Müslüman olmayan birine güvenebilir misiniz?

Ben müslüman olmayan birine güvenme zorluğu yaşarım

0|2
30|77

En İyi Erkek Görüşü

• evlenceğim kız değil

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 76

• Açıkçası dindarlara güvenilmez gözüyle yaklaşıyorum. Tanıdıkça algım değişebilir.

2|5
    0|0
  • Müslüman olmak bir kişiyi "iyi bir insana" dönüştürmez.
    Müslüman olmayan kişi "kötü bir insandır" anlamına gelmez.

- "Allah'tan korkandan korkmayacaksın" diye bir söz var, eyvallah. Ama Müslüman olup da Allah'tan korkmayanlar var. Bu da ciddi bir risk teşkil ediyor "güven" konusunda.

0|1
    0|0
  • Asıl müslüman olan birine güvenemem bir hristiyan olarak islamiyet kuran ve hadisleri iyi bilen bir müslümansa can güvenliğimiz yok

"Ey Müslümanlar, Yahudileri ve Hıristiyanları dost olarak benimsemeyin; onlar birbirlerinin dostudur. Sizden kim onlarla dost olursa, o da onlardandır" (K. Mâide sûresi, âyet 51; ayıca bkz. Al-i İmrân sûresi, âyet28; Nisâ sûresi âyet 144).
    "Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa artık onun Allah nezdinde hiçbir değeri yoktur. Ancak kâfirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır. ..." (K. Al-i İmrân sûresi, âyet 28)
    "Yahudi ve Hıristiyanlara selâm vermeye başlayan ilk siz olmayın. Yolda onlardan biriyle göz göze gelince, onları yolun kenarına zorlayınız.." [Buharî, Müslim ve Tirmizî gibi kaynaklardaki bu hadîs için bkz. İmam Nevevî, age. Cilt 2, sh. 229]
    "Ey mü'minler! Kendilerine Kitap verilip de Allah'a ve âhiret gününe inanmayan, Allah'ın ve resûlünün haram kıldığı şeyleri haram tanımayan ve hak dîni (yâni İslâm'ı), din edinmeyen şu kimseler (Yehûd ve Nasârâ yok mu? İşte onlar) kendi elleriyle Cizye (getirip) zelîlâne verinceye kadar onlara karşı cihâd ediniz" (K. Tevbe sûresi, âyet 29).
    Yalnız Allah'ın dini (İslam) kalana kadar (kâfırlerle) savaşın!" (Bakara 193),

Müslüman olmayanlara pislik atmaya çalışırken önce kendi gözünüzdeki pislikleri görün

1|0
    0|0
  • Ben şunu söylemek istiyorum. Peygamber zamanından sonra Müslümanlar çok bozuldu. Hayır sizden bahsediyorum efendim. Muhafazakar mahalleden. Eskiden İslam'ın bir amacı vardı. Dünya'ya barış, adalet, güvence getirmek ve ekonomik eşitliği sağlamak gibi. Ama şimdi sadece hadislerin Kur'an'dan üstün tutulduğu kültür İslam'ı var. yani şuanki şartlarda Bir Müslüman'ı bir gayrimüslimden farklı göremiyorum. Üstelik müslümanları bazen daha güvenilmez gördüğüm doğrudur. O yüzden bizi tanımlayacak yeni bir ahlak koduna ihtiyacımız var. Ayrıca dini kaynak olarak sadece ve sadece Kitab'a yönelmemiz gerektiğini onun dışındaki kaynakları referans görmememiz gerektiğini düşünüyorum. Eğer bir gün müslüman dendiğinde akla doğru, dürüst, çalışkan, sosyal ve ekonomik eşitliği savunan, kollektif anlayışa sahip ideal insan gelirse, işte o gün bir müslümana bir gayrimüslim'den daha fazla güvenirim. Bir müslümandan saygılar...

0|0
    0|0
  • Güvenirim

0|1
    0|0
  • Müslümana güvenmiyorum ben.

1|1
    0|0
  • Güvenilir olmanın inançla alakası yok ama Müslüman eğer o kimliği yaşıyorsa yani adı müslüman, kendi de müslümansa zaten güvenilirdir.
    Yoksa ne kıldığı namaz onu güvenilir yapar, ne görüntüsü.
    Kişi hakkında fikir edinmek istiyorsanız para ile olan ilişkisine bakın.

0|0
    0|0
  • Güvenirim. Müslüman olmayandan değil müslümanım diye gezenlerden korkar oldum açıkcası :/ O duruma geldik.

0|1
    0|0
  • Müslüman olduğunu iddia eden bir kez bile kur-anı anlamak ve öğrenmek için okumamış , kur-an ahlakından habersiz olan insanlara zerre güvenmiyorum. Ben yalancı müslümanlara güvenmiyorum çünkü gerçek müslüman sayısı %1 bile değildir.

0|0
    0|0
  • kimse musluman degildir bence kimse bilmez her ibadet inanman seni musluman yaptigini soyleyemeyiz bence allah bilir

0|0
    0|0
  • Kim müslüman allah bilir

0|0
    0|0
  • Müslüman ya da başka dini olması güvensizliği ya da güveni belirtmez.. Ancak kendimce dünya ya baktığım zaman müslümanların gelişimi ne yazık ki yıllarca yok.. Hristiyan en iyisi.

0|1
    0|0
  • Asıl ona güvenirim.

1|0
    0|0
  • Dincilere guvenemiyorum bende.

0|1
    0|0
  • Bugüne kadar en çok kazığı kimden yedin?

0|1
    0|0
  • daha cok guvenirim

0|0
    0|0
  • Tam olarak değil Müslümanlık evet güven vericidir fakat
    insanlarımız bundan bile faydalanmakta olduğundan
    tedbir yapıp denemeyi ya da tanımayı 1. güven mekanizması olarak seçebilririm

0|0
    0|0
  • Ahlak dinle alakalı değildir. Doğuştan gelir.

0|2
    0|0
  • Müslümanlardan daha çok guvenirim

0|2
    0|0
  • Güvenin dinle bir ilgisi yok.

0|0
    0|0
  • güvenrim hatta sevgimide paylaşırım...

0|0
    0|0
  • Dışarıdaki köpeği ısırmayacağına inanıyorsunda karşında seni anlayan birine mi güvenmiyorsun? Muhakeme diye bir yetenekten haberin varmı?

0|0
    0|0
  • Guvenirim

0|0
    0|0
  • Ne alaka?

0|0
    0|0
  • Kim müslüman kim değil onu Allah bilir ama işim gereği yabancılarla çok iş yapıyorum. %90 müslümanım diyenlerden kazık yedim. Suudi arabistandan, libyadan vs. Ticarette maalesef gavurlar daha güvenilir benim tecrübelerime göre.

0|0
    0|0
  • yaaaa kardeş boşş yapma geçç bu işlerii yaa. Müslümanım diyenlerin acaba kaçı müslüman? güvenin müslümanlıkla ne alakası var? bu kadar saçma soru olabilirmi yaa. günümüzdeki müslümanım dien hacı hocaları görüoruz. ya da insanları. Allah aşkına mantıklı düşün.

0|0
    0|0
  • Ben artık kendini müslüman sanan müslümancıklara güvenmiyorum. Hani şunu dincilik oynayan lafta müslümanlar...

0|0
    0|0
  • inancı beni ilgilendirmez, güvenmek için deneyimlemek lazım, Memlekette müslümanım diyenler çalıp çırparken bu enteresan bir soru !

0|0
    0|0
  • Diğerleride bize güvenmiyor. Ben güveniyorum hepimiz insanız.

0|0
    0|0
  • ne açıdan?

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    46

Kızlar Ne Diyor 29

• Müslümana güvenmem

3|3
    0|0
  • Güven dinle değil karakterle alakalı bir şeydir

0|1
    0|0
  • Tabi ki güvenirim. Insanları dinine, diline, maddi durumuna göre ayıran ve ona göre muamele eden insanlardan da hiç haz etmem :)

1|0
    0|0
  • Evet güvenirim tabi ki en sevdiğim ve güvendiğim insan da müslüman değil.

0|2
    0|0
  • Dinime düşman değilse...

0|0
    0|0
  • Tabii ki guvenirim. Musluman ve musluman olmayan olarak ayirmak yerine, insanlari iyi ve kotu olarak ayirmak daha mantikli geliyor.

0|0
    0|0
  • Güvenirim

0|2
    0|0
  • Çok saçma bir soru olmuş dil din irk ayrimi yapmak her zaman cok yanlis ve sacmadir birini seviyorsaniz guveniyorsaniz insan oldugu icin yapin bunu ona. Bu devirde asil muslumana guvenilmiyor arkasina siginip yaptigi onca sey varken hele ki. Senin sorun ingilizce konusan birine guvenir misiniz sorusuyla es deger bence. Insanlar dinlerini ozgur iradeleriyle seçmiştir belli bir yastan sonra ve her dinin hukumlulukleri vardir. Hic bir din de yalani ovmez ya da ihaneti sadakatsizligi. Adi her neyse

0|0
    0|0
  • Güvence derken? Normal güvenmekten bahsediyorsak, insan olan herkese güvenilir. Basarabilen az dir sadece.. müslüman olsun hristiyan olsun ateist olsun :D dinle alalasi yok bu isin, karakterle ilgili

0|0
    0|0
  • İnsanlara hangi dine mensupsun, inancın nedir diye sormam bile. İnsan insandır. Ötesi yok

0|0
    0|0
  • türkiyedeki tecavüzcüler niye hep müslüman ve sağcı

0|4
    0|0
    • Nerden biliyosun hepsinin sağcı olduğunu? Veya avrupada tecavüz olmadığını nerden biliyosun?

• @RaGiNGBuLL43 çelişmiyor önemli olan sağcı veya solcu olması müslümansa bile solcu olduğu zaman müslüman değilmiş gibi oluyor zaten haha

• Ne alakası var. Herkes aynı görüşte olmak zorunda değil. Ve bir kişi karşıt görüşlü kişileri suçlayamaz, suçlamamalı.

• Her Müslüman olan güvenilir olacak diye bir kaide yok. Olmasa bile iyi olanlarda vardır. Ama kesin olarak insanlara güvenim yok.

0|0
    0|0
  • insanlık sadece müslümanlıkta değil. tabii ki güvenebilirim. güvenebilmem için bir dine bağlı olması bile gerekmez

0|0
    0|0
  • Güvenirim.

0|0
    0|0
  • En yakin arkadasim musluman degil. Guveniorum. Neden guvenmeyim

0|0
    0|0
  • Dindarlara güvenmiyorum ben. İnsanın dini ile karakterini bağdaştırma

0|0
    0|0
  • Müslümanlara bile tam olarak güvenemiyoruz.

0|0
    0|0
  • İnsanları dinlerine göre değil, karakterlerine göre yargılıyorum. O yüzden müslüman olup olmaması bir sorun teşkil etmez.

0|1
    0|0
  • Ne alakası var niye böyle ayırdımlar yapıyorsunuz ki

0|0
    0|0
  • Güvenirim

0|1
    0|0
  • Guveniyorum hristiyan bir ulkede yasiyan biri olarak din ayrimi yapmak sacma olur :D

0|0
    0|0
  • ben muslumana da guvenme sorunu yasıyorum

0|0
    0|0
  • Müslüman olanlara güvendik de ne oldu?

0|0
    0|0
  • Şimdiki müslümanlarada güven olmaz ya

0|0
    0|0
  • Elbette güvenirim

0|0
    0|0
  • Karakterle alakali birsey bu bence

0|0
    0|0
  • Müslümana guvenemıom gavura mı guvenecem