Sevgililer günü ve Islam?

Sevgililer günü roma katoliklerine ait özel bir gündür. müslümanların bu güne özel birşeyler yapması doğru değildir. flört zaten haramdır. Sizin bu konu hakkında düşünceniz nedir? Lütfen müslüman olmayanlar görüş paylaşmasın.

"Kim bir kavme (topluluğa) benzemeye çalışırsa o, onlardandır."

(Ebu Davud, libas 4)

0|0
6|17

En İyi Erkek Görüşü

• evet katılıyorum.
    katolik din adamına ilan edilen özel bir gündür.
    yılbaşına karşı çıkan müslüman bunada karşı çıkmalı
    kafirlerin adetlerini benimser oldular

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• İnsanların flört etme amacı bir kavme benzemek değil. Ayrıca dünyadaki insanlar sevgililer gününü sırf romalılara benzemek için de kutlamıyorlar. Bu hadisi işinize gelen her yerde kullanmaktan vaz geçin. Çünkü hadiste "benzemeye çalışırsa" diyor, "yaptığı bir şey onlarınkiyle örtüşürse" demiyor. Burada o kavimden sayılman için yaptığın şeyin onlara benzeme amacı taşıması lazım.

Rica ediyorum ağzı olan islam alimliğine soyunmasın ya. "Flört haramdır", bitti. İsteyen buna uyar isteyen uymaz. Herkes kendi günahlarına kendi yaşantısına odaklansın. Bu üzerine yorum yapılacak bir şey değil ki.

1|0
    0|0
    • Flört etmek haram. Benzemek istesin istemesin. Kafirlerin adeti haram kılınmıştır. Rasulullah s. a. v medineye hicret ettigi zaman mecusilerin kutladigi nevruz bayramini yasakladi. Simdide olsa butun islam disi gunlerin kutlamasini yasaklardi.

• Emri bil maruf ve neyhi anil munkerde bir tebligdir. Ve bu muslumanlara yapilir.

• Peki.

Yine de "sevgililer günü" anlam itibariyle roma katoliklerinden ayrılmış ve dünyaya mal olmuş bir şey. O konudaki söylemlerine katılamıyorum. Sevgililer günü kutlamak, yılbaşı kutlamak bir insanı katolik yapmaz. Çünkü dünya popülasyonunun neredeyse sadece %5'i bu günleri "dini-kültürel amaçla" kutlar. Geri kalanların kutlama sebebi popülarite.

Yani bir adam sevgililer gününde karısına çiçek alsa veya yemeğe götürse bunun bir sakıncası olmaz.

• bir bitmediniz..

1|3
    0|0
  • Işte bu vb. konuları düşünen çok nadir çıkar. .

Yakında hristiyanlar Müslümanlarla farkımız olsun diye bizim adetlerimizi sahiplenirler ise sasirmam.

0|0
    0|0
    • Hristiyanlar zaten bugün eski Türklerin kültürünü yasiyor. Soran ve senin gibi kisilerde Araplar gibi yasamaya calisiyor.

• İnsanların bazı düşünce hareketleri Din ile kıyaslanarak farklı farklı konu oluşturulur oldu hani Hani bazı konuyu tutup dinden hadislerden ele alarak ilişkilendirilip yargılamak ya da kötülemek bence doğru değil hani insanlar 14 Şubat günlerini ve benzeri aktiviteleri özeniyor ya da yaşamak istiyor diye onlardan olduğunu düşünmemeliyiz 14 şubatı kutlamak yanlıştır diye geçmiyor bir yerde sonuçta sevgililer günü denmiş ama insan nikahlı eşine de sürprizler yapabilir insanlar sadece özen göstermek ve hissedilmek var olduğunu ve özen gösterilmesi gerektiği için belirlenmiş tarihlerde mutlu bir tebessüm oluşturmak için düşünülen bu tür davranışları yargılamamak gerekir bence. Hani Her hadiste bahsedilenler günlük yaşantılardakileri yansıtmıyordur her zaman diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Kutlamayin siz o zaman. Evet özünde Hristiyanlikta olan dini bir kutlama ve Islam'da yok. Baskalarina siz niye kutluyorsunuz diye saldirmayin ama.

0|0
    0|0
  • Haklısın hemde çok eğerki karşındaki insanı kırmak istemiyorsan bundan bir gün önce hediye alırsın ve hemde açıklamış olursun. Bir gün sonra hediyeni al diycem de bunada sevgilin inanmaz. En iyisi bir gün önceki ve böylelikle onlara uymamış ve karşınızdakini de incitmemiş olursun.

0|0
    0|0
  • Şimdilerde bu dediğinizi pek ciddiye alan yok, bazılarının dilinde sadece, yaşayıp uygulayanlarda yok gibi azlar

0|0
    0|0
  • Kardeşim günah deniyo tamam da evlenmek hayatı kazanmak gerekiyor. Ayrıca hani dinimizi bilen türbanlı din kardeşlerimiz var ya sokaklarda el ele sevgilisi ile dolaşıyorlar. Hatta akşamın bir saati parkta buluşmalar vs. Şimdi ne yapalım yani biz evlenene kadar sevmeyelim mi ne yapalım

0|0
    0|0
  • Meyve veren ağaç taşlanır bayan doğru tamamen katılıyorum karşıyım bu olaya bakın yorumlara nasıl taşlamışlar :D

0|0
    0|0
  • buraya küfürlü bir şeyler yazdım farzet

1|0
    0|0
  • Sevgililer günü bize dayatılmış büyük bir kutlama değildir kişisel bir durumdur isteyen kutlar ayrıca nişanlı olunca sevgili olmuyor mu insan?

0|0
    0|0
  • Flört zaten haramsa özel olarak sevgililer günü hakkında konuşmaya gerek yok. Onu kapsıyor.

0|0
    0|0
  • En cok zina yapilan gun olarak belirlendiginden o gunden beri sevgililer gunu ilan edilmistir

0|0
    0|0
  • bu ülkede müslüman yokki

0|0
    0|0
  • Diyoruz ama anlatamıyoruz. Söyler, geçeriz.

0|0
    0|0
  • Bunu biliyodum diğerleri okumak saçma geliyor onlara

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• müslüman olmayanlar görüş paylaşmasın nedir ya :) ben müslümanım ama müslüman olmayanlar da görüş paylaşabilir bunu sen belirleyemezsin soru sorduysan yorumlara açık olmalısın. evet dediğine katılıyorum , sevgililer günü anneler günü zaten kapitalist sistemden dolayı kaynaklanan şeyler. insanlar sömürülüyor yani bildiğin :)

0|0
    0|0
    • Genellikle konuyu baska yerlere cekiyorlar :)

• doğru söze ne denir diyorum

1|0
    0|0
  • Niye müslüman olmayanlar görüş paylaşmasın?

0|0
    0|0
    • Konuyu saptırıyorlar.

• Sen hic ateistlerle tartismadin sanirim?

• Tartıştııım. Saygı çerçevesinde birbirimizi anladık saygı gösterdik ve konuşma bitti.

• Kimse kimseye benzemeye çalışmıyor bence. Bu güzel bir uygulama. Veya bu kötü bir uygulama. Kim tarafından çıkarıldığını pek önemsemem. Öyleyse interneti, sosyal medyaları vesaire de kullanmayalım. Gavur icadı. Onlar da kullanıyorlar.

0|0
    0|0
  • Zaten ilgimi cekmiyo

0|0
    0|0
  • bu nesil tam dinden çıkmış zaten sorsan elhamdülilah müslümanım der. tezatlık işte

0|0
    0|0
Yükleniyor...