Sonun gelmesini bekliyor musunuz?Sorumu sormadan evvel hangi şarkının eşlik edeceğini düşünürken bu parça geldi aklıma. Sözleriyle deyim yerindeyse "cuk" diye oturdu.
Olay şu:
Bugün amirlerimden biri, uzun süredir iş yerimdeki hareketlerimi, fikirlerimi, söylemlerimi incelediğini itiraf etti. Çıkardığı sonuç şuymuş: Dini sohbetlerden kaçınan ve tahminen dini vecibelerini yerine getirmeyen ve dini pek çok şeye inanmayan biriymişim.
Aslında tespitleri doğru ve bende kendisine bunu söyledim. Keşke söylemez olaydım, iki saat boyunca resmen başımın etini yedi ve dibimden ayrılmadı.
Allah'tan tutun kıyamet gününe ve meleklere kadar her şey ile ilgili uzun uzun konuştuk.
Dürüst olmak gerekirse yıllar içinde deneyimlediğim bazı kişisel olaylardan ötürü dinden fazlasıyla soğudum. Bunu yalanlamıyorum.
Ama bu şu anlama da gelmez: Dini kötülemiyorum!
Aksine fazlasıyla saygım var.
Konu dönüp dolaşıp her defasında kıyamet alametlerine ve meşhur son güne geliyordu. Sahi, ne var bu son günde bu kadar?
Yani, elin adamı güneş enerjisinden su üreten el kadar şişe yapmış ama biz hala bu konulara saplanıp kalıyor ve gereksiz yere vakit harcıyoruz.
Son güne öyle bir takıntılı haldeyiz ki, hayatlarımızı ona göre şekillendiriyoruz. Kimilerimiz bunun hesabını erken yaşlarda yaparken kimilerimiz belli bir yaştan sonra başlatıyor sayacı...
Sonun gelmesini bekliyor musunuz?
Son güne ve günahlarla birlikte sevapların muhasebe kayıtlarına öyle bir takınlı haldeyiz ki, nereden ne koparsak diye de düşünmeden edemiyoruz. Hatta sırf bu yüzden başkalarının hayatlarına da müdahale etmeyi yaşamsal ve inançsal bir borç biliyoruz kendimizde.
Bu gözler pek çok şey gördü. Karısını aldattıktan sonra cuma namazına giden adamı da gördü, haram yemeyi pek seven hacı amcanın işine geldiğinde kendini dindar ilan ettiğini de...
Son güne ve o günün kişisel bazdaki kurtarma payına tıkmış bir milletiz. Bu öyle de böyle de bir gerçek!
Her neyse, soruyu fazla uzatıp okuma zahmeti göstermek istemeyen xper kasma hevesinde olanlar için özet geçerek sorularımı yönelteyim.
1-Yaşamın sonu diye dabir edilen kıyamet günü hakkında ne düşünüyorsunuz?
2-İnancınızı kendinizde mi yaşamayı seversiniz yoksa onu bunu hak yoluna sevk edeyim de sevaba gireyim düşüncesini hesaplar mısınız?
3-Sizin gibi düşünmeyen insanlara dini konularda sık sık telkinde bulunur musunuz?
4-Sizin gibi düşünmeyen veya din ile içli dışlı olmayan insanların yanında kendinizi rahatsız hisseder misiniz ve onlardan kendinize bir zarar geleceğini sanar mısınız?
5- Yaşamınızın sonuna dair en etkin korkunuz ne?


0|0
65

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

Erkekler Ne Diyor 4

Yükleniyor...