Dinlerin uydurma olmadığının ispatı var mı?

dinlere inanmıyorum hepsi uydurma buna daha 15 yaşımda karar verdim etrafımdaki birçok insan dinci ve konuşulmuyor alıgıları zayıf bilimden haberleri yok bana kuranda dahi yazmayan hikayeleri anlatıyorlar hiddetleniyorum ya bu kadar insan gerçekliği olmayan dine nasıl inanabiliyor he inansınlar gerçi çok daha iyi çünkü sapık zihniyetlerini ancak cehennem korkusuyla durduruyorlar inanmamamın birçok sebebi var
Arapça olması
Mantık hataları ve çelişkiler
Yanlış birşey olunca halk şüphe duymasın diye ama o zamanın şartları öyleeee fasa fisoları
Tanrı neden 4 kitap indirdi bir tane indirip onu korusaydı ve bu ayrılıklar olmasaydı
Ki en kudret sahibi tanrının bu kitabı indireceğini düşünüyorsanız bu tanrıya hakarettir BENCE
Eşitlik olmaması
Vebu en merhametli tanrı sırf (kitap indirdiğini varsayıyorum) kitabına inanmadığı akıllı sorgulayan kalbi temiz kullarına azap mı verecek
Objektif olun dinciler doğup büyüdüğünoz yetiştiğiniz yer kültür din beyninize işlemiş müslümünlığı översiniz anca yok müslümanlar sonunda güç sahibi olacak bütün islam ülkelerine bakıyorumda bunu hangi tarafınızla uyduruyorsunuz daha söylemek istediğim birçok şey var kısa kesicem fikirlerinizi bekliyorum

0|0
11|17

En İyi Erkek Görüşü

• keşke herkes senin gibi bilinçli olsa. 4,5 milyarlık dünya tarihinde, dinlerin tarihi taş çatlasa 2000-2500 yıldır, ee diğer milyar yıllara nerede? hepsi uydurma hepsi safsata.

1|0
    0|0
    • Aynen anlayan yok işte bunlara nekadar anlatsan boş savunmalarıda basit o zamanın şartları orda öyle dğmek istamisor tefsir oku bilmem ne komik

• bu konuda diyecek çok şey varda, hemen kaldırılıyor yorumlar hesap kapanır. o yüzden şöyle diyeyim, hiç bir inanç bana gerçekçi gelmiyor ve inanmıyorum.

• Soran kac kisiye verdin zevk aldin belli ki rahatsin zevksiz duramiyosun

En İyi Kız Görüşü

• Sana tamamen katılıyorum aynı düşünüyoruz

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Her din için uydurma değil denemez.
    Hak olan ilahi dinler dahi değiştirildi. Değişmeyen ve kıyamete kadar hükmü geçerli olan bir tek İslam dini kaldı.
    Ben müslüman bir anne babadan dünyaya geldim. Bu sebeple müslüman olmam şaşırtıcı değil. Ama müslümanlığı kitaplardan öğrendim. Anne-babamdan öğrendiklerimle kalmadım. Elhamdülillah İslam dinini dosdoğru anlatan kaynakları buldum. Bu kaynakları ararken nefsimi aradan çıkardım. Şöyle ki, bir şey nefsimin hoşuna gitmese de doğru olabileceği ihtimalinden yola çıktım. Araştırdım ve nefsimin hoşlanmadığı hususlar olmasına rağmen İslam'ın hak din olduğuna kanaat getirdim. Doğrunun, güzelin İslamın emrettiği şeyler olduğuna, yanlışın, kötünün İslam'ın yasakladığı şeyler olduğuna şahit oldum. Hala daha şahit oluyorum.
    Görüyorum ki, aslında İslam'a düşman olanlar nefislerine düşkün olanlar. İslamı okuyup öğrenmeyi bırak işitmekten bile rahatsızlar. İslamı dahi ateist kaynaklardan öğreniyorlar. Çünkü, yanlış olma ihtimaline sarılmışlar. Kurtuluşlarını onda görmüşler.

Ateistlerin ekseriyeti İslam'ı müslümanlardan çok bildiklerini iddia eder. Halbuki bildikleri ateist kaynaklarda geçen bazı Kur'an ayetlerinin yanlış tercümelerinin bozuk akılları ile izahıdır. Ateistler hakikate talip değillerdir. Nefislerini haklı çıkarmak gayretindeler. Eğer hakikate talip olsalar İslam'ı, İslam bilginlerinden öğrenip onların -varsa- yanlışlarını ortaya koyarlardı. Ama bunu yapamadıklarından ve samimi de olmadıklarından ayetleri kendilerince tercüme edip kendilerince mana veriyorlar.

Senin sorduğun sorulara da doğru yolun alimleri cevap vermişler, neredeyse cevabı verilmedik soru bırakmamışlardır. O alimlerin izahlarına bakarsan hiçbir mantıksızlık ve çelişki olmadığını görürsün.

1|1
    0|0
    • Bir kere dünya hayatının imtihan olduğu gerçeğini akıldan çıkarmamak gerek.
      Şu kainat tesadüfen olamaz. İnsanoğlu yıllarca düşünerek, uğraşarak bir hücreyi bile meydana getiremezken sayısız hücre, sayısız atomdan oluşan ve her biri birer sanat eseri olan sayısız varlığın tesadüfen oluşması akla-mantığa aykırıdır.
      Bir otomobil tesadüfen meydana gelebilir mi? Otomobili oluşturan bütün parçaları, somunları, civataları bir meydanda toplasak, milyon, milyar yıl beklesek bir otomobil meydana gelebilir mi? Buna inanana akıllı denilebilir mi? Peki misal bir karınca bir otomobilden daha mı ilkeldir? Otomobilin tesadüfen oluşması bile akla mantığa sığmazken şu kainatın tesadüfen oluşması kabul edilebilir mi? Demek ki şu kainatı yaratan bir ilah var. Peki şu kainatı yaratan bir ilah varsa bu ilahın sonsuz ilim ve kudret sahibi olması icap eder. Sonsuz ilim ve kudret sahibi yaratıcı şu kainatı boşu boşuna yaratmış olabilir mi? Bu abes olmaz mı?

• Muhammed aleyhisselam bu dini insanları bildirmekle dünyalık bir menfaat mi temin etti? Zevcesi Ayşe validemiz, "ömrü boyunca bir kere bile arpa ekmeğinden doyasıya yemedi" buyuruyor. Dünyalık bir menfaat temin etmediği gibi çok da eziyet çekti. Canına kastedildi. Memleketinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Bu dava uğruna en sevdiklerinin ölümüne şahit oldu. Davasından vazgeçmedi. Kendisine zulmedenleri affetti. Okuma-yazma bilmezken bugün bile milyarlarca insanın düstur edindiği sözler sarfetti. Emrettiklerinde faydalar, Yasakladıklarında zararlar olduğu açık. Nakille bize ulaşan pek çok mucize de gösterdi. En önemlisi olarak da Kur'an-ı bıraktı. Düşmanlarına galip geldi. Hiçbir dünyalığı olmadan bu dünyadan göçtü. Varislerine de bir şey kalmadı. Öyleyse bu zat peygamber değil de nedir?

• İlk din, ilk insanla indi. İlk insan Peygamberdi. İlk inen ilahi dinle son inen ilahi dinin iman esasları aynıdır. Hepsi de müslümanlıktır. Hepsi de altı iman esasına inanmayı emrediyordu. Amel edilecek hususlarda farklılık vardı. Zamanla insanlar iman edilecek hususlarda kendi akıllarınca değişiklik yaptı. Kimi Allah'a oğul isnat etti, kimi O'nu bırakıp puta taptı. İnsanlar bu şekilde doğru yoldan ayrıldıkça Allah-ü Teala da Adem aleyhisselam'a indirdiği iman esaslarını peygamberleri ve kitaplarıyla tekrar bildirdi. Bu devran böyle sürüp gitti. Bugün de doğruyu değiştirip yanlışa inananlar mevcut. Kıyamete kadar da devam edecek. Ama Kur'an hiçbir zaman değişmeyecek. İslam'ın hükmü kıyanete kadar geçerli olacak ve doğru inanca sahip müslümanlar kıyamete kadar var olacak. Bir tek Allah diyen kalmadığı zaman kıyamet kopacak.

• Ben Bir Müslümanım Kitabım Kurhan-ı Kerim.
    1-Kurhan-ı Kerim Arapçadır ve en eski dilde odur neden arapça onu kimse sorgulayamaz yaradan öyle istemiş öyle olmuş.
    2-Bir ineğemi tapmak mantıklı bir putamı tapmak mantıklı yoksa yaradana inanıpta şeytana uymakmı mantıklı?
    3-Kurhan-ı Kerimde yanlışlık yoktur sen onu okumayıp başkası sana içindekileri anlatıp senin ona göre hareket etmen yanlıştır kendin açıp okusan yanlış bir şeyin olmadığını anlarsın ve kafanda sor işareti olmaz.
    4-Allah (c. c) sayısını bilmediğimiz kadar kitap indirmiştir fakat içlerinde sadece 4 büyük kitap Tevrat, Zebur, İncil ve son kitap Kurhan-ı Kerim dir.
    Tek bir tane kitap indirseydi vay o peygemberin haline bu dünyaya sayısız peygember gelmiş ve gitmiştir ve genellikle çoğu katledilmiştir sence bir peygamber olsaydı ve bir kitap bu kadar isnan ona neler yapardı neler.
    5-Irklara ayırmıştır bu Eşitsizlik ve ya insan ayırma değildir Allah (c. c) şeytan ona ihanet edince ve ona senin çok güvendiğin bu kullarını yoldan çıkarıcağım bakalım benim dediklerimimi yapıcaklar yoksa senin çizdiğin yoldamı gidicekler ozamn göreceğiz der ve insanlara farklı kitaplar gönderilir ama hepsi Allah (c. c) emrettiği ve koyduğu kurallardan ibarettir sadece onlara inanmanı kurallara uymanı okumanı ve ibadet etmeni ister eğer senin gibiler böyle inanmayıp sorgular ise işte şeytanın kucağındaki yeni doğmuş bir iblissin ve o yaradan senin bunları yapmana rahmen sadece senin tövbeni bekler ve inanmanı bunu yapmazsan ozaman vay haline isterse yüreğin parıl parıl parlasın ne fayda o toprakta kalıcak ruhun Allah (c. c) ye gidecek ve orada sorgulanacaksın

0|0
    0|0
  • Madem bu kadar cesaretlisin niye gizli soruyorsun?

Deden ebu lehebte senin gibi sorgulardi islami.
    Hicbirzaman inanmadi ve hep zulüm etti inananlara.
    Ama ona allah lanet etti ve dünyadayken cezasini cekti. Sende dedenin yolundan ilerleye devam et.

2|0
    0|0
  • Tanrının insanı, iyiliğin-kötülüğüm, güzelliğin ve çirkinliğin olduğu bir dünyada yaratıp kendisinin insana hiçbir vasıf yüklemeksizin huzura çekilip keyif sigarası yakması olayını bana açıkla o halde? Burada bir mantık bekliyorum? Ayrıca soru detaylarından da anlaşılacağı üzere hiçbir şey okumamışsın. Ağzı olan konuşuyor misali...

0|0
    0|0
  • Din, toplumların afyonudur.
    Dinler olmasaydı, bugün muktedirler toplumları bu kadar iyi yönetemezlerdi. Tüm dünya ülkeleri için geçerli bir durumdur bu. Hal böyle olunca da, sen istediğin kadar tutarsızlıktan bahset, daha çocuk yaşta beyni yıkanmış, sorgulamaktan korkan insanların fikirleri değişmeyecek, değiştirilemeyecektir ne yazıkki.

0|0
    0|0
  • arkadaşım sana dünya üzerindeki bütün dinleri araştırmış hatta ateizmi bile hepsini denemiş ve sonunda gerçek dinin islamiyet olduğunu kuranı kerimin kutsal bir kitap olduğunu kanıtlamaya çalışmış ENGİN NOYAN adlı kişinin hayatını araştırmanı tavsiye ederim soruna en güzel cevabı bulabileceğin kaynak bence o adam

0|0
    0|0
  • Bir Bebeğin Oluşumuna Bak Nasıl Oluyor Dünyaya Gelirken Nelerden Geçiyor Bak Inanirsin Yaradana Ve Dinine

0|0
    0|0
    • Yaratıcıya inanıyrum ma dinsere inanmam için hiçbir gerçeklgk yok he diyeceksiniz tanrı kullarını başıboşmu bıraktı böyle bir kitap kutsal olamaz şıhsi fikrgm inananlarada saygımız var

• ister inanın ister inanmayın diyor Kuran , özgürsünüz akıl verdim düşünmeniz için diyor.
    Ama yarın öldüğünüzde ister cennete ister cehenneme gir denmeyecek diyor.

1|0
    0|0
  • olduğunun bir ispatı var mı?

0|0
    0|0
  • İslama göre herşeyi araştıran bir sap daha işte hayatında islamdan başka din okumaz kuran okumaz bütün inanışlar dinler böyledir der.
    Siz dinsizcileri de görüyoruz dünyaya acaba ne kattınız merak ediyorum yaptığınız buluşlar icatlar yenilikler bir parmagın yarısı kadar bile değil denizden bir damla su bile değilsiniz

0|0
    0|0
    • Hristyanlığıda okudum merak etme canım hepsi aynı benim için boş uydurma ben aklımla buldum yolumu nediyorlardı yolu bilince tarifi gerekmez

• :) tabi tabi okumussunuz islami sitelerden falan doğrıu haklısınız
      dogru yolu bulan tabi sizlersiniz inananlar cahil sizler zeki akıllı
      sana diyorum hadi bilim sanat adına neler yaptınız sçöyle o zaman sadece bir yahudi bilim adamları bile tek başına sizi ikiye katlayıp 4e böler tek başlarına.
      yaptıklarınız denizden bir damla su kadar bişey dünyaya

• Arkadaş ateist değil deist ona göre yorumlayın telde olduğumdan malesef açıklayamayacağım

0|0
    0|0
  • garantisi yok bana göre de uydurma

0|0
    0|0
  • tek gerçek allah var ve bütün kitaplar insanlığın iyiliği indirilmiş

0|0
    0|0
  • Bence kisa kesme uzun kalsin aci ve zevk verir kaybol simdi

0|0
    0|0
    • Cahilliğini ve seviyesizliğini belli etmeseydin keşke

• Sana şunu diyim Kesinlikle bir yaratıcı var buna kalpten inanıyorum ama dinler konusunda şüphelerim var. Özellikle müslümanlık bilmiyorum kabul edemiyorum bu dini

0|0
    0|0
  • Hiç kuran tefsiri okudun mu?

0|0
    0|0
    • Okudum elbet ama gerekli olduğunu düşünmüyorum adam kanıt diye ayet gösteribor yok ben bilmibordum yahu saygı duyuyorum herkese ama onlardan aynı saygıyı alamıyorum kendi bildiğini ısrarla kabul ettirmeye çalışıyor yarımakıllıymışım gibi

• tamam sen haklısın. Elbet azrail geldigi zaman vah benim halime dicektim...

• Diceksin

Kızlar Ne Diyor 10

• Tanrı tek kitap gönderse idi o zaman insanları nasıl bir imtihana tabi tutacaktı? Allah'a inanmanın bir mükafatı, inanmamanın da bir cezası olacak tabi ki. Akıllı ve sorgulayan neye göre akıllı ya da kime göre akıllı materyal düşünceye sahip olanlara göre akıllı olabilir ama metafizik düşünceye sahip olanlara göre ise akılsız olabilir. Dinlerin uydurma olup olmadığını şimdi kimse size ispatlayamaz din inanç meselesidir inanıyorsanız inanırsınız inanmıyorsanız da saygılı olmasını bilmeniz lazım. İnanmak istemeyen insanların kalbine zorla inancı sokamayız, inanmak istemeyen insanlar zamanında peygamberlerin mucizelerini dahi gördükleri halde onları büyücülükle suçlamış yine de inanmamışlardır.

1|2
    0|0
    • Ben mucize. eklemiyorum yadabir kitap evren zaten tanrının varlığının kanıtı dinlere inanmadığımı söylüyorum inanmaktan zararda gelmiyor ama saygı yok

• Kuran Arapça olarak indirildi
    Tevrat İbranice, İncilin dili ise Aramice yani günümüzdeki Süryanice eğer dilden vurmaya çalışıyorsan bütün kitapların dilleri farklı. İndirildiği dönemin en zengin dili ile indirilmiş hepsi. İnsanlar ister istemez dine kendi yorumlarını katarlar. Kutsal kitapları okumadan yorum yapma derim. Dinlerin uydurma olmadığına sen inanmadığın sürece kimse seni inandıramaz fakat dünyaya kendine ekosisteme bakacak olursan bir tanrının var olduğunu anlarsın. Tabii senin amacın çamur atmaksa boşver tartışmaya bile değmezsin

0|1
    0|0
    • Tanrıya inanıyorum ama bütün kutsal kitaplarda mantık hataları ve çelişkiler var tek tek söyleyemicem düşünceleriniz değişmicek nasılsa

• Birçok var hangisini söyliyim araştırmanı öneriyorum

• İlk aklına geleni söyle işte

• İnsan aşık olmanın kalpte başladığını söyler. Eğer sen kalbini kilitlemişsen sadece beynin ile onu bulamassın. Bir yaratıcının olduğuna inanıyorsan O yaratıcı yarattığı kimselere kendinden bahsetmez mi? Muazzam bir güce sahip olduğunu doğru yolu bulmamız gerektiğini söylemez mi? İşte din budur. Allah'ın bizlere indirdiği sözleri tam anlamıyla yerine getirmemizdir.
    Ali imran Suresi 19. ayette de buyrulduğu gibi
    Allah katında hak din İslâm'dır.
    Allah ilk peygamberden son peygambere kadar insanlara aynı şeyi vahyetmiştir. Hz İsa hristiyanlığı yaymak için gönderilmemiştir. O Allah'ın yüce olduğunu onun emir ve yasaklarını yaymak için gönderimiştir. Ancak insanlar peygamberlere gelen sözleri saptırmışlardır. Kendilerince din oluşturmuşlardır. Ve Kurandan önce gelen kitapların sözleri saptırılmıştır.
    Allahı'ın emir ve yasaklarına uyan onun tek ve en yüce olduğunu kabul eden herkes müslüman sayılır. Gelen bütün peygamberler de Allah'a teslim olmamız gerektiğini söylemiştir.
    Ancak geçen zamanda gönderilen kitaplar değiştirildi. İşte bu yüzden Hz Peygamber gönderildi. Gelen son vahiy kitabı Kuran-ı Kerimdir.
    Hz Peygamberden önce gelen kitaplar o zamanın insanı içindi. Zaten kuran-ı Kerimi ayıran en önemli özelliklerden biri de tüm insanlığa gelmiş olmasıdır. Kuran'da da bu kitaplardan bahsedilir. Zebur İncil Tevrat ve son kitap Kurandan.
    RA'D SURESİ 38. ayette
    Her zamanın, bir kitabı vardır. denmiştir.
    Kuran'ı Hüda ise tüm zamanların kitabıdır. Kuran Allah'ın insanlara uyması için gönderdiği kitaptır. Yani Allah'a teslim olma. İşte bunun Arapça karşılığı ise İslamdır.
    Hicr suresi 9. ayet
    Muhakkak ki zikri (Kur'ân-ı Kerim’i), Biz indirdik. O'nun koruyucuları (da) mutlaka Biziz.
    Umarım fikirlerini sorgulamaya başlamışsındır. Eğer kendini kilitlersen etrafındakileri göremezsin. Ayrıca hesap günü geldiği zaman gerçek müslümanlar muazzam bir güç sahibi olacak. UNUTMA!
    Bir sorun olursa mesaj atabilirsin

1|1
    0|0
  • Görmek isteyene o kadar çok ki neden 4 kitap ve Kuranda 25 peygamber geçiyor anlamıyorum güncelleme mi geliyor format mı atılıyor biri bana bunu açıklasın yeter :)

0|0
    0|0
  • bilemicem inandıgın diine bağlı

0|0
    0|0
  • Derin mevzuya fazla girme bence bogulursun, din ve politik mevzular fazla tartisilmamali.. Sen inanmamakta ozgursun ben inanmakta.. ee sorun ne ozaman?

0|0
    0|0
  • Neden muslumanliga yuruyosun simdi hristiyanlik ta varken?

0|0
    0|0
  • Dinde zorlama yoktur. Dindarım. Seni yargılamayacağım. Senin inancın sana , benim inancım bana.

0|1
    0|0
  • dediğin gibi uydurma şeyler var ama bunlar insanların uydurmaları böyle düşünmen yanlış demeyeceğim çünkü bu sefer bir önyargı oluşacak bana karşı sende. Kuranda hangi mantık hatası veya çelişkinin olduğunu sormak istiyorum sana. ayrıca sorgulamak senin hakkın Allah bize bu beyni sorgulayalım ve işin mantığını kavrayabilelim diye vermiş şahsen ben sorgulamadan inananlar kadar garip olanlarını görmemişimdir bu düpedüz körü körüne inanmaktır.. halbuki aklını kullanıp birçok şeyin neden olduğunu çözebiliriz. mesela Allah neden namaz kılarken secdeye vardığımızda ayaklarımızın yerle temasının kesilmesini istemiyor? bunu yapmanın vücuda faydası var elbette ki Allah bunu istiyor bizden bilim adamları bunu araştırmışlar mesela ve ayaklarımızın yerle temasının kesilmemesi parmak uçlarımızın yere değen kısımlarının bükülmesi beyindeki bazı hormonları uyarıyormuş ama biz namazı böyle bir faydası olduğu için kılmayız Allah bizden bunu istediği için kılarız. Allah bize sonsuz mutluluk ve sonsuz azap arasında iki seçenek sunmuştur. bu dünyadan örnek verecek olursak mesela bir doktor oldun eğer işinde çok çalışırsan hem itibarın yükselir hem de başhekimliğe vb. yükselebilirsin ama çalışmayıp yan gelip yatarsan hem işten atılır hem de maaşın kesildiğinden aç kalırsın diğer yerlerde iş imkanı bulman da zor olur. hangisini seçeceğin bariz belli bu dünya imtihan dünyasıdır Allah bize doğruyu veya yanlışı seçebilmemiz için bu aklı vermiştir zaten şimdi belki şöyle bir soru soracaksın peki Allah tüm kullarının cennete gitmesini istiyorsa neden bize doğru olanı seçtirmiyor? peki sen iradenin senden alınmasını doğrunun veya yanlışı seçememek ister misin? şuur bizi diğer varlıklardan ayıran tek şeydir. bu dünyaya bir taş olarak da gelebilirdin ama bir insan olmuşsun bir taş bile Allah'ı zikredebiliyorken biz niye bunu göremeyecek kadar kör olup aciz olalım? Şu an kendi yaptıkları bir inekteno bembeyaz sütü bile sağamıyorlar bilim adamları bence bu bile yeterli Allaha inanmak için ;)

0|1
    0|0
  • bunu sorgulayabilmen için sana beyin veren de o
    madem bu kadar merak ediyorsun aç bir Kuran`ı oku o zaman anlarsın
    ayrıca dinlerin uydurma olduğunu düşünüyorsun fakat sadece islamı ele almışsın onu yargılıyorsun
    bu durumda hristiyanlık, yahudilik... nerede?

2|0
    0|0
    • Onlar hepten beter zaten hepten hikaye bakarsak gene en iyisi islam oda kopya zaten yaratıcıya inanmadığımı söylemişmiyim?

• söylememişsin fakat ben yalnızca Allaha inan derim ne kaybedersin ki? inanırsan kazanan sen olursun emin ol
      şöyle düşün bir çıkmazdasın çaresizsin umudunu yitirmişsin artık hiç bişeyin düzelemeyeceğini düşünüyorsun bu durum da tüm bunların bitmesini istiyorsun birine muhtaç olduğunun farkındasın işte tam da o zaman sığınacak birinin olmasını istemezmiydin? (ki bu hayatta herkes birine muhtaç bu benim şahsi fikrim)

Yükleniyor...