Haklarinizi biliyor musunuz? Eger Turkiye bir hukuk devleti olsaydi guzel olmaz miydi?

Anayasada tanimlanan haklarimizi bize ilkokuldan beri ogretselerdi, bunlari kullanabilseydik, ve yargi tamamen bagimsiz olsaydi sizce de guzel olmaz miydi?

Sadece anayasa da degil. Siz bir insan oldugunuz icin avrupa'dan da yardim alabilirsiniz.

Diyelim sizi bir polis cevirdi gbt'ye sokacak. Sizin, o polise kimlik sorma hakkiniz var. Neden tc'mi istiyorsun? deme hakkiniz da var. Cunku siz vergisini veren bir vatandassiniz, ve o polis sizin guvenliginizi saglamakla gorevli bir memur. Ama turkiyede bunu yapsan 24 saat gozaltina alinip, gozaltinda dayak yiyorsun. Neden? Cunku hukuk devleti degiliz. Polis, devletin polisi olmus durumda. Oysa polis devleti korumakla degil beni korumakla yukumludur. Bak amerikaya, norvec'e, almanyaya. Adamlar catir catir biliyor hakkini.

Tabik bu adalet, hukuk kavramlari turkiye'ye cok uzak. Avrupa insan haklari'nda hep son siralarda yer aliyoruz.

Halkimiz da cahil. Begenmiyorsan sktr git'ciler, karni doyuyor diye sukredip hakkini aramayanlar, devletin halk icin varoldugunu unutan yalakalarla dolu memleket.

Aslinda evet sktrolup gitmek lazim bu ulkeden. Ortalama 40 yillik kalan hayatimizi burada gecirmek bildigin intihar mnkym.

Güncellemeler:
Yazinin sonunda bahsettigim tiplerden bir kesit icin FOSSİL uyenin yazdiklarina bakabilirsiniz. Bu kafada o kadar cok insan var ki. Bunlar %50'yi olusturuyor iste. Hayatinda avrupa gormemis anadolu comarlari turkiye'yi medeni saniyor. Bunlar hak hukuk'u, diklenmek saniyor. Haliyle polis de bu geri-zekalilar yuzunden, kendisine kimlik soranlara, ''bana mi dikleniyorsun sen?'' Diyor. Halbuki bu hak. Hadi gidelim su ulkeden de bunlari kendi haline birakalim. Birakalim ne halleri varsa gorsunler.

1|0
2|4

En İyi Kız Görüşü

• Adalet yok ki bilsek de bir şey değişeceğini düşünmüyorum.
    Güzel olurdu elbet.

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Haklisin imkanim olsa bende kaçacağim

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 3

• Nerede olursan ol, paran var ise hukuk sana işler yok ise bu soruyu sorar örnek olarak amerika gibi paranın dağıtıldığı ülkeleri örnek verirsin

0|0
    0|0
    • Alakasi yok. Siz alismissiniz gelismemis ulkelerde parayla adam kayirmayla hak satin almaya. Amerika'da kaldim. Gordum. Kendim de yasadim. Haklarimi da ogrendim, bunlari da kullandim. Senin gibi bos atip, dolu tutmuyorum anlayacagin. Kapis.

• Türkiye aslında bir hukuk devleti.

Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarken, isviçre kanunlarının çoğunu anayasa ekledi.

Fakat, hukuk devletinin doğru işletilmesi gerek. Hukuk devleti doğru işletilmiyorsa, o zaman hukuk devleti olmaz. Türkiye, yazılı anayasasında hukuk devleti olduğu söylense de, hukuk devleti gibi durmuyor bence.

0|0
    0|0
    • Sadece sana gore degil. Herkese gore adalet ve hukuk yok ki. Turkiye cumhuriyeti, insan haklarina saygili, laik, sosyal bir hukuk devletidir der anayasa. İnsan haklarina saygi yok, laik desen laiklik gideli cok oldu bu iktidarla, sosyal mi desen, degil. Binlerce issiz, ac varken birileri saraylarda oturuyor. Ee hukuk da yok.

• Avrupada polise 2 diklen bakalım g. tüne job sokuyorlarmı sokmuyorlarmı salak herif avrupa polisleri kral gibi hıyar agası seni

0|0
    0|0
Yükleniyor...