Sizinde umudunuzu yitirdiğiniz zamanlar oldu mu?

Eskiden 5 vakit namazımı kılar, orucumu tutar,çok aşırı sinirlendiğimde dahil insanoğludur hata yapar diyip sabrederdim. En küçük argo kelimede dahil utanır,çekinir ayıplardım. Bir tek sigara içene bile kızar boş insan olduğunu düşünürdüm.2-3 yıl boyunca ne istediysem hep Allah'tan istedim. Duamı, tövbemi eksik etmedim.Çok zor durumlarda kaldım ve tek dayanağım Allah'tı. herşeyi yapmama rağmen tek istediğim bu zor durumlarımdan biraz olsun kurtulmak, biraz olsun rahatlamaktı.. Bu istediğim yapılamayacak kadar büyük birşeyde değildi. O halde dualarım kabul olmadı hiç. Bende namazı, orucu herşeyi boşladım. sigarayada başladım. daha sonra ne dünyayı ne ahireti umursamadım. yavaş yavaş ahlak anlayışımda değişmeye başladı, eskisi gibi herşeye utanmaz oldum.. Eğer o en küçük isteklerimden sadece birisi bile olsaydı bu hale gelmezdim. İsyan etmiyorum sadece umursamazlık vücut buldu karakterimde. hadi bugün kıyamet kopuyor deseler ben zaten çoktan ölmüşüm kıyamet benim için bir değişiklik olmayacak derim. Beni öldürmeyle tehdit etseler öldürebilirsin izin veriyorum, hatta öldürmeni istiyorum yeter artık benimde burama kadar geldi zaten derim. Onca acı, sıkıntı, dert adamı bu hale getiriyor. En güçlü insan bile bir yere kadar sabredebiliyor. Herkesin taşıyabileceği bir yük vardır. Bu yükten fazlasını atarsanız tepesine elbette yıkılır, hüsran olur. Bu vakitten sonrada bir daha eskisi kadar inançlı, imanlı olabileceğimi zannetmiyorum. Benim gibi tertemiz kalabilmiş bir insana dahi bunca sıkıntıları yüklüyorsa Allah;elbette kendi yarattığındanda kendisi sorumludur, sonuçlarınada kızmaması lazım. ben böyle düşünüyorum. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

0|0
4|5

En İyi Kız Görüşü

• Aynı ben. Ama ben mutluyum yinede. Biraz inancım azaldı. Biraz da her şeyi akışına bıraktım o kadar

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kesinlikle herkesin hayatında boşluk anında umutsuzluğa kapıldığı olmuştur

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Buranın bir imtihan yeri olduğunu unutup imtihanı kaybetmişsin. İsyan etmişsin asıl sıkıntılı anlarında önceki halini devam ettirmeb gerekirdi belki biraz daha sabretsen isteğin gerçekleşecekti. Ama Şu an hala hayattasın istersen tövbe edebilirsin hiç birşey için geç değil. Hala imtihan hayatındayız.. Evet bazen sıkıntılar öyle bir hal alıyor ki dayanması gerçekten çok güç oluyor ama o sıkıntılara karşı bizim sapasağlam ayakta durabilmemeiz ve inancımızı yitirmememiz gerekiyor. Peki Allah'tan başka kime sığınabilirsin? Kimden yardım isteyebilirsin? Kimden hayır gelir ki sana? Bence bir an evvel tövbe et kardeşim. Sende bu yaptığının doğru olmadığını biliyosun aslında.

Dua et ve dualarının gerçekleşeceğine inanarak et. Ve bu isteğin için elinden gelen herşeyi yap. Ve sabret, Allah'ın izniyle olur arkadaşım.

0|1
    0|0
    • zaten hatasız olduğum halde tövbede ettim duada. hep inanarak ettim dualarımı dahil. onca insan ufacık sıkıntılarda yıkılırken ben hep dik durup en ağırlarına bile sabrettim.2-3 yıl bu denli ağır sıkıntılara sabretmek için çok uzun bir zaman. insana 20-30 yıl kadar uzun geliyor. hala hayattayım ama ne için hayattayım? ufacık bir zevk bile almıyorum yaşamaktan. herkes, herşey sahte geliyor artık. en ufak isteklerim bile gerçekleşmedi şuana kadar. ölmeyi istedim kurtulmak için o bile olmadı. ben daha ne isteyim, ne yapayım, neye dayanıyım, neye inanıyım? ben doğruları yaptım her zaman. yanlış yaptıysam tüm sebebi Allah'tır. onca insan ufacık sıkıntılarda küfredip dinden sapıyor. ben onca acıya rağmen dayanmışsam en azından bir duamı kabul ederdi. fazla bir beklenti ve isteği olmayan ben gibi iyi birisininde en küçük isteğini herşeyiyle haketmeme rağmen kabul etmiyorsa Allah; şayet benim ona inancım, bağlılığım nasıl devam edebilir ki? bu yeterince bencillik değil midir?

• Tamam zor zamanlar geçirmişsin sokaklarda kalmışsın. Ama bu senin elinde ki. Çalışmıyor musun? Şu an ki durumun nasıl peki?

• neyse boşver. saol yorum için kg

• "Benim gibi tertemiz kalabilmiş bir insana dahi bunca sıkıntıyı yüklüyorsa.." demişsin.. Aslında çok şey söyleyebilirdim ama gerek yok. Çünkü sende biliyorsundur ki Peygamber Efendimiz (sav) kadar temiz doğru düzgün adaletli...(saymakla bitmeyecek) bir kul daha yokken onun çekmediği zulum kalmamıştır.. Bir hadise de ' Istemez misin ya Ebubekir dünya onların ahiret bizim olsun.' dediği gelir aklıma savunmasız kaldığımda.. Ve sabırla imtihan edildigimizi de biliyorum. Isra Sures, 13. ayet de diyor ki ' Biz her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.' Sanırım burada sorumluluk sahibinin bizim olduğumuzu söylüyor.
    Senin adına üzüldüm.. Her ne istedin de onun sevgisini kazanmaktan daha güzel göründü ki gözüne..

1|3
    0|0
    • büyük birşey istemedim. sadece giyecek normal bir kıyafet, yatacak bir ev, yiyecek bir parça ekmek, cebimde bir parça harçlık. bunlar zaten insanların zorunlu ihtiyaçları değil midir? sen hiç sokakta kış vakti soğukta aylarca 1 parça kıyafetle ve cebinde 1 kuruş parasız, aç kaldın mı? bumu büyük istek? bumu kabul edilemeyecek bir dua? sen herkesin yoksa kendin gibi huzurluca evinde ailesiyle mutlu bir şekilde yaşadığını mı sanıyorsun? bunları yaşasaydın anlardın zaten ne demek istediğimi. Birgün bu hallere düşersen ve tutunacağın bir el bile bulamaz Allah'tan bile yardım alamazsan o zaman anlarsın nasıl bir duygu olduğunu.

• Dostum bana özelden ulaş ben sana yardımcı olacagım sıkma canını , Allahu Teala şahsen gelip kimseye yardım etmez vesile ile gerçekleştirir istenilenleri yardım etmek iyilik yapmak hepsinin ahirette yeri var.. Bende senin vesilenim demek ki bak okudum yorumları ve soru'yu.@fazlakalabalııık arkadaşımızın dediklerine tamamen katılıyorum ama bende şunu söylemeden geçemiycem Öfkeni yenmelisin dostum bu şekilde olmaz.

• @GüvensizimHemdeÇok eyvallah dostum. ancak benim dertlerim çektiklerim saymakla bitmez. çözülecek dertlerde değil artık. çözülebilse dahi artık mutlu ve hayırlı bir hayat yaşayabileceğimi ya da topluma yararlı bir insan olabileceğime inanmıyorum. son raddeye gelip içimde söndürdüm tüm dertlerimi. Şu an sadece akışına bırakıyorum ne olacaksa olsun inceldiği yerden kopsun diyorum. yaşama zevkim bile kalmadı. ince düşüncen için yinede saol.

• Senin gibi sağlam inançlı bir müslüman nasıl olur da şeytana uyup böyle bir insana dönüşebilir, çok şaşırdım ve üzüldüm.

0|1
    0|0
    • insanın başına gelmeyince bilemiyor ne olacağını.

• Şu koca dünyada bir tek sen mi acı çekiyor ya da çok zor şartlarda yaşıyorsun? Ne olursa olsun Allah'a sığın, bol bol dua et. Ben de senin için edeceğim. İnşallah istediğin her şeyin hayırlısıyla karşılaşırsın.

• dua etme fazlını geçeli çok oldu. sende etme. illa edeceksen beddua etde kurtulayım.

Erkekler Ne Diyor 4

• Hayatın kırılma noktaları vardır. Eğer oralardan sağ salim geçersen sonunda elbet güzelliklere kavuşursun.
    Peki kardeşim hiçmi kuran okumadın. İnşirah süresinde her zorlukla beraber bir kolaylık vardır diyor. Hatta iki kere diyor Allah. Yani bir zorluğa iki kolaylık vardır.
    Yada"rabbin seni unutmadı terketmedide" ayeti gözüne çarpmadımı
    Ve "Allah sabredenlerle beraberdir" ayetini duymadınmı.

1|1
    0|0
    • günde en az 2 saat Kur'an okuyarak geçirirdim. sadece arapça olarak değil, türkçe mealinide anlayarak okurdum. ancak o her zorlukla beraber gönderilen kolaylık bana hiç uğramadı. tam bir zorluğu kazanacakken üstüne daha ağırları yüklendi. hiç kolaylık çekmedim, hiç huzuru bulamadım, hiç duam kabul olmadı. hep dert, sıkıntı buldu beni.

• Oldu.

0|1
    0|0
  • Ne zaman öyle bir duruma düşsem.
    Aragorn der ki: '' umudunu yitime legolas. ''

0|1
    0|0
  • İsteklerinin olması için allaha yönelmiş sen hatalisindir, aynı makam sahibi bir adamın kapasinda işinin hallolmasi için uğraşmak gibi... Sen diyorsun ki ben iyi insanım karşılık görmedim o yüzden isyan ediyorum... Bu yanlış işte. İyi insan olmak başka şey, hayatta olumlu sonuç almak için gerekenleri yapmak başka şey...

0|0
    0|0
Yükleniyor...