Gusul abdestınde ıgne ucu kadar kuru yer kalmıcak dıye bır kavram var mı gercekten?

ben arastırdım ama dını kaynaklarda bulamadım ve bu soz bana acaıp vesvese yapıyor. suyun heryere degdıgıne nasıl emın olabılıyorsunuz? kafayı yıcem :(

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Bu zamanda işine gelmeyenlerin, İslamda zorluk yoktur kavramını kendilerine yontmalarına aldanma. Tabii ki var.

Normal abdestten farkı özel bölgelerinde temizleniyor olması ile, zaten bütün sünnet ve hadislerde geçer. İşine gelmeyen uydurma hadis der, işine gelmeyen şart değil der ve sonradan kaynaksız örneklerle kendini savunur.

Sizde biliyorsunuz ki günümüze çok şey unutuldu da sonra şeytanın oyunları ile değişime uğradı.

Ama şunu da düşünün; Kur-an Namazı tarif etmez. İbadet biçimini şekillendirmez. Bize düşen Sünnete uymaktır ve Efendimiz sav nasıl namazı öğretti ise, abdesti de onun aldığı gibi almak gerekir.

Kadınlar uzun saçlarına, erkekler sırtlarına emin olsunlar.. ( s. a. v. )

Siz kendinizce bildiğiniz şekilde içiniz rahat edene kadar uygulayın. Emin olduğunuz kadarı size kâfidir merak etmeyin.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Ameller niyete göredir
    Niyetinde kuru kalmamış gibiyse o yeter
    Önemli olan senin ehemmiyetine göre hareket etmen
    Sen bile bile kuru bırakma

Evliya adama yanaşmış
    Amca namazı yanlış kılıon demiş
    Adama anlatmış
    Dereyi su üstünde yürüyerek geçmiş
    Dede arkasından koşarak gelmiş
    Evliyaya sormuş tam anlayamadım galiba nasıldı bir daha anlat hele demiş

Evliya bakmış kendisi su üzerinde bot seviyesine kadar suya batıyor ama ihtiyar kumda yürür gibi kupkuru

Evliya demiş
    Var git bildiğin gibi kıl namazını Allah kabul eder

1|0
    0|0
  • ben olabildiğince su değiriyorum eksik kalan olursa da bilinçli yaptığım bişey değil deyip Allah ın affına sığınıyorum adı üstünde vesvese diyorsun vesveseyi önemsedikçe artacaktır umursama vesvese kısmını

1|0
    0|0
    • Allah kabul edermı bılmeden bır yer eksık kalsa :(

• sonuçta ben elimden geleni yaptım buyuk ihtimalle de olması gerektiği gibi yaptım şeytan vesvese verdi; rahmetim gazabımı geçti diye bir kudsihadis var biliyorsundur buna göre affedeceğini düşünüyorum

• Evet var diye biliyorum.

1|0
    0|0
  • Su heryere degecek.. kuru yer kalmicak.
    özellikle sac dipleri ve göbek deligi küpe felan varsa cikarman lazim. Yani vucudunda islanmayan igne ucu kadar bile yer kalmicak.
    Igne ucundaki maksat budur.
    Gusül alirken niyet etmekte önemli unutma.

1|0
    0|0
  • Iyi yikanirsan her yere deger zaten su

1|0
    0|0
    • ovalıyorum ıste tek sorun asırı kalmam o derece ki tansıyonum dusuyor bazen.

• tesekkurler

• Rica ederim

Kızlar Ne Diyor 1

• O şeytandan gelen bir şey.
    Peygamber efendimiz şu evde ictigimiz beş kiloluk su bidonundaki kadar su ile gusül alırmış. Tabiki sen de öyle yap demiyorum ama vesvese yapma kendine. O bir iğne ucu kadar yerin ıslak kalmaması zaten imkansız

1|0
    0|0
    • Tam da bundan bahsettim, kaynağı belli olmayan şeyle amel etmek kendi günahınızadır, bunla yönlendirmekte aynı. Asıl vesvese burada zaten.

Kuranda nasıl ki tek bir ayetle yüküm verilmez, onu bağlayan ve asıl anlatmak istediklerini diğer ayetler bağlar, bu duyduğunuz (MIŞ) diye bahsettiğinizinde derinlerine indiğinizde SUYUN AZ BULUNDUĞU ZAMANLAR için geçerli olduğunu unutmayın.

İsraf etmeden, Guslün ana şartlarından olan en önemli kavramı işin kolayına kaçırmak için inanmak istemeyiniz @Uyeisminibelirleelif hanım.

Su Mesh tir. Yani dünya kirinden arınarak temizlenmektir. Nasıl olsa az suyla da oluyormuş, ayak tırnak ucuma su değmese de olur demek Mekruhluktur..

• @NetGeaR bence ben kısa ve öz açıklamıştım ama peki ;)

• Bu sitede kısa ve öz açıklamaları DÜZ ( işine geldiği gibi ) ANLAYACAK çok fazla kişi var, ama peki @Uyeisminibelirleelif ;)

Yükleniyor...