Kapanmak istiyorum ama?

Arkadaslar ben kapanmak istiyorum. Bir kac gundur ciddi ciddi dusunuyorum ve arastiriyorum. Arastirmamin sebebi disarida kapaliyim diye gezen aciklardan olmak istememem. Ama islamda tesetturun tam anlami yani tesetturlu diyebilecegimiz giyimin nasil oldugunu bilmiyorum. Bazilari carsaf diyor. Carsafin cok mumkun olmadigini dusunuyorum. Lise 3 ogrencisiyim ve okulda carsaf giyebilecegimi zannetmiyorum. Bir diger konu tesetturlu bayanlar pantolon giyebilirler mi? Bir cok kisi giyemez diyor. Ama okulda giyme mecburiyetindeyiz. Ve de pantolon daha rahat ve koruyucu geliyor. Mesela uzun bir seyin altina giyilir mi? Bilmiyorum. Bu Allah'in emri ve yapilmasi gerekiyor. İstiyorum. Ama emin de olamiyorum. Kafam karisik. Kapali bayanlar toplumda zorluk yasiyor mu? İs bulma konusunda zorlaniyolar mi? Yardimci olun lutfen :)

0|1
14|16

En İyi Erkek Görüşü

• Tesettür, sadece başın kapanması demek değildir, vücudun tahrik edici bütün unsurlarını kapatmaktır... Kadının bütün bedeni avrettir. Ve hatlarını belli etmiyecek şekilde kapatılması gerekir... Bunun en iyisi Çarşafdır, idare eder şekli ferace, uzun elbise gibi giysilerdir...

0|0
    0|0
    • Bu toplum icinde boyle giyinmek zor 😩

• Bizim icin isler zor...

• Sen bir yerden başla bacım, Allah tamamına erdirir inşaAllah...

En İyi Kız Görüşü

• ben sana yardımcı oluyım ben kapalı bırı degılım ama bu konuda fıkrım var ınanclıyımdır. sımdı oncelıkle kapanıpta acaıp acaıp boyanmak dapdar pantolon gıyıp uzerıne kısa gıymek ya da yalandan kafasını baglamak ona uygun davranmamak bunları gecıyorum... Kur'an-ı Kerım okudum carsaf degıl tesetturun anlamı bence carsaf gıyıp ıcınde neler olanlar var o yuzden ınsanın once kalbı ruhu kapalı olmalı once kendını bu yonde yenmelı kısılıgını guzellestırmelı dılını guzellestırmelı ruhunu guzellestırmelı bedenını temızlemelı vee ıffetıne sahıp olmalı... sonra kapallılık gelır zaten basortu uzun elbıseler uzun etekler eger pantolon gıyıyorsan uzerıne uzun uzun tunıkler cok var bol kumas ya da kumas pantolon gıyersın uzerıne yıne tunık uzun ama bence kendını tam anlamıyla hazır hıssettıgınde kapan kımsenın lafına bakmaa sen ıcınden gelıyorsa ve sorumlulugunu alabılcegım dıyorsan Allaha sıgın ve kapan nıyetın ıyıyse Allah zaten sana yol gosterır emın ol canım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Tesettürün amacı vücut hatlarını belli etmemesi. Çok renkli parlak giyip ilgi çekmemek. Carsaf sart degil bir erkek baktiginda hatların belli olmamalı. Amaç seni erkeklerin bakislarindan korumak. Muhafaza etmek. Dar değil genis pantolon ve üzerine simdi ferace diyolar ondan olabilir. Ve şal takabilirsin. Kolaylastir zorlastirma ve en önemlisi benim için dua et :)

0|0
    0|0
  • bir bayanın el bılek ve ayak bıleklerınden harıcbırde yuzu harıc her hangı bır yerı gorunmemelı ve gıyındıgınız kıyafetler dar olup vücut hatlarını bellı etmemelı
    pantolon gelınce etek şeklınde genıs pantolonlar var onlardan okulda gıyım serbestse gıye bılırsınız bu çarşaf falan yok oyle bır durum
    * boy pardeüler var onlardan gıyebılırsınız rengı kısıye kalmıs

0|0
    0|0
  • Tesettürun kuralı; vücudun belirlenen yerleri örtmek ve vücudu cinsel bir obje olmaktan kurtarmaktir.
    İslam; çarşaf giy veya giyme dememiştir.
    Ben şahsen çarşafı da doğru bulmuyorum.
    Gayet güzel bir şekilde pardesü vb de giyilebilir.
    Pantolon-tunik de olabilir.
    Etek-gömlek-hirka da olabilir...
    Ölçüt belli. Gerisi senin ve içinde bulunduğun toplumun ananeleri vb vb vb...

0|0
    0|0
  • Ameller, niyetlerden ileri gelir. Öncelikle bunu unutma. Vücut hatlarını belli etmediği sürece giyebilecegini düşünüyorum. Sonuçta öğrenci olarak okulda senin yöneticin, müdüründur. O da pantolon giyilecek diyorsa, uymakla mükellefsin. Ancak tayt gibi giymediğin sürece sıkıntı yok.

0|0
    0|0
  • ben hafif sakalla okula giremiyorum bir zahmet zaten çarşafla girebileceğinizi düşünmeyiniz

1|0
    0|0
    • Dusunmuyorum. Oyle dendigi icin sordum tesetturun olcusunu

• kısaca tesettür bayanın vucut hatlarının belli olmamasıdır. Çarşaf zorunlu değildir. Pardesü, ferace tarzı da olur fakat dar olursa olmaz bol olması lazım vucudunun belli olmaması için. Pantolon konusu da yine aynı olay dar olmıcak ve pardesunun dısına cıkmıca uzun olcak üzerindeki sey. Yani dısardan bırı senın bacagını belli olacak sekılde goremez olacak. Kısaca böyle yine bir sorun olursa sor yardımcı olurum.

0|0
    0|0
  • @heyyl gereken açıklamayı yapmıştır

1|0
    0|0
  • Dar pantolon olmasın. Dar giyinme çarşaf olmaz zaten. Normal giyin. Başörtünü ört. Zaten okul kıyafti felan.

0|0
    0|0
  • Pantalon hiçbir zaman tesettur sayilmadi. Ama macburiyetten giyilecwksede bol olmali vucut hatlarin belli olmamali

0|0
    0|0
  • Hayırlı olsun inş kapanirsin

0|0
    0|0
  • Güzel bir düşünce. Eskiden olsa zordu işin ama şimdi zorlanmazsin. İş konusunda dert etme. Çok dar olmamak kaydı ile pantolon olabilir bence. Deve örguc yapma başını öyle yani allah yardımcin olsun

0|0
    0|0
  • sen Allah'ın şeriatını korursan Allah'ta seni korur kardeşim.
    Allah (C. C) yardımcın olsun. amaç burda ne onu anla ilk önce.

0|0
    0|0
  • İslamdaki kapanmanın sebebi erkegin şehvet duygusunu kabartmamak oldugu için pantolonu bol al :) Bu arada son iki sorunu sevemedim.

0|0
    0|0
  • Kapan allah bir kapıyı kapar bir kapıyı açar

0|0
    0|0
  • sıkıntı olmaz içinden geleni yap

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Allah nasip etsin insAllah, okulda carsaf giyemezsin gercek bir musluman gibi kapanmak istiyorsan okul formanin uzerine okulun bitene kadar guzel uzun pacalarina kadar kapaticak ya da birazcik daha kisa tarzda bir hirka alip rahatlikla giyebilirsin okul icerisinde. Basinada deve horgucu gibi basortunun arkasinin topuz seklinde olmamali. Ilgi cekicek tarzda giymemelisin okul icin bir tane siyah sal bitane siyha uzun hirka kapanmalisin eger oyle bir hevesin varsa Rabbim herkese nasip etsin :)

0|1
    0|0
    • Siyah şartmı koyu renklerde baska sal takilabilir mi? Ve benim demek istedigim islamda tesettur carsaf midir yoksa genis kiyafetler mi? Okulda giyilmesi mumkun degil zaten biliyorm

• Siyah sart degil elbette ama koyu renklerde ve ilgi cekici sekilde olmamalidir sonucta tesettur olarak adlandiriliyor. Bayanlari haram gozlerden korumak amaciyla yapilan bir eylemdir. Islamda tesettur illada carsaf degildir en makbulu carsaftir fakat genis ve tamamen vucudunuzu ortucez edepli hayali bir kiyafet isinizi gorucektir :)

• Artik kApalilar dislanmiyor rahat olabilirsin. eskiden pantolon da giyerdim ama artik hic bir guc giydiremez bana onu. Niyetin guzel. Allah yardimcin olsun.

0|0
    0|0
  • Ayni yaslardayiz ve ben de kapalym evet çarşaf giymek mümkün degil ama ben okula giderken çok dar olmayan bir pantolon ve uzun bir tunikle hallediyorum zaten yazın da okula giderken onlarin üstüne feraca giyiyorum inşallah rabbim kabul eder yani

0|0
    0|0
  • Allah gerçekten edebiyat hakkıyla kapanandan razı olsun iyi düşün canım benim de ailem istemiyor en kısa zamanda bende kapancam inşallah

0|0
    0|0
  • çarşaf değilde ; pardüse , ferace vs şeyler giyebilirsin pantolon giyebilirsin ya da giyemessin bilmiyorum :/
    zorluk değil ben gibi üşengeçler için büyük kolaylık kapalı olmak :)

0|1
    0|0
  • Ben kapalıyım ve çocuk gelisimi mezunuyum stajdan beri issizim kapaliyim diye is bulamiyorum bircok yer almiyor. Sectigin meslege baglı tabi

0|0
    0|0
  • Kapan ama adam gibi kapan. Yarısı açık yarısı kapalı, makyajlı, dar giyimli, kapalı olmaz kapalılıgın adını çıkarmayın :D

0|0
    0|0
  • bende lise 3 um donemin basinda birden kapanirsam bana aile zoruyla kapandin derler bu yuzden mezun olunca insallah

0|0
    0|0
  • Giyilir.

0|0
    0|0
  • Senin vicdanın rahat ettiği sürece sorun yoktur. Ayrıca pantolon giyilebilir ana üstüne tunik giymen lazım yoksa açık da olsa erkek hükmünde oluyor. Okulda da uzun çok tarz fırkalar var bence diyebilirdim. Kim ne derse desin hanı ilk başta direk de tüm kuralları uygulamak zorunda değilsin ki yavaş yavaş alışa alışa

0|0
    0|0
  • Örümcek kafalilar 😏😏😏😏

1|0
    0|0
  • İl bulma konusunda hayır ç. Mezun olduğun yere bağlı kapalı açık çok fazla yorum yapılmıyor.
    Tesettüre gelirsek hayır çarşaf giyinmek zorunda değilsin. Bol ve vücut hatlarını göstermeyecek şeyler giyinmelisin. Biraz devirden dolayı diyelim.. Pantolon ve diz altı uzun tunikler giyinmende bir sakınca göremiyorum

0|0
    0|0
  • Kapanma. Bu devirde o gereksiz bir şey. O zamanlar insanlar yarı çıplak gezermiş. Malum arabistan cok sicak ayrica toz ve kir her yerde ama su yok. Zaten o çarsaf rahibelerden gelen bir giyim tarzi. Hayati kendine zehir edersin

0|0
    0|0
    • Carsaf giymeyi dusunmuyorum ve kapanmak Allah'ın emri. İslam tum zamanlara hitap eder. Bu zamanda gereksiz ne demek oluyor? O zmanlar insanlar oyle gezmezlermis. O zmanin kiyafetlerini arastir derim tabi Musluman kiyafetlerini.

• Senin böyle soruna böyle cevap kusura bakma. Ne yapmak istiosan kendin yap bize sorma

• Yaşa bak yoruma bak.
      İslam akıl dinidir.
      Ve akıl; konulan kuralları anlamak için vardır.
      Konulan kuralı iptal edip yeni kural koymak için değil. O devir bu devir de nedir?
      İslam, zamana yeniken bir din değildir.
      İnsanın fıtratı da hep aynı.
      571'de de 2571 yılında da...
      Aşın artık şu ideolojik takıntı ile konuşmaları...

Yükleniyor...