Alevi ve sunni evlenebilir mi?

Alevi bir sevdiğim var evlenme teklif etti onun ailesi karışmıyor ama benim ailem karsi çıkıyor sileriz seni diyorlar ne yapmalıyım?

0|0
10|22

En İyi Erkek Görüşü

• Evlenir evlenmesine ama 3. şahıslar her zaman araya girecektir. Bak şimdiden ailen seni sileriz demiş. Seni sileriz diye tehdit eden bir aileden sana nasıl bir hayır gelir orası muamma.

Alevi, sunni, hristiyan, katolik, musevi, müslüman, ateist, teist, zenci, beyaz, uzun, kısa, şişman, zayıf bunların hiç bir önemi yok insan olmayınca..

1|0
    0|0
    • Aynen çok güzel demiş arkadaş

• Nasıl önemi yok konuşması kolay

• @TypeeR emin ol benim için yok. Ben dil, din, ırk, mezhep, renk ayrımı yapmam. Başkasının sözleri, düşüncesi beni ilgilendirmez.. Aşk iki kişi arasında olan bir bağdır ne zaman 3. kişiler araya girer o aşk (sevgi) yıpranmaya başlar, veya başlamadan biter.

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 21

• Şöyle bir durum var ben sivaslıyım madımak otelinden ötürü aleviler i kışkırtmaya çalışıyorlar bazı beyinsizlerin oyunlara geliyor. Alevi olması şöyle önemli değil allah peygamber kitap sevgisi din iman bilgisi varsa ayrımcılığın bir önemi yok

1|0
    0|0
  • Alevi bir kız arkadaşım vardı erkek arkadaşı sünniydi istedi vermediler. Kızı akrabalarına verdiler 1 sene sonra falan. Onlarda vermiyor yani. Sen erkek o kız olarak olsaydı bu ilişki. Onlar karşı çıkacaktı buna.

1|0
    0|0
    • Niye böyle oluyor

• Hayır ben kendi inancımı yaşarım kimse karışamaz

• E o zaman öyle bir evlilik olmaz. Üzgünüm. Zaten onun sülalesine de bak bütün kızları kendi akrabaları veya alevilere veriyorlar. Kendileri öyle bişey yaparken seni istemesi saçma.

• Ailen kendisi ne kadar yaşıyoki sünniliği :) ailene deki bir erkeğin babası evliyada olsa kendi iman dairesinden çıkmışsa yine evlenilmez de

1|0
    0|0
    • Namaz kilarlar kul hakki yemezler yani dinine bağlı bir aileyiz alevi olunca önyargılı oluyor herkes toplumumuzda nedense

• İslam sadece namazdan ibadettenmi ibaretki, ibadetin çoğu zaten vardı önceki dinlerde de, seni bir erkekle konuşmucak şekilde yetiştiremeyipte elin oğluna alevi diyip ön yargıyla bakcak aile islamı çok savunmasın kusura bakmada öyle, bende alevi ailede çevrede büyüdüm, çok şükür Rabbim doğruyu nasip etti ben hanefiyim, benim kuzen çok çekti bu meseleden, kendi çoğu sünniyim geçinenden daha sünneti islamı yaşamaya çalışan biri ama hep alevisin diyip kesip attı bazıları, bir tanımak lazım anlamak lazım, bak dinlermisiniz bilmem ama cübbeli ahmet hocanın bir videosu var bu meselede o güzelce anmatmış durumu

• olabilir

1|0
    0|0
  • çocukların alevi mi, sünni mi olacağına, ne karar verdiniz?

0|0
    0|0
  • valla ben de ezelden beri alevilere karşı çok büyük sevgim var seviyorum alevileri yani bir çok farklı mezhepten olan insanlardan çok daha sadık güvenilir vede iyiler

1|0
    0|0
  • ailelerde sıkıntı olur özellikle çocuk olduğunda ister istemez aileler bir zaman sonra çatışacak bazı aileler alevilerin evinde yemek bile yemiyor ama sizinkiler ne denli karşılar bilemem

1|0
    0|0
    • Cok karşılar imkansız diyorlar

• siz anlaşsanız bile aileler sıkıntı çıkarır ailenin etkisi evliliğe çok büyük bunu unutma bunlar kendi evinde kavgalar bağırışmalara kadar gider tabi sonunda ayrılık ben ayrım olmadığı halde yaşıyorum

• Benim bir alevi kız arkadaşım olmuştu bugüne kadar gördüğüm bütün müslümanlardan daha iyiydi.

1|0
    0|0
  • Aileni dinle.

0|0
    0|0
  • Gerçek bir sunni asla alevi bir kimse ile evlenmez... Bir düşünsenize, siz sabah namazına kalkıcaksınız her namazdan sonra Peygamberimizin Ali Ashabına Hz. Ebubekir'e Hz. Ömer'e Ayşe validemize dualar ediceksiniz... Adam veya kadın kalkıcak ey Allah Ebubekir'e lanet et, Ömer'e lanet et, Ayşe'ye lanet et diyecek... Tabi ılımlı alevilerde mevcut lakin... Çok zor birşey Allah muhafaza cinayet bile çıkabilir...

0|0
    0|0
  • Abi gina geldi artik bu sorudan haftada bir kere soruluyor. Bak güzel kardesim. Namazlari , oruclari, ibadethaneleri, ibadet sekilleri bizimkinden farkli. Sorarsin ona iyice detayli ögrenirsin. Aklina yatarsa anlasabilirim dersen evlenirsin. Yok anlasamam yapamam ben dersen evlenmezsin

0|0
    0|0
  • Evlenir yani ben evlenebilirim sunni olamama ragmen mezhep farkliligini onemsemiyorum acikcasi sonucta o da benim gibi musluman.

0|0
    0|0
  • Evlenme

1|0
    0|0
    • Neden

• Farz etki çocuğunuz oldu çocuk ehli sünnet mi olacak alevimi ailen çıldırıcak sonra

• Haklısınız bu konuda

• Hiç kimse hiç kimseyi silmez merak etme. Sanki herkes dininin gerekliliklerini bire bir yapiyorda hala alevi sunni ayrımı yapıyorlar. Sen hayatına bak mutlu olacağına inanıyorsan vazgeçme

0|0
    0|0
  • genelde öyle oluyor. Alevilerle evlilik konusunda hanefi mezhebi sorun çıkarıyor. Hanefi mezhebine göre görevini eksiksiz yapanları anlıyorum ama namaz oruç vs olmadan buna karşı çıkanları anlamak zor.

0|0
    0|0
  • Sorunlu bir evlilik olabilir. Mezhepsel catisma dugunde ve nisanda muhakkak ki olacaktir

0|0
    0|0
  • evet :D:Fdfd

0|0
    0|0
  • Ben sunniyim eşim alevi bir sorunumuz yok gayet iyiyiz

1|0
    0|0
  • Valla bacim kim ne derse desin alevilik ayri bir din muslumanlik ayri bir din onun icin musluman bir kadin baska dinden erkekle evlenmesi haramdir zina yapmis olur ailenin sozunu dinle... aleviler mum sondu yapar gusul almazlar ibadet yerleri farklidir vs vs yani anlatabiliyor muyum 😊 sakin kimse aleviler muslumandir demesin lutfen olur mu 😊

1|0
    0|0
    • Kendisi bana böyle birsey anlatmadı

• Aleviler zaten bunlari gizlerler anlatmazlar cunku bu gercekleri bilirse herkes toplumda dislanirlar 😊 mum sondunun ne oldugunu zaten biliyorsun kim severki boyle insanlari 😊 toplumda bir cok alevi vardir aslinda azimsanmayacaj derecede ama kendilerini gizlerler cunku dislanacaklarinida bilirler 😊 sen sen ol musluman bir adamla evlen 😊 yoksa ha bu alevi cocukla evlenip yataga girmissin ha sokaktan gecen birisiyle 😊 ve alevilik nasil cikmistir onlar der ki aleviler Hz Ali peygamber olacakti ama HAŞA Hz. MUHAMMED Allah i kandirip peygamberligi elinden aldi derler... dusunsene neden zaten ayri bir alevilil diye bir sey olsun ki ayri bir ibadethane vs vs apacik baska bir din oldugu ortada ama biz Muslumanlar sadece Hz. ALI degil tum halife sahabe ve Allah dostlarini seviyoruz 😊

• önemli olan Müslüman olmasi gerisi bos

1|0
    0|0
  • Sunni ve Alevi olmak önemli değil ne kadar kurana ve sünnete bağlı yaşadığı önemlidir. Herkes kendine bir takım isimler takar ama ona göre yaşamaz. Bizlerde kendimize müslüman deriz ama ona göre yaşamıyorsak sadece üzerimize yapıştırılmış bir etiketten ibaret kalır. Çocuğu bu yönden tanıyıp , bir ailenle tanıştırmayı deneyebilirsin. Farklılık olduğu düşüncesi ortadan kalkar çocuğu severlerse neden olmasın? Ön yargıyı silmelisin evvela.

1|0
    0|0
    • Aleviler dinsizmis gibi bir önyargı var maalesef değiştiremiyorsun bu önyargıyi

• Alevilerin bir kısmının kurandan uzak olan inanışlarından dolayı kaynaklanıyor o ön yargı. Alevi var ehl-i sünnet , Alevi var kurana göre imansız. Vardı bir tane benim iş yerime yakın. Çocuk alevi. İyi bir insan ama din konusunda ağzından çıkan her şey imansızlık. Mesela Ramazan orucu yoktur muharrem orucu vardır dediği anda kaybediyor imanını ama diğer bir alevi tanıdığım biz ramazan orucunuda tutarız ama ekstra olarak Muharrem orucuda tutarız diyerek ehl-i sünnet yaşadığını gösteriyor. Zaten ramazan orucundan evvel muharrem orucu farz idi. Ramazan orucu farz kılınınca muharrem orucu sünnet oldu. ikisinide tutan takva ehlidir. Muharrem orucunu tutmamak kişiyi dinden çıkarmaz. Kişiyi ancak inkar dinden çıkartır. Yani konumuz bunlar değil. Senin ailen çocuğu tanımalı kendini sevdirmeli. Ön yargı yıkılmalı.

Kızlar Ne Diyor 9

• Sanmıyorum uygun olacağını. Herşey aşkla halledilmiyo. Evlenince illa ki bir yerden sorun çıkar tartışmalar yaşarsınız. Hem sorunları bırak aileni düşün. Aileden vazgeçmek olmaz hiçbir zaman

1|0
    0|0
    • Haklısın ailemden gecemem :(

• Niye evlenmesin ki ben sünniyim ve aleviyle evlenirim ama müslüman olmayanla evlenmem @BeyazzPudraSekeri @Scre4m siz ne düşünüyorsunuz

1|0
    0|0
  • ben sevdiysem kim karışır lan?

1|0
    0|0
  • evleneceğim adam seni hayatının sonuna kadar koruyup kollayacak sevecek biriyse evlen ailen lebet snei affedecektir

0|0
    0|0
  • Böyle bir sebepten beni silecek aileyi önce ben silerim.

0|0
    0|0
  • Iyi düşün

0|0
    0|0
  • Evlenme

0|0
    0|0
  • Evlenir ya hristiyanlarla evleniyoz

0|0
    0|0
  • Ailenin sözünü dinle