Evlilikte ailenin onayı sence ne derece önemlidir?

Onayı almayanlar mutlu olamaz deniyor. Aile onayı alamadığınız için bitirdiğiniz ilişkinizle birlikte bir ömür boyu sürecek mutluluğa da elveda diyor olabilirsiniz.

Ana-babanın çocuklarını çok iyi tanıdıklarından eş adayındaki uyumsuzlukları daha net farkedebileceği iddia edilse de evlendikten sonra karakterlerin değişmeyeceği garantisini kimse veremez. Aile onayı mutlu bir evliliğin anahtarı olamaz.

Aile bir onay mercii değil destek mercii olmalıdır. Her adımda aileden alınacak onay, kendi adına karar veremeyen pasif bireyler yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Neticede hayatı yaşayacak olanlar bireyin kendisidir.

Sırf kapris uğruna onay vermeyen aileler olduğunu da göz önünde bulundurarak buyrun şimdi söz sizin.

Evlilikte ailenin onayı sence ne derece önemlidir?

2|2
71|55

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Annen baban evlenmiyor sonuçta. O kişiyle hayatını paylaşacak olan sensin ve kendi idealini, kendi kalbini en iyi sen bilir sen anlarsın. Evlenecek yaşa gelmiş birinin artık ailesinden bağımsız olması gerekir.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 54

• Aile olmak aile bireylerine güvenmek destek olmak herkesin yapabileceği bir şey değildir. Aile, destek olur her zaman onun arkasında olur köstek olmaz.

Diyelim ki bir ilişki içersindesiniz ve aileniz bunu onaylamadı ama sizde karşınızdakini çok seviyorsunuz bu durumda karşınıza şu durum çıkacak "seviyorum dediğiniz insanı bırakarak sevginizin arkasında durmadığınız."
    ya sevginiz yalanmış ya da kendinize saygınız yok.

Demek ki olası evlilik anınızda size dışarıdan çokda güzel müdahale edebilecekler ve sizi etkisi altına alıp birilerinden kolayca vazgeçebileceksiniz.

Aile tabi ki önemli ama eğer bir bireyseniz kararlarınızı kendiniz vermelisiniz hatayıda kendiniz yapmalısınız doğruyuda.

He aile uyarır şu şundan dolayı bu ilişki bence olumsuz der sizde aklı selim biriyseniz o olumsuz durumu tartıp ölçüp karar verirsiniz ailenizin bu uyarısına rağmen evlilik yapmışsanız aile arkanızda duracak o kadar ! o zaman ona aile diyebiliriz.

Diyelim ki aileniz olumsuz gördü ve sizde ayrıldınız ve ailenizin onayladığı biri ile evlilik yapıp kavgalar gürültüler huzursuzluklar yaşadınız bunun sorumlusu kim? Dönüp demeyecek misiniz alın sizin onayladığınızla evlendimde ne oldu çok mu mutluyum şuan? Diye sormayacak mısınız? Bu sefer ailenizlede huzursuzluk yaşayacaksınız ondan sonra yandı gülüm keten helva. Aile kavramı komple yok olacak hayatınızdan.

Bu yüzden aile uyarır ama müdahale etmeye hakkı yoktur aile benim arkamda durduğunda ailedir zaten onun haricinde aile olduklarını düşünmüyorum.

Neyse ki anlayışlı bir aileye sahibim de bu tür bir saçma muhabbetin içinde olmayacağım. Darısı diğer ailelerin başına.

1|0
    0|0
  • Aile onayı demek, ileride yaşanılabilecek muhtemel krizlerin, ekonomik sıkıntıların sigortası demektir.

3|0
    0|0
  • ''Aile bir onay mercii değil destek mercii olmalıdır. Her adımda aileden alınacak onay, kendi adına karar veremeyen pasif bireyler yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Neticede hayatı yaşayacak olanlar bireyin kendisidir.'' Buraya kesinlikle katılmıyorum, ne demek yok saymak? Onlar bizi bunun için yetiştirmedi. Siz gidip bir karar almış, uygulamış ya da uygulama arefesinde olabilirsiniz ama diğer görüşleri yok saymak ve bu perdeden konuşmak saygıdan yoksun bir tavrı doğurur...

Ailenin onayını almak, fikir alışverişi yapıp desteklerini almak; hem onlara olan saygının bir sonucudur hem de daha sağlam bir karar için atılmış güzel bir adımdır. Kararlar alınır, verilir; kimi sever kimi ise sevmez bunlar tartışılır ama büyüklerin fikrini almak çok yerinde bir davranıştır benim için. En azından bunu hakediyor ebeveynlerim.

0|0
    0|0
  • Onay önemli ama nezaketen önemli. Evlenecek yaştalarsa kendi kararını verecek insanlardır. İki taraf da istiyorsa araya girmemek en doğrusu.

1|0
    0|0
  • Aklı olan ailesini çiğnemez. Hayatta tek bir gerçek vardır seni herkes terkeder aile terketmez, seni herkes menfaat için sever, aile karşılıksız sever.

3|0
    0|0
  • insanlar fikirlerinde belli bir olgunluğa erişebildiklerinde yaşamlarıyla ilgili kendi kararlarını verebilirler.. nitekim o hayatı yaşayacak olan onlardır.. önemli olan sağlıklı güzel şeçimler yapabilmektir.. bir düzen kurma onun bir parçası olabilme fikri kişiye ait olmalı... Ailenin yapcağı tek şey fikirle düşünceere destek olmak anlayış göstermektir..

0|0
    0|0
  • benim annemle babam ayrıldılar. ben onlardan nasıl onay alabilirim ki? gerek yok bile.

0|0
    0|0
  • Benim için en önemli şey. Aile rızası yoksa o işten hayır gelmez.

2|0
    0|0
  • Ailemmi evleniyor ben mi? öyle bir hakları yok.

1|0
    0|0
  • aile onayı mutlaka alınmalı
    ama tabi bazı aileler çocuğun mutluluğundan çok
    kendi gururunu ön planda tutuyorsa o ayrı

0|0
    0|0
  • Annem ve Babam nediyorsa o olur
    Beni doğurup büyüten annem beni bugünlere getiren babam
    Onların görüşü çok önemli
    Onlar benim için hayırlısını daha iyi bilir ve bana hangisi hayırlıs ise onu bana önerirler
    Yani kısacası ailemin onayı olmazsa olmaz.
    Ama bu birazda evlilik yoluna gireceğimiz kıza bağlıdır onun hal ve hareketleri oturup kalkması giyim tarzı konuşmaları bu tarz şeyler bir bayan için önemli şeyler o yüzden bir ailede bir kızda bu tarz şeylere dikkat edecektir eğer
    Açık saçık giyiniyorsa oturup kalkmasını bilmiyorsa hal ve hareketlerine konuşmalarına dikkat etmiyorsa kız erkeğin ailesinin gözünde olumsuz etki yaratır ve aile olumlu bakmaz
    Demek istediğim ailenin olumlu bakıp bakmaması tamamen kıza bağlıdır çünkü aile gözlemliyor o kızı.

0|0
    0|0
  • Annemin onayı yoksa bitmiştir

0|0
    0|0
  • sen bunu 3 ya da 5 bilemedin 15 daha olmadı 25 yıl sonra
    hiç olmadı çocukların çeker acısını. Allah'ın rızası ana-babanın rızasındadır. niyetin Allah rızası ise Allah (C. C.) iki cihanda da mesut eder.

2|0
    0|0
  • Çok önemli.

0|0
    0|0
  • Ana baba rızası olmayan evlilikten hayır gelmez. Ama benim sevdiğim insanla evlenmeme mani olurlarsa onların istediği biriyle de evlenmem. Gerekirse bir ömür yalnız kalırım.

1|0
    0|0
  • çok önemli

0|0
    0|0
  • Çok önemli

0|0
    0|0
  • Evet önemlidir. Önceden düşünürdüm kaçırırım falan diye de sonra dank etti tabi :)
    https://www.youtube.com/watch?v=go8ylMHNqfE

0|0
    0|0
  • aile önemli ama aile rızası felan olmaz onunla ben evlenicem ailem ve ya ailesi değil önemli olan benim mutluluğum

1|0
    0|0
  • Her aile çocuğun evlenmesini Mutlu olmasını ister buna karşı çıkıyorsa çocuğun mutsuz olmasını engellemek içindir bence aile onayı önemlidir

0|0
    0|0
  • Çok doğru bir söz

0|0
    0|0
  • Ana baba cocuklarin her zaman iyiligini dusunur onlar hayir derse vardir bir bildikleri gormus gecirmis kisiler nasil olsa

0|0
    0|0
  • Mantık çerçevesinde ailenin onayı önemli. Ama onun gözünün üstünde kaş var diye reddederlerse de çok da önemli değil.

0|0
    0|0
  • gelinin ya da damadın izin verdiği kadar önemlidir gerisi boş laftan ibaret

0|0
    0|0
  • Benim için onay önemlidir. Onay yoksa evlilik de yoktur.

0|0
    0|0
  • Baya önemli benim için

0|0
    0|0
  • ailenin neden gönülsüz davrandığını anlamaya çalışmak lazım

1|0
    0|0
  • onemlıdır

0|0
    0|0
  • Ailenin onayı evet çok önemlidir. bayağı bayağı
    Ama seven insan yeri geldiğinde doğru yaptığına eminse ve yanındaki insanın yaım bıtakmayacağını ailesinide karşısına alabilmeli
    Cesaret şart

0|0
    0|0
  • Ailenin görüşüde önemlidir tabiki.. Çünkü onlar bizden kat kat tecrübeliler. Bizim aşk ve mutlu olma hevesiyle kalkıştığımız işte ki olumsuzlukları görebilme yetisine sahiplerdir. Bu yüzden onlara yılların vermiş olduğu tecrübeyi hiçe saymamak lazım.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    24

Kızlar Ne Diyor 70

• ben aılesı benı ıstemıyor dıye 9 yıllık ılıskımı bıtırdım.. bir hiç gıbı davrandıkları ıcın.. asagılamaya kadar gıden hareketlerı oldugu ıcın, tıpımle bıle alay ettıklerı ıcın.. cok ıyı bırıydı erkek arkadasım... hıc onlara benzemıyordu.. ama benım dayanacak gucum kalmamıstı.. bır de aılemı bırakıp 800 km öteye gıdecektım... ondan baska kımsem olmayacaktı.. cok mutlu olurduk aynı evın ıcınde... ama mutlu olmamıza ızın vermedıler, vermezlerdı de.. pısmanmıyım... pısmanım.. keske kulturlu bır ınsanla konussaydım.. bı kek yapsam IYYYY BU NE BICIMBIZ BUNU YEMEYIZZ AL COPE AT dıyen bı kaynana gorumce.. SENDE COK BECERIKSIZSIN HIC BIRSEY BILMIYORSUN dıyen bır kaynana.. HIC GUZELDE DEGILSIN KARDESIM SENDE NE BULUOR ANLAMIYORUM yuzume soyleyen bı gorumce.. ben cok dayandım.. depresyon haplarıyla yıllarım gectı... ama pes ettım.. cok severken hemde.. keske baskasının cocugu olsaydı... keske.. aılesı bıle olmasaydı, sokak cocugu olsaydı.. hıc bır zaman bırakmazdım..

2|0
    0|0
    • Okurken ağladım :( aile onayını savunanlara kapak gibi örnek Allah gönlüne göre versin canım benim

• Allah herkesin gönlüne göre versin.

• Bak bütün yazıyı okuyamadim acikcasi tekrar geldiğimde okuyacağım. Ama goz gezdirdigim kadarıyla yanlış düşünüyorsun. Yani şöyle diyeyim, elbette aile ille de ben bunu istemem diye diretmemeli, buna karşıyım. Ama emin ol ki aileler her zaman çocuğunun iyiliğini ister mutluluğunu ister. Ve onlar anlar, hisseder de özellikle anneler. Bu sana uygun biri değil diyorsa çok büyük ihtimalle doğru çıkar. Bu nedenle de ailelerin görüşü alınmalıdır. Aile onayı da evlilikte çok önemli. Öyle banane onunla evlenicem deyip kizdirip kusturup kapıyı çekip gidip evlenmek olmaz. Ya da onayı olmadan evlenirsin sonra surat falan asacaksa onun yanında o da olmaz. Emin ol ki bu uzun sure huzursuzluga neden olur sadece. Ve ailenin rızası dinimizde de her konuda zaten önemlidir.

Benim ailem olması gerektiği gibiydi. Daha önceki görüştüğüm insanlar icin görüşlerini belirttiler. Ve haklilardi. Tek amaçları da kızlarını mutlu görmek ve ona layık bir es adayi ile evlenmesiydi. Hiç bir zaman baskı ya da benzeri birşey olmadi. Şimdi de gayet sevdikleri bir damatları var ve ben de seviyorum, mutluyum. Herkes de mutlu.

0|0
    0|0
  • Onay diye bir uygulama yok bizde. Kararıma saygı duyulmuştu.

1|0
    0|0
  • Evlilik konusunda ailemin onayı benim açımdan çok önemliydi. Biz cahillikle yanlış kişilere aşık olabilir veya yanlış yönlerini görmeyebiliriz. Ama onlar tecrübeleriyle çok daha doğru görebiliyorlar bir çok şeyi.

1|1
    0|0
  • Yeri zamani ve kişiye bağlı aile var kız uymadığı için istemiyo aile var gerçekten de oğlunu mutlu etmez diye istemiyo o ince çizgiyi bilmek lazım ama çok seversem ve gerçekten değecek biri ise, ki boşları sevmem.. O zaman tabiki evlenirim bence aileler istemiyo diye mutsuz olcaksın diye bir şey yok! Hayat senin hayatın..

1|0
    0|0
  • Ben evlenmeden ailem ıstemdı ve gayette hepsi haklı çıktılar aşk gozu kör eder misali ben hataya yurumusum ama çok sükür ki ailem hala yanımda ve bana karsi eskisi gibiler

0|0
    0|0
  • Benimde başıma öyle bişey geldi iki tarafında ailesi istemedi ben dedimki ailem olmaz diyosa ben devam edemem. Çünkü her zaman koşulsuz şartsız seven yanında olan insanlar onlar ve bana bu yaşıma kadar bakan büyütenlerde onlar

0|0
    0|0
  • Aileden aileye değişir kapris ve önyargıda bulunmadıysa aile ikna edilmeden evlenilmemesinden yanayım evlat büyütmenin zorluğu ve fadakârlığını ele alalım kimse kıymetlisinin kötülüğünü istemez ama gönül bu zorlar vazgeçemezsin ozamanda hayatın kumara benzer şanslı mısn kaybeden mi geçen günler gösterir

0|0
    0|0
  • Annem hayır diyorsa, haklı gerekçeleri de varsa ben o adımı atamam zaten. Geçemem annemden. Gerçi oda çok müdahale eden biri değildir. Tepki veriyorsa kesin cidden bir sorun vardır.

0|0
    0|0
  • Ailenin onay vermeme sebebini bilmek gerekir. Makul sayılabilecek sebepler mi? Önce buna karar vermeli. Mesela benim çocuğum olsa, suç geçmişi bulunan biriyle veya genç yaşında kendisinden 20 yaş büyük biriyle evlenmesini onaylamam.

0|0
    0|0
  • Önemli tabi ama şöyle bir durum var; ailen sadece varlıklı olmadığı için istemiyosa o zaman sıkıntı biraz.

0|0
    0|0
  • oldukc önemli baya hemde

0|0
    0|0
  • En önemli konu o dur zaten

0|0
    0|0
  • Kim ne derse desin gerçek aşkın önüne aile bile geçemez

1|0
    0|0
    • @Palemoon neden böyle düşünüosun? ne kadar saçma. anne ve babanın onay vermedği evlilikten hayır gelirmi?

• @Pembişciikkk herkesin kendi fikri iste. Bende sevdigimle evlenirim. Ailemide biliyorum zaten kıyamazlar bana. Evladını seven mutlulugunu ister

• @tutku20 kesinlikle katılıyorum sana

• Başlarım aile onayına. reşit olduktan sonra kimse bana karışamaz ablası.

1|0
    0|0
  • Çok da önemli değil bnce

1|0
    0|0
  • dınen rızasnın alınması sart. Anne-babanın izni olmadan kıyılan nikah batıldır

0|0
    0|0
  • Aile onayı tabiki önemli ikna için uğraşırım rızalarını almaya gayret gösteririm karşı çıkma sebepleri evlendiğimde gerçekten çatışma çıkıcak sebeplerse Ailemi ezmem ama boş boş inat uğruna dediğim olsun diye karşı çıkıyolarsa Aileme şunu söylerim hepimiz bir bireysek fikir verebilirsiniz hayatıma yön veremessiniz der kapatırım konuyu ergen değilim sonuçta kendi kararlarımı alcak yaştayım.

0|1
    0|0
  • ne için kabul etmiyorlar ona bakmak lazım ilk önce , sonra ikna etmek lazım ikna etmeden olmaz.

0|0
    0|0
  • küs kalınmasın diye

0|0
    0|0
  • Şimdi ateistler gelecek yine ve diyecek ki ,, Bu yorumu buraya yapma, burası eğlence yeri". Aile onayı olmadan, kanunen belki evlenebilirsin ama dinen caiz değil. Ailenin onayı olmadan dini nikâh kıysan dahi, Allahın huzurunda var olduğu gözükmez.

0|0
    0|0
  • Ailelerin bu onayı belli bir yere kadardır her zaman. Her anne baba bir gün mutlaka o evliliği kabullenir. Ama ben aile onayı için en azından danışılması diye düşünüyorum. Sonuçta bir hayat tecrübeleri var. Kararı da sadece ailesine onayına göre de veremeyiz zaten. Kimsenin ilerde ne olacağı belli olmaz. Aile görüşlerini, kendi düşüncelerimizi de harmanlayıp bir karar vermeliyiz.

0|0
    0|0
  • İki insan birbirini sevdikten sonra ne önemi var bu aileler i hiç anlmyrm!

1|0
    0|0
  • Aile rızası önemli ama onay vermiyorlar deyip çekilmem uğraşırım sevgimin arkasında dururum ne gerekiyorsa yaparım. Çabalarım hiçbir işe yaramıyorsa ayrılığı ancak öyle düşünürüm.

0|0
    0|0
  • Çok önemlidir

0|0
    0|0
  • Çok çok önemli. Beni yürekten seven insan hayatını benimle geçirmek istiyorsa aileme de kendisini sevdirmeli. 😉

0|0
    0|0
  • Çok önemli

0|0
    0|0
  • Bende deli gibi ailemin onayına önem verirdim olmaz derlerse hayatta evlenmem derdim. Allaha şükür sevdiğim adamı da onayladılar ama bir türlü ailesini onaylamıyorlar bu durumu atlatamıyorum sadece.

0|0
    0|0
  • Büyüklerin bir bildiği vardır elbet.

0|0
    0|0
  • Eyer onaylamıyorlarsa sebebini mutlaka dinlerim, belki benim aştan kararan gözümün görmediği bir gerçeği görüp ileride bana sorun olacağını tahmin ederek benim iyiliğim için onay vermiyorlardır.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    40
Yükleniyor...