Sonun gelmesini bekliyor musunuz?

Sorumu sormadan evvel hangi şarkının eşlik edeceğini düşünürken bu parça geldi aklıma. Sözleriyle deyim yerindeyse "cuk" diye oturdu.
Olay şu:
Bugün amirlerimden biri, uzun süredir iş yerimdeki hareketlerimi, fikirlerimi, söylemlerimi incelediğini itiraf etti. Çıkardığı sonuç şuymuş: Dini sohbetlerden kaçınan ve tahminen dini vecibelerini yerine getirmeyen ve dini pek çok şeye inanmayan biriymişim.
Aslında tespitleri doğru ve bende kendisine bunu söyledim. Keşke söylemez olaydım, iki saat boyunca resmen başımın etini yedi ve dibimden ayrılmadı.
Allah'tan tutun kıyamet gününe ve meleklere kadar her şey ile ilgili uzun uzun konuştuk.
Dürüst olmak gerekirse yıllar içinde deneyimlediğim bazı kişisel olaylardan ötürü dinden fazlasıyla soğudum. Bunu yalanlamıyorum.
Ama bu şu anlama da gelmez: Dini kötülemiyorum!
Aksine fazlasıyla saygım var.
Konu dönüp dolaşıp her defasında kıyamet alametlerine ve meşhur son güne geliyordu. Sahi, ne var bu son günde bu kadar?
Yani, elin adamı güneş enerjisinden su üreten el kadar şişe yapmış ama biz hala bu konulara saplanıp kalıyor ve gereksiz yere vakit harcıyoruz.
Son güne öyle bir takıntılı haldeyiz ki, hayatlarımızı ona göre şekillendiriyoruz. Kimilerimiz bunun hesabını erken yaşlarda yaparken kimilerimiz belli bir yaştan sonra başlatıyor sayacı...
Sonun gelmesini bekliyor musunuz?
Son güne ve günahlarla birlikte sevapların muhasebe kayıtlarına öyle bir takınlı haldeyiz ki, nereden ne koparsak diye de düşünmeden edemiyoruz. Hatta sırf bu yüzden başkalarının hayatlarına da müdahale etmeyi yaşamsal ve inançsal bir borç biliyoruz kendimizde.
Bu gözler pek çok şey gördü. Karısını aldattıktan sonra cuma namazına giden adamı da gördü, haram yemeyi pek seven hacı amcanın işine geldiğinde kendini dindar ilan ettiğini de...
Son güne ve o günün kişisel bazdaki kurtarma payına tıkmış bir milletiz. Bu öyle de böyle de bir gerçek!
Her neyse, soruyu fazla uzatıp okuma zahmeti göstermek istemeyen xper kasma hevesinde olanlar için özet geçerek sorularımı yönelteyim.
1-Yaşamın sonu diye dabir edilen kıyamet günü hakkında ne düşünüyorsunuz?
2-İnancınızı kendinizde mi yaşamayı seversiniz yoksa onu bunu hak yoluna sevk edeyim de sevaba gireyim düşüncesini hesaplar mısınız?
3-Sizin gibi düşünmeyen insanlara dini konularda sık sık telkinde bulunur musunuz?
4-Sizin gibi düşünmeyen veya din ile içli dışlı olmayan insanların yanında kendinizi rahatsız hisseder misiniz ve onlardan kendinize bir zarar geleceğini sanar mısınız?
5- Yaşamınızın sonuna dair en etkin korkunuz ne?

0|0
6|5

En İyi Kız Görüşü

• Iman eden, inanan ve ibadet eden herkese saygiliyim. Benim icin tabiat ana var Allah baba yok, neden? cunku yaratan dogurandir. Kainatin döngüsü böyledir ama bunu tanimlayamazsin. Allahin insan tarafindan verilmis 99 adindan ilki "Hictir" Yani Allaha inanabilirsin, puta tapabilirsin, kiliseye ya da mescide gidebilirsin.. Bu senin OZELINdir. Is yerinin bunu sorgulamasi cok tuhaf, insanlarin birbirlerine biseyler empoze etmeye calismasi gülünc. Bu kadar merak iyi degil. Kimse gelip cinsellik konusmuyor, sorgulamiyor neden? Cunku bu ayip, senin özelin ama Dinsel ilgin/ hangi partiye oy attigin ya da maasin bir merak konusu :) Cinselligi dinsellige tercih ediyorum. Insanlar cinsel dogup dinsel ölüyor. Cinsellikte üretkenlik var ama dinsellikde maalesef. Sondan cok recycling ciyim ben :)

0|1
    0|0
    • Yani dedim ya adamlar güneş enerjisinden su üreten şişe geliştirmiş bununla kalmayı yetinmeyip, güneşin kavurduğu yerlere bu teknoloji ile su evleri açmayı planlıyor ve biz bu konuya saplanıp kalıyoruz. Bir bataklıkta batarken oynamak gibi...
      Teşekkür ederim.

• Teskkk deae

• Rica ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• '' Her neyse, soruyu fazla uzatıp okuma zahmeti göstermek istemeyen xper kasma hevesinde olanlar için özet geçerek sorularımı yönelteyim.
    ''

kısmına kadar okudum ve profilinde yazan yaşına baktım, 30.
    hacı sen 30 yaşına kadar gelmiş ve hala bu konular hakkında sitem edebiliyorsan, seni kötülemek adına değil ama kendi adıma şunu söyleyebilirim ;
    bunları 19 yaşımdayken çoktan aştım. kafamda her şey berrak.
    kısaca senden 10 sene öndeyim :DD kendi adıma sevindim.

sorulara gelirsek;

1-Yaşamın sonu diye dabir edilen kıyamet günü hakkında ne düşünüyorsunuz?
    2-İnancınızı kendinizde mi yaşamayı seversiniz yoksa onu bunu hak yoluna sevk edeyim de sevaba gireyim düşüncesini hesaplar mısınız?

(1 ve 2 ' ye cevabım aynı olacak ) ;

Dinleri önemsemiyor ve tanrıyı (eğer var ise) umursamıyorum.
    nedenleri ;
    1- Ben yaratılmış olmayı istemiyorum. Bana sormadan beni yaratıyorsa bana saygı duymuyor demektir, bende ona saygı duymam.

2- Eğer tanrı var ise; neden evreni ve bizi yarattı.
    sınav için falan deniliyor; tamam da neden sınav yapma gereği duydu durduk yere canı mı sıkılmış.

--- --- ---
    (sorulara devam)
    3-Sizin gibi düşünmeyen insanlara dini konularda sık sık telkinde bulunur musunuz?

Hayır, kafam gayet berrak belirttiğim gibi, onları dinler ve haklısın der ve gülümserim. Onun aklını bulandırmaya gerek yok durduk yere, saygı duyarım.

4-Sizin gibi düşünmeyen veya din ile içli dışlı olmayan insanların yanında kendinizi rahatsız hisseder misiniz ve onlardan kendinize bir zarar geleceğini sanar mısınız?

ben insanlardan korkmam, onlar benden korksun.

5- Yaşamınızın sonuna dair en etkin korkunuz ne?

Fiziksel işkence görmek,
    Tecavüzle ilgili başıma veya sevdiklerime bir olay gelmesi.
    Akıl sağlığıma bir zarar gelmesi.

1|1
    0|0
    • Danışan ilah olmaz. yaratmadan önce sana sorması için senin birşey olman lazım ki muhatabı olasın. Zaten ayette henüz adı anılır birşey değilken biz onu yarattık sonra bize düşman kesildi deniliyor. İnsan bazen kendi aklını yeterli görür ve sorularına cevaplar buldum sanır fakat derinlemesine dusundugunde aslında bulduğu cevapların tutarsız çelişkiler den başka birşey olmadığını anlar.

Kızlar Ne Diyor 5

• 1. oO gün elbet bir zaman gelecek. bunu hepimiz biliyoruz. Önemli olan o güne kadar hayatı doyasıya yaşamak. Son gün diye takıntı yapıp sadece zihnimizi köleleştirdiğimiz kanısındayım.
    2. Ben inancımı kendime yaşarım. Ama eğer dinim hakkında yanlış anlaşılan bir durum olursa tabiki sonuna kadar savunurum.
    3. Hayır tabiiki de içinde varsa zaten o yola girerdi bir şekilde.
    4. Hayır. Ama çoğu insan öyle hissediyor. Benim için hiç önemli olmayan bir konu insanları neden bu kadar geriyor anlamıyorum. önyargılı olmak hayattan çalabiliyor bazen.
    5. Değersizlik hissi

0|1
    0|0
  • yok öyle bir soru hakkıyla 5 sorunun cevaplanmasını istemek

0|0
    0|0
  • Resim herşeyi anlatıyor aslında

0|0
    0|0
  • 1-Yaşamın sonu diye dabir edilen kıyamet gününe inanmıyorum.

2- İnancımı kendimde yaşamayı severim. Birilerine akıl vermek bana göre değil.

3- Yaşamımın sonuna dair en etkin korkum; Özgürlüğümü kaybetme korkusu.

0|0
    0|0
  • Büyük bir merakla

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• 1. Dünyanın sonunun bir anda geleceğini düşünmüyorum bence teknoloji dahada gelişince doymak bilmeyen insanoğlu dünyanında sonunu getirecek.
    2. Benim inanç sistemim düşüncelerim biraz farklı olduğu için başklarıyla uğraşmıyorum. Onlarda kendi yollarını çizebilecek kapasitedelerdir eminim.
    3. Hayır bulunmam canı isteyen öneri danışır bende ancak o zaman ağzımı açarım.
    4. Erkek karısını acıkırsa yiyebilir diyenleri de gördük din ile içli dışlı olmayanlar bana daha güvenli gelmeye başladı.
    5. Akıl sağlığım. Acıyı kendim çekerim fakat başkalarına çektirtmek istemiyorum.

0|0
    0|0
  • Var olmadan önceki sonu düşünmediğimiz için var olduktan sonra ki sonu niye düşüneyim.

0|1
    0|0
  • Bekliyorum

0|0
    0|0
  • Okumadım ama şunu söyleyebilirim ki asla son yokmuş gibi yaşamanızı tavsiye ediyorum. Hayatınızı eğlenerek yaşayın arkadaşlar kıllık çıkarmayın milletin içinde :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...