Alevilik hakkında bilgisi olan cevaplayabilir mi?

bu gün cuma namazı öncesi telefon görüşmesi yaptığım alevi arkadaşımla , napıyorsun faslında
ben :cumaya gidiyorum
o: banada dua et
ben: sende git hem kendine hem bana et
o: derin konular neden gitmediğimi anlatırsam sende gitmessin
konuşma bu şekilde , aleviler neden namaza gitmez?

0|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Gidenler vardır. Gitmeyenler için sadece bahanedir

0|0
    0|0
    • benim tanıdıklarım hiç gitmiyor da

• Birkaç çeşidi var

• benim tanıdıklarım böyle dediğinde tahmin ettim

En İyi Erkek Görüşü

• ben alevilik nedir bilmem ama bildiğim tek şey var onları çok severim görüşleri fikirleri kendilerini bağlar hepimiz herkesin görüşünü sevmek benimsemek zorunda değiliz hele şu son zamanlarda akp liler ile alevileri kıyaslayınca vallahi alevileri daha çok sevmeye başladım ne alaka diye soracak olursan hangi akp li arkadaşla konuşursam adamlar alevi düşmanı ellerinden gelse bir kaşık suda boğacaklar o derece yani

0|0
    0|0
    • hiçkimseye görüşünden dininden ve mezhebinden dolayı önyargılı olmadım. alevi arkadaşlarım var ve bir kötülüklerini görmedim. akp de de genelde çıkarcı kişiler mevcut

• @mcandemir bak burda sorularıma nasıl cevap vermiş pkk paçavrası bezleri açtırıp türk bayrağı açanlar yerlerde sürüklendiği zaman susanlar akp li değilmiydi
      türk bayrağı açanlar gözaltına alındığı zaman susanlar akp liler değilmiydi pkk lılar geçerken askerlerimize el sallarken operasyon yaptırmayanları alkışlayan akp liler değilmiydi
      pkk lı kahpe evlatları silah ve bombaları yığınak yaparken tek kelime etmeyenler diyarbakırda terörist barzani ile megri megri diye havlayanlar akp liler değilmiydi?
      şimdi sorarım size biz bunlarla nasıl birlik olacağız

• @mcandemir bak buda sorduklarıma verilen cevap sonrası malum zaten engelledi beni
      Aha işte böyle düşündüğün için. Tersini ve aksini söylemişsin. AKP yi Destekleyenler değil mhp de değil ve hatta hdppkkliler bile değil özellikle chpyi kemal kılıçdaroğlunu destekleyenler AKP liyim diyeni 1 kaşık suda boğmak istiyor. Neye ve kime inaniyorsun bu kdr ciddi suçlamalar içindesın sen? Akp olmasaydı ülke Nolurdu senin haberin bile yok. O yüzden politikayı bencil biriyle tartışmak hiç istemem.

Kızlar Ne Diyor 1

• Alevilik bir mezhep değildir uydurma bir topluluktur. İnancı olamayan birine dua edilmez zaten

0|0
    0|0
    • inanca yönelmesi için edilebilir bence

Erkekler Ne Diyor 3

• alevilerin inancına göre imametin başları sayılan Hz. Ali Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Dönemin İmam ı Azam yandaşlarınca ağırlıklı bulunan muaviye ve ordusu tarafından katledildiği ne inanırlar yezid bin muaviye yani yezidler biz oluyoruz onlara göre yani adam senınle saf tutmam ben diyor... kıldığı namazın kabul olmadığına varsayıyor... ancak alevi şii camileri dolar yani aleviler de namaz kılar... fekat kinleri gözlerini kör etmiş bu adamların... alevi arkadaşlarım var severim hepsini ancak bu konularda asla haklı bulmuyorum. tartışmam bile o derece sende tartışma nasıl biliyorsa öyle yapsın... (hatta bize kız vermezler alevi inancına göre sunni biriyle evlenen kız düşkün sayılır cem dedelerine sorabilirisiniz )

0|0
    0|0
    • yazarken bile muaviye yi asker arkadaşımız gibi yazar söyler, ALİ'ye hz Ali diye saygımızı gösteririz. arkadaşlık dostluk yapıp saf tutmayız demeleri de ayrı bir çelişki

• aynı cografya yı paylaşıyoruz. kardeşim yoksa selamımızı bile almazlar. diye düşünüyorum. pkk ve dhkp-c gibi ülkeyi bölmeye çalışan örgütlerin üyelerinin aslında kürt değil --- alevi kürdü ya da ermeni alevisi olduğunu çok iyi biliyoruz. hani şu yeşil kırmızı sarı kafalarında gezdirdikleri pul çaputlarla apo posterleri altında fotolar çekilen sığırlar.

• Hz. Ali namaz kılarken mi ölmüştü?

0|0
    0|0
    • hz ALİ kılmıyormuy du sorusunu bende sordum zaten ama derin konular diye geçiştirdi

• Heee tamam.
      Dedemden aldığım haberle, Hz. Ali camiden çıkmış tam köşeyi dönerken müşrikler arkadan odunla vurmuş. Aylarca hasta yatmış sonrada vefat etmiş.

• bende namaz çıkışı öldürüldüğünü duymuştum

• Hz ali camide olduruldugu icin

0|0
    0|0
Yükleniyor...