Türkiye' de kitap okunmamasının sebepleri nelerdir sizce?

Türkiye'de kitap okunmamasının sebepleri?

0|1
14|29

En İyi Erkek Görüşü

• Türkiye'deki sorunların temel sorun refah seviyesinin düşük olması. Hatta refahin hiç olmaması neredeyse... Bakın; bir ailenin reisi asgarî ücretle çalışır, krizden dolayı işini kaybetmiştir ya da bambaşka sebeplerle. Sonrasinda bu sekilde bir iste alnimin teriyle parami kazanirim der; ama kiralarin durumu ortada. Şehir merkezinde olmayan bir yerdeyiz biz, iç anadolunun bir ilinde.400'den aşağı ev yok.400e olanlar da zaten ya giriş ya da sobalı ve gerçekten problemli. Elektriğin faturası zaten doğuda ödenmeyen faturaların verdiği şişkinlik ile epey can yakıcı. Kış da nasıl geçiyor işte görüyorsunuz her yanı masraf. Bu aileye tek maaş giriyorsa Allh yardim etsin demek gerekiyor; çünkü zor. Peki şimdi soruyorum; bu ve bunun gibi geçim sıkıntısı yaşanan ailelerde aile fertleri geçim derdini ve de toplumun içinde bulunduğu durumları göz ardı edip; daha doğrusu vakit bulup da nasıl kitap okuyabilir? Kitabı ancak, derdimiz tasamız olmadığında, refah seviyemiz yükseldiğinde, ailelerin gecim derdi degil de yaza planladigi tatili ya da gezileri düşündüğünde okuyabiliriz. Benim diğer ülkelerde yaşayan ve de kitap okuma oranı yuksek toplumlarda gördüğüm farkımız bunlar...

1|1
    0|0
    • Kesinlikle net orjinal tespitler

• Teşekkürler; keşke derdimiz seçtiğimiz kitaplar, gidip de gezeceğimiz yerler olsaydi...

• O kunuda da haklısın,, keşke kitap okuyabilecek vaktimiz ve refahimiz olsaydı

En İyi Kız Görüşü

• Bazıları yaşadıkları çok zor hayat şartlarına rağmen kitap okumayı bırakmıyorlar. Ülkede 85 binden fazla cami var, 1300 civarında hastane var. İnsanların sağlığına değil dinine daha çok önem verilen bir ulkedeyiz. 60 bin civarı okul sayısı var o okulların kaç tanesinde düzgün kütüphane var ki? 1400e yakın kütüphane var hangi insanlar içine sığıcak da kimler kitap okucak. Hangi okulda doğru düzgün kitap sevgisi veriliyor, vaktim yok, ben useniyorum gibi bahaneler üretir herkes. Diğer ülkelerde insanların daha çok mu vakti var. Kitap kimseyi cahil yapmaz kimseye zarar vermez en ufak boş anında bile kitap okuyabilmeli insan.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Neden kitap okuyayım ki orada yazanlar yazarların kendi hayal ürünleri değil de nedir ki? Ben kendi hikayemi yazar, okur, yönetir, izletirim alkışlamayı başkaları yapar. Milletin hayal gücünü idrak etmek ve buna para vermek bana göre değil. Neden mi? Çünkü o kitaplarda yazan güzel cümlelerin kullanım yerleri ''Çok karakterli, çok adam, ve inayet adına ne varsa hepsine çok çok sahip bir takım sosyal medya hesabı sahipleri'' profil sayfaları için kullanıldığından sebep.. Bilmem anlatabildim mi?

0|0
    0|0
  • 1920-1950 cahillik bilgisizlik
    1951-1990 parasızlık cahillik
    1991-2016 televizyon

1|0
    0|0
  • görmemiş olmalarından kaynaklanıyor bence bunlar toplumsal kültür seviyesiyle alakalı yeni yeni özgürleşen bir ülkeyiz yeni yeni kültür seviyesi artan bir ülkeyiz... görüşüm 150 yıl daha lazım :)

0|0
    0|0
  • İşin bilimsel nedeni şu;
    İnsan beyni gibiydin günümüzde çok hızlı bir hayatın içinde, yani süreç çok hızlı işliyor..
    Bu nedenle okumakta yavaş kalıyoruz.
    Bu da okurken sıkılmamıza ve bırakmamıza neden oluyor.

Bizim hızlı okuma tekniğini öğrenmemiz lazım.
    Bu sayede dakikada 40-50sayfa okunabiliyor. abartmıyorum!!!

0|0
    0|0
  • Herşey basit olduğu için.

0|0
    0|0
  • sabit fikir, pahalılık, alışkanlığın olmaması

1|0
    0|0
  • eğitim sıstemı...9 10 yıl ıngılızce dersı verıp ama ıngılızce ogretememesı gıbı kıtap okumayı da ogretemedı

0|0
    0|0
    • Eksiklik yapaylik var sistemde evet

• Kitap okumayan bir ailede yetişen çocuk...
    Kitabın bir ihtiyaç olduğunu anlamayan bir beyin...
    Sorgulama ve benim her söylediğimi mutlak olarak doğru bil diyen bir ideolojik eğitim sistemi...

Sonucun nasıl olmasını bekliyoruz?

0|0
    0|0
    • Bu sebepler başta geliyor kesinlikle,,
      Teşekkürler

• kitap okumanın artık bir espirisi kalmadı istediğin bilgiyi anında öğrenebliyorsun

0|0
    0|0
  • bolu beyinin dediği gibi tüfek çıktı mertlik bozuldu şimdi dijital ortam sanal ortam çıktı kitaplar raflarda kaldı

0|0
    0|0
    • Öncesinde de pek aktif halde miydi sence ülkemizde

• öncesinde kitap olmasa bile en azından köşe yazıları okunurdu ama eskiye nazaranla şimdi daha yaygın olduğunu düşünüyorum mesala toplu taşımalarda filan rastlıyoruz ama şu her zaman bir gerçek insanlarımız kitapta bile esas hak sahibine kazandırmıyor hakkı olmayan kazanıyor dolayısıyla yazarlarda roman ve hayal üzerine düşünüp yazıyorlar bu duruma bakarsak benim hayal gücüm daha iyi neden onunkine para vereyim ki

• Katılıyorum kesinliklee

• Kuran da kitap... Dini bütün vatandaşlar onu dahi OKUMUYOR...
    Atatürk'ün yazdığı Nutku sadece tayyip okumuş mesela o yüzden ülkeyi kolay aldı...
    Kısacası bizden bir b. k olmaz

0|0
    0|0
  • Üşengeçlik kanks

0|0
    0|0
  • size söylüyor cevap verin =)

0|0
    0|0
  • çünkü eşşek gibi çalışıyor millet. Öğrencisi eşşek gibi sınavdan sınava girip çıkıyor. Tek fırsatında da arkadaşlarına ailesine vakit ayırıyor. Bir ülkede kitap okuma seviyesinin artması ülkenin halkına tanıdığı kolaylık ve imkanlardan geçer.

0|0
    0|0
  • biz o seviyenin üzerindeyiz biz insanları kitap gibi okuyoruz artık

0|0
    0|0
  • İnsanlar o kadar boş şeyleri seviyorlar ki kitap okumuyorlar

0|0
    0|0
  • Türk milletinin tembel olması. Kitap okumak yorar. Yormayın bizi

0|0
    0|0
  • tırnak içinde ''KULTURSUZLUK''

0|0
    0|0
    • bu ulkede yazarlar sucsuz yere yargılanmaya devam ederse
      biraz zor okunur kitap.. üzücü.

• Kultursuzluk ağır olmuş,, tabii sizin düşünceniz,,
      Teşekkürler

• eriniyor olmak :D

0|0
    0|0
    • Birçok kişide varr,, teşekkürler

• doğru tanıtım yok arkadaşım. insanlara kitabı sevdirecek aktivite yok.

0|0
    0|0
  • boş şeyler peşindeler

0|0
    0|0
  • acun ılıcalı :D

0|0
    0|0
  • Yanlızlık olabilir mi acaba? Allah'a emanet ol eyvallah... :) :)

0|0
    0|0
    • Teşekkürler,, siz de Allah a emanet olun

• okur yazar oranı düşük

0|0
    0|0
  • Iş güç zaman yok be abla

0|0
    0|0
  • türkiyedeki insanlar okumadan biliyo çünki öyle sanıyolar

0|0
    0|0
  • vakit olmadığı için avrupada 7,30 saat den fazla çalışılmıyor türkiyede 14-15 saat

0|0
    0|0
  • insanlara bu sevgiyi aşılamamak

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Kitap okumanın ne kadar zevkli bir şey olduğunun farkına varamamaları, öğretmenlerin her seferinde ödev olarak zorla kitap okumasından kaynaklanan kitap zorla okunur algısı.

0|0
    0|0
  • Alışkanlık olmaması. Şimdi da telefon çıktı herkes orada. Bir okuyan tabaka var neslinden nesleye bu alışkanlığı ediniyor, kalanları bence okumuyor.

0|0
    0|0
  • Bir işe yaramasak da teknolojiye kendimizi fazla kaptırmış durumdayız.

0|0
    0|0
  • 25 tlye kitap olunca kız harçlıklrla kitap almaktan bir hal oldum azcık ucuz olsa manyak olucak

0|0
    0|0
    • Evet ciddi etken bu,, katılıyorum canım

• Armut piş ağzıma düş kafası yüzünde.

0|0
    0|0
  • Kitap okumayı seven ve okuyan örnek ebeveynler olursa ülkemizde gittikçe oranı artar ama çoğumuzun aileleri ne yazık ki örnek olmak yerine nasihatlar veriyorlar..

0|0
    0|0
    • Aşılamak gerek evet,,
      Teşekkürler

• teknoloji özürlüsüyüz. ve batının ne kadar işe yaramaz özellikleri varsa onları örnek alıyoruz. onların giyindiği gibi, yaşadığı gibi olmaya çalışıyoruz. ama hiç başarılarına özenmiyoruz, zor geliyor bize

0|0
    0|0
  • tembel bir toplum olmamız

0|0
    0|0
  • Alıskanlık olmaması, cahillik ve tv bağımlılığı

0|0
    0|0
  • gereksız goruyorlar

0|0
    0|0
  • Artık insanlar kendilerine birşey katınca üzülüyor ne yazık ki