Dini çok sorguluyorum bu kötü mü?

Tabi ki sorgulamak kötü değil. Ama karekter olarak detaycı ve mükemmelliyetçiyim de bu yüzden de eksik bilgilerim olmasını istemem. Sağlam bir araştırma yapmak için neler yapmalıyım öneriniz var mı?

0|0
8|30

En İyi Erkek Görüşü

• sorgulamak kötü değil. sadece islamı değil diğer tüm dinleri araştırmalısın zamanında benim yaptığım gibi, o zaman neden islamın tek gerçek din olduğunu anlarsın.

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben bir ateistim. Sana sağlam bir yöntem vereyim. Araştırıken kuran dışı ya da kurandaki bazı bilgileri yerle bir eden görüşler araştırmalar okuduğunda ama kuranda bunu demiş yüce deme. Tabunu yık. Ama bilgini dini yönde artırmak istiyorsan araştırma zaten. Sağa sol sor büyüklerine sor bolca batıl inanç edin, daha fazla dua öğren, bolca beklemeyi öğren :) bilim yönünde din tersinde araştıracaksan da belli bir inancın dışına çıkacaksın. İnanç kelimesinin zaten soyut olduğunu ve var olan şeylere inanılmadığını kabulleneceksin. Daha sonrasında bilim adamları neler yapmış diye bakman daha doğru bir yol sıralaması olur. Ve karılaştır, bulduklarını dindeki yerleriyle karşılaştır mantıklı sonuçlara zaten varıyorsun eğer beynin algıya kapalı değilse :)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Sadece sorgulayan sen değilsin çoğu insan sorguladı ama müslümanlık dini gerçekten mükemmel bir din, neresinden bakarsan bak, dikkat edersen hristiyanlıktan müslümanlığa geçenleri hemen hemen hergün duyuyoruz, ama müslümanlıktan hristiyanlığa geçen bir tane duymuştum oda tuğçe kazaz sonradan yanlış yaptığını anladı sonra tövbe edip kapandı. Ama gerçek olan bir şey vardır. ALLAH birdir ve onun resulü Hz. Muhammed'dir.

1|0
    0|0
  • eğer bir şey hakkında şüphe duymadan dogmatik inanırsan o konuyla ilgili ikna olmazsın. O yüzden şüphe etmende bir sakınca yok rasyonalist davranıp kendin için neyin iyi neyin doğru olduğuna karar verebilme becerisi geliştirmen güzel bir şey.

1|0
    0|0
  • Muhteşem birşey !

1|0
    0|0
  • Dini bilmeyen birine sakın soru sorma derim
    Iyi bir din adamindan ogren okuduklarini onunla paylas derim 😉

1|0
    0|0
  • Kafanızı karman çorman etmekten başka bir işe yaramaz sorgulamanız... Bir kapıda olan her kapıdadır... Her kapıda olan hiç bir kapıda değildir... İlim, bilim demek değildir... Bilimsel olan herşey, teorik düzende tez hükmündedir. Değişebilir. Fakat ilim kadim'dir... Saçma bulduğunuz mezhepler insan hayatını kolaylaştıran, ömürlerini bu dine hakkı ile adamış insanların asırlardır süre gelen nesilden nesile aktarılan kurallar bütünüdür... 4 hak mezhep vardır bunlar ehl-i sünnet vel cemaati oluştururlar... Yine sahih hadislerde buyurulduğu üzere "En büyük karaltıdan ayrılmayın" hadisi mucibince dünya müslümanlarının %80 i ehli sünnet vel cemaat üzeredir yani sunnidir... Din bizim anlamamız içindir lakin, bizim kafamıza göre inmemiştir...

0|0
    0|0
  • farklı olucam diye dinden uzaklaşmayın dikkat. sorgulamak var sorgulamak var, dinimizde sorgulama OKU diye geçen kısımlar dininin gerekleri nedir hak batıl nedil onları sorgula diyor. unutmayın ki imanın şartlarından biri kayıtsız şartsız sorgusuz sualsiz iman etmektir. bizler Allah'ı göremiyoruz onun zatını ispatlayacak bir delilimizde yok ama inanmayalım mı? haşa Allah var mı yok mu diye sorgulayalım mı?

0|0
    0|0
    • Marjinal olmak gibi derdim yok. Bence her müslüman sorgulamalı ki inandıklarının farkındalığı ve bilinci ile yaşasın.

• İmanımın senden kuvvetli olduğunu düşünüyorum inan.

• son yorumumu yapıyor ve gülerek buradan ayrılıyorum :))

• Aklı olan sorgular. Sorgulamayan cahildir.

1|0
    0|0
  • Kur'an ı Türkçe oku

1|0
    0|0
  • sorgulamak kötü değil

0|0
    0|0
  • Kitap oku ve güvenilir kaynaklar olsun. Bende senin gibiydim hatta bazı ateistlerin aklına bile gelmeyecek sorular yönelttim hocalara alimlere cevabımı bulamadım ama cevabını alabileceğim yerin tek yer ahiret olduğuna inandım. Dinimi tam yaşamıyorum ama iyi biliyorum tavsiye ederim

0|0
    0|0
  • Srgulamıyorsan imanın yoktur zaten insan maymun değildir taklitçi olsun yaptığının manasını bilmelisin insan olman için bunun içinde sorgulamak şart

0|0
    0|0
  • sorgulamak tabii ki kötü değil. din zaten sorulanmadan kabul edilir ise bir şeyler eksik olur. insan neye niye inandığını bilmeli. Neleri sorguladığınızı söyler iseniz yardımcı olmaya çalışayım.

0|0
    0|0
    • Genelde dinler ile ilgili araştırma yapıyorum ama dağınık olarak değil tabi. Ön yüzeysel araştırmalarım oldu kitaplar okudum. Dinler, mezhepler, tasavvuf vs az çok bilgim var. Kuran'ı bunlardan önce hatim ettim ama arapçatabi. Genel de ateist sitelerden ve arkadaşlarımdan öğrendiğim sorular yoluyla birçok ayetin çevirisini de okudum Kuran'ın çevirisini de önceden okumuştum yarım. Hadisleri araştırıyorum ama internetten araştırma yapmak yanlış. İlahıyatçıların kitaplarını okuyorum ama pek tatmin olamadım. Şu uydurulmuş hadisler konusu var. Bir de çok mezhep, cemaat vs oluşmuş Bu çok gereksiz geliyor.

• Evet imanın şartları var. Ama sonradan müslüman olanlar araştırıp öğrenip müslüman oluyor. Peygamberler hep dini anlattı. O zaman açıklama yapmazlardı dini anlatmazlardı direk baskı yaparlardı.

• Öncelikle kafanıza takılan bir çok şeye net cevaplar bulamayacaksınız. Dinin özü şudur bence: yaradana ve onun bizim yaptığımız her şeyi gördüğüne ve bildiğine, yaptığımız her şeyin karşılığını ahirette alacağımıza inanmak ve dünya hayatımızı ona göre düzenlemek.

• Yapmıyorum artık öyle şeyler 😇

0|0
    0|0
    • Gerçi yıl oldu din üzerine okumayı bırakalı 😂😂

• İnsanların değerlerini sen belirlemiyorsun.
      Bunu öğrendim...

Değiştiremeyeceğin şeylere burnunu sokma ki değer verdiklerini incitme.. :(
      Din konusunda öğrendiğim tek şey bu..

• Anladım.

• sorgulayıp işine gelmediği gibi yorumlarsan kötü cogu insan kötüler bişeyleri islamla ilgili

0|0
    0|0
  • Sorguladigin ne varsa bana sor cevabini alirsin.

0|0
    0|0
    • Çok iddialı değil misiniz?

• zamanımız bilgi ve teknoloji çağı..
    herşeyi öğrenmen çok kolay.. düşüebildiğinden çok daha fazla kaynak var çevremizde.
    tek söyleyeceğim cemaat ortamından uzak dur..
    başına iş alma.. özgürlüğünü kaybedersin sonra..
    bu benim düşüncem..

0|0
    0|0
  • Neyini sorguluyorsun mesela

0|0
    0|0
    • Birçok şey. Özellikle dinleri.

• İşin bilimsel tarafları ve inançsal kısımlarını birbirinden ayırıyorum ben.

• O zaman sıkıntı yok :)

• kafamda deli sorular :D bu kafayla sorgularsan soyutlanırsın. kafandaki soruların cevabı belli ama iyi bir sonuç yok uyarayım :)

0|0
    0|0
    • Soyutlanmam. Ben tamamen maddeci ya da tamamen metafiziksel düşünen biri değilim. İkisini de mantık çerçevesinde bir noktada buluşturabilirim. Şuana kadar sorulan bazı sorulara güzel cevap buldum.

• Mesala ne var?
      Ben sahte hadisler, şahitikte iki kadına bir erkek şahit konusu, cennette erkeğe vadedilenler ile kadına vadedilenler arasındaki adaletsizlik, peygamberimizin evlilikleri vs bu konuları araştırıcam ama önce Kuran'ın çevirisini tam bitirmeliyim. Dinler tarihinde geçmişteki pagan inançlar ve dinlerin benzerliği kafamı karıştırdı.

• örnek vericek olursak dünyanın oluşumu kurana göre yaklaşık 7000 yıl öncesine dayanıyor, ama bilimsel bulgu ve verilere göre 5 milyar yıldır var

• aklın ve fikrin o yüzden var zaten :DF:D

0|0
    0|0
  • inancını yitirmek istemiyorsan kötü. bir süre sonra inanmamaya başlarsın sorgulamaya devam edersen.

0|0
    0|0
    • Bence bir müslüman dinine güvenir ve İslam'ın her şeye çözümü ve akılcı bir cevabı vardır. Bu yüzden asla sorgulamaktan korkmamalıdır.

• Bunları biliyorum.

• o zaman sen istediğin kadar sorgulayabilirsin. sorgularken aklını kullanmıyorsan inancına hiç bir zararı olmaz.

• En güzel kaynak Kur'an zaten türkçe mealini oku derim.

0|0
    0|0
    • Okuyorum, yarım bırakmıştım devam ediyorum.

• Emin olun her canlı ölümü tadacak :D buda kuranda yazıyor.

0|0
    0|0
  • burcun oğlak mı?

0|0
    0|0
    • Yok akrep.

• burçlar kuranda geçior ama şimdiki günlük burç şeklindeki saçmalıkla değil. bunun dini islama uygun kitapları var.

• Kuran'da ki burç gezegen demek ama karekterlerle ilgili değil bunu araştırdım çok ciddi. İlahiyatçılar burç, gezegen demek diyor ama herkes farklı düşünebilir.

• İslama göre kötü evet hristiyanlıga göre değil normaldir.

0|0
    0|0
    • İslamın içinde çok ilginç mezhepler ve tasavvuf öğretileri var. Ezoterizme kaçan. Aslında İslam teolojik olarak bayağı çeşitlilik gösteren düşüncelere sahip. Sadece din adamları bunun üstünü kapatıyor.

• Tamam sorun değil halledecem bu arada konuşmayı fotografladım delil amaçlı böyle böyle oldu diye

• Fotoğrafla sorun değil.

• karekter

0|0
    0|0
  • bence kuranın türkçe mealini oku en iyisi o

0|0
    0|0
  • Önce beynini degistirmen lazım :)

0|0
    0|0
  • Önden kabul olarak sorgularsan bir yere varamazsın. Önden kabul ne demek onu açıklayayım sen şimdi Kuran kesinlikle doğrudur hadi sorgulayayım dersen bir işe yaramaz. Sorgulama yapabilmek için tarafsız olmak gerekir, eğer bunu yapamayacaksan hiç boşuna vakit kaybetme.

0|0
    0|0
    • Bence çok sert ve gereksiz bir yorum olmuş. Benim tanıdığım bazı ateist ve deist arkadaşlarım sırf hayatta sıkıntılar yaşadığı için 'din yalandır' düşüncesi ile dini kitapları okuyor bunu itiraf eden oldu. Sürekli yanlış arama ve muhalefet etme çabasında olan kişilerde mevcut. Ben çok kitap okurum.15 yaşından beri karışık olarak farklı kültür ve dinlerle ilgili kitaplar okudum ama bunlar ciddi araştırma-inceleme kitapları değildi daha çok misyonerlik kokuyordu.
      Yani ben İslam'ın her şeye akılcı bir cevabı vardır desem de kafamda oluşan sorular var ciddiyim ve duygusal değilim.

• Anladım müslüman olup çok sorgulayıp dinine düşkün ama sonunda ateist olanlar sahte ateist o zaman :) Bilmediğiniz konular hakkında lütfen yorum yapmayın benim mezhebim hanefilik ve Ebu hanife İslam'a akılcılık ile yaklaşılır der.1. kural budur. Ben bunu uyguluyorum. İslam'da akılcılık arıyorum ve buluyorum Ebu hanifenin yanıldığı yerlere de çizik atıyorum hem mezhebin eksikliklerini hem de akılcı yönünü kendi gözlemlerimle yorumluyorum.

• eveet haklısın

• araştır oku vesveseye gelme herşeyin cevabı yok

0|0
    0|0
    • Ben İslam'ın her şeye mantıklı cevabı olduğunu düşünüyorum ama dogmatik değilim objektif davranıyorum bu yüzden kafamda soru işaretleri de var.

• bilmemiz gerekenleri Allah c. c söylemiş ve vahyetmiş. isteseydi herşeyin cevabını verirdi. vermedi çünkü sebepleri var. uçuk sorulara cevap bulmaya kalkma bulamazsın

• Bence bulunabilir. Allah insan beynini yaratmış ve soracağı herşey cevaplanabilir mantıklı şekilde. Allah'ın insanlara kaldıramayacağı yükü vermemesi gibi.

Kızlar Ne Diyor 7

• Muhtemelen basak burcusunuz😊
    Kuranı Kerim ve Hadisi serifleri sorgulamadan kabul etmek imandır bana göre. Vesveseye kapilmadan arastırin tabiki çunkü İslamda akla ters gelen bir sey yoktur. Her emrin beden ve ruh sağlığı toplum ve sosyal yaşam icin reçete hükmündedir. Şeytana fırsat tanımadan bunu yapmanızi diliyorum prenses😊

0|0
    0|0
  • Başta otur 4 kitabı oku zaten aklına takılan şeyleri araştırırken yeni yeni kaynaklar çıkacaktır karşına.

0|0
    0|0
  • Kutsal kitapları oku, kafi.

0|0
    0|0
    • Neden? Yetersiz bence.

• Çok güzel! Ben de senin gibiyim.. Körü körüne inananlardan olmadığın için sevindim. Araştırmalarında kolay gelsin. :)

• Teşekkür ederim.:)

• Objektif bir sekilde sorgulamazsan gercegi bilemezsin hicbi zaman

0|0
    0|0
    • Objektif yaklaşıyorum. Zaten kafamda sorular var.

• Sorgulamadan inanmak veya inanmamak kötü asıl 😖

0|0
    0|0
  • Zaten kuran mukemmeldir cok mukemmeliyetciysen islama uyarsin

0|0
    0|0
    • Böyle saldırgan yorum yapanlar genelde İslam'ı araştırmayan ve ona göre yaşamayan kağıt müslümanları oluyor genelde. Seni bilemem ama not düşeyim.

• Yo ben gayet arastiriyorum mealini ve tefsirini okuyorum dipnot dusmek gerekirse sorgulamak yerine ogrenmek ve uzerine konusmak daha kafii

• Bence hiç sorgulama

0|0
    0|0
Yükleniyor...