Fes gericilik de Şapka medeniyet mi?

Burda Atatürk'ü hedef almadığımı belirtiyim önce... sadece anlam veremiyorum ikiside başa takılan birşey işte sembolleştirip fikir ayrılıkları yapmak doğru mu? Mesela ben ikisinide beğeniyorum zamanında biri diğerinn yerine geçmek yerine ikisinnde var olduğu sokaklar olamaz mıydı?

0|1
8|22

En İyi Erkek Görüşü

• Tabisi şapka çok önemliydi şapka takınca inanılmaz medeni olacaktık dötümüzde don yoktu yiyecek ekmeğimiz yoktu ama vakkonun getirdiği şapkaları almak medeniyetti nede güzel devrimdi birde o şapkanın altındaki kelle içinde vergide vermeliydik bir de takmak istemeyen şehirler vardı onları nede güzel bombaladık nede güzel türkü bestelendi atma hamidiye atma şapkada takacağız vergide vereceğiz ohhh medeniyet akıyor paçamızdan

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Atatürk'ün devrimlerinden en anlamlandıramadığımdır şapka. Hani ne gerek vardı? Takmayana, kabul etmeyene eziyet etmeye ne gerek vardı? Şapka takılmasaydı daha mı az medeni mi olunacaktı? Anlayamıyorum.

1|0
    0|0
    • Takılmayana eziyet edilmedi. Seksenden sonrası ayrı bir dava. Hangi kaynaktan okudunuz isim verir misin çok merak etrim

• @Zombix çok objektif yaklaşılıyor ne Atatürk kötüleniyor ne de kesinlikle doğrudur deniliyor. Bir kaç kaynakta söylüyorlardı programda.

• Tamam çok teşekkür ettim.

Erkekler Ne Diyor 21

• bu aynı zamanda puşu içind e geçerli.. atkıyla puşunun ne farkı var..

2|0
    0|0
    • Tabi örnekler çoğaltılabilir ben fesi çok sevdiğim için öyle söyledim puşi keşan bir şekilde hemzi bizim harmanlanmış kültürlerimiz :)

• bir zamanlar puşi bizim kültürümüze göre çefye takmak çok kötüydü... dışlanılırdı hor görülürdü.. boğazına taktın diye polis çevirirdi..

• öncelikle fesin kaldırılmadığını zorunluluktan çıkarıldığını belirterek konuya başlamak isterim. fes dediğin şey başta durmayan kafayı kımıldatmada düşen erkeklerinde toka vs gibi şeylerle sabit tutturamadığı ve fesi olmayan erkek erkek değildir saygısızdır onu düşürmek kaybetmek takmamak saygısızlıktır gibi gibi sebeplerden ötürü isteyen şapka taksın fes takmak artık zorunlu olmayacak diye atatürk bir şapka devrimine imza atmıştır. mesela okullarda devlet dairelerinde özel kurumlarda ne şapka ne fes artık mecburi bir durum değil bu sebepten ötürü şapka kanunu çıktı çıkmasa halen fes takmadı diye işten atılan devlet memurları vs haberleri duyulurdu. aynısı kravat içinde geçerli. kravat takmak yerine papyon takılabilir veya fular takılabilir ceket giymek yerine yelek veya hırka giyilebilinir bu sebepten ötürü atatürk kısaca özgürlük getirdi

2|1
    0|0
    • fes zorunluluğunada karşıyım fesin kaldırılmasına da bilmem anlatabildim mi?

• Etme cahille muhabbet diye bosuna dememişler banane ya senn saçma düşüncelerinle uğraşamcm şimdi kadınlarla uğraşma

• @Kılavuzumkarga benim düşüncelerim mi saçma şimdi

• Aynen insanın giyimi üzerinden, kişiyi modern olup, olmadığını yorumlamak saçmalıktır. Zira, moderncilik kısa etek giyinmek olmamakla beraber, bilimde gelişmektir. Ayrıca, sarık gericilik değildir. Şöyleki, İranlılarda sarıklı ama mini eteği modern gören bizim kesimden daha bilgililerki, bizim çakma modernciler uçkurunu düşünürken, bize düşman olan sarıklı iranlılar, gün gittikçe bilimde ilerlemektedir.

1|0
    0|0
  • Sacmalama yeni kurulmus dogru duzgun ekonomisi bile olmayan bir devletken milyonlarca sapka ithal etmemiz sartti tabiki takmayani vurmamizda gerekiyordu ulan ya

2|2
    0|0
  • E o zaman elinizdeki son model telefonları bir kenara bırakıp ankesörlü telefon kullanın hadii?

4|0
    0|0
    • bencede yapalım

• :D süpermiş seni görüşüne sadık bir telefon kullandığın için tebrik ediyorum

• Kapitalizme boyun eğmiyorum vesselam :) :D

• eğer fes batının giysisi olsaydı şapka gericilik olurdu

1|1
    0|0
  • Hayır. Sadece biri müslümanların en sevdiği aksesuar, diğeri Yahudilerin en sevdiği aksesuar. Başka bir numarası yok. Mustafa Kemalin İsrailde neden minnet heykelinin olduğunu az çok idrak etmişsindir.

0|2
    0|0
    • yahudilern onun bunun diyemeyiz birçok medeniyet kullanmış Hindistan mesela

• https://youtu.be/oMmHevWS7GU

kac kişi idam edildi bir şapka yuzunden

1|0
    0|0
    • çok anlamlıydı çok teşekkür ederim :) herkes izlemeli

• İkisi de bir dönemin yeniliğidir ve her yenilik , değişim ilericilik olarak algılanır.. Şöyleki , Sultan ll mahmuta kadar giyilen sarığın yerine fes uygulaması getirildiğinde bir çok güruh karşı çıkmıştı.. O devri ele aldığımızda yenliktir.

Aradan geçen bir kaç yüzyıl sonra fes yerine gelen şapka da aynı muameleyi gördü bir nevi yeniliktir.

Günümüze gelirsek , küresel dünyada beynelminel etkilerin harmanlaştığını bu yüzden bu tarz şeylerin artık yenilik simgesi olmadığını görürüz. Yani günümüzü yorumlarsak ikisi de gericilik veya ilericilik değildir.

0|0
    0|0
    • işte ben her dönemde birinin ki hangisi önemli değil bir kacramı düşünceyi ideolojiyi temsil edercesine kullanılmasına lanse edilmesine karşıyım... o devirde bu olmuş bu devirde bu olmus ona takılmıyorum... Neden belli kesimlerce fes ya da sarık takıyorsam gerici şapkaylaysam da medeni olayım ki? bu düşüncelere karşıyım. Günümüze gelince hala bu düşüncelerin izleri var ve sanrm hiç silinmycek

• ben çevremdeki ön yargılara tanık olduğum için Şu an böyle bir ön yargı yok demene katılmıyorum

• Ben kişisel görüşümü açıklamıyorum katılıp katılmaman beni ilgilendirmiyor. Bilimsel (sosyolojik) olarak yok demek istedim kişisel olarak elbette var.. Bu devirde makarnaya tapan da var ama din sosyolojisi açıdan yok.. Alakasız ama aynı mantıkdfa bir örnek. Bunun gibi düşün.

Bireysel olarak her toplumda her tür fikir olabilir. Katılırsın katılmazsın ama yargılayamıyorsun.. Ben bilimsel olarak konuşuyosun sandım boşu boşuna açıklama yapıyorum.. Git kısır gününde konuş madem

• bizden istenilen türkü kültür ve imanından koparmak, o yasalar bize kültür yozbazlığı yaşatmaktı. bu da gün gibi ortada

1|0
    0|0
  • Şapka giymenin kanun olduğunu göz önünde alırsak Şu an İstanbul'da fesle gezenlerin suç işlediği gerçeği de var :)

1|0
    0|0
    • İşte biri kanun olucak kadar değerliyken biri yasaklanıcak kadar değersiz nasıl olabilir? Üstelik ikisi de zararsızken

• o günü göz önünde alırsak şartlar onu gerektiriyor olmalı ki bu kanun çıkmış

• Fes gericilik değil ama bir süre sonra Dünya'da fes cehaletin sembolü haline geldi, mesela tiyatro gösterilerinde felan aptal bir karakter varsa mutlaka fes takıyordu, böyle bir durumda fes'i kaldırmak prestij anlamında iyi oldu.

1|0
    0|0
    • Bu kolaya kaçmak fesin gericilik olmadığını biliyoruz dimi bunu dünya ya kanıtlayabilrdik bu biraz pencereden atlamn gerekiyo dediler ve bizde sorgusuz atladık gibi oluyo veya tüm dünya masum birine katil dedi diye o katil olur mu?

• Aptal birine fes giydirmek yerine hoşgörülü bilgili birine giydirip öyle mesaj verilebilrdi. Kokoreç olayı gibi bunlar bence birileri nedensizce istiyolar diye şak oluveriyo nedensiz...

• Fes'i kullanan sadece biz değiliz, Kuzey Afrika'da da kullanılıyordu. Neyse bunlar gereksiz tartışmalar, zaten bugün ne fes ne şapka giyiyoruz. Bazı şeyler sabit kalmıyor.

• bence fes daha güzel ya

1|0
    0|0
  • helal olsun

1|0
    0|0
  • Neden fes giymeği reddettiği için idam edilenleri yazmıyorsun? Neden fesi osmanlı memurları giyerdi diye yazmıyorsun? Çünkü samimi değilsin

0|0
    0|0
    • ya ben fesi mi savunuyorum ki yaziym bir daha oku lütfen ben genel anlamda kıyafetler adına insanların idam edilmesi bunun kanun olmasını yanlış buldugumu söylüyorm (tabi bazı şeyler belli ölçülerde yasaklanabilr ama bu zararsz bir fes ya da sapka olmamalı) yazdıklarımı okuma zahmetnde bulunmadıgn için seni samimiyetsz buldm okusan anlardn he okuyup yine anlamamıssan bişey diyemycem

• Genç; senden ne maddi, ne manevi ne de cinsel bir beklentim olmadığı için boş yere yaltaklanmaya gerek yok ;)

• Alllah sana hidayet versin ya

• feste sonradan ülkeye kazandırılan bir alışkanlıkdır şapkada... takım elbiseye hangisi daha çok yakışır diye düşünselerde şapkaya oy kullanılır hangisi modern duruyor diye düşünülürsede... ikiside bizim değil bize ait olmayanlardan hangisi olsun diye düşünmüşler şapka olmuş bence bu kadar basit bişey aramana gerek yok... :)

0|0
    0|0
  • Olurdu.

0|0
    0|0
  • Kıyafet devrimini cok yanlış anlamışsın sen

0|0
    0|0
    • Kıyafetlere anlam yüklenilmesini bir devrim olarak görmüyorum ben

• ne yani onun için mi istemedikleri gibi giyinenleri idam ettiler!! bu ne yaman çelişki yav... inkar edilemez bir vahşet var

• şapka giymeyen insanlar değil.

Şapka giymenin dinsizlik olduğunu iddaa edip halkı ayaklandırıp iç çatışma çıkartmaya çalışan bir grup vatan haini cezalandırıldı. onlar asılmadı zaten. asılan ise Atıf Hoca denilen bir vatan hainiydi. ülkede zaten herkese yetecek kadar şapka yoktu şapka devrimi yapıldığında şapkasız insanlar da zaten şapkalı insanlar kadar çoktu.

tarihi bilmiyorsunuz. kulaktan dolma birbirinizi gaza getiren kör cahil insanların anlattıklarına inanmak ne kadar acı.

bu ülkeye padişah olma yetkisi varken cumhuriyeti getiren bir adamın şapka giymedi diye insanları asacağına inanmak büyük zeka gerektirir.

bu ülkenin en büyük sorunu oy toplamak adına yapılan propaganda ve karalama çalışmalarına inanan büyük bir cahil kesimin olması.

biraz tarih okuyun

• Ordaki sapkanin gelme amaci farkli

0|0
    0|0
  • tabiki değil, semiyolojik olarak zihniyet ve kafa değişimi. ama şapka yahudi sembolü

0|0
    0|0
  • Fes de getirilmiştir araştırısan görürsün :) ozaman cevap ver sarık gericilik se fes ilericilik mi :)

0|0
    0|0
    • beni yanlış anlamakda baya marifetlisiniz

• ya ben fesi savunmuyorm onun kanun olmasına da karsıyım kanun olmasına da yasaklanmasına da karsıyım

• Diyorum ya sarıkda kanun ile kaldırıldı gericilik diye onun geçmişi fesden geridir fes fransız ürünüdür onlardan alınmıştır :)

Kızlar Ne Diyor 7

• önemli olan kafaya taktığın değil içindeki beyindir bu her türlü kıyafet için geçerlidir

1|0
    0|0
    • böyle düşünüyorum bende genel olarak dünyanın böyle şeylere anlam yüklemesini anlamıyorum belli kesimleri hedef almıyorm

• :) çok güzel söyledin gerçekten teşekkürler :) her kelimesine katlıyorum

• rica ederim canım :)

• Kim diyor ki fes gericilik diye. II Mahmut sarık Modasını bitirmek için fes i getirmiş. Atatürk fes i bitirmek için şapkayı. Mantık aynı yani. Maksat devrim sinerji.

0|0
    0|0
  • O döneme gore düşünmek lazim , Şu an günümüzde carsafli bayanlar da var hep vardi , fes daha az kullanisli bir şey sanirsam

0|0
    0|0
  • Sanirim sorularinin cevabini buradan bulabilirsin. https://m. facebook. com/Dusmani. Tani/posts/374188836017281

0|0
    0|0
  • Ya sen neyyy tapmayanı dövüyolar :D vatan hayini diyolar :D sapka ne allasen

0|0
    0|0
  • Şapka sadece kanunun ismi. Bilemiyorum. Daha medeni midir? Daha özgür ve rahat olduğu söylenebilir.

0|0
    0|0
  • Neden olmasın

0|0
    0|0
Yükleniyor...