Evleneceğimiz kişiyi biz mi seçeriz yoksa kader o kişiyi çoktan seçmiş midir?

Biz bir kişi için çabalarsak kaderimizdekini belirleyip sonuca ulaşırsak o kişiyi biz mi seçmiş oluyoruz? Yoksa zaten o kişi bellidir, biz çabalasakta çabalamasakta bizi bulmuş mudur?

1|0
21|24

En İyi Erkek Görüşü

• Canım kardeşim ;

İsra suresi 13 ( Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık )

Kader kavramı toplumumuzda kur-andan öğrenilmemiştir komple din inancı gibi. Kader insanın seçip değiştirebildiği herşeydir , değiştirip seçemediği herşey '' YARADILIŞ '' tır. Şimdi siz mantıken hayatınızda neyi değiştebiliyorsanız onlar sizin kaderinizdir :)

1|1
    0|0
    • Yani biz iyiyi de seçsek kötüyü de seçsek o bizim kaderimizdir. :)

• Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

• Kardeşim bana teşekkür etmene gerek yok benim davam bu kendimi buna adadım sadece seni benimle burada karşılaştırdığı ve senin sorunu yanıtlamam için bizi Cami sıfatı ile burada toplayan ALLAH'a şükür et :)

En İyi Kız Görüşü

• Hz UBEYDE;
    ''Senin bir gurup deven olsaydı, sen onları bir tarafı otlu, diğer tarafı çorak olan bir derenin hangi tarafını otlatırdın?'Eğer sen develerini otlu tarafta güder ve karınlarını doyurursan Allah'ın kaderiyle gütmüş olursun. Aynı şekilde onları derenin çorak tarafında güder ve aç bırakırsan, yine Allah'ın takdiriyle gütmüş olursun. İkisi de kaderdir. Fakat sonuçları bir değildir.''

SEN NE YAPARSAN YAP HER SEÇİMİN KADERİN PARÇASIDIR.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• belki evet belki hayır
    aslında muaama diyebilecegimiz şeyi belki biz buluyoruz belki zaten o kişi orada bizi bekliyo

0|0
    0|0
  • kader mi?:DDDDDDDD

0|0
    0|0
  • bu soruya Mevlana tasavvufi açıdan güzel bir yönle açıklamış.. Elem Meclisi..

0|0
    0|0
  • Kader sana 2 şık sunar hangi şıkları seçeceğinde karakterine bağlıdır.

0|0
    0|0
  • Kader seçer biz evet deriz

1|0
    0|0
  • Kader seçiyor

0|0
    0|0
  • Biz seçeriz.

0|0
    0|0
  • Biz seçeriz o bizim kaderimiz olur

0|0
    0|0
  • kader de hepsi yazılı ama kader değişir ALLAH UTEALA DİYORKİ KADERLERİN ÜSTÜNDE KADER VARDIR ALLAH İSTERSE KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR. KUDRET HÜKÜM SONSUZ SERVET SONU OLMAYAN SALTANAT SADECE ALLAH A AİTDİR TEK HÜKÜMDAR ALLAH NE DERSE O OLUR... LAİLAHEİLLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH...

0|0
    0|0
  • evleneceğimiz kişi kadermizdedir

0|0
    0|0
  • Tanri yazmiştir onu

0|0
    0|0
  • kimse fareye labirentte olduğunu söylemez hesabı. hiçbir fikrim yok. sanırım seçiliyor

0|0
    0|0
  • Kader coktan secmistir zaten

0|0
    0|0
  • Külli irade, cuz-i irade diyorum ve seni Google ile Başbasa birakiyorum

0|0
    0|0
  • her ikisinin de gerçeklik payı var.

0|0
    0|0
  • Uzun zamandır çabalıyorum evlenmek için. Nerdeyse söylesin ben bulurum onu...

0|0
    0|0
  • Sen kaderindekini seçiyorsun bilmeden

0|0
    0|0
  • kader o kişiyi çoktan seçmiştir tatlım emin ol

0|0
    0|0
  • Kader

0|0
    0|0
  • Ölüm günün ve evleneceğin kişi tamamen kaderdir

0|0
    0|0
  • Kaderdir bence

0|0
    0|0
  • Seni sectim pikachuuuuu 😂

0|0
    0|0
  • ben de hep merak ediyorum bu soruyu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• ALLAH-U TEALA kaderimizi belirlemiş fakat insanoğlunada mantık, akıl vermiştir. Yani bir şeyi kader olarak nitelendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama o yola girerken daha farklı seçenekleri sunmuştur ALLAH-U TEALA. sen hiç yok gibide görsen bunların olduğunu bilmeliyiz. yani insanın kaderinde birden cok secenek yol ayrımı vardır. sadece o yola ayrımında bize iyi kara vermek düşer kendi mantğımızla sınanırız.

1|0
    0|0
  • Sen seçiyorsun, sadece senin önceden kimi seçeceğin biliniyor

0|0
    0|0
  • Allah bilir 😊

0|0
    0|0
  • Kader gayrete aşıktır diye edebiyat yapayım :) yani ulaşmak ulaşamamakta kaderdir bence istiyorsan çabalıcan 👍

0|0
    0|0
  • Biz seçeriz

0|0
    0|0
  • Kader niye seçsin ben secerim

0|0
    0|0
  • Ben ikisinin de birbirine bağlı olduğunu düşünüyorum. Sen o kişi için çabalicaksin o o kişi kaderin dönüşecek.

0|0
    0|0
  • Kader meselesinde en cok sorulan soru bu herhalde soyle soyleyeyim sen secersin karsilasacagin kisiler kadersir tabiki ama karari sen verirsin karari sen verdigin icin kaderde yazilidir yani sen herseyi tercih ediyorsun bunu iradenle yaliyorsun Allah senin ne sectigini bildiginden daha once yazmis oluyor. Insallah anlatabilmisimdir anlamadiysan soyle ornek vererek anlatirim ;)

0|0
    0|0
  • Sadece dua ederek kişiliğini değişebilirsin. Kim olduğu bellidir.

0|0
    0|0
    • Yani kaderimizdeki kişi bellidir. Eğer kötü biriyse o kişi kendi duamızla ya da anne-baba duasıyla iyi biri olabilir. Ya da bunun tam tersi olarak kınadığımız olaylarla, yapmış olduğumuz hatalarla o kişi bize imtihan olarak sunulabilir.

• Bence ben secmicem

0|0
    0|0
  • Bence o alnında yazılı değişmez çünkü bazen naparsan yap olmuyor bazen de hiç ummadığın kişi ummadığın kişi ile evleniyo değişmeyen kader evleneceğin kişi belkide

0|0
    0|0
  • Anlamlar karışıyor bu konuda

0|0
    0|0
  • Degismeyen cizgiler arasındadır yani kaderdir

0|0
    0|0
  • kader karşık konudur

0|0
    0|0
  • Seçilmiş kişi :)

0|0
    0|0
  • Kader

0|0
    0|0
  • Ölümle nikah şaşmaz derler evleneceğin kişide yazılıdır kaderinde diye düşünüyorum

0|0
    0|0
  • Kaderr

0|0
    0|0
  • kaderimizde kim varsa onunla evleniriz

0|0
    0|0
  • Benim evlenecegim gün evlendigim kisi belirlenmis zaten ya kader tarafindan ya ailem taraginda ya da yazilmayan kurallar tarafindan bilmiyorum... ne kadar modern olursan ol istersen dünyanin bir ucunda yasa yinede kacinilmaz gercekler gelip seni buluyor. Modern ve okumus cahil olarak hayatima devam edecem sanirim...

0|0
    0|0
Yükleniyor...