Sadece kürtlerin olmadığı bir ortamda kürtçe konuşulması sizi de rahatsız ediyor mu?

Benim hiçbir zaman kürtlerle sorunum olmadı, hatta fikirlerini ve kültürlerini savunma haklarına da herzaman destek verdim, son seçimde oyumu hdp ye verdim. Ama kürt arkadaşların mesela 6 kişilik bir ortamda 4 kürtçe bilmeyen insanların arasında kendi aralarında kürtçe konuşması beni bayağı rahatsız etti, hatta dayanamayıp ikaz ettim ortam bayağı gerildi. Mesela bende aslen arabım, bizde ortamda arapça bilmeyen biri olduğunda arapça konuşmak çok ayıp karşılanır ve konuşanı tenkit ederiz, bu ortamdaki insanlara çok büyük saygısızlıktır bence, sizcede öyle değil mi?

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• Yani tabii ki beni de rahatsız eden mesela İngilizce bilmeyen insanların yanında İngilizce konuşmak gibi bir şey bu o kadar da konuşmayın

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Çok doğru düşünüyorsunuz.
    Kendi aralarında diğerlerinin anlamayacağı şekilde konuşmak karşı tarafı yok saymak ya da ondan bir şeyler gizlemek olarak görülür. Siz aranızda benim anlamayacağım şekilde konuşursanız ben de ingilizce, almanca ya da isveççe konuşurum.
    Ya da şöyle düşünün. İki kişi kendi aralarında kulaktan kulağa konuşsalar ne düşünürsünüz. Diğerleri duymasın diye böyle konuşmak hiç hoş değil.

Bazı temel görgü kuralları toplumumuzda oturmadığı için bu tür garabetler oluşuyor. Eğitim ve kültür işte bu yüzden önemli.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Bu ülkede yalnzca türk ve kürt yaşamıyor gürcüsü boşnağı herkes kendi içinde kültürine devam edip başkalarını rahatsız etmemeli etmiyorda. Ayrıca pkk nın siyasi yüzü hdp nin bir kürt partisi olduğunu mu düşünmen yanlış bence

1|0
    0|0
    • İyide ben zaten ne ermeni ne yahudi ne kürt kimseden bir rahatsızlık duymuyorum, benim rahatsız olduğum durum farklı, kaldı ki ben şehrin kürt nufusunun en yoğun bölgesinde yaşıyorum hepsi de hdp li, kaldı ki ne partisi olursa olsun akp den daha samimi geliyor bana.

• Parti savunmuyorum ama pkkyla bizden çok yüzyüze kalan zahmetini çeken kürtlerin yoğun yasadığı bir ortamda ve hdp destekleniyorsa stratejisiz cahilce buluyorum öyle kimselerde senin rshatsızlığını düsünmez. Diğerlerinden duymadığın rahatsızlığına devam yani

• Arada soyledikleri bir iki Türkce kelimeden ne hakkinda konustuklarini anliyorsun zaten

0|0
    0|0
    • Ben aralarında ne hakkında konuştuklarını merak etmiyorum, onların ortamdaki insanları yok saymalarından rahatsız oluyorum, kaldı ki dediğim gibi türkçe bildiği halde bir ortamda iki insanın arapça konuşmasına da karşıyım.

• Bazilari zaten yok sayiyor bizi ne saygisi

• Sizlerin duymaması gereken bir şeyi konuşmuşlar bu sizin icinizde yapıldıgı icin ayip tabiki ikaz etmen dogru

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bu var genelde bizim millette. Mesela altı tane rusun içinde iki tane türk birbirine türkçe konuştuğu için tartışma çıktığını da gördüm.

Ama kürt arkadaşlar bu konuda en beterler, yeni uzun uzun kendi aralarında muhabbet etme huyları falan var. Söyleyince de alınıyorlar malum, bir dindarlar iki kürtler mağdurum da mağdurumcu.

0|2
    0|0
  • Eğer Türkçe bildikleri halde böyle davranıyorlarsa bu çok kaba bir davranış. Şahsen bu tavırlarının altında başka niyet olduğunu düşünüyorum. Artık git gide dillendirilmeye başlanan öz yönetim ve özerkleşme niyetlerinin dışa vurumu ve topluma kabullendirme amacı güttükleri kanısındayım. Bi' tür şımarıklık da diyebiliriz. Aksi halde bildiği ikinci bir dili konuşmasına itirazımız olamaz. Keşke biz de bilsek ve konuşabilsek.

0|0
    0|0
    • Türkçe biliyorlar tabi, genelde de nedense kürtler de raslıyorum bunlara, zaten kürtler bu davranışlarıyla insanlarda antipati oluşturuyorlar.

• Aynen. Ben de bundan dolayı başka niyet arıyorum zaten.

• Bence de sadece kürtçe değil mesela aynı durumda ıngilizce almanca fransızca yani anlayacagin 2 kişi toplulukta kendi arasında çoğunluğun bilmediği bir dille konuşursa anormal olur uyarmakta doğru olanı yapmissin siyasi bir durum yok burada normalini onlar değil sen yapmissin

0|1
    0|0
    • Belirtmeyi unuttum bende kürt asıllı bir bireyim ama burada mevzu kürt Türk değil insanlara karşı olan saygıdır ayrıca hdp kürt partisi değil hristiyan ermeni partisidir :)

• Benimde yok ermenilerle rumlarla hristiyanlarla yanlış anlaşılmasın sadece hdp kürt partisi değil kürtleri temsil eden bir parti değil demek istedim yoksa benimde hiç bir insanla sorunum yok :)

• Aynen hocam kim hangi kültür ve inançta olursa olsun yani, adam isterse ineğe tapsın bana ne yani, yeter ki bana dikte etmeye kalkmasın saygım sonsuz :D

• Yoo hiç sorun olmaz.

0|0
    0|0
  • Etmez kufurleri az cok biluyom :))

0|0
    0|0
  • Yahu abicim hdp ermeni soyu dur kesinlikle kürtlerle bir alakası yok benim ana dilim kürtçe ve kürdüm ama aptal değiliz hdp ye oy vermek kesinlikle kürtleri savunmak değildir kulaktan duyma sözlere de inanmayın

0|1
    0|0
  • ediyor tabi

0|0
    0|0
  • Bir iki kelime rahatsız etmez ama devam ederlerse ortamı terk ederim.
    Lan anlamadığım dilde bana mı sövüyolar gibi ezik triplerine de gitmem.

0|1
    0|0
Yükleniyor...