Neden Latin alfabesi kullanıyoruz?

O kadar savaş en azılı düşmanların dan biri Yunanlılar olsun
Sonra devrim adı altında yine onların dilini kullan
Senelerce Türk Yunan kardeştir de
Gariplik yok mu arkadaşlar
Amaç polemiği yaratmak değil
Lütfen bilgisi olanlar yorum yapsın

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• dünyaya ayak uydurmak için yapılmış bir hamle olduğunu düşünüyorum. zira osmanlı ayak uyduramadığı için düşüşe geçti. batının teknolojisini anlamanın en iyi yolu onların dilini öğrenmek ve zaten konuştuğumuz dil olan osmanlıca da karma karışık bir dildi. türkçe, arapça ve farsça karışımı olan ve arapça alfabeler kullananan bir yazı dalı olan bir milletin düzgün bir yazışma dili olmadığı varsayılıp batının da kullandığı alfabeyi kullanmak istemiş olabilirler. yabancı bir dili anlamak daha kolay olur ve daha kolay diğer milletlerden bir şeyler öğrenebiliriz diye düşünülmüştür bence.

ama bence türklerin bir türk alfabesi olabilmesi güzel olurdu.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• cumhuriyet kurulunca gelen birsey bu... latin alfabe arapcadan komple uzaklasmakti zaten amac... amaclari

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Yunanlıların alfabesi Greek'dir Latin değil.
    Latin alfabesi Roma kökenlidir.

1|0
    0|0
  • Cahil cahil sorular... yorumlar... Atatürk sizin nefes alma sebebiniz... her neyse sorunun cevabı : ülkenin konuşma dili ile yazı dilinin farklı olması,2. bir neden daha kolay olması,3. ve en önemli neden dünya ülkeleriyle aynı alfabeyi kullanabilmek. sen asıl şunu sor neden bizi milli mücadele her fırsatta satan arapların dilini kullanıyoruz. hutbede duada ezanda. eminim çoğunu anlamıyorsunuzdur da. gerçi siz bunları tartışabilecek kapasitede değil gibisiniz. ezan arapça olmalı günah yahu türkçe okunursa dersiniz

0|1
    0|0
    • Kuran dili Arapça dan farklıdır.
      Dini boyuta getirmeyin her bir yorumunuzu

• Ben dil üzerinden konuşuyorum. saptırma

• çok yorum yaparım ama topa tutarlar o yüzden boş ver zamnında devrim diye milleti uyutup koca bir milleti cahil bıraktılar

1|0
    0|0
  • yunan alfabesi ile latin alfabesi farklıdır onların alfabesini kullanmıyoruz önce onu bir düzeltelim. ikincisi latin alfabesi şu an dünyada en yaygın alfabedir biz de o yüzden kullanıyoruz. ve daha da önemlisi bir millete ait değildir aslında şu anda bu alfabenin kökeni diyebileceğimiz tek bir ırk yok. düşmanlık konusuna gelince de dünyada düşman olup da aynı alfabeyi kullanan bir sürü devlet var hali hazırda

0|1
    0|0
  • Cehaletin gözlerimi kamaştırdı. Latin alfabesi Yunan alfabesi değildir, Yunanlar da Latin değildir. Yunanlar şu an bile Yunan alfabesi kullanıyor Latin alfabesi değil. Ayrıca alfabe demek dil demek değildir bunu da öğren. Neden Latin alfabesi kullanıyoruz, çünkü dünyaya uyum sağlamak için.

0|1
    0|0
    • O yüzden mi
      Yabancı bir dil dayatiliyor bize?
      Laf kalabaligina gerek yok
      Kim cahil kim cuhela allah bilir

• Dayatılan yabancı dil nedir? Onu anlamadım. Alfabeyle dil arasındaki farkı kavrayamıyorsun galiba. Atatürk'ü eleştirin ama önce eleştirmek için belirli bir yetkinliğe erişmeniz lazım.

• Çünkü bu alfabe 'nin kullanımı daha kolay. Ayrıca dünya bu alfabe yi kullanıyorken hala arap alfabesini kullanmak çok gereksiz.

Şimdi aşağıda laf eden arkadaşa hitaben söylüyorum:
    Osmanlıda eğitim seviyesi neydi okur-yazar seviyesi neydi de neye dayanarak bir gecede insanları cahil bıraktılar yazabiliyorsun?

0|1
    0|0
  • sanki bundan önceki dilimiz göktürk alfabesiydi.

1|0
    0|0
    • Amacım polemik değil
      Lütfen biliyorsanız yorum yapiniz

• benim bildiğim dünyada Çin ve Japonların kullandığı Kanji ve Katakana alfabeleri var
    sonra Arap ve İbrani alfabeleri var bir de Yunan alfabesi var
    Rusların kendine göre alfabesi var mı bilmiyorum
    Afrikadaki kabileleri saymazsak dünyanın geri kalanı Latin alfabesi kullanıyor zaten

0|0
    0|0
  • Latin alfabenin kökeni Türk alfabesine uzanır. Gönül isterdi ki gerçek Türkçe kullansaydık.

0|0
    0|0
  • Atatürke sormak lazım kanks

0|0
    0|0
  • boşver ahbap. bidaha alfabe değiştirtme durduk yerde. bir gecede cahil kalmayalım

0|1
    0|0
  • arap alfabesi çok zordu gerci halende zor ama şimdi ki teknolojiyle daha kolay ögenebiliniyor. mesela o degil tabi okuma yazma oranımız yüzde 1 falan dı o zaman tercih yapmak zorunda kaldıklarından en kolay en basit alfabede latin alfebesiydi o yüzden o secildi

0|0
    0|0
  • çünkü arap alfebesi batılılık olmuyor arap alfabesi kullanırsak geri kalmış oluyoruz. Şu an tarihini okuyamayan tek devletiz. 100 yıl önce osmanlıca yazılmış bir kitabı kim okuyabiliyor ama çinlişlere bak adamlar 2000-3000 yıl önce yazılan çince bir yazıyı hala okuyabiliyorlar.

0|0
    0|0
  • yoksa nasıl olurda yıkacaklardı turklerı :D bir ülkenin dili dini gelenekleri bunları yıktıktan sonra gerisi boştur bak sekıl a OSMANLI

0|0
    0|0
  • Dunyanin cogu yerinde latin alfabesi kullaniliyor ondan.

0|0
    0|0
  • iyide harf değiğince ingizliceyi otomatik mi öğrendik? konusma dili yine aynı

0|0
    0|0
  • İslamiyetten geri kalmak için oynanmış bir oyundan ibaret bir desise bu.

0|0
    0|0
  • Göktürkçe nin düzenlenmiş hali işte... Atamız özüne dönmüş yani gavurlasmamis

0|0
    0|0
  • Latin hatunları getirmedm latin alfabesi de dili de bizde olmamalıydı 😀😀😀

0|0
    0|0
  • koskoca milleti 1 gece cahil bıraktılar diyorlarya, osmanlıca okuma yazma oranı %3 dü, latin alfabesinden sadece 3 yıl sonra %5 5 yıl sonra ise okuma yazma oranı %12 ye çıktı... Senin için yeterli bir cevap sanırım.

(onaylıyormuyum hayır onaylamıyorum, osmanlıca kalmalıydı, ama rakamlar asla yalan söylemez tatlım)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Latin dilini kullanmıyoruz, latin alfabesini kullanıyoruz. Yunanlar ise Yunan alfabesini kullanıyor ki yazılışının da, okunuşunun da latin diliyle benzerliği olsa da latin alfabesiyle alakası yok. Yunanca Hint-Avrupa dil ailesine ait bir dildir. Türkçe ise Altay dil grubuna aittir. Hiç bir şekilde bağlantısı yok kısacası.

0|0
    0|0
  • Sen hangi alfabeyi kullanmak isterdin? Düşman olmadigin ülkemi var ki, sadece sen alfabe yaratsan bununda dünyada önemi olmaz, kimseyle anlasamadiktan sonra. Latin harfler daha kolaydir cünkü, türkçe yazildigi gibi okunan bir oldugu icin bu dahada kolaylastirir.
    Ayrica bilim dilinin ingilizce olmasi gibi alfabeninde latince olmasini tuhafsamiyorum dogru olan bu.
    Ha tabii ki türkce olmasini isterdim ama şartlar el vermiyor toplum ana ve tek dili olan türkçeye sahip cikmiyor.

0|0
    0|0
  • bilmiyorum knk

0|0
    0|0
  • Latin alfabesini kullanan'la kullanmayan bşr olur mu hiç? vkfdj

0|0
    0|0
  • Cunku Ataturk oyle emretmis (!)

0|0
    0|0
  • Arap alfabesimi kullanaydik