durumda döviz girdisi minimum seviyeye düşecek gidisat pek iyi değil anlayacağın

0|1
    0|0
  • Türkiyede ekonomik kriz yok evet. Ama neden yok, neden sürekli para dönüşü ve tüketim var. Bunun en büyük nedeni çalışma süresi. Türkiyede ortalama çalışma süresi diğer ülkelerin %50si kadar fazla. Normalde haftalık 45 saat çalışılır, Türkiyede 89du en son. Eğer bu oran normal orana dönüştürülürse o zaman kriz olur. İnsanlarda para var ama sadece çalışarak yaşıyorlar.

0|1
    0|0
  • Kriz yokki zaten

0|1
    0|0
  • hayır

0|1
    0|0
  • Herkes zengin görünümlü fakir😂😂

0|1
    0|0
  • Dediklerine katılıyorum.

0|1
    0|0
  • evet braz var

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Buna hayır diyenler salaktır. Doların 3 liraya dayandığı, borcun öküzlemesine biriktiği, üretimin falan artık tükenme noktasına geldiği, tarımın, sanayiinin can çekiştiği, sırf inşaat balonuna dayanan ekonominin krizde olamdığını iddia etmek için kör olmak lazım.

Kaç tane akraban var lan son model araca binen? Peynir ekmek gibi daire alan?

0|1
    0|0
  • Iktisattaki nominal ve reel buyume olayi var turkiyede.

Kagit uzerinde cebine cok para gibi gorunuyor ama , gercekte o zamna buna zaman para ayni yani.

Ama dedin gibi ulkemizde malesefki ac gezerim sk gezerim muhabbeti var, ayagini yorgana gire uzatmayanlar var, o yuzden bazilari isyanlarda

0|1
    0|0
  • bence siz beklentiyi fazla küçültmüşsünüz ondan kriz yok gibi geliyor :) bizim ülkenin insanı bütün maaşıyla telefon alıp aç kalmaya bayılır.. aldığın maaş artabilir de enflasyon daha fazla olduğu için her sene alım gücü azalır. bu arada çoluğu çocuğu okutup doktor diş hekimi eczacı filan yapmaya heveslenmeyin şu saatten sonra o da yemiyor artık. Ben diş hekimiyim 10 sene önce 60-80 liraya dolgu yapılıyordu hala fiyat aynı+ diş hekimi artışından kaynaklı hasta sayısındaki azalmayı söylemiyorum bile. gençliğimin 5 senesini harcadığım fakültemden mezun olunca hiç tahmin etmezdim ki polis maaşı kadar alabileceğim bir iş arıyor oliyim. 1 senedir işsizim (5 senemi harcadım derken, sağlık sektöründe okuyanlar yıllarını harcar, diğerlerinin çoğu üniversite hayatının tadını çıkarır. O yüzden harcadım diyorum) Kriz size yok da bize var aslında

0|1
    0|0
  • Kriz var.
    Para dönmüyor.
    Bir esnaf olarak tüm piyasayı geziyorum. Bankalar yüzünden ülkede para dönmüyor.
    Adam ev alıyor ömür boyu borç.

0|1
    0|0
  • kriz yok yav
    sadece ihracat ocak ayında %15 düştü
    işsizlik tavan yapmış
    batan firmaların haddi hesabı yok, bankalar kredi vermeyi durdurdu
    sanayi, tarım ve hayvancılık toplam gelirdeki payı sürekli düşüyor
    ülkenin yarısından fazlası istediği hiçbir şeyi alamıyor
    gelir dağılımı daha da bozulmuş
    daha da yazıcam da boşver

0|1
    0|0
    • Peki toplum olarak asil suclu biz degilmiyiz? Uretmeden tuketen calismadan para kazanma sevdasi gelirinden cok harcama cabasi vb?

• bir söz vardır, bireyler akıllıdır ama toplumlar aptaldır. dolayısıyle yönetenlerin bunu yönetmesi gerekir. dünya da heryerde tüm insanlar aynıdır, ver parayı kimse çalışmaz, İsviçre de bile gördüm o tarz insanları.

• herkesin herşeyi var ama

• İnanmıyorum. Çünkü yok. Tüketim verilerine bakın anlarsınız.
    Dolayısıyla parası olmayan tüketim yapamaz. Tüketim olmayan ekonomilerde üretim ve arz olmaz. Üretim ve arz olmayan Ekonomiler zayıf olur. ve sonuçta krizler olur.
    Ekonomik Kriz var Diyenler işkembeden sallıyorlar.
    Gidin bir Yunanistanı görün bakalım kriz nasıl oluyormuş.

0|1
    0|0
    • yunanda kriz var daha iyiler türkiyede büyük kriz var ama böyle giderse tamamen çöker herşey biter

• @lovelace yunan mı daha iyi :) ya boş boş konuşmayın

• alım gücü herşeyiyle daha iyi halen bir yakınım çalısıyor 850 euro alıyor et 5 euro

• Böyle ahmak bir halk olduktan sonra bu ülkede kriz olmaz. Vergi yüklüyorsun, sesini çıkarmıyor.1000 lira maaş alan 2000 liralık telefon,40 bin liralık araba alıyor.

0|1
    0|0
  • lüks ve gösteriş takıntımız oldugu için herkes aç ve bankalara gırtlaga kadar borçlu 1300 tl paramı bu devirde

0|1
    0|0
  • Yok tabi ki salliyolar soyleyenler

0|1
    0|0
  • kriz var... siz onu esnafa sorun... herkes borcunu borçla kapatıyor... ihracat rakamları 10 milyar doların altına düştü... yıllık hedef 155 milyar dolar...2023 550milyar dolar hedef koymuşlar... yersen...

0|1
    0|0
  • varsa da tayyip iki laf söyler geçer :D

0|1
    0|0
  • kriz falan yok bizim insanımız lüks yaşar gibi görünmeyi seviyo

0|1
    0|0
  • Çok doğru bir tespit harfine kadar katiliyorum

0|1
    0|0
  • sen hic dışarı çıkıyor musun birader evden televizyonu takip ederek boyle hayal dünyasında yaşarsın işte

0|1
    0|0
  • Şu anda kriz var diyenler, 2000 yılında olan krizden bir haberdir...

0|1
    0|0
  • Türkiyenin problemi de bu , çok zenginde çok fakirde var bu ülkede. O yüzden gördüğün o evler araçlar çok zenginlerin , gördüğün o telefonlar vs ortalama gelir durumunda olanların. Geri kalan kesimide görmüyorsun çünkü ya madendeler ya da çalışmaktan gün yüzü görmüyorlar. Ha bu arada 1300 tl varya daha dur , o zamdan sonra enflasyonla ekmek kac tl olacak. ondan sonra konusuruz.

0|1
    0|0
    • Yazdiklarinda haksizsin diyemem lakin o kadar luks icinde yasayan zenginlerimiz oldugunada inanmiyorum..

• :) İnternette net oranları bulabilirsin.

Yükleniyor...