Bizim ülkemizin dili Türkçe'den Arapça'ya dönüşebilir mi böyle bişey mümkün mü?

Arkadaşlar yanlış anlamayın ama benim aklıma ilginç bir soru geldi hani muhafazakar kesim diyor ya Atatürk düşmanları dilimiz batı dili arap dili daha iyiydi diye Atatürk harf ınkılabı'nı getirip Arapça'dan Türkçe'ye dönüştürdü ya gerçekten gelecek senelerde Türkiye'nin dili değişebilir mi ve insanlar bu dili öğrenebilirler mi mesela görme engelliler Arapça'yı öğrenemez öğrense de zor öğrenir çünkü braille alfabesi latin alfabesine uyarlanmış aynı zamanda işitme engelliler içinde geçerli bir adam gelse dilimizi Türkçe'den Arapça'ya çevirse ben o dili öğrenemem öğrensem de zor öğrenirim çünkü bu millet Türkçe'ye alıştığı için Arapça'yı biraz zor benimser diye düşünüyorum sırf o da değil dükkanlardaki yazılar Arapça olsa ya da ne bileyim para birimleri değişse gazeteler Arap alfabeleriyle yazılsa gerçekten bu millet Arapça'yı benimseyebilir mi kısa zamanda öğrenebilir mi böyle bişey mümkün mü sizce?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• öncelikle dilimiz zaten latin harfleri değil arap harfleride değildi yani eğer bir değişim yaşanacaksa dilimiz demeyin bana çok saçma geliyor. Bu bize benimsetilen harfler bizim dilimiz değil normalde. Değişti ve kullanmaya başladık yeni bir değişim olursa eğer kimse çıkıpta dilimizi değiştirdiler demesin çünkü zaten bizim değilki bu harfler.
    Şu an kimsenin dil falan değiştirdiği yok bu öyle bir andada olmaz zaten niye böyle telaşlandınız pek anlayamadım ama neyse. Yurt dışına gidilmesi gerektiğinde ya da sırf dersi geçmek için zor diller öğrenilebiliyor şimdi boşuna yok zor yok öğrenemem falan demeyin. Bu millet bir gecede arapça harfleri bıraktı zor olmadıda sen şurda zamanla arapçayı mı öğrenemeyeceksin gerçekten saçmalıyorsunuz. Sanki dünyanın en zor dili. Çinliler-japonlar ne yapsın kendi ülkelerini terketsinler o zaman.
    dilin değişmesini istemem anlıyorum ama yani zor, öğrenemeyiz gibi tavırlarınızı anlamsız buldum. Bu millet bir gecede latin harflerine geçti geri arap harflerini mi öğrenemeyecek sanki ilk yüzyıllardır latin harfi kullandık

0|0
    0|0
    • niye öyle dedim biliyor musun öğrenemeyiz diye çünkü daha bu millet kendi alfabesine doğru düzgün sahip çıkamıyor hani muhafazakar kesim diyor ya Atatürk dilimizi değiştirdi diye Türkçe'den memnun olmayan insanlar var son zamanlarda çok arttı farkındaysan hatta Arapça'nın dilimize yerleşmesini isteyenler de var az sayıda da olsa farkındaysan Okullarda Osmanlıca öğretiliyor hükümet tarafından bu güzel bişey gözükebilir bazı insanlar için ama şu da bir gerçek ki ne yazık ki özellikle yeni nesil yani bizim gençlerimiz kendi alfabesine yani Türkçe diline doğru düzgün sahip çıkamıyor mesela örnek vermek gerekirse Facebook yazışmalarında naber yerine nbr kısaltması kullanılıyor ya da iyilik yerine iiiik yazıyorlar görüşürüz kelimesine de grsrz kısaltması kullanıyorlar hızlı yazışmak maksadıyla biraz da alışkanlıkta işin içine girince bu millet kendi diline sahip çıkamıyor ablacığım o yüzden Okullarda Osmanlıca öğretilse dahi yeni nesil zor öğrenir çünkü

• Çünkü kendi dilini öğrenemeyen milletler başka milletlerin dilini öğrnemez demişler anladın mı ablacığım bu yüzden bu ülkenin dilinin değişmesi zor değiştirilmesini de anlamıyorum Adamlar Türkçe kalksın Arapça gelsin istiyorlar

• hayatta hiç bir şey imkasız değildir şunu öğrenemeyiz diye başlatmayın. Bir günde arap harflerinden latin harflerine geçtik halen öğrenemeyiz diyorsunuz.
      üçüncü yeni bir dile geçmiyoruz geçmişte kullanılan dile dönüyoruz nesi zor?
      gemişteki insanların çok az imkanı vardı doğru düzgün öğretmenleri yoktu ama öğrendiler yapamasa onlar yapamazdı.
      Sanki böyle milattan öncedeyiz dumanla haberleşiyoruz elimizde kitap yerine kil tablet varmış gibi konuşmayın yapmayın gerçekten

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Öyle bir şeyin olasılığı yok da dilimiz değil alfabemiz yanı yazılışında biraz fark oluyor okuduğunu yine aynı ve kuran okuymaya bilen biri çok kısa zamanda öğrenir. Ama tamamen karşıtım gereksiz sarfiyatlar

0|0
    0|0
    • gereksiz sarfiyatlar aynen çünkü bu millet öğrensede öğrenemez daha bu millet kendi diline doğru düzgün sahip çıkamıyor özellikle gençler Facebook'ta mesaj yazarken naber değilde nbr yazıyoruz selam yerine selam yazıyoruz yani anlayacağın daha Türkçe'yi doğru düzgün öğrenemiyoruz Arapça'yı nasıl öğreneceğiz Yabancılar ''Kendi dilini bilmeyen başka dili öğrenemez'' demiştir zaten bu millet öğrensede öğrenemez bide biz kendi dilimizden rahatsız oluyoruz neymiş Atatürk getirmiş Arapçayı yok etmiş zaten Arap Alfabesini istesek de öğrenemeyiz onun öğrenmesi dilimize yerleşmesi zaman alır dedelerimiz de aynısını yapıyordu Osmanlı zamanında Türkçe'yi öğrenebilmek için en az 5 sene harcadı

• Yalnız yanlış bir nokta var Osmanlı zamanında da aynı konuşuyorduk daha fazla kelime vardı ama yazdığımız farklıydı okuduğumuz aynı yani değişen tek şey söylediğini yazma şekli ama ama bu da harf karakterlerini sınırlandırdı ve anca uyum sağladık

• Yok ya ne alaka değişmez değişide çok sorun ortaya çikar

0|0
    0|0
  • Dil degismiyor sadece alfabe degisiyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Öyle bir şey olmaz.

0|0
    0|0
  • TÜRKLER TARİH BOYUNCA BİR ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRDİLER AMA DİLLERİNİ DEĞİŞTİRMEDİLER

0|0
    0|0
Yükleniyor...